Flash
26.12.07,10:23
Vie mi niekto poradiť?
Je potrebné príkazníka podpísaním príkaznej zmluvy nahlásiť na Sociálnu poisťovňu? Aké všetky odvody a zrážky sa z odmeny odvádzajú? Musím zraziť dať z odmeny alebo si ju príkazník môže sám vysporiadať? Čo ak hrubá odmena je 20.000 Sk. Považuje sa tento príjem u príkaznika za príjem oslobodený od dane ak iný príjem už nemal (do výšky 24.900 Sk)?
Ďaklujem za odpoveď a radu.:o
Lydka R
26.12.07,09:33
Vie mi niekto poradiť?
Je potrebné príkazníka podpísaním príkaznej zmluvy nahlásiť na Sociálnu poisťovňu? Aké všetky odvody a zrážky sa z odmeny odvádzajú? Musím zraziť dať z odmeny alebo si ju príkazník môže sám vysporiadať? Čo ak hrubá odmena je 20.000 Sk. Považuje sa tento príjem u príkaznika za príjem oslobodený od dane ak iný príjem už nemal (do výšky 24.900 Sk)?
Ďaklujem za odpoveď a radu.:o

http://www.porada.sk/search.php?searchid=4506920
Flash
26.12.07,09:53
Lydka R,
vyhľadávanie v porade ovládam tiež, ale z príspevkov som veľmi zmetený. Chcel by som konkrétnu odpoveď na moje otázky.
Ďakujem.
Lydka R
26.12.07,12:24
Vie mi niekto poradiť?
Je potrebné príkazníka podpísaním príkaznej zmluvy nahlásiť na Sociálnu poisťovňu? Aké všetky odvody a zrážky sa z odmeny odvádzajú? Musím zraziť dať z odmeny alebo si ju príkazník môže sám vysporiadať? Čo ak hrubá odmena je 20.000 Sk. Považuje sa tento príjem u príkaznika za príjem oslobodený od dane ak iný príjem už nemal (do výšky 24.900 Sk)?
Ďaklujem za odpoveď a radu.:o

Do SP nenahlasuješ. http://www.socpoist.sk/index/index.php?ids=1384#Povinnosti

Do ZP nenahlasuješ, pretože zamestnancom pre účely ZP je (§11 ods. 3 Zákona o zdrav. poistení):
http://www.porada.sk/t16146-zakon-o-zdravotnom-poisteni-od-01-01-2006-a.html#hore

Zdaňovanie
závisí podľa toho, o akú činnosť v skutočnosti ide.

- Ak je splnená podmienka uvedená v § 5 ods. 1 písm. a) zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov, t. j. že daňovník je pri výkone práce povinný dbať na príkazy platiteľa príjmu, potom by sa uvedený príjem zdaňoval v zmysle § 35 zákona o dani z príjmov

- Ak by vzťah závislosti v predmetnom prípade neexistoval, potom by si zhotoviteľ príjem zdaňoval sám prostredníctvom podania daňového priznania (ako príjem podľa § 6, resp. § 8 zákona o dani z príjmov).
Elke
11.01.08,08:31
Môže živnostník na príkaznú zmluvu zamestnať vlastnú manželku? Je to pre živnostníka daňový náklad?
anaka
22.01.08,17:19
Pekný večer,
chcem sa spýtať, môžem dať príjem z príkazných zmlúv, ktoré nie sú závislou činnosťou do daňového priznania pod § 8 ostatné príjmy z príležitostných činností?
Zdaním 19% daňou a tento príjem nejde do vymeriavacieho základu pre odvody?:rolleyes:
maartin
23.01.08,17:46
Zdravim,
ja by som sa tiez chcel opytat, uz som sice trosku hladal, no stale mam pochybnosti. vnukla sa mi nova prilezitost pracovat na prikaznu zmluvu popri studiu na VS. v mojom pripade nejde o zavislu pracu, a tak sa chcem opytat co si o tom myslite. Preco je takato moznost pre zamestnavatela vyhodnejsia ako dohoda o brigadnickej cinnosti, koly tomu ze povinnost platit dan by presunula na mna?

