luto
27.12.07,14:19
prosim, poradte mi, co robit s plesnou v byte? sme krajny byt, vymenili sme okna za plastove, vetram a ta potvora nas nie a nie opustit...
lubica_02
27.12.07,17:23
Pokiaľ nezateplíte steny, tak zostáva len možnosť častého vetrania a striekanie savom.
Niečo podobné mám doma v 2 miestnostiach, tak na jar to vyriešim.
Ninna
27.12.07,17:43
Pokiaľ nezateplíte steny, tak zostáva len možnosť častého vetrania a striekanie savom.
Niečo podobné mám doma v 2 miestnostiach, tak na jar to vyriešim.
Záleží na tom kde tá plieseň je. V rohoch hore?, Na stenách?
Kováčka
27.12.07,18:12
Skús so s tým Savom, ALE - umývaj počas splnu alebo po splne. Teda teraz je vhodný čas. A nesmej sa - mám to odskúšané, funguje to, aj na kadečo iné ...
Ninna
27.12.07,18:18
Skús so s tým Savom, ALE - umývaj počas splnu alebo po splne. Teda teraz je vhodný čas. A nesmej sa - mám to odskúšané, funguje to, aj na kadečo iné ...
Tada v čase ubúdajúceho mesiaca;)
najag
28.12.07,13:42
Predovsetkym je potrebne zakupit si vlhkomer a merat vlhkost v byte. Pliesen v byte je predovsetkym o relativnej vlhkosti, o teplote v byte a teplote rosneho bodu. Ked sa vytvoria optimalne podmienky, tak sa zacne na stene kondenzovat para a vytvarat pliesen. Vetranie musi byt intenzivne a caste s ohladom na pocet osob, na kvety v byte, na varenie, na susenie pradla. Je potrebne si uvedomit, ze okolo povodneho okna bolo 8 metrov spary, cez ktoru sa vymienal vzduch prirodzenym sposobom. Vynasob si poctom vymenenych okien a zistis, o kolko metrov si prisla. Takze tuto infiltraciu musi nahradit intenzivne vetranie. Ak je vlhkost v byte vyssia ako 60 % a je aj vysoka teplota, tak teplota rosneho bodu sa pohybuje uz nad 16 stupnov Celzia, to je teplota vonkajsej steny a zacina sa para kondenzovat.
belanka
28.12.07,17:41
U nás to bolo rovnaké.Nakoniec som to postriekala tým savom,v noci otvorené aspoň mikrovetranie a musíme občas aj viac kúriť.Keď dám na radiátor v tej miestnosti prádlo,objaví sa mierna vlhkosť v rohu,ale po plesniach už ani chýru.Uvidíme.Zatiaľ to funguje,musím si zaklopať.
petmar
28.12.07,20:11
"umývaj počas splnu alebo po splne"
teraz neviem či je to pravda alebo naozaj..:confused: Môže mi to niekto vysvetliť alebo povedať dôvod ?
duves
28.12.07,20:15
Savo funguje, mam overene.
Ninna
29.12.07,20:04
"umývaj počas splnu alebo po splne"
teraz neviem či je to pravda alebo naozaj..:confused: Môže mi to niekto vysvetliť alebo povedať dôvod ?
Je to pravidlo z kníh Pod vplyvom Luny, Luna našepkáva atď. ;)
Orim
29.12.07,22:24
Keď to Savo nezaberie bude problém.
Potom je treba v lete letlampou vypáliť príslušné miesta ale poriadne. Pred tým oškriabať. Je z toho pekný neporiadok (po letlampe).
kalmi007
01.01.08,17:03
nevies nieco co nesmrdi tak strasne jak savo?
Stefan2005
01.01.08,17:32
nevies nieco co nesmrdi tak strasne jak savo?

Existuje...
Napríklad Genius Pro - SCHIMMELENTFERNER. Nesmrdenie (bezchlórový) je ale vyvážené jeho cenou.
220870
03.01.08,15:39
Skúste hagesan .Je to profi výrobok.Savo mu nesiaha ani po členky.Je mimoriadne účinný voči plesniam .Mám odskúšané v kúpelni sa mi plesne nezačali objavovať ani po dvoch rokoch od použitia.A to boli na obladoch do čierna zaplesnené špáry.


