Zuzana Boháčová
26.12.07,18:01
Dobrý večer,
môžete mi prosím poradiť, aký je rozdiel -kedy treba so zmestnancom uzatvoriť "dohodu o zmene pracovnej zmluvy" alebo "dodatok ku pracovnej zmluve"?
Firma zamestnancovi mení: dlžku pracovneho času + hrubu mzdu.
Neviem,ako je to spravnejšie,či formou dohody o zmene PZ alebo Dodatkom ku zmluve..
ďakujem pekne
DanielaSL
26.12.07,17:11
Podľa mňa je to jedno a to isté, ale každý si to nazval po svojom.
Lydka R
26.12.07,17:13
Dobrý večer,
môžete mi prosím poradiť, aký je rozdiel -kedy treba so zmestnancom uzatvoriť "dohodu o zmene pracovnej zmluvy" alebo "dodatok ku pracovnej zmluve"?
Firma zamestnancovi mení: dlžku pracovneho času + hrubu mzdu.
Neviem,ako je to spravnejšie,či formou dohody o zmene PZ alebo Dodatkom ku zmluve..
ďakujem pekne

Presne to som menila (po kontrole zo ŽÚ zodpovednému pracovníkovi zo 1/4 na 1/2 úväzok)
Riešila som to dodatkom k pracovnej zmluve a neboli pripomienky. Myslím, že ZP nepomenúva presne dokument, ktorým zmenu pracovnej zmluvy, resp. pracovných podmienok potvrdzujeme. Prikazuje len písomnú formu.
§ 54 (Zákonník práce)
Dohoda o zmene pracovných podmienok
Na začiatok (http://www.porada.sk/t56527-zakonnik-prace.html#hore)

Dohodnutý obsah pracovnej zmluvy možno zmeniť len vtedy, ak sa zamestnávateľ a zamestnanec dohodnú na jeho zmene. Zamestnávateľ je povinný zmenu pracovnej zmluvy vyhotoviť písomne.
Zuzana Boháčová
27.12.07,11:40
ďakujem Vam poraďáci:)
Viera Klimentová
23.01.08,05:57
Práve som "narazila" na tento problém. Nemyslím si, že "dodatok" a "zmena" je to isté. Zmena je proste zmena, ale dodatok niečo dopĺňa do PZ nemení ale rozširuje. V mojom prípade budem v zmysle nového ZP dopĺňať stručnú charakteristiku vykonávanej práce - ZP to výslovne ustanovuje a staršie PZ to neobsahujú. (Už som sa o tom na stránkach porady zmienila a bolo mi doporučené vypracovať dodatky s týmto ustanovením). Dodatok teda niečo dopĺňa, ale nemení.
Ak sa mýlim, poraďte ako to urobiť, pretože ZP skutočne nikde nevymedzuje pojem dodatok. Pozná len dohodu o zmene pracovnej zmluvy v určitých bodoch.
Chcem tento problém vyriešiť tak, že pripravím dodatok PZ vo forme náplne práce, kde presne budem špecifikovať pracovné zaradenie podľa katalógu s popisom pracovnej činnosti. Takže dodatkom bude pracovná náplň zamestnanca s uvedenými náležitosťami. Nemusí mať nadpis náplň práce, môže to byť aj charakteristika pracovnej činnosti. Dodatok podpíše každý zamestnanec a nadriadený vedúci zamestnanec. Je to správne a má to logiku?