Ak tomu rozumiem spravne, tak z takejto zmluvy by mi plynula povinost podavat danove priznanie, pretoze podla dohodnutej odmeny by som presiahol polovicu nezdanitelneho minima a teraz neviem ako s odvodmi do ZP a SP, z tejto temy som vyrozumel ze ani tie mi neplati zamestnavatel...

a este ma napadla doba plnenia, na ako dlho sa zvycajne prikazne zmluvy uzatvaraju?

Dakujem velmi pekne
maartin
24.01.08,07:34
Zdravim,
ja by som sa tiez chcel opytat, uz som sice trosku hladal, no stale mam pochybnosti. vnukla sa mi nova prilezitost pracovat na prikaznu zmluvu popri studiu na VS. v mojom pripade nejde o zavislu pracu, a tak sa chcem opytat co si o tom myslite. Preco je takato moznost pre zamestnavatela vyhodnejsia ako dohoda o brigadnickej cinnosti, koly tomu ze povinnost platit dan by presunula na mna? Zamestnavatel na mna tlaci na prikaznu zmluvu.

Ak tomu rozumiem spravne, tak z takejto zmluvy by mi plynula povinost podavat danove priznanie, pretoze podla dohodnutej odmeny by som presiahol polovicu nezdanitelneho minima a teraz neviem ako s odvodmi do ZP a SP, ...

a este ma napadla doba plnenia, na ako dlho sa zvycajne prikazne zmluvy uzatvaraju? Zanika prikazna zmluva vyplatenim odmeny?

Dakujem velmi pekne
TMaja
05.02.08,17:41
:oprosím nemáte vzor príkaznej zmluvy? - čo má obsahovať?
ďakujem
Maja
zvs-enco
11.02.08,07:21
Prosim poradiť: Môže dôchodca mať príjem 4.000,- mesačne po celý rok 2008 na príkaznú zmluvu? Kde je potrebné dôchodcu prihlásť: daň. úrad a pod.?Pekne Vám ďakujem vopred.
Jana Motyčková
11.02.08,11:05
Zdravim,
ja by som sa tiez chcel opytat, uz som sice trosku hladal, no stale mam pochybnosti. vnukla sa mi nova prilezitost pracovat na prikaznu zmluvu popri studiu na VS. v mojom pripade nejde o zavislu pracu, a tak sa chcem opytat co si o tom myslite. Preco je takato moznost pre zamestnavatela vyhodnejsia ako dohoda o brigadnickej cinnosti, koly tomu ze povinnost platit dan by presunula na mna? Zamestnavatel na mna tlaci na prikaznu zmluvu.

Ak tomu rozumiem spravne, tak z takejto zmluvy by mi plynula povinost podavat danove priznanie, pretoze podla dohodnutej odmeny by som presiahol polovicu nezdanitelneho minima a teraz neviem ako s odvodmi do ZP a SP, ...

a este ma napadla doba plnenia, na ako dlho sa zvycajne prikazne zmluvy uzatvaraju? Zanika prikazna zmluva vyplatenim odmeny?

