KatyZV
27.12.07,17:15
dobry den,
je mozne si dat do JU do VOZD stravne listky uz na rok 2008, ktore boli zakupene este v decembri 2007?
Str.listky su urecene pre zamestnancov a aj pre majitela firmy-FO.

Dakujem
Anja111
27.12.07,16:27
dobry den,
je mozne si dat do JU do VOZD stravne listky uz na rok 2008, ktore boli zakupene este v decembri 2007?
Str.listky su urecene pre zamestnancov a aj pre majitela firmy-FO.

Dakujem
Nie.
Skús si preštudovať priložený link, prípadne si vyhľadaj ďalšie, je ich tu veľmi veľa...
http://www.porada.sk/t38563-stravne-listky-podnikatela-zuctovanie.html
KatyZV
27.12.07,16:39
dakujem za odpoved aj v tuto hodinu.. .
takze to dam do VNZD a vo VOZD to uplatnim az v buducom roku. Z toho mi ale vyplyva dalsia otazka, ako si prenesiem tento zostatok listkov do noveho roka? ved zostatok VNZD sa neprenasa do noveho roka alebo sa mylim?
Anja111
27.12.07,16:43
dakujem za odpoved aj v tuto hodinu.. .
takze to dam do VNZD a vo VOZD to uplatnim az v buducom roku. Z toho mi ale vyplyva dalsia otazka, ako si prenesiem tento zostatok listkov do noveho roka? ved zostatok VNZD sa neprenasa do noveho roka alebo sa mylim?
Stravné lístky eviduješ v pomocnej knihe Ceniny...
KatyZV
27.12.07,16:46
tomu rozumiem a v roku 2008ich zuctujem tak,ze si ich cez ID uplatnim ako VOZD?
zapis v PD bude teda vo VOZD a vo ...???
Anja111
27.12.07,16:50
tomu rozumiem a v roku 2008ich zuctujem tak,ze si ich cez ID uplatnim ako VOZD?
zapis v PD bude teda vo VOZD a vo ...???
Áno, v roku 2008 budeš účtovať ich spotrebu do VOZD...
Anja111
27.12.07,16:57
Dodám ešte:
daňový výdavok zaúčtuješ do PD na konci roka, ako nepeňažnú operáciu, v súlade s § 15 ods. 1 ísm. d) a § 4 ods. 2 písm. b) Postupov JÚ.
liba2
27.12.07,16:58
tomu rozumiem a v roku 2008ich zuctujem tak,ze si ich cez ID uplatnim ako VOZD?
zapis v PD bude teda vo VOZD a vo ...???
záleží od programu, buď interným dokladom, alebo opäť až na konci roka v rámci závierkových účtovaní.....
Zuzy
07.01.08,09:42
Prosím Vás môže mi niekto poradiť, v roku 2007 som stravné lístky nedávala do pokladne, len som ich zaplatila z účtu. Môžem teraz v decembri dodatočne prijat /s PPD/ a vydať / s VPD/ stravné lístky, zostatok k 31.12.2007 je nulový.,alebo stačí evidencia v knihe cenín?
Anja111
07.01.08,09:51
Prosím Vás môže mi niekto poradiť, v roku 2007 som stravné lístky nedávala do pokladne, len som ich zaplatila z účtu. Môžem teraz v decembri dodatočne prijat /s PPD/ a vydať / s VPD/ stravné lístky, zostatok k 31.12.2007 je nulový.,alebo stačí evidencia v knihe cenín?
Podľa toho, čo píšeš, tak máš celú hodnotu stravných poukážok zaúčtovanú ako VOZD. Ak sa jedná o SZČO, ktorá mala nárok na všetky nakúpené poukážky, tak stačí evidencia v knihe cenín. Ak sú to však poukážky pre zamestnancov, tak to musíš rozúčtovať, (55%, príspevok zo SF a úhrada od zamestnanca)...
Zuzy
07.01.08,10:21
Mám to rozúčtované ako si to písala, len toto nechápem, že v pokladni účtujeme hotovosť, šeky a ceniny, či aj tam treba ich dať
Anja111
07.01.08,10:30
Mám to rozúčtované ako si to písala, len toto nechápem, že v pokladni účtujeme hotovosť, šeky a ceniny, či aj tam treba ich dať
Keď si ich uhrádzala z účtu, tak nemusíš účtovať cez pokladňu...
Zuzy
07.01.08,10:32
ďakujem za tvoju ochotu mi odpovedať
Kryska5
20.01.08,18:38
