Slavena
26.12.07,22:10
Prosím o radu. Môžem zahrnúť do priznania DPH faktúru od dodávateľa /za dodaný tovar/ - zdaniteľné plnenie 11/2007, ak som mu však do dnešného dňa túto faktúru neuhradila? Faktúra je splatná v januári 2008.
ALEBO na odpočet DPH z tejto faktúry nemám nárok /keďže som túto faktúru ešte neuhrádzala/.
Poraďte prosím i konkrétny §. Ďakujem.
Paula
26.12.07,21:12
Nárok na odpočet nie je podmienený úhradou fa. Toto platí od 1.1.2003
Erika-ežka
26.12.07,21:16
§ 49 Zákon o DPH
jamis
26.12.07,21:19
Konkrétny § neviem, ale určite si môžeš DPH odrátať aj v prípade ak fa nie je zaplatená.
Slavena
26.12.07,21:35
Tak to ste ma ale veľmi potešili, lebo vo výstupnej zostave DPH v programe, ktorý používam som našla zostavu "Nezahrnuté prijaté faktúry /nezaplatená DPH/", tak ma to poriadne vyviedlo z miery, už som si myslela, že som zmeškala nejaký nový zákon. Veď keď vystavujem faktúru ja, tiež odvádzam DPH, aj keď mi odberateľ uhradí faktúru o mesiac neskôr. Ďakujem ešte raz všetkým za rýchlu odpoveď.
suvaha
27.12.07,07:33
ja som si myslela ze do danoveho priznania nezahrnam DPH z PFA ktore som nezaplatila..plati to aj pre jednoduche uctovnictvo?
Paula
27.12.07,07:36
ja som si myslela ze do danoveho priznania nezahrnam DPH z PFA ktore som nezaplatila..plati to aj pre jednoduche uctovnictvo?



Áno, platí aj pre JÚ.
suvaha
27.12.07,07:40
je to velka chyba ked si uplatnim odpocet v inom mesiaci /ked bola faktura uhradena/ a nie v mesiaci kedy je zdanitelne plnenie?

a ak ma SZCO fakturu ktoru ale nikdy neuhradil bo nema od toho ziadny doklad..co s takou fakturou, nemozem si predsa uplatnit DPH ak som ju nikdy nezaplatila.
Infarkt
27.12.07,07:42
ja som si myslela ze do danoveho priznania nezahrnam DPH z PFA ktore som nezaplatila..plati to aj pre jednoduche uctovnictvo?

Áno, aj pre JU...a ešte k tomu doplním, že aj keď zaplatíš PFA, tak ju nezahŕňaš do DPH...v tomto je zákon jasný a môžeš zahrnúť len na základe dokladu v zmysle § 70 a 71 Zákona o DPH... ;)

...a PFA nie je dokladom v zmysle tých §§§ :cool:
evina
27.12.07,07:43
je to velka chyba ked si uplatnim odpocet v inom mesiaci /ked bola faktura uhradena/ a nie v mesiaci kedy je zdanitelne plnenie?

Závisí od toho aké obdobie máš na mysli. Tu sa dá aplikovať § 51 zákona o DPH:
http://www.porada.sk/t18758-odpocitanie-dane-51-oneskorena-faktura.html
Infarkt
27.12.07,07:46
je to velka chyba ked si uplatnim odpocet v inom mesiaci /ked bola faktura uhradena/ a nie v mesiaci kedy je zdanitelne plnenie?
... uplatňuješ na základe zdaniteľného plnenia...nie úhrady !!!

a ak ma SZCO fakturu ktoru ale nikdy neuhradil bo nema od toho ziadny doklad..co s takou fakturou, nemozem si predsa uplatnit DPH ak som ju nikdy nezaplatila.

... doklad ? ... od čoho ?... nejakosi nemchápem ... :D

Na porade máš aj Zákon o DPH, tak si v ňom trošku zalistuj...
suvaha
27.12.07,07:47
Áno, aj pre JU...a ešte k tomu doplním, že aj keď zaplatíš PFA, tak ju nezahŕňaš do DPH...v tomto je zákon jasný a môžeš zahrnúť len na základe dokladu v zmysle § 70 a 71 Zákona o DPH... ;)

...a PFA nie je dokladom v zmysle tých §§§ :cool:

no ano ja zahrnam do danove priznania k DPH len faktury ktore su uhradene a mam to na vypise alebo inom doklade.. je to tak spravne? ked sa tu pisalo ze zahrnam aj faktury ktore nemam uhradene..
Lydka R
27.12.07,07:47
je to velka chyba ked si uplatnim odpocet v inom mesiaci /ked bola faktura uhradena/ a nie v mesiaci kedy je zdanitelne plnenie?

Nie.