Dakujem velmi pekne
Pre zamestnavateľa je to výhodnejšie, lebo nemusí dodržiavať podmienky Zákonníka práce, napr. ohľadom dĺžky a evidencie pracovného casu, a neplatí pár korún do SP. Ak to u seba nezdaní ako závislú činnosť (§5), má aj menej papierovania voči DÚ.
Ty ako študent si ale musíš dať pozor, ak príkaznú zmluvu zdaníš v §5 (závislá činnosť) alebo §6 (podnikanie) a ak zarobíš viac ako 64332 Sk za rok (ak budeš celý rok študentom), tak z tohto príjmu odvedieš 14% poistné do ZP. Príkazná zmluva môže byť uzavretá na určitý cas ale zmluva môže zaniknúť aj vykonaním veci, na ktorú je dohodnutá. Pozri §724-730 Občianskeho zákonníka.
Jana Motyčková
11.02.08,11:08
Prosim poradiť: Môže dôchodca mať príjem 4.000,- mesačne po celý rok 2008 na príkaznú zmluvu? Kde je potrebné dôchodcu prihlásť: daň. úrad a pod.?Pekne Vám ďakujem vopred.
Môže. Treba si dať pozor na hranicu 64332 Sk v roku 2008 zo všetkých príkazných zmluv príp.iných zmlúv (okrem dohôd a prac.pomeru), ak by ju prekročil, zaplatil by zdravotné poistenie. Ak zamestnávateľ činnosť na príkaznú zmluvu považuje za závislú činnosť, zaplatí preddavky alebo zrážkovú daň na DÚ tak ako za iných zamestnancov.
zvs-enco
11.02.08,13:41
Janka, pekne Vám ďakujem za odpoveď, Prajem pekný deň.
zhv
14.02.08,13:31
Ak mal syn 18 rokov 30.9. 2007a pracoval na príkaznú zmluvu,mal príjem do 60000,SK.Aku nezdanitelnu sumu si môže uplatniť za rok 2007?
zhv
14.02.08,13:39
Ak mal syn 18 rokov 30.9. 2007a pracoval na príkaznú zmluvu,mal príjem do 60000,SK.Aku nezdanitelnu sumu si môže uplatniť za rok 2007?
Plnoletý je od 01.10.2007 tak,3x7968,čiže 23904,-Sk
Katy a R
14.02.08,13:59
Ak mal syn 18 rokov 30.9. 2007a pracoval na príkaznú zmluvu,mal príjem do 60000,SK.Aku nezdanitelnu sumu si môže uplatniť za rok 2007?

... celú, aj malé dieťa si môže uplatniť a za rok 2007 je to 95616.-
mata321
19.02.08,21:21
Dobrý večer,
mam konkrétny problém na kt. sa chcem spytať.
Styria živnostnici robia stavebné práce (prevažne v Cechách). Majiteľ firmy pre ktoru robili v roku 2007 ich vyplácal tak, že vžy jedenemu zo živnostníkov na účet(na základe jednej vystavenej FA) vyplatil sumu za všetkých štyroch. Následne ostatní traja živnostníci vystavili Fa tomu štvrtému, ktorý mal celý ten príjem a rozdelili si ho tak vlastne na štvrtiny.
Moja otázka znie - na základe čoho si môžu takto vzájomne medzi sebou fakturovať?
Pýtala som sa na to jednej známej, tá mi povedala, že to treba ošetriť príkaznou zmluvou. Ale čo v tej zmluve má byť? Ze prečo si fakturuju vzájomne?....poradte mi niekto prosím .
mata321
20.02.08,18:44
Nikto mi neporadí?
Jarka 1
20.02.08,19:19
Živnostníci si bežne medzi sebou faktúrujú. Faktúra je daňový doklad, pokiaľ spĺňa určité náležitosti, medzi iným obsahuje aj to, za čo sa faktúruje. Nevidím dôvod, prečo vystavovať príkaznú zmluvu a potom na základe nej faktúrovať.
Zita5
20.02.08,19:55
Dobrý večer,
mam konkrétny problém na kt. sa chcem spytať.
Styria živnostnici robia stavebné práce (prevažne v Cechách). Majiteľ firmy pre ktoru robili v roku 2007 ich vyplácal tak, že vžy jedenemu zo živnostníkov na účet(na základe jednej vystavenej FA) vyplatil sumu za všetkých štyroch. Následne ostatní traja živnostníci vystavili Fa tomu štvrtému, ktorý mal celý ten príjem a rozdelili si ho tak vlastne na štvrtiny.
Moja otázka znie - na základe čoho si môžu takto vzájomne medzi sebou fakturovať?
Pýtala som sa na to jednej známej, tá mi povedala, že to treba ošetriť príkaznou zmluvou. Ale čo v tej zmluve má byť? Ze prečo si fakturuju vzájomne?....poradte mi niekto prosím .

Mne tam príkazná zmluva nesedí , rovnako mi nesedí , aby napr.murár murárovi fakturoval za murárske práce .Skôr tam malo možno byť vytvorené združenie podnikateľov .