http://www.hagesan.host.sk/
hanny
15.01.08,22:29
Nižšie teploty v bytoch, tesné okná približuju teplotu vzduchu pri stenách k rosnému bodu. Ak máme niekde v byte vyššiu teplotu vzduch naberie viac vlhkosti a na studených miestach sa voda z neho uvoľňuje a tam je živná pôda na plesne. Takto sa hlavne studené steny dostávaju pod krytickú teplotu. Treba zateplovať z vonka alebo z vnutra (vnutri s parozábranou vlhký vzduch sa nedostane do studenej zony). Dôležitá je aj paropriepustnosť (difuzny koeficient) systému velmi napomôže tomu aby nevznikal efekt potenia sa stien a aj vlastnosť rozložiť vlhkosť vzlinaním ako u dreva či sanačných omietkach. Z tepelnej vodivosti, difuzneho koeficientu, hrúbok stien a obvyklých teplôt sa dá vypočitať bezpečnosť konštrukcie na kondenzáciu vodnej pary a tiež navrhnúť varianty na upravu konštrukcie.
misolga
16.01.08,21:52
Skúste hagesan .Je to profi výrobok.Savo mu nesiaha ani po členky.Je mimoriadne účinný voči plesniam .Mám odskúšané v kúpelni sa mi plesne nezačali objavovať ani po dvoch rokoch od použitia.A to boli na obladoch do čierna zaplesnené špáry.


http://www.hagesan.host.sk/
-Dostať ho bežne v drogérii, alebo je potrebné si ho objednať?
revue
23.02.08,18:52
Dostať ho v drogérii, ale nie v každej. Tieto výrobky sú kvalitné.
revue
23.02.08,19:03
Tiež som mala pred časom taký problém v podobnom byte. Pomohlo zateplenie paneláku. Tým že sa zateplili steny, prestala sa nich tvoriť pleseň. Kritický bod ostal okolo vetracieho okienka v špajzke, kde je stena okolo otvoru studená.
Ak nezateplíte ostáva len riadne vetrať, ale hlavne vtedy keď je vonku menšia vlhkosť ako dnu (v chladných sychravých dňoch problém)
daria29
24.02.08,20:26
Nižšie teploty v bytoch, tesné okná približuju teplotu vzduchu pri stenách k rosnému bodu. Ak máme niekde v byte vyššiu teplotu vzduch naberie viac vlhkosti a na studených miestach sa voda z neho uvoľňuje a tam je živná pôda na plesne. Takto sa hlavne studené steny dostávaju pod krytickú teplotu. Treba zateplovať z vonka alebo z vnutra (vnutri s parozábranou vlhký vzduch sa nedostane do studenej zony). Dôležitá je aj paropriepustnosť (difuzny koeficient) systému velmi napomôže tomu aby nevznikal efekt potenia sa stien a aj vlastnosť rozložiť vlhkosť vzlinaním ako u dreva či sanačných omietkach. Z tepelnej vodivosti, difuzneho koeficientu, hrúbok stien a obvyklých teplôt sa dá vypočitať bezpečnosť konštrukcie na kondenzáciu vodnej pary a tiež navrhnúť varianty na upravu konštrukcie.
cim je najlepsie zateplovat z vnutra,
sisiler
27.02.08,20:09
TAK TO SAVO JE FAKT NAJLEPSIE
adra006
29.02.08,14:56
ahojte to savo mam tiez vyskusane a funguje to super!!!!
220870
29.02.08,17:00
Hagesan dostanete kúpiť ,väčšinou v predajniach farby laky, alebo v stavebninách jedná sa o poloprofesionálny výrobok.Je to na báze chlóru podobne ako savo. Ale svojou účinnosťou neporovnatelné.
cowboyka
22.03.08,07:32
cim je najlepsie zateplovat z vnutra,
neodporúčala by som zatepľovať zvnútra, nakoľko sa ti plieseň môže robiť pod zateplenou vrstvou a to bude oveľa horšie s tým niečo urobiť a zbytočne prídeš aj o prvotné výdaje na zateplenie zvnútra
janna_1
25.03.08,12:15
Savo proti plesni mam vyskusane aj ja a zabralo, odporucam.
matulo
18.05.08,19:19
Ahojte,

Hagesan mozem doporucit, bez toho, aby som ich predaval ;) Bohuzial v drogeriach ich nedostat, treba sa po nich poobzerat v Baumax, Hornbach, Prespor a ine.

