Jana411
08.03.05,12:56
Ahojte!

Povedzme, že som súkromná osoba a prenajímam auto FO - podnikateľovi za 12 000,- Sk ročne. Dávam si tento príjem do DP alebo nie????????
Niečo som si prečítala o príležitostných príjmoch a pod., ale nie som si istá a v zákone som to nenašla.
Vie mi niekto poradiť, prosím?
Zoltán Kovács
08.03.05,12:27
Pozri si §9 odsek 1 písmeno h zákona odani z prijmov. Podľa mňa keď príjem z prenajmu auta nepresiahne päťnásobok životného minima (k 1.1. to bolo 4.210,- Sk), čiže 21.050,- SK potom ten prijem nie je predmetom zdanenia.
Jana411
08.03.05,12:36
Díky, akurát som k tomu krvopotne dospela /našla som to v DÚPP asi po hodine:)/. 4210 je za rok 2005? A minulý bol rovnaký?
lenkak
08.03.05,12:38
4210 bolo za rok 2004.
K 1.1.2005 platí životné minimum (ktoré bolo zmenené už 1.7.2004) vo výške 4580,- Sk
Jana411
08.03.05,13:01
ďakujem, človek si aspoň uvedomí, že info majú cenu zlata:)
Vladimir69
24.03.06,18:40
Nie tento príjem sa do DP nedáva ak nepresiahne za rok 5 násobok život.minima za rok 2005 /22900Sk/. Je to príjem z prenájmu podľa paragrafu 9 písm.h. Ak by to bolo nad 22900/rok tak rozdiel nad túto suma treba zdaniť.
kaja1
27.12.06,14:42
Chcem si iba overiť, či som správne porozumela vyššie uvedenému.