Zákon o dani z príjmu
§ 10
Výpočet príjmov a výdavkov spoluvlastníka
a účastníka združenia, ktoré nie je
právnickou osobou

(1) Príjmy dosiahnuté spoločne dvoma alebo viacerými daňovníkmi z dôvodu spoluvlastníctva k veci alebo zo spoločných práv a spoločné výdavky vynaložené na ich dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie sa zahŕňajú do základu dane jednotlivých daňovníkov podľa ich spoluvlastníckych podielov, ak nie je právnym predpisom ustanovený alebo účastníkmi dohodnutý iný podiel.61)
(2) Príjmy dosiahnuté daňovníkmi pri spoločnom podnikaní alebo zo spoločnej inej samostatnej zárobkovej činnosti (§ 6 ods. 1 a 2), na základe písomnej zmluvy o združení62) alebo písomného vyhlásenia o združení sa63) a daňové výdavky sa zahŕňajú do základu dane jednotlivých daňovníkov rovným dielom, ak nie je v zmluve o združení určené inak. To platí aj pre príjmy a daňové výdavky pri spoločnom podnikaní (§ 6) na základe písomnej zmluvy o združení62) medzi fyzickými osobami a právnickými osobami.

Alebo bola možnosť ešte taká , aby každý jednotlivo za seba vyfakturoval práce tzv. českému odberateľovi .
aňuša
21.02.08,06:34
Ahojte,
keď tak čítam túto diskusiu vychádza mi z toho aj odpoveď na moju otázku a to : Majiteľ obchodu s autosúčiastkami prevádzkuje aj výmenu skiel a opravy áut spolupracuje s ďalším podnikateľom, ktorý mu pomáha aj v obchode aj v autodielni. Druhý podnikateľ mu vystavuje mesačne faktúru za vykonané práce a to znamená, že musia mať založené združenie, aby to nebola závislá činnosť? Treba to niekde hlásiť alebo stačí iba nejaká zmluva?
Ďakujem.
aňuša
21.02.08,09:23
.......nik ma neusmerní?
makovnik1
21.02.08,13:05
Dobrý deň prajem :---
Prosím o radu: študenti (poliaci) pomáhajú architektovi pri nejakom projekte. Chce ich odmeniť (nemalou sumou - so 6 nulami) . V zmluve zrejme bude uvedené že zdanenie bude podľa § 8 ZDP (tým pádom by neplatili nič do poisťovní, daň by odviedli sami daňovému úradu tu na Slovensku), ale aká zmluva by to mala byť? Mandátna, príkazná alebo zmluva o dielo? Ďakujem každému za názor, usmernenie !
nika.sum
05.03.08,18:08
Dobrý deň prajem :---
Prosím o radu: študenti (poliaci) pomáhajú architektovi pri nejakom projekte. Chce ich odmeniť (nemalou sumou - so 6 nulami) . V zmluve zrejme bude uvedené že zdanenie bude podľa § 8 ZDP (tým pádom by neplatili nič do poisťovní, daň by odviedli sami daňovému úradu tu na Slovensku), ale aká zmluva by to mala byť? Mandátna, príkazná alebo zmluva o dielo? Ďakujem každému za názor, usmernenie !

Dobry, velmi sa nevyznam v prikaznych zmluvach, ale par prispevkov dozadu bolo pisane ze ked zarobi niekto nad 64332, musi platit do zdravotnej poistovne, nebude to aj v tomto pripade ? A len tak mimochodommimotemy chcela by som byt jednym z tych studentov
Jana Motyčková
06.03.08,07:06
Dobrý deň prajem :---
Prosím o radu: študenti (poliaci) pomáhajú architektovi pri nejakom projekte. Chce ich odmeniť (nemalou sumou - so 6 nulami) . V zmluve zrejme bude uvedené že zdanenie bude podľa § 8 ZDP (tým pádom by neplatili nič do poisťovní, daň by odviedli sami daňovému úradu tu na Slovensku), ale aká zmluva by to mala byť? Mandátna, príkazná alebo zmluva o dielo? Ďakujem každému za názor, usmernenie !
V zmluve sa neuvádza spôsob zdanenia - nie je to vec, ktorú možno zmluvne dohodnúť. Akú zmluvu uzavrieť, zavisí od druhu práce, povinností oboch strán, treba si pozrieť charakteristiky jednotlivých zmlúv v Občianskom alebo Obchodnom zákonníku a podľa toho vybrať zodpovedajúcu zmluvu. Ale mandátna zmluva to asi nebude.
Marcela16
17.03.08,18:58
Chcela by som len vedieť ako sa zaúčtuje príkazná zmluva? 518/211 ?
Dana7
02.04.08,07:52
Do SP nenahlasuješ. http://www.socpoist.sk/index/index.php?ids=1384#Povinnosti

