kalkulka
27.12.07,09:50
Prosím vás, riešim otázku, ako zvýšiť príjem zamestnancom, ale tak, aby sa nemuseli platiť odvody. Možno aj niekto z vás o niečom takom rozmýšľal. Nemyslím však iba na jednorázove navýšenie, ale možnosť vyplácania počas celého roka. Jednu možnosť ako zvýšiť príjem sme už využili v minulosti a to navýšili sme hodnotu stravných lístkov tak, aby výška, ktorú hradil zamestnanec zostala nezmenená. Tak sme si mohli uznať aj viac do nákladov a zvýšili sme príspevok zo sociálneho fondu. Niečo také mám na mysli, aby to mohlo byť aj daňovo uznané. Veľmi veľmi dík za každú radu.
kalkulka
27.12.07,09:48
Prosím, prosím, nikto také niečo neriešil?
ALDA
27.12.07,11:21
Prosím vás, riešim otázku, ako zvýšiť príjem zamestnancom, ale tak, aby sa nemuseli platiť odvody. Možno aj niekto z vás o niečom takom rozmýšľal. Nemyslím však iba na jednorázove navýšenie, ale možnosť vyplácania počas celého roka. Jednu možnosť ako zvýšiť príjem sme už využili v minulosti a to navýšili sme hodnotu stravných lístkov tak, aby výška, ktorú hradil zamestnanec zostala nezmenená. Tak sme si mohli uznať aj viac do nákladov a zvýšili sme príspevok zo sociálneho fondu. Niečo také mám na mysli, aby to mohlo byť aj daňovo uznané. Veľmi veľmi dík za každú radu.

Ja ako zamestnanec by som si želala, aby sa odvody platili podľa môjho zvýšeného platu. Veď tie navýšené odvody FY tiež idú do nákladov firmy.
Ak ochoriem, alebo sa mi stane úraz a pri odchode do dôchodku mi vaše špekulovanie asi nepomôže. Špekulácie neuznávam.
MOJ NÁZOR!
Jozef Mihál
27.12.07,18:17
Čo tak zvážiť poskytovanie odmien pri životných a pracovných jubileách zamestnancov.

A keďže hovoríte o možnosti vyplácania počas celého roka, tak: "na splátky".
ekopo
27.12.07,18:53
V nasledujúcom príspevku sa nechcem prikloniť ani na stranu zamestnanca ani na stranu zamestnávateľa. Nie som ani zamestnanec ani zamestnávateľ. Starám sa o seba sám. Bol tu prezentovaný jednoznačný pohľad zamestnanca a trochu ma zarazila jedna veta: Veď tie navýšené odvody FY tiež idú do nákladov firmy.
Uvediem zopár čísiel. Mzda predavačky ktorá pracuje s ERP, by mala byť podľa stupňa náročnosti práce najmenej vo výške 9.720,-Sk / mesiac. Pre zamestnávateľa to predstavuje sumu celkovej práce 13.145,- Sk. Čiže zamestnanec má vykázanú HM 9.720,-, ale zamestnávateľa zamestnanec stojí ďaľších 3.425,-Sk. Ano aj tieto peniaze sú v nákladoch, ale podnikateľ ich musí reálne zaplatiť, ale pritom na koncoročnej dani v prípade kladného výsledku "ušetrí" len 651,-Sk, čiže o túto sumu si zníži ZD. Stále je tu ale rozdiel 2.774,- ktoré putujú tak isto ako tých 651,-Sk do SP a ZP. Nehovorím o tom, že zamestnávateľ platí prvých 10 dní PN zamestnanca a až potom nastupuje SP. Zamestnávateľa totiž tie odvody "nad rámec" vo výške cca0,352 % z HM mierne ubíjajú. Zoberte si kalkulačku, čo to spraví napr. pri troch zamestnancoch, veď to je už ďaľší plat. potom sa čudujeme že sa tu vyskytnú také otázky ako položila zadávateľka. Mimochodom v tej otázke som nevycítil nejakú špekuláciu. Veď to malo byť daňovo uznateľné. No nie? To je môj názor.
wagner
27.12.07,19:51
Dovolím si tvrdiť, že každý špás niečo stojí. Keď chcem podnikať a robím si sama na seba,tak sa na to dívam inak, ako podnikateľ, ktorý zamestnáva zamestnancov. Ale ten podnikateľ si musí uvedomiť, že bez práce napr. tej predavačky, by nevytvoril ten zisk, tiež by túto prácu určite sám nestíhal robiť, pokiaľ sa nechce zodrať a pod. Takže nedívajme sa na to, že zamestnávateľ musí doplácať na odvody pre zamestnanca. Podľa mňa je to normálne, veď ten človek robí na zisk zamestnávateľa. Nechcem tu hovoriť o výške ziskov, to v tomto prípade nie je podstatné. Dívajme sa na to tak, že zamestnanec používa svoju pracovnú silu - je jedno či vykonáva fyzickú prácu alebo duševnú. Ale odvzdáva svoje schopnosti a vedomosti zamestnávateľovi a tie jeho schopnosti, resp. námaha stojí zamestnávateľa naviac tú cca 1/3 platu.
ALDA
27.12.07,20:28
V nasledujúcom príspevku sa nechcem prikloniť ani na stranu zamestnanca ani na stranu zamestnávateľa. Nie som ani zamestnanec ani zamestnávateľ. Starám sa o seba sám. Bol tu prezentovaný jednoznačný pohľad zamestnanca a trochu ma zarazila jedna veta: Veď tie navýšené odvody FY tiež idú do nákladov firmy.
Uvediem zopár čísiel. Mzda predavačky ktorá pracuje s ERP, by mala byť podľa stupňa náročnosti práce najmenej vo výške 9.720,-Sk / mesiac. Pre zamestnávateľa to predstavuje sumu celkovej práce 13.145,- Sk. Čiže zamestnanec má vykázanú HM 9.720,-, ale zamestnávateľa zamestnanec stojí ďaľších 3.425,-Sk. Ano aj tieto peniaze sú v nákladoch, ale podnikateľ ich musí reálne zaplatiť, ale pritom na koncoročnej dani v prípade kladného výsledku "ušetrí" len 651,-Sk, čiže o túto sumu si zníži ZD. Stále je tu ale rozdiel 2.774,- ktoré putujú tak isto ako tých 651,-Sk do SP a ZP. Nehovorím o tom, že zamestnávateľ platí prvých 10 dní PN zamestnanca a až potom nastupuje SP. Zamestnávateľa totiž tie odvody "nad rámec" vo výške cca0,352 % z HM mierne ubíjajú. Zoberte si kalkulačku, čo to spraví napr. pri troch zamestnancoch, veď to je už ďaľší plat. potom sa čudujeme že sa tu vyskytnú také otázky ako položila zadávateľka. Mimochodom v tej otázke som nevycítil nejakú špekuláciu. Veď to malo byť daňovo uznateľné. No nie? To je môj názor.