Momentalne ich vyrobky pouzivam na cistenie kupelne.

Ako lenivy chlap vyberam to co sice viac stoji, ale je lepsie a jednoduchsie na pouzitie ;)
arizona
19.05.08,05:59
Savo funguje, mam overene.
Aj ocot funguje, mám to overené.
Libusa
21.05.08,05:56
My máme síce rodinný dom , ale dlhé roky sme mali ten istý problém. Pleseň v rohoch hore a nad oknami tiež som to riešila Savom. Pleseň sa prestala objavovať až keď sme zvonka tepelne zaizolovali budovu.
katka25
09.02.09,21:02
podobný problém trápi teraz aj mňa. :mee: cca pred 8 rokmi sme si dávali plastové okná. celých 6 rokov bolo všetko ok. pred 2 rokmi sme rekonštruovali celý byt, t.z. plávajúce podlahy, jadro a komplet všetky nové steny, pretože staré omietky boli desne krivé plus zosypávali sa pri každom dotyku...
minulú zimu sme si ešte nič zvláštne nevšimli. až tohto roku, asi pred mesiacom som začala pozorovať pleseň, a to v dvoch izbách za skriňami, blízko okien. čítala som si tu rady, a ako som sa presvedčila, naozaj ide asi o ten rosný bod, pretože tie miesta, kde sa plesen vytvorila sú v byte najchladnejšie. dokonca sa mi zdalo, že tam akoby trochu fúka ... :eek: V jednej izbe sme zistili, že pod parapetom okna je diera v omietke - (odrbaná robota - asi preto fúkalo) , tak sme to zasadrovali a plesen nastriekali savom. V druhej izbe je plesen dole v rohu a po odsunutí skrine sme zistili, že sa vyšplhala dosť vysoko. teraz čakáme, či zaberie savo, ale čo dalej? bytovka sa zateplovať nebude z rôznych dôvodov :mad:
... len mi nejde do hlavy, prečo 6 rokov (aj ked boli plastove okná), kúrilo a vetralo sa tak ako teraz , bolo všetko v poriadku a teraz, ked je byt novučučký nový, taký problém ??? prečo sa to netvorilo na starých stenách ? :confused::confused::confused:
Juri1
15.02.09,17:16
Mam podobny problem s plesnami v byte (v rohoch aj na stenach)
vetrat sa vetra dostatocne, ale plesen sa stale objavuje. skusal som aj savo aj hagesan ale stale je to o tom istom. Uz aj opravovali v jednom rohu spary na dome ale nepomaha to. Raz mi niekto hovoril ze existuje nejaka "analyza" plesne ci je to vnutorna alebo vonkajsia plesen. tzn. ci je problem ze nevetram alebo je problem dom.
Problem je v tom ze bytove druzstvo si stale mysli ze je problem u mna v byte. Ja tvrdim, ze nakolko to je 30 rocny nezatepleny panalak na ktorom sa este ani raz neopravovali spary a aj pred-predchadzajuci vlastnik tam mal plesne, tak je problem v dome. Viete mi niekto prosim pomoct ci sa da zistit ci je pricina v tom ze je dom nezatepleny a neudrziavany, alebo ci mam mat vazne 24x7 otvorene okna.
dakujem velmi pekne
koalakn
07.12.09,09:54
Ja som nastriekala savom pleseň v rohu v kuchyni a spálni a o týždeň sa mi zjavila znova. Vyzerá to ako keby bola stena mokrá, nie sú tam plesňové flaky . Ako často to treba postriekať savom?