Do ZP nenahlasuješ, pretože zamestnancom pre účely ZP je (§11 ods. 3 Zákona o zdrav. poistení):
http://www.porada.sk/t16146-zakon-o-zdravotnom-poisteni-od-01-01-2006-a.html#hore

Zdaňovanie
závisí podľa toho, o akú činnosť v skutočnosti ide.

- Ak je splnená podmienka uvedená v § 5 ods. 1 písm. a) zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov, t. j. že daňovník je pri výkone práce povinný dbať na príkazy platiteľa príjmu, potom by sa uvedený príjem zdaňoval v zmysle § 35 zákona o dani z príjmov

- Ak by vzťah závislosti v predmetnom prípade neexistoval, potom by si zhotoviteľ príjem zdaňoval sám prostredníctvom podania daňového priznania (ako príjem podľa § 6, resp. § 8 zákona o dani z príjmov).


K uvedenému príspevku mám ešte jednu otázku. Mám tiež ľudí, ktorí vykonávajú činnosť na základe príkaznej zmluvy. Podľa mňa to má znak závislej činnosti a mala by som im zraziť zrážkovú daň. Ako však dám výšku tejto dane na vedomie daňovému úradu? Len listom? Z hľadiska pracovného práva oni nie sú mojimi zamestnancami, a nechem miešať všetko spolu,a ani mi to mzdový program neumožní, aby som ich doplnila do kvartálnych prehľadov? Daňový úrad mi k tomu zatiaľ nepovedal nič konkrétne, len ma pepájali od dverí k dverám.

Vďaka
Jana Motyčková
02.04.08,10:07
Dajú sa do štvrťročných prehľadov ako bežní zamestnanci.
riska007
21.05.08,09:40
Pekný deň
chcem sa opýtať ešte ohľadom príkaznej zmluvy. My ako občianske združenie chceme uzatvoriť príkaznú zmluvu s odmenou vo výške asi 40.000 sk. Ide o sprevádzanie účastníkov. Máme my ako príkazník povinnosť zdaniť túto sumu, alebo mu ju vyplatím celú a nech si ju vysporiada sám. Povedala by som, že nejde o závislú činnosť.
Majka
21.05.08,19:29
Pekný deň
chcem sa opýtať ešte ohľadom príkaznej zmluvy. My ako občianske združenie chceme uzatvoriť príkaznú zmluvu s odmenou vo výške asi 40.000 sk. Ide o sprevádzanie účastníkov. Máme my ako príkazník povinnosť zdaniť túto sumu, alebo mu ju vyplatím celú a nech si ju vysporiada sám. Povedala by som, že nejde o závislú činnosť.


tiez riesim podobny pripad, prosim usmerni nas niekto ?
Jana Motyčková
22.05.08,17:35
Ak to považujete za závislú činnosť, zdaníte to, ak to nemá taký charakter, zdania si to sami. (Inak, OZ je príkazca a ten človek, s kým to uzatvárate je príkazník).
riska007
23.05.08,08:14
Ďakujem za odpoveď p. Motyčková. Ešte sa chcem opýtať, ak to nie je závislá činnosť, je príjem z príkaznej zmluvy do nejakej výšky oslobodený resp. do akej výšky príkazník ten príjem nemusí priznávať v daňovom priznaní.

A ďakujem za usmernenie:).
ZuzanaP
23.05.08,08:22
Ďakujem za odpoveď p. Motyčková. Ešte sa chcem opýtať, ak to nie je závislá činnosť, je príjem z príkaznej zmluvy do nejakej výšky oslobodený resp. do akej výšky príkazník ten príjem nemusí priznávať v daňovom priznaní.