Problematiku uplatnenia odpočítania DPH v príslušnom zdaňovacom období upravuje § 51 ods. 2 zákona o DPH.
Platiteľ môže odpočítať DPH v zdaňovacom období v ktorom právo na odpočítanie DPH vzniklo, alebo v prvom zdaňovacom období, nasledujúcom po zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie DPH vzniklo, ak má do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania doklad.
Ak do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania nemá doklad, vykoná odpočítanie DPH v tom zdaňovacom období, v ktorom dostane doklad.

Faktúra - zdaniteľné plnenie v 11. mesiaci - faktúra prijatá v 11. mesiaci. Daňovník môže uplatniť odpočítanie za zdaňovacie obdobie 11. mesiac alebo 12. mesiac, pretože do termínu podania DP za 12. mesiac má daňový doklad.
suvaha
27.12.07,07:52
a co teda s takou fakturou ku ktorej nema ziadny doklad o uhrade?
evina
27.12.07,07:55
a co teda s takou fakturou ku ktorej nema ziadny doklad o uhrade?

Troška mám pocit, že nečítaš odpovede. Na prvej strane máš uvedené, že uplatnenie odpočtu DPH nie je podmienené jej úhradou - to platí od 1.1.2003. Nárok na odpočet máš ak vznikne DP a máš doklad v zmysle paragrafov, ktoré uvádza Infarkt /to je v skratke/. Odpočet si uplatníš podľa § 51, tam som Ti uviedla link....

P.s. DPH voči štátu si splnil dodávateľ, nie Ty- v prípade dodávateľskej faktúry
Infarkt
27.12.07,07:58
no ano ja zahrnam do danove priznania k DPH len faktury ktore su uhradene a mam to na vypise alebo inom doklade.. je to tak spravne? ked sa tu pisalo ze zahrnam aj faktury ktore nemam uhradene..

V prvom rade musíš rozlišovať základné pojmy...predpokladám, že tebou spomínaná skrátka PFA = Predfaktúra...
...a FA = faktúra...

V zmysle zákona o DPH si môžeš uplatňovať DPH len na základe FAKTÚRY !!! Každej faktúry...či uhradenej, alebo neuhradenej...proste každej prijatej a vystavenej faktúre...

PFA, teda predfaktúra nie je doklad na základe ktorého si môžeš uplatniť DPH...

§ 51
Uplatnenie práva
na odpočítanie dane


(1) Právo na odpočítanie dane podľa § 49 môže platiteľ uplatniť, ak

a) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. a) má faktúru od platiteľa vyhotovenú podľa § 71,
b) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. b) je daň uvedená v záznamoch podľa § 70,
c) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. c) má faktúru od dodávateľa z iného členského štátu a v prípade premiestnenia tovaru platiteľa z iného členského štátu do tuzemska doklad o premiestnení tovaru,
d) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. d) má dovozný doklad

(2) Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. a), c) alebo d) v zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, alebo v prvom zdaňovacom období nasledujúcom po zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, ak do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania za zdaňovacie obdobie, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, má doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo d); ak platiteľ do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania nemá doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo d), vykoná odpočítanie dane v tom zdaňovacom období, v ktorom dostane doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo d). Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. b) v zdaňovacom období, v ktorom daň uviedol v záznamoch podľa § 70.

(3) Odpočítanie dane platiteľ vykoná tak, že od celkovej výšky dane za príslušné zdaňovacie obdobie odpočíta celkovú výšku odpočítateľnej dane za príslušné zdaňovacie obdobie

§ 71
Faktúra pri dodaní tovaru a služby v tuzemsku


(1) Pri každom dodaní tovaru a dodaní služby v tuzemsku pre zdaniteľnú osobu a pre právnickú osobu, ktorá nie je zdaniteľnou osobou, je platiteľ povinný vyhotoviť faktúru. Platiteľ je povinný vyhotoviť faktúru aj v prípade, ak je platba prijatá pred dodaním tovaru a predtým, ako je poskytovanie služby skončené. Platiteľ vyhotoví faktúru najneskôr do 15 dní od vzniku daňovej povinnosti. Ak v kalendárnom mesiaci vznikne platiteľovi daňová povinnosť prijatím jednej alebo viacerých platieb a zároveň aj dodaním tovaru alebo dodaním služby, na ktoré prijal jednu alebo viac platieb, môže platiteľ vyhotoviť jednu faktúru, a to najneskôr do 15 dní od vzniku poslednej daňovej povinnosti vzťahujúcej sa na toto dodanie tovaru alebo dodanie služby v tomto kalendárnom mesiaci. Platiteľ nie je povinný na účely dane vyhotoviť faktúru, ak ide o tovar alebo službu, ktorá je dodaná s oslobodením od dane podľa § 28 až 42.
suvaha
27.12.07,08:01
priznam si ze asi fakt necitam pozorne..

ale dakujem za rady.