Dokedy to vydrží?
adra006
08.01.10,18:41
Podla mna to nastriekaj až ked sa ti objavý plesen ,mne sa to tiež často objavovalo ,ale teraz mam stale mikrovetračku a už je to lepšie ani okna sa mi nerosia.Proste treba vetrať a vetrať....
najag
09.01.10,08:08
Presne tak, rosenie a kondenzacia je zakonity fyzikalny, ked im vytvorime podmienky vysokou relativnou vlhkostou a teplotou, ktora odpoveda teplote rosneho bodu pri danej relativnej vlhkosti, tak sa rosi a kondenzuje a pliesnie.......iba nikdy nevidim, ze sa v predmetnom byte s pliesnou meria aj relativna vlhkost a teplota, aby bolo jasne, comu sa vyhnut, iba sa riesi pliesn, ktora spadla z neba.....:D
truch
27.02.10,15:50
nevies nieco co nesmrdi tak strasne jak savo?
Novinka na trhu Actin H, pôsobí proti plesňam aj baktériám a nesmrdí:)
http://www.polytex.sk/produkty/4/hygienicke-natery/
555555
29.03.10,05:30
Dobrý deň.Je mi to ľúto napísať,ale pokiaľ viem,z veľkej časti sú platové okná len biznis.Takmer každý,kto ich má sa sťažuje na plesne.To čo ušetríte na kúrení vypustíte do vzduchu pri vetraní a riešení plesní.Je to môj názor,ale čím ďalej tým viac ľudí nie je spokojných s plastovými oknami.A najmä keď sa namontujú na staršie domy.
najag
29.03.10,10:52
Dobrý deň.Je mi to ľúto napísať,ale pokiaľ viem,z veľkej časti sú platové okná len biznis.Takmer každý,kto ich má sa sťažuje na plesne.To čo ušetríte na kúrení vypustíte do vzduchu pri vetraní a riešení plesní.Je to môj názor,ale čím ďalej tým viac ľudí nie je spokojných s plastovými oknami.A najmä keď sa namontujú na staršie domy.

Nemozem absolutne suhlasit, je to predovsetkym o neznalosti pouzivania plastovych okien zo strany ich uzivatelov a najma o sposobe intenzivneho vetrania, kedy dochadza k vymene vzduchu, ale nie k poklesu povrchovej teploty. Ak si da niekto namontovat plastove okna, tak by mal sa zoznamit aj s suvisiacou problematikou. Pretoze, inak bude tiez sypat nastruhane mydlo do kupenej spickovej automatickej pracky, ako niekedy do koryta...:D
220870
29.03.10,18:12
Dobrý deň.Je mi to ľúto napísať,ale pokiaľ viem,z veľkej časti sú platové okná len biznis.Takmer každý,kto ich má sa sťažuje na plesne.To čo ušetríte na kúrení vypustíte do vzduchu pri vetraní a riešení plesní.Je to môj názor,ale čím ďalej tým viac ľudí nie je spokojných s plastovými oknami.A najmä keď sa namontujú na staršie domy.
Môžete mi potom vysvetliť prečo v domoch v ktorých som montoval okná sa zatiaľ nikto na plieseň nesťažoval .Ako je to možné? že by som mal šťastie? bolo ich určite cez 200.Nikomu som žiadne špeciálne rady nedával .
555555
06.05.10,05:58
Môžete mi potom vysvetliť prečo v domoch v ktorých som montoval okná sa zatiaľ nikto na plieseň nesťažoval .Ako je to možné? že by som mal šťastie? bolo ich určite cez 200.Nikomu som žiadne špeciálne rady nedával .
Nemám nič proti plastovým oknám a firmám,ktoré ich robia:)Išlo len o to, čo človek počuje okolo seba.Prajem veľa,veľa zákaziek a málo plesní v domoch.Nám všetkým.
mária68
20.10.10,09:54
Skuste si dat do vyhladavaca protiplesnovy system BIOZOR. Minuly rok som s nim uspesne odstranila plesen z jedneho kuta v dome ( a zatial sa neobjavila ). Kedze mi dost ostalo, podarovala som spray i nater kamaratovi, a tiez si pochvaloval:)
alaya1
08.01.13,15:18
Potrebujem surne radu. Dcera byva v inom meste v prenajatom byte kde je umakartove jadro a balkon s roletami-plastovymi. na strope umakartu v kupelni a na strope balkona sa jej vytvaraju take bodky, podla fotiek je to plesen. Kupili s kamoskou proti plesnovy nater v kupelni to vydrzalo asi 3 mesiace a zase sa jej objavuju tie zelenkave bodky. Len sa strope a na strope balkona. nemoze v byte nic robit, len ako ma odstranit tu plesern?