A ďakujem za usmernenie:).

Príjem z takejto zmluvy je oslobodený do výšky 5-násobku životného minima 5x5130, t. j. Sk 25 650,--.
riska007
23.05.08,09:34
Ďakujem, už mám v tom jasnejšie. Prajem pekný deň:)
Kelis
27.05.08,09:02
Milí poraďáci,

moja otázočka na Vás znie: Ak SZČO uzatvorí príkaznú zmluvu s FO (SZČO má donáškovú službu s pizzou a potrebuje človeka, ktorý by ho občas zaskočil a donášky rozniesol), ktorá je toho času nezamestnaná a vedená na úrade práce. Jeho ročný príjem za rok 2008 z tejto zmluvy neprekročí 49 248 Sk (polovicu nezdaniteľnej časti na daňovníka pre rok 2008) a nebude mať žiaden iný príjem, to znamená, že FO nebude mať povinnosť podať daňové priznanie za rok 2008. SZČO nemá voči nemu žiadne ohlasovacie povinnosti. Ide však o to, či je FO povinný na základe tejto zmluvy požiadať daňový úrad o pridelenie DIČ. Podľa mňa, áno.

Ďakujem a prajem pekný deň.
Kelis
28.05.08,07:33
Prosím, prosím.
riska007
06.06.08,13:00
Zdravím poraďáci,
chcem sa opýtať, či môže zamestnávateľ so svojím zamestnancom okrem pracovného pomeru (ktorý uzatvoril už pred rokom) uzatvoriť aj príkaznú zmluvu?
Jana Motyčková
07.06.08,12:15
Môže .
ZuzanaP
01.07.08,05:57
Chceme ukončiť jednu príkaznú zmluvu. Prečítala som si znenie § 731 Občianskeho zákonníka aj náväzne § 33b a myslíte, že stačí do hlavičkového listu napísať, že:

oznamujeme Vám, že príkazná zmluva uzatvorená 29.02.2008 zaniká k 01.07.2008 Vaším odvolaním....


Ďakujem:)
ZuzanaP
01.07.08,11:23
Chceme ukončiť jednu príkaznú zmluvu. Prečítala som si znenie § 731 Občianskeho zákonníka aj náväzne § 33b a myslíte, že stačí do hlavičkového listu napísať, že:

oznamujeme Vám, že príkazná zmluva uzatvorená 29.02.2008 zaniká k 01.07.2008 Vaším odvolaním....


Ďakujem:)

Posúvam;)
liba2
01.07.08,14:26
Chceme ukončiť jednu príkaznú zmluvu. Prečítala som si znenie § 731 Občianskeho zákonníka aj náväzne § 33b a myslíte, že stačí do hlavičkového listu napísať, že:

"oznamujeme Vám, že príkazná zmluva uzatvorená 29.02.2008 zaniká k 01.07.2008 Vaším odvolaním...."
Treba pozrieť do zmluvy ako je v nej riešené ukončenie vzťahu a podľa toho postupovať.
Ďalej nerozumiem "...Vašim odvolaním...." - z funkcie ? alebo druhá strana niečo odvolala ? alebo ako :confused:
ZuzanaP
02.07.08,03:59
Treba pozrieť do zmluvy ako je v nej riešené ukončenie vzťahu a podľa toho postupovať.
Ďalej nerozumiem "...Vašim odvolaním...." - z funkcie ? alebo druhá strana niečo odvolala ? alebo ako :confused:


V zmluve je napísané, že pre ňu platia príslušné ustanovenia Občianskeho zákonníka, nič konkrétne (robila ju pre nás jedna právnička). Tak som si prečítala príslušné § a výpoveď sa riadi § 33b, kde je napísané to odvolanie. Na túto zmluvu pre nás pracovali strážnici a jeden pre nevyhovujúci zdravotný stav musí skončiť.

