odklizec
08.03.05,14:09
Zdravim,

Vim, ze toto se tady uz resilo, ale nikdo se k tomu 100% nevyjadril, takze zacnu nove tema.

Zajima mne, jestli jako byvaly pausalista poskytujici autorska prava mam v DP za rok 2004 uvest 25% vydavky + odvody jako soucet v oddile VI, radku 5, sl. 2 a nebo v radku 8/10 sl. 2, ktery jsou ale podle mne radky souctove a tedy by tam mely byt sectene radky 1-7 (v pripade radku 8), respektive 8-9 (v pripade radku 10).

V pouceni k vyplneni DP se ale pise toto:

Ak daňovník uplatňuje výdavky percentom z príjmov (§ 6 ods. 10 zákona), uvedie sa suma výdavku pri jednotlivých druhoch príjmov úhrnom na r. 10 tejto tabuľky vrátane preukázateľnej výšky zaplateného poistného a príspevkov.

A ted aby se v tom satan vyznal... Logika rika, napsat soucet odvodu a vydavku na radek 5 (v mem konkretnim pripade, jinak 1-7) a v radku 8 a 10 uvest jen soucet predchozich radku. Tuto teorii mi navic podporuje i excelovska tabulka (DPFO_2004_B.xls), ktere jsem si odtud stahnul a kde jsou tyto radky locknute pro editaci. Vim ze jde v podstate o houby, max. mne zavolaji na opravu, ale rad bych videl nejakou argumentaci :D
Vladimír Ozimý
08.03.05,13:12
ano, do pausalnych vydavkov za rok 2004 sa odvody na poistne nezahrnaju.
odklizec
08.03.05,13:20
ano, do pausalnych vydavkov za rok 2004 sa odvody na poistne nezahrnaju.Diky za info. Ano, odvody nejsou zahrnute v pausalnych vydavkov a muzu si je v DP za rok 2004 odecist..to vim. Spis me ale zajima, kam je mam jako SZCO napsat? ;) Secist odvody a pausalne vydavky a napsat sectenou castku do sloupce s vydaji (ovsem na stejny radek jako prijmy) a nebo do soucoveho radku 10, coz je podle mne totalni sprostost???
plummer
08.03.05,13:31
Riesim podobny problem. Logicky by som to asi urobil tak ako pisete, ale ten komentar (pucenie) je velmi nejasne, podla neho mi to skor vychadza nevyplnat nic, iba r.10, kde uz bude vsetko spolu... Ale ako to chcu naozaj...? Ako keby na to az tak zalezalo...
odklizec
08.03.05,13:45
Kolega to udelal tak, ze to napsal presne podle pouceni k vyplneni DP, tada vyplnil jen radek 10. Jenze podle popisu primo ve formulari, je to soucet radku 8-9 a radek 8 je soucet 1-7! Jak se teda da vyplnit jen radek 10, bez vyplneni radku 1-9??? :confused:

Pani co prebirala DP mu rikala, ze je to pravdepodobne spatne a on argumantoval poucenim k DP. Pani orazila DP s dodatkem, ze ho kdyz tak zavolaji na opravu.. No super, ale mi se nechce chodit na DU kdyz si oni vzpomenou, ze maji debilne napsane pouceni :mad:
Vladimír Ozimý
08.03.05,14:12
ja by som to zlucil s pausalnymi vydavkami s tym ze do poznamky v DP by som uviedol kolko z toho su tie odvody...
odklizec
08.03.05,14:34
Ano, sloucit dohromady se to rozhodne musi (tedy melo by, pokud si nechci zbytecne zvysovat zaklad dane neprictenim odvodu k vydavkom ;) ). Problem ale zustava, ktery radek v DP pouzit pro takto vypoctenou hodnotu a neriskovat nutnost jit za chvili opravovat DP, coz se mi teda rozhodne nechce.