Radkaklatka
09.01.13,08:22
Ja by som odporucala to Savo, ktore bolo spominane na zaciatku celej diskusie :) Mne sa robia obcas plesne v sparach nad vanou a po 1 postreku zvyknu vzdy zmiznut. Akurat to treba opakovat vzdy cca raz za mesiac
alaya1
09.01.13,08:27
uz somjej napisala, vyskusaju.
Llívia
09.01.13,08:49
Ja by som odporucala to Savo, ktore bolo spominane na zaciatku celej diskusie :) Mne sa robia obcas plesne v sparach nad vanou a po 1 postreku zvyknu vzdy zmiznut. Akurat to treba opakovat vzdy cca raz za mesiac
Dávnejšie v Receptáři v téme o odstraňovaní plesní hovorili, že Savo pleseň neodstráni, iba vybieli. Z vlastnej skúsenosti môžem povedať, že aj po nastriekaní plesne Savom sa pleseň vrátila. Nepomohli ani protiplesňové prípravky, ktoré sa pridávajú do farby alebo sa nanášajú priamo na stenu pred nanesením farby (Algicid, ďalšie bolo niečo na G...) Viackrát som čítala, že pleseň sa dá odstrániť aj octom - neviem, či je to pravda, a neviem, čo by urobil ocot na stene.
erzet
09.01.13,08:53
Pozorne čítam. Plieseň zatiaľ, našťastie nemám, ale po výmene okien som zistil za určitých okolností vlhké rohy.
Radkaklatka
09.01.13,08:54
Nuz neodstrani, ale zo stareho umakartu, s ktorym nemoze dievca nic robit, to podla mna tazko pojde od korienkov...
alaya1
09.01.13,09:21
nasla som fixinelu proti plesniam, obsahuje aktivne striebro. Citam diskusie, toto je vraj lepsie, ako savo.
Gapo
09.01.13,16:57
Môžete mi potom vysvetliť prečo v domoch v ktorých som montoval okná sa zatiaľ nikto na plieseň nesťažoval .Ako je to možné? že by som mal šťastie? bolo ich určite cez 200.Nikomu som žiadne špeciálne rady nedával .
Neodpovedám za 555555, ale napíšem môj názor a postreh. Riešim teraz taktiež tento problém.
Vetrám tak ako sa má intenzívne a napriek tomu sa mi stále objavuje plieseň.
No a že sa nik nesťažoval, nuž ani u nás nikto nemal problém s pliesňou, pokiaľ som nepovedal že mám plesnivé steny, potom zrazu bolo, aj my, aj my. Fakt je ten, že sa prikladá toto za vinu oknám, ale treba si uvedomiť, že sa znížila aj teplota vykurovacieho média a to nestačí, keď ešte sa škrtí hlavica, na dostatočné vyhriatie bytu. Myslím tým pri nezateplenom dome.
Prikladám terajší snímok pri podlahovej lište pod oknom.
erzet
10.01.13,06:05
Včera som videl v drogérii TETA, medzi zlacnenými, aj Q-POWER proti pliesni
erzet
10.01.13,06:07
Fíha
220870
10.01.13,06:10
Výmenou okien zvýšite vlhkosť v dome a odstránite prievan vznikajúci netesnosťami domu..Ale okná nie sú primárnou príčinou pliesní.Tou príčinou sú tepelné mosty a nevhodná maľovka.Najčastejšie kombinácia oboch.
erzet
10.01.13,06:38
Môj byt
truch
10.01.13,06:42
everel
10.01.13,11:40
Pozorne čítam. Plieseň zatiaľ, našťastie nemám, ale po výmene okien som zistil za určitých okolností vlhké rohy.