Alebo stačí napísať, že príkazná zmluva zaniká k tomu a tomu dátumu?
liba2
02.07.08,07:01
áno, dohodou obidvoch strán.
Gabhus
02.07.08,09:57
Dobrý deň, chcela by som radu v konkrétnom prípade: Starobný dôchodca /celý rok poberá dôchodok/ má možnosť vykonávať určité práce pre jedného zamestnávateľa formou príkaznej zmluvy. Zárobok by bol cca 40.000.- SK za rok.
1. Z tohoto príjmu platí daň zamestnávateľ alebo zamestnanec?
2. Po ukončení roku je možnosť podania daňového priznania /ako pri dohodách/ a daň môže byť vrátená - alebo tu táto možnosť nie je?
3. Odvody sa neplatia - ani pri vyšších zárobkoch?

Prosím skúsenejších o radu a ďakujem.
ZuzanaP
02.07.08,10:09
áno, dohodou obidvoch strán.


Ďakujem:)
Marta V
14.07.08,04:52
Prosím vás, študent, ktorý v máji zmaturoval, ide pokračovať v štúdiu na vysokej škole, od 2.6. do 10. 7. zamestnaný na príkaznú zmluvu (propaguje výrobky - reklama na potravinové výrobky) so zárobkom 16 000,- Sk za uvedené obdobie. Musí podať za rok 2008 ročné zúčtovanie ZP? Neovplyvní mu to nárok na prídavky na deti?
Jana Motyčková
14.07.08,06:46
Ak iné príjmy nemá, tak RZZP za rok 2008 podávať nebude musieť. PnD to neovplyvní.
Marta V
14.07.08,07:56
Veľmi pekne ďakujem za odpoveď
glevo
24.07.08,10:26
zdravim

na tento rok je aky prijem oslobodeny od dane skrz prikaznu zmluvu?
dakujem
nattali2
29.07.08,20:04
Dobry den, ja by som sa rada spytala jednu taku drobnost. Ked ma zamestnanec u nas prikaznu zmluvu (sme OZ) a nejedna sa o zavislu cinnost, islo o prijem do 24 tisic a nasledne ho este zaviazeme brigadnickou zmluvou, na zaklade ktorej si bude podavat danove priznanie, ten predosly nezdaneny prijem (z prikaz.zmluby) sa do tej hranice do ktorej sa vracaju brigadnikom uz nezaratava (kedze bol vlastne oslobodeny od dane), alebo sa mylim? Asi je to primitivna otazka, ale nevyznam sa moc... dakujem za kazdu radu :)
nika.sum
13.08.08,19:05
Ak iné príjmy nemá, tak RZZP za rok 2008 podávať nebude musieť. PnD to neovplyvní.

Som trochu mimo temy ale, ked to tu vidim, neviem, ci som nieco zase nepostrehla, ale ako je to s pridavkami na deti, myslela som, ze sa neberie do uvahy prijem, alebo je nejaka zmena?
Orchid21
20.10.08,08:28
ak za rok 2008 neprekrocis sumu 64000 a nejake drobne nemusis platit zdravotne. A takisto to nepodlieha danovej povinnosti, myslim?! Ale danove priznanie podavat musis. Nevie niekto, ake je maximum, aby student na prikaznu zmluvu nemusel podavat DP?? Musis sa niekam zahlasit, ked chces pracovat na PrikaznuZ???
Orchid21
30.10.08,13:36
Ahojte!

Som student a vykonavam preklady / lektor jazykov na prikaznu zmluvu. Prosim Vas o pomoc:
1. do akej sumy nemusim podavat danove priznanie vobec?
2. Ak zarobim do cca 64 000, som stale oslobodena od dane (tak ako aj RZZP)?

Nevyznam sa, tak dufam, ze sa tu najde niekto taky ochotny a poradi mi. Hladala som uz vela na nete, no neviem sa dopatrat aktualnym cislam pre rok 2008. Dakujem za odpoved, a prosim, bolo by super, keby ste mi vedeli pomoct, je to velmi suuurne!
toria
09.01.09,07:44
zdravím, chcem sa opýtať aká výška za rok 2008 môže byť na príkaznej zmluve tak, aby sa nemuseli hradiť odvodové povinnosti?
a zároveň ma zaujíma kto môže robiť na príkaznú zmluvu.

Ďakujem