Miriiam
27.12.07,10:08
Ahojte poraďáci,Potrebujem súrne poradiť.Sme prepravná firma.Slovenskému objednávateľovi prepravy sme viezli tovar z ČR do SR.Vyfakturovala som mýtne aj s DPH.Ale on mi tvrdí ,že mýtne je oslobodené od DPH.Niečo som si tu už na porade preštudovala,ale vychádza mi z toho, že v SR sa dialn.poplatky považujú za službu tak sú predmetom dane.Rozmýšľam správne alebo sa mýlim? Ďakujem
mandula
27.12.07,09:17
mýto treba prefaktúrovať so slovenskou DPH. Viď zákon č. 222/2004 o DPH:
- § 22 ods. 1 hovorí, že "Základom dane pri dodaní tovaru alebo služby je všetko, čo tvorí protihodnotu, ktorú dodávateľ prijal alebo má prijať od príjemcu plnenia alebo inej osoby za dodanie tovaru alebo služby ..... a
- § 22 ods. 2 "Do základu dane podľa odseku 1 sa zahŕňajú aj
a) iné dane, clá a poplatky vzťahujúce sa na tovar alebo službu .....
emgeton
27.12.07,11:56
Ahojte poraďáci,Potrebujem súrne poradiť.Sme prepravná firma.Slovenskému objednávateľovi prepravy sme viezli tovar z ČR do SR.Vyfakturovala som mýtne aj s DPH.Ale on mi tvrdí ,že mýtne je oslobodené od DPH.Niečo som si tu už na porade preštudovala,ale vychádza mi z toho, že v SR sa dialn.poplatky považujú za službu tak sú predmetom dane.Rozmýšľam správne alebo sa mýlim? Ďakujem


mýto treba prefaktúrovať so slovenskou DPH. Viď zákon č. 222/2004 o DPH:
- § 22 ods. 1 hovorí, že "Základom dane pri dodaní tovaru alebo služby je všetko, čo tvorí protihodnotu, ktorú dodávateľ prijal alebo má prijať od príjemcu plnenia alebo inej osoby za dodanie tovaru alebo služby ..... a
- § 22 ods. 2 "Do základu dane podľa odseku 1 sa zahŕňajú aj
a) iné dane, clá a poplatky vzťahujúce sa na tovar alebo službu .....

Z hľadiska DPH:

Jedná sa o dodanie služby. V takomto prípade si musíte určiť miesto dodania služby. Keďže sa jedná o prepravné služby medzi dvoma čl. krajinami, posudzujeme toto dodanie v zmysle § 16/1. Ak je slov odberateľ platiteľom DPH ( v zadaní to nie je priamo uvedené), miestom dodania služby bude SR a preto bude fakturácia s DPH.

Ak by sa jednalo o refakturáciu "mýtneho" - prípad, keď z neviem akého dôvodu by ste vy platili "mýtne", pričom prepravu by si vykonal odberateľ (objednávateľ) sám, potom by refakturácia "mýtneho" nebola predmetom dane.

mimotemy
Z hľadiska dane z príjmu u odberateľa:
Spomínané mýto bolo uplatnené voči prepravcovi, nie voči odberateľovi služby. Mám za to, že toto mýto by malo byť súčasťou ceny prepravy a nemalo by vystupovať samostatne. Faktúrované "mýtne" môže byť zo strany DU napadnuté a neuznané ako daňový náklad u odberateľa služby.

Ako to vlastne faktúrujete? 30 CZK/km za prepravu + mýtne 1500CZK ??? Mýtne je Vaším nákladom a viete ho započítať do ceny za 1 km.
mandula
27.12.07,12:28
mimotemy
Z hľadiska dane z príjmu u odberateľa:
Spomínané mýto bolo uplatnené voči prepravcovi, nie voči odberateľovi služby. Mám za to, že toto mýto by malo byť súčasťou ceny prepravy a nemalo by vystupovať samostatne. Faktúrované "mýtne" môže byť zo strany DU napadnuté a neuznané ako daňový náklad u odberateľa služby.

Ako to vlastne faktúrujete? 30 CZK/km za prepravu + mýtne 1500CZK ??? Mýtne je Vaším nákladom a viete ho započítať do ceny za 1 km.

V doprave je bežné, že objednávky sú formulované spôsobom cena za prepravu plus mýtne. A to nielen u domácich, ale aj u zahraničných objednávateľov. Cena zvyčajne nie je za km ale je konkrétne dohodnutá za predmetnú prepravu. Dopravca teda faktúruje za prepravu + mýto, fotokópia dokladu o výške mýtneho zvyčajne tvorí prílohu ku faktúre. Ešte som sa nestretla s tým, že by daňový úrad mal s tým nejaký problém.
Iwett
13.11.10,10:43
Dobrý deň, mám faktúru od českej prepravnej spoločnosti, ktorá nám prepravila tovar z ČR na SK nášmu zákazníkovi. Na faktúre je prepravné, provízia a tiež mýto CZ, mýto SK.
Mám celú sumu faktúry samozdaniť a zaúčtovať na 518?
Ďakujem