Tá veta, čo Ťa zarazila bola odpoveďou na text v zadaní, že riešili už vyššie príjmy a zvýšili aj náklady a SF.
Odpovedal si na nesprávnu adresu.Ja som tiež SZČO+dôchodca. Ale to je moja vôľa, nebudem tu rozvádzať problémy s tým spojené a ani o zamestnancoch sa nebudem vyjadrovať /predsa nemôžu za normy aké u nás platia/, ale nedá mi nemyslieť na tento problém ako zamestnanec. Špekulácie tohto druhu neuznávam. Keď som šikovný podnikateľ je viac pák ako sa s tým vyrovnať a neškodiť zamestnancom, bez ktorých si firmu neviem predstaviť. Musíme aj dávať, nie iba brať.
A špekuláciou u mňa je: Vyšší príjem zamestnanca z ktorého neplatiť odvody.
ayya
27.12.07,20:47
... Špekulácie tohto druhu neuznávam. Keď som šikovný podnikateľ je viac pák ako sa s tým vyrovnať a neškodiť zamestnancom, bez ktorých si firmu neviem predstaviť. Musíme aj dávať, nie iba brať.
A špekuláciu u mňa je: Vyšší príjem z ktorého neplatiť odvody.najprv: nasi zamestnaci nikdy nemali "priplatky" v cistom ku mzde, vzdy mali vsetko pekne aj s odvodmi..