Zavolaj bratovi do Pezinka a neotravuj tu pracujúci ľud!:)
erzet
10.01.13,12:09
Brat nie je pracujúci? Ja nikoho neotravujem, ja až také problémy nemám, sú viac postih... Ja som sa ich na nič nepýtal. Ja si iba čítam. A táto téma nie je otravná. Každý nemá brata.
vlado 33
10.01.13,12:16
Tak ako píše poraďák 220870, nie na vine sú plastové okná. Naväčším problémom sú tepelné mosty, ktoré spôsobuje teplý vzduch v miestnosti a prechod chladu z vonkajšieho prostredia. Princíp oroseného piva v lete. Vlhkosť sa vyzráža na stene pohára. To sa deje u nezatepleného domu. Za komančov, keď plyn stál 70 halierov, nikto nerozmýšlal nad tepelnými mostmi, bolo horúco-vyvetralo sa. Dnes to nejde lebo preto. Ďalšia príčina je vlhkosť prostredia. Vlhkosť spôsobená vo vnútri. Pranie, sprchovanie a napr. dýchanie, čo by som chcel ozrejmiť, že človek za noc nadýcha 2 litre tekutín do ovzdušia. Keď nevetráme, máme pleseň. Nátery, savo a iné. nič neriešia, treba hľadať príčinu a odstrániť ju. Niekedy som používal na všetko savo ale do nekonečna to nejde. Savo je na báze chlóru, ktorý poškodzuje nielen zdravie ale aj omietku atď. Preto som to riešil dočasne, kým sa nezateplí dom takto: všetky plesne som vystriekal savom (účinok niekoľko dní), po vyschnutí som nastriekal fungicid (v mojom prípade biozol účinok 3 mesiace). Pred rokom som kúpil odvlhčovač a odvlhčil som miestnosti, ktoré mali vlhkosť viac ako 60%. Teraz sledujem vlhkosť, ktorá musím zaklopať, nestúpa vďaka vetraniu. Pri sušení prádla použijem spomínaný odvlhčovač. Položím pod prádlo, za 2 hod. vyzbiera zhruba 3 litre vody, záleží od teploty v miestnosti. A zatiaľ som pleseň nezaznamenal.
erzet
10.01.13,13:26
Minulý rok som mal v byte aj 16 °C a radiátor žeravý. Teraz som normálne, po plastových oknách, neklesol pod 20 °C. Keď mám tri steny von, podľa nákresu, vetrám, ale potom je to zasa na úrovni ľadových medveďov. Ťažko mi to vykúri.
everel
10.01.13,13:31
Minulý rok som mal v byte aj 16 °C a radiátor žeravý. Teraz som normálne, po plastových oknách, neklesol pod 20 °C. Keď mám tri steny von, podľa nákresu, vetrám, ale potom je to zasa na úrovni ľadových medveďov. Ťažko mi to vykúri.
Treba investovať do radiatorov. Tie Tvoje plecháče majú učinnosť ako vzduchovka na medvede. Voda cez ne len tak preteká. Teplota v obytnej miestnosti má byť minimálne 21 stupňov. Minimálne! Platíš teplo a neodoberáš. Si taký bohatý aby si dotoval susedov?
Ivula
10.01.13,13:46
http://www.polytex.sk/revolucny-protiplesnovy-nater/#
http://www.polytex.sk/odstranenie-plesni-z-fasady/
http://www.polytex.sk/plesen-na-stene-v-byte/

ano, s týmto súhlasím, rodičia mali celú stenu plesnivú v spálni a chodbe, a týmto vnútorným náterom sme to riešili, plesne sa viac neukázali, ale zároveň boli vymenené radiátori aj kotol a dávali sa krbové kachle a odvtedy nemáme problém s plesňami.
alaya1
10.01.13,13:53
Tak dcera kupila tu fixinelu na plesne, obsahuje aktivne striebro. Radila som jej, striekat to kazdy tyzden a kupit do kupelne ten odvlhcovat cerezit. Po mesiaci dufam, ze uz bude vhodne to natriet protiplesnovym naterom. No, ale je to umakart, neviem, ako ten nater chyti.