Keď občan, ktorý je zamestnaný požičia živnostníkovi /zmluva o prenájme MV/ svoje vlastné osobné vozidlo a výška dohodnutého prenájmu nepresiahne 5 násobok životného minima /v roku 2006 5 x 4980/ tak vôbec nemusí podávať ďaňové priznanie ?
Marína
27.12.06,15:01
MatoH
03.02.07,13:05
Ja by som mal v rámci tejto témy otázku: Som SZČO a mám v osobnom vlastníctve vozidlo. Môžem toto vozidlo prenajímať ako SZČO inému subjektu? (Prenájom mám v rámci živnosti uvedený.) Musím z tohto vozidla zaplatit dan z MV? Ďakujem.
Miška1
04.02.07,08:44
Ak je auto v osobnom vlastníctve, nemali by ste ho prenajímať ako SZČO, ale ako bežný občan, na základe nejakej zmluvy podľa Občianského zákonníka.Príjmy z prenájmu tohto vozidla by ste potom neuvádzali medzi príjmy z podnikania, ale ako príjmy z prenájmu podľa § 9 písm.h).Podľa mňa, daň z MV by mal zaplatiť ten iný subjekt, ak vozidlo využíva na podnikanie, nakoľko on je úživateľom vozidla a tým aj daňovníkom dane z MV.
MatoH
04.02.07,15:21
mne to pride tiez prirodzenejsie prenajimat ako FO, akurat organizacia, ktorej to prenajimam, ma radsej faktury...
STRELEC
04.02.07,15:26
Ak je auto v osobnom vlastníctve, nemali by ste ho prenajímať ako SZČO, ale ako bežný občan, na základe nejakej zmluvy podľa Občianského zákonníka.Príjmy z prenájmu tohto vozidla by ste potom neuvádzali medzi príjmy z podnikania, ale ako príjmy z prenájmu podľa § 9 písm.h).Podľa mňa, daň z MV by mal zaplatiť ten iný subjekt, ak vozidlo využíva na podnikanie, nakoľko on je úživateľom vozidla a tým aj daňovníkom dane z MV.Áno - plátcom DMV je užívateľ vozidla.
Pri "spätnom" uvažovaní je potrebné brať v úvahu aj príslušné sankcie (omeškanie, oneskorené podanie priznania).
Marína
04.02.07,17:28
mne to pride tiez prirodzenejsie prenajimat ako FO, akurat organizacia, ktorej to prenajimam, ma radsej faktury...
Zmluva môže spĺňať všetky náležitosti faktúry a tým sa môže považovať za faktúru. Žiadny predpis neurčuje formu faktúry.
danastefan
05.02.07,12:33
Zamestnanec s.r.o. používa súkromné vozidlo na prac.cesty,je s.r.o. povinná zaplatiť cestnú daň?
-zamestnancovi uhrádza 6,20/km cestovné náhrady na základe cesťákov?
-môže si potom s.r.o. dať do nákladov výdaje za PHM ? Vdaka
STRELEC
05.02.07,12:38
Zamestnanec s.r.o. používa súkromné vozidlo na prac.cesty,je s.r.o. povinná zaplatiť cestnú daň?Nie.
-zamestnancovi uhrádza 6,20/km cestovné náhrady na základe cesťákov?Áno
-môže si potom s.r.o. dať do nákladov výdaje za PHM ? VdakaÁno - v rámci tých cesťákov. Podotýkam, že nemá nárok na odpočet DPH, nakoľko sa jedná o cestovné náhrady zamestnancovi. Nákladovou polžkou zamestnávateľa sú teda: paušál/km á 6,2 + spotreba PHM podľa TP + prípadné diéty, stravné.
oref
17.02.07,19:48
Mám presne rovnaký prípad, som SZČO a ako občan vlastním MV za ktoré platím leasing. Vozidlo som prenajala s.r.o.-čke, čiže pôjde o príjem z prenájmu podľa par.9, môžem si do výdavkov uplatniť leasingové splátky aj ako občan. Ak áno, v plnej výške alebo vo výške odpisov???
Johanka
17.02.07,19:51
Tu si napísala inak, to je ten istý príbeh ???
http://www.porada.sk/t43808-sukromna-osoba--prenajom-osautomobilu.html
Johanka
17.02.07,19:54
Mám presne rovnaký prípad, som SZČO a ako občan vlastním MV za ktoré platím leasing. Vozidlo som prenajala s.r.o.-čke, čiže pôjde o príjem z prenájmu podľa par.9, môžem si do výdavkov uplatniť leasingové splátky aj ako občan. Ak áno, v plnej výške alebo vo výške odpisov???
Ak je to o inom -
1. ak splácaš leasing, nie si vlatník MV a môžeš MV prenajať iba zo súhlasom leas. spoločnosti,
2. príjem z prenájmu hnuteľnej veci by bol príjem podľa § 8 ods.1 a/
.....
oref
17.02.07,20:07
A ako je to s tými splátkami do výdavkov???
oref
19.02.07,09:09
Neviete mi prosím niekto poradiť? Môžem si ako občan, ktorý prenajíma vozidlo, za ktoré platí leasing uplatniť do výdavkov výšku leasingovej splátky alebo výšku odpisov???
oref
19.02.07,20:57
Mám presne rovnaký prípad, som SZČO a ako občan vlastním MV za ktoré platím leasing. Vozidlo som prenajala s.r.o.-čke, čiže pôjde o príjem z prenájmu podľa par.8, môžem si do výdavkov uplatniť leasingové splátky aj ako občan. Ak áno, v plnej výške alebo vo výške odpisov???

Naozaj mi nikto nevie poradiť:confused:
oref
22.02.07,10:33
pomóóóóc, ani daňové riaditeľstvo si nevie rady.
denisa.h
08.03.07,20:24
auto, ktore je na leasing moze clovek prenajimat LEN SO SUHLASOM leasingovej spolocnosti. to je aj v podmienkach, pokial je v leasingovej zmluve uvedene, ze sa pouziva na sukromne ucely!