... ale chcem reagovat: nemusi to vzdy byt odsudenia hodna "spekulacia" ... lebo podla mna aj predpisy nie su vzdy ferove, napr. z najnovsej legislativy, naznacim: teraz sa strop odvodov zvysil na 4-nasobok, ale zamestnanec z toho ma uzitok iba do vysky 3-nasobku ... povazujem to za nie uplne ferove riesenie problemov "pokutovanim" tych, ktori to akoze "znesu a vydrzia" ...
p.s.: mna osobne sa to aj tak netyka, iba ze som si to vsimla
ALDA
27.12.07,20:56
V tejto téme nebudem polemizovať, pretože by sme tu museli prebrať celú legislatívu, kde je veľa problémov a veru musíme veľa špekulovať a nie iba my, ale aj samotní právnici, ktorí ju pripravujú. Jeden daň. poradca povedal: Stretne sa nás osem a dvaja sa dohodneme. Bolo to na oficiálnom školení. Nič som nenaznačila ako odsúdenia hodné, iba že s tým nesúhlasím, je to vec majiteľa a zamestnancov.Nerozumiem, čo sa tu zasa rozpútava.
ayya
27.12.07,21:03
Niečo také mám na mysli, aby to mohlo byť aj daňovo uznané. niekedy sa ani neoplati moc komplikovane robit danovu optimalizaciu ... niekedy paradoxne moze byt vyhodne pouzit aj danovo neuznatelne vydavky, alebo aj podiely na zisku - staci porovnat napr. na jednej "cistej tisickorunacke" ktoru dostane zamestnanec, ked sa vyplati s komplet odvodmi cez mzdy, alebo zo zisku ako podiel a dalej - pri sucasnej percentualne rovnej vyske dane niekedy zalezi aj na tom, "kto" je zamestnanec... mam na mysli napr. zamestnanych spolocnikov firmy - pri mzde prevysujucej stropy odvodov, moze byt uplne jedno, kto tu dan zaplati, ci firma, alebo spolocnik-zamestanec ...
kalkulka
02.01.08,05:31
Zdravím všetkých poraďákov a prajem iba všetko najlepšie do nového roku. Vidím, že sa tu rozprúdila diskusia, ale asi tým nesprávnym smerom. Či je to špekulácia alebo nie, to vôbec nie je podstatné. To, či zamestnávateľ v tomto prípade navýšil sociálny fond zo zisku po zdanení a prispieva z týchto
peňazí svojím zamestnancom, toto nie je výhoda pre zamestnancov? Každý si stráži svoje financie a ak chce zamestnávateľ použiť časť peňazí na ďalší rozvoj firmy, ktorým prispeje k zvýšeniu miezd, zvýšeniu produktivity práce, rozvoju zamestnanosti. Myslíte si že je to tak málo? Tak neviem prečo sa čudujete, že sa niekde chce šetriť, ale zároveň pridať hoci iným spôsobom. Diskusia sa tu rozviedla, ale asi tým nesprávnym smerom. Chcela som vás poprosiť o spoluprácu pri riešení takejto situácie a hlavne o možnostiach. Pán Mihál má celkom dobrý nápad, ale po celý rok neviem, či by som ho mohla využiť, ak výročie firmy pripadalo na rok 2007?
Jozef Mihál
02.01.08,10:15
Zdôrazňujem, že od odvodov je oslobodená odmena poskytnutá pri pracovnom a životnom jubileu zamestnanca - odmena poskytnutá pri jubileu firmy takou nie je.
kalkulka
02.01.08,11:22
Zdôrazňujem, že od odvodov je oslobodená odmena poskytnutá pri pracovnom a životnom jubileu zamestnanca - odmena poskytnutá pri jubileu firmy takou nie je.
A teda konkrétne, ak sa zamestnávateľ rozhodne vyplatiť odmeny zamestnancom, ktorí pracujú vo firme viac ako 10 rokov, môže sa to považovať za jubilejnú odmenu?
misomiso
02.01.08,11:35
Zdôrazňujem, že od odvodov je oslobodená odmena poskytnutá pri pracovnom a životnom jubileu zamestnanca - odmena poskytnutá pri jubileu firmy takou nie je.

A co je prosim povazovane za jubileum zamestnanca?

Napr. ked osm bol na vojne, jeden Rom ziadal u velitela mimoriadny "opustak" kvoli rodinnemu jubileu - jeho sym mal udajne 8 mesiacov.

Teda napr. kazde narodeniny su zivotnym jubileom? Moze byt zivotne jubileum 1 x rocne? (Teraz sa pytam uplne seriozne - vazne - hoci sa to mozno niekomu nezda)
duficek
02.01.08,12:10
to zaujima aj mna, co vsetko a ako casto je zivotne jubileum?

pri niektorych neserioznych zamestnavateloch je jubileom zamestnanca aj vyplatena mzda :)
Jozef Mihál
02.01.08,13:19
U zamestnancov spadajúcich čiste len pod Zákonník práce (podnikateľské organizácie), nie je nikde určené, čo je jubileum. Je len vecou dohody zamestnanca a zamestnávateľa, čo za jubileum budú považovať a akú odmenu pri jubileu zamestnanec dostane.

Iná situácia je pri štátnych zamestnancoch - ktorí spadajú pod zákon č.312/2001 Z.z. o štátnej službe a pri zamestnancoch spadajúcich pod zákon 553/2003 Z.z. o odmeňovaní niektorých zamestnancov pri výkone práce vo verejnom záujme.

Tam už pojem "jubileum" definovaný je a dokonca je aj dané obmedzenie jeho výšky.