vlado 33
10.01.13,14:03
musím poznamenať: aby bol taký revolučný aj k ľudskému zdraviu.
vlado 33
10.01.13,14:06
Určite to bude ok. Nebolo tam vetrané preto ta pleseň
vlado 33
10.01.13,18:22
Pán erzet: podľa Vašej foto, to vyzerá na tepelný most, ktorý je zapríčinený nízkou teplotou vnútorného prostredia. Alebo nízkou ventiláciou vzduchu v prostredí. Pokiaľ sa tvorí v kuchyni, pri varení a steny neplesnejú, je to OK. Pokiaľ je to v inom prostredí a steny neplesnejú, je to OK ale odporúčal by som zmenu usporiadania nábytku, ktorá môže byť príčinou. Čo sa týka teploty vykurovanej plochy, riešiť s odborníkom na mieste.
220870
10.01.13,18:49
Môj byt
Väčšinou na takýchto miestach pomôže zmyť farbu zo steny mokrou špongiou.Nechať pár dní postáť a premaľovať jupol clasic.V žiadnom prípade nie primalex.
220870
10.01.13,18:52
Tak dcera kupila tu fixinelu na plesne, obsahuje aktivne striebro. Radila som jej, striekat to kazdy tyzden a kupit do kupelne ten odvlhcovat cerezit. Po mesiaci dufam, ze uz bude vhodne to natriet protiplesnovym naterom. No, ale je to umakart, neviem, ako ten nater chyti.
Nepomôže.
MartinaTN
10.01.13,19:03
Ahojte mám to isté, pred 5-6-timi rokmi som vymenila okná v byte z plastové, panely máme zateplené (v nich je polystyrén). Pred mesiacom začala plesnivieť stena nad oknami v jednej izbe, najviacej nad tým malým oknom kde otváram ventilačku. Akoby to bolo práve vetraním =(
alaya1
10.01.13,19:14
Nepomôže.

tak tento prispevok mi velmi pomohol.A co ma robit?
lapejko
10.01.13,19:18
bohužiaľ polystyrén medzi panelmi často absentuje /zhorel/ takže tepelný most ako vyšitý...
erzet
10.01.13,19:23
ja tam takmer nábytok nemám, mám moderný skrinkový
lapejko
10.01.13,19:25
Neodpovedám za 555555, ale napíšem môj názor a postreh. Riešim teraz taktiež tento problém.
Vetrám tak ako sa má intenzívne a napriek tomu sa mi stále objavuje plieseň.
No a že sa nik nesťažoval, nuž ani u nás nikto nemal problém s pliesňou, pokiaľ som nepovedal že mám plesnivé steny, potom zrazu bolo, aj my, aj my. Fakt je ten, že sa prikladá toto za vinu oknám, ale treba si uvedomiť, že sa znížila aj teplota vykurovacieho média a to nestačí, keď ešte sa škrtí hlavica, na dostatočné vyhriatie bytu. Myslím tým pri nezateplenom dome.
Prikladám terajší snímok pri podlahovej lište pod oknom.
toto je asi betónový sokel a je jedno či v dome alebo v tehlovej bytovke a dá sa odstrániť inštaláciou rozvodu kúrenia systémom rúrka v rúrke cez inkriminované miesta...
erzet
10.01.13,19:25
"A ja neco řeknu, a mne se chce neco říct..."
erzet
10.01.13,19:29
mimotemyEverel, s Tebou sa už baviť nebudem, brat je lepší odborník a nepovie mi aby som neotravoval pracujúcich.
lapejko
10.01.13,19:30
Môj byt
kolega mal v tomto prípade dieru na fasáde medzi panelmi, musel vypeniť a prelištovať spoj medzi panelmi...
everel
10.01.13,21:52
mimotemyEverel, s Tebou sa už baviť nebudem, brat je lepší odborník a nepovie mi aby som neotravoval pracujúcich.