Nemam cas ani chut vybehavat po uradach a plnit nesmyslne ukony typu "skoc jak ja zapiskam"..
LukBeson
08.03.05,21:17
Ja si myslím, že % výdavkov sa uvádza ako spoločná suma s fondami na uvedených riadkoch. Sumu odvodov ako aj napr. 25% výdavkov si predsa daniari všimnú v priloženom Výkaze o príjmoch a výdavkoch kde je to uvedené oddelene.
odklizec
08.03.05,22:12
Ja si myslím, že % výdavkov sa uvádza ako spoločná suma s fondami na uvedených riadkoch. Sumu odvodov ako aj napr. 25% výdavkov si predsa daniari všimnú v priloženom Výkaze o príjmoch a výdavkoch kde je to uvedené oddelene.Az na to, ze vykaz o prijmoch/vydavkoch se u 25% vydavkoch nepodava ;) Kazdopadne diky za nazor. Napsal jsem to do spolecneho radku s vydavkama a uvidime. V nejhorsim bude opravne danove ;)
Evanka
08.03.05,22:31
Az na to, ze vykaz o prijmoch/vydavkoch se u 25% vydavkoch nepodava ;) Kazdopadne diky za nazor. Napsal jsem to do spolecneho radku s vydavkama a uvidime. V nejhorsim bude opravne danove ;)Napisal si to spravne. Do riadku 5 (poskytnutie prav) napises vsetky vydavky. Samozrejme, ze kto uplatnuje pausal, neodovzdava vykazy o prijmoch a vydavkoch ani o majetku a zavazkoch.
misurka
09.03.05,05:31
Ja som tiez mala dilemu, ako vyplnit DP v pripade pausal.vydavkov. Na DU v Ziline mi vsak pracovnicka DU odporucila, aby som 25%-ne pausal. vydavky+poistne dala uz do r.2,8 aj 10, pretoze, ked to budu nahravat a suctove riadky im nebudu sediet, budu DP povazovat za nespravne. Takze, nech zije danovy urad!!! Pretoze v pouceni je pisane o uhrne na r. 10
odklizec
09.03.05,06:47
Presne. I kolegum jsem argumentoval tim, ze sice v pouceni muze byt 10 radek, ale velmi bych se divil, kdyby jim ten SW nedrzkoval, ze soucet s predchozich radku nesedi. Jinak taky jdu podavat v Ziline, tak jsem zvedavy jak poridim :D
janasv
12.03.05,21:41
Ako je to s vykazmi, ak pausalne vydavky uplatnuje remeselnik/stolar/, ktory ma zasoby dreva a navyse ani neviem, ako ich ocenit?
Staci len viest evidenciu o zasobach v m3?.......
ondrejvla
12.03.05,21:52
Ako je to s vykazmi, ak pausalne vydavky uplatnuje remeselnik/stolar/, ktory ma zasoby dreva a navyse ani neviem, ako ich ocenit?
Staci len viest evidenciu o zasobach v m3?.......Ak si stolár a máš to aj v živn.liste, vedieš JÚ, faktúry máš za stolárske práce tak si môžeš uznať 60% z príjmov do výdajov, plus odvody na fondy.
Drevo - resp. jeho zásoby si vlož do podnikania, ako materiál, oceniť cenami obvyklými na trhu daj to ako svoj vklad do podnikania. V daň.priznaní si dáš do výdajov zo živnosti, na poslednej strane zaškrtneš, že si výdaje uplatňuješ z príjmov podľa §6, ods.10 zákona.
Evidenciu o zásobách si môžeš viesť v m3, ale naskôr ich tam musíš vložiť.
bambino87
03.01.08,10:07
a kam nepise pausalista svoje prijmy, ktore ziskal ked bol este zapisany na urade prace, kde absolventsky
praxoval za co dostaval 1700,- mesačne a popri tom pracoval na dohodu za 20 000,- mesacne?
bambino87
03.01.08,10:11
a este kam mam zapisat dotaciu od UP?
Dakujem
Pepa
03.01.08,10:13
a kam nepise pausalista svoje prijmy, ktore ziskal ked bol este zapisany na urade prace, kde absolventsky
praxoval za co dostaval 1700,- mesačne a popri tom pracoval na dohodu za 20 000,- mesacne?
1700 x počet mesiacov neuvádza nikam a príjem z dohody je príjmom podľa par. 5 ZoDP - k tomu prikladá potvrdenie od zamestnávaľa. Príjem ako SZČO uvedie do par. 6.
Pepa
03.01.08,10:16
A dovolím si dodať - pri takom príjme z dohôd nemal na UP čo robiť - max. povolený príjem pre evidovaného je 3200,- Sk /mesiac.
Pepa
03.01.08,10:17
a este kam mam zapisat dotaciu od UP?
Dakujem
Ak si uplatňuješ výdaje percentom z príjmom, dotáciu v plnej výške zahrnieš do par. 6.
bambino87
04.01.08,05:12
dakujem vsetkym
bambino87
04.01.08,09:29
este by som sa chcela spytat k DP, nikde som sa nedocitala, ci aj tento rok si mozem uplatnit v DP poistenia do 12.000,-? zostava to ako minuly rok, alebo sa to nejako zmenilo?
Vladimír Ozimý
04.01.08,09:31
platí to je to v par. 11 zákona