No teda. Pozrime sa na to. Predpokladám, že pred výmenou okien sa táto vlhkosť neobjavovala. Ten tepelný most tam musel byť , ale sa neprejavoval. Čo sa zmenilo po výmene okien? Zvýšila sa teplota v byte na 21 stupňov. Teda prínos! Zamedzil sa prirodzený prívod čerstvého vzduchu. V bytových domoch by prívod vzduchu nemal klesnúť pod 25 m3/hod. na osobu. Toto nám zatvorené plastové okno neposkytuje. Teda zmena k horšiemu! Dospelý človek vydýchne na jeden výdych asi 5% CO2 a 4% vlhkosti v podobe vodnej pary. Toto za predpokladu že vdychovaný vzduch obsahuje 0% vodnej pary. Teda pridá z tela do priestoru asi 50g vodnej pary za hodinu. Za noc keď spíš tak vyprodukuješ za 8 hodín 400g vodnej pary. Pri duševnej práci je to až 70g t.j za 8 hod 560 gramov čo je viac ako pol litra. Táto voda Ti koluje v ovzduší. Ak si uvaríš kávu tak ešte pridáš ďalších 30g. A to nevravím pri polievke / asi 450 g/ hodinu/ pri miernom vare. Ak sa kúpeš a nemáš ventilátor v kúpelni zase množstvo , ktorého presné množstvo neviem, lebo to závisí od teploty a dĺžky kúpania. Teda logicky ak táto voda koluje v ovzduší ako vodná para, zrazí sa/ kondenzuje/ na každom povrchu ktorý má teplotu pod 12 stupňov celzia a s ktorým príde do styku. Problém u teba je jednoznačne v tepelnom moste /tento však momentálne nevieš odstrániť/ a vo zvýšenej vlhkosti vzduchu- a tento vieme veľmi jednoducho regulovať. Sú na to veľmi jednoduché a lacné spôsoby, alebo veľmi drahé rekuperačné zariadenia. Lokálna rekuperačná jednotka stojí asi 1 100 euro. Toto asi nie tá správna cesta pre Teba. Riešenie je veľmi jednoduché. Za radiatorom vybudovať vetrací otvor s prívodom tak, aby vzduch prúdil cez celú plochu radiatora. Kým sa dostane do mietnosti tak sa zohreje. Zvýšenie odberu tepla je v podstate zanedbateľné. V každom bytovom dome je vetracie potrubie. Je uložené v šachte bytového jadra . Na toto potrubie treba napojiť odvod vzduchu z miestnosti. Rozdiel teplôt vonkajšej a vnútornej tým aj rodiel tlakov spôsobí, že spotrebovaný vzduch a vlhkosť bude automaticky odvádzaná nad strechu do ovdušia. Ešte je dôležité, aby prívod bol dolu a odvod vzduch bol tesne pod stropom. A ešte jedna vec. Ventilačne otvory / stačí asi 10x 10 cm/ so sieťkou proti hmyzu musia byť uzatvárateľné. To preto lebo v lete keď je vonku 35 stupňov a vnútri len 25, tak by vznikol opačný efekt a potrubie by nasávalo do miestnosti horúci vzduch. Na toto slúži aj spätná klapka,ale tá sa používa len pri nútenom vetraní, lebo prirodzený ťah by ju nemusel otvoriť. Cena takéhoto riešenia zvyčajne nepresiahne 20 euro. O rekuperačných jednotkách, ak máš záujem, nabudúce.
bodliak
10.01.13,22:09
To mám potom ráno o 2kg menej ako večer ? Neverte všetkému...
vlado 33
10.01.13,22:22
Tak sa odváž večer a ráno, potom uvidíš.
Gapo
13.01.13,16:55
toto je asi betónový sokel a je jedno či v dome alebo v tehlovej bytovke a dá sa odstrániť inštaláciou rozvodu kúrenia systémom rúrka v rúrke cez inkriminované miesta...
Nepoznám, naveď ma prosím konkrétnejšie.
lapejko
13.01.13,17:44
Nepoznám, naveď ma prosím konkrétnejšie.

toto je Rehau Rautherm rúrka v zateplenom dome ponad nezateplený sokel, robíme to aj v tehlových bytovkách na prízemí, môže sa vložiť do Rehau chráničky alebo do elektrikárskej rúrky, bude ohrievať nepriamo, je to v podstate smyčka, na dlhej trase treba odvzdušnenie na konci smyčky.