Dobrý večer, chcela by som sa informovať v účtovnom programe MRP ceniny,resp. stravné lístky neúčtujem cez pokladňu, nakoľko bola úhrada FA hradená z banky, mám pomocnú knihu ceniny, kde sú evidované pohyby a každý mesiac cez ID účtujem použité SL do prev.réžie.... mám však problém lebo zostatok SL sa mi nezobrazuje vo výkaze o MaZ... má byť po správnosti zostatok SL zahrnutý vo výkaze o MaZ v riadku peniaze a ceniny? odpoved na svoju otázku som hľadala aj v konkrétnej téme účtovné a iné softvéry ale nič som nenašla.... vďaka za pomoc
Macka
23.01.08,13:32
Áno, zostatok Sl sa zobrazuje vo výkaze MaZ v riadku peniaze a ceniny...
Pru
06.02.08,10:29
Ako mám postupovať, keď na február mi zostali 3 stravné lístky pre zamestnanca z r. 2007, koncom januára som objednala ďalšie, ale SZČO ich ešte nevybral na pošte, keď ich vyberie až zajtra, príde o jeden lístok, alebo jej ho môžem dať aj spätne? Výdaj zamestnancom účtujem k prvému v mesiaci-popredu ale SZČO robím výdaj až na konci mesiaca, je to dobre? ď
Tweety
06.02.08,10:33
Ako mám postupovať, keď na február mi zostali 3 stravné lístky pre zamestnanca z r. 2007, koncom januára som objednala ďalšie, ale SZČO ich ešte nevybral na pošte, keď ich vyberie až zajtra, príde o jeden lístok, alebo jej ho môžem dať aj spätne? Výdaj zamestnancom účtujem k prvému v mesiaci-popredu ale SZČO robím výdaj až na konci mesiaca, je to dobre? ď
Na február 2008 3 lístky z roku 2007? Napíš prosím podrobnejšie.
Pru
06.02.08,11:40
No z roku 2007 zostalo napr. 25 lístkov, v januári sme dali 22, na február zostali 3 lístky+tie objednané, ktoré nevyzdvihol. Čo z r. 2007 sa nemôžu použiť lístky? Tam boli zaúčtované ako VNZD a v januári som dala tých 22 ako réžia....
liba2
06.02.08,18:38
No z roku 2007 zostalo napr. 25 lístkov, v januári sme dali 22, na február zostali 3 lístky+tie objednané, ktoré nevyzdvihol. Čo z r. 2007 sa nemôžu použiť lístky? Tam boli zaúčtované ako VNZD a v januári som dala tých 22 ako réžia....Zvýraznené - to je správne. Ďalšie SL sú objednané koncom januára, teda už týmto dňom alebo dňom vyhotovenia DF je možné deklarovať, že SL "boli na ceste". Ja by som to považovala za obstaranie - ostatné je len otázka úhrady za SL; a teda SZČO nič nestratí.
Plynie z toho ale poučenie, že objednávku SL netreba nechávať na koniec mesiaca, ale objednať ich hneď keď zistím, že mi zostávajú 3 kusy. Tiež je možné urobiť objednávku na 2 mesiace - no ale je to v kompetencii SZČO. :)
P.S. ... a ďakujem aj ja :D.
Pru
08.02.08,06:43
Ďakujem za odpoveď, lístky boli objednané dva týždne predtým ako mali byť vydané, takže nemôžem za to že SZČO ich neskoro vyberie, aj keď som mu hovorila a neobjednávam mesačne ale štvrťročne.
Pru
08.02.08,07:39
Je správne keď zamestnancovi vydávam z pokladne cenín SL na začiatku mesiaca na celý mesiac a SZČO odrátavam až na konci mesiaca?
Tweety
08.02.08,07:43
Je správne keď zamestnancovi vydávam z pokladne cenín SL na začiatku mesiaca na celý mesiac a SZČO odrátavam až na konci mesiaca?
Pokladňa cenín? takú účtovníctvo nepozná. Zamestnanci majú nárok na stravenky podľa odpracovaných dní a rovnako aj SZČO- ale musí me viesť evidenciu dní.
rodina1
08.02.08,09:26
Dobrý deň, aj ja by som sa chcela niečo spýtač ohľadom SL. :mee: Sme reštauračné zariadenie, nenakupujeme SL, ale zamestnancom poskytujeme stravu v hodnote 89,- Sk. Hľadala som takýto prípad na porade, ale nenašla som. Ako to mám v jednoduchom účtovníctve zaúčtovať, keď zamestnávateľ poskytuje 55% z hodnoty jedla a zamestnanec podľa odpracovaných dní za daný mesiac platí 45% z hodnoty jedla v hotovosti. Ďakujem:---
neznama22
08.02.08,21:39
Dobry vecer,

ja mam zase nasledovny problem:

SZCO si stravne listky nekupoval (takze nemam fakturu o nakupe listkov).
Stravoval sa v podstate na vlastne naklady, ale blocky o nakupe obeda tiez nemam.
Mozem mu uplatnit na kazdy den, kedy pracoval vydavok na stravne vo vyske 89,- Sk? S tym, ze 55 % z hodnoty listku dam do vydajov za reziu a zvysnych 45 % dam do ostatnych vydajov nepodliehajucich dane z prijmu? Neviem ci je to spravne riesenie a ci to tak mozem spravit.
Budem vdacna za kazdu odpoved.
Petra29
08.02.08,21:45
Nie, nie je to preukázateľné
Evanka
08.02.08,21:45
Dobry vecer,

ja mam zase nasledovny problem:

SZCO si stravne listky nekupoval (takze nemam fakturu o nakupe listkov).
Stravoval sa v podstate na vlastne naklady, ale blocky o nakupe obeda tiez nemam.
Mozem mu uplatnit na kazdy den, kedy pracoval vydavok na stravne vo vyske 89,- Sk? S tym, ze 55 % z hodnoty listku dam do vydajov za reziu a zvysnych 45 % dam do ostatnych vydajov nepodliehajucich dane z prijmu? Neviem ci je to spravne riesenie a ci to tak mozem spravit.
Budem vdacna za kazdu odpoved.
SZČO má nárok na plnú výšku stravného 89,- Sk. Ak si to chce dať do nákladov, mal by to mať podložené zakúpenými lístkami.
Zita5
09.02.08,07:38
Dobry vecer,

ja mam zase nasledovny problem:

SZCO si stravne listky nekupoval (takze nemam fakturu o nakupe listkov).
Stravoval sa v podstate na vlastne naklady, ale blocky o nakupe obeda tiez nemam.
Mozem mu uplatnit na kazdy den, kedy pracoval vydavok na stravne vo vyske 89,- Sk? S tym, ze 55 % z hodnoty listku dam do vydajov za reziu a zvysnych 45 % dam do ostatnych vydajov nepodliehajucich dane z prijmu? Neviem ci je to spravne riesenie a ci to tak mozem spravit.
Budem vdacna za kazdu odpoved.

Výdavky vynaložené na stravovanie je daňovník povinný preukázať, to znamená, že nejde o uplatnenie paušálnych náhrad, ale preukázateľný daňový výdavok.

Ak nemôže takýto výdavok preukázať napríklad FA o zakúpení stravných lístkov,stravných poukazov , resp. blok z RP o zaplatení obedu v reštaurácií , tak mu nemôžete uplatniť žiadny výdavok .
Zita5
09.02.08,07:44
Zákon o dani z príjmu

Daňové výdavky
§ 19
Na začiatok (http://www.porada.sk/t69596-zakon-o-dani-z-prijmov-od-1-3-2007-a.html#hore)
(1) Ak výšku výdavku (nákladu) limituje osobitný predpis, 83) preukázaný výdavok (náklad) možno zahrnúť do daňových výdavkov najviac do výšky tohto limitu. Ak výšku výdavku (nákladu) limituje tento zákon alebo jeho zahrnutie v zdaňovacom období upravuje tento zákon v inej výške ako osobitný predpis, 1) preukázaný výdavok (náklad) možno zahrnúť do daňových výdavkov len v rozsahu a za podmienok ustanovených v tomto zákone. Ak výšku výdavku (nákladu) limituje tento zákon výškou dosiahnutého príjmu alebo výškou príjmu z prijatej úhrady, uplatní sa výdavok (náklad) alebo jeho časť do daňových výdavkov v tom zdaňovacom období, v ktorom bol dosiahnutý príjem alebo prijatá úhrada.

(2) Daňové výdavky, ktoré možno uplatniť len v rozsahu a za podmienok ustanovených v tomto zákone, sú

p) stravné vynaložené daňovníkom s príjmami podľa § 6 ods. 1 a 2 za každý odpracovaný deň v kalendárnom roku, najviac v rozsahu a vo výške ustanovených na kalendárny deň pre časové pásmo 5 až 12 hodín podľa osobitného predpisu, 87) ak daňovníkovi súčasne nevzniká nárok na príspevok na stravovanie podľa osobitného predpisu 89) v súvislosti s výkonom závislej činnosti, alebo daňovník neuplatňuje výdavky (náklady) na stravovanie podľa písmena e).
neznama22
10.02.08,20:18
Dakujem Vam velmi pekne za odpovede, velmi ste mi pomohli.

Pekny vecer
Pru
11.02.08,17:38
Pokladňu cenín som si vytvorila na základe rád ako účtovať stravné lístky v programe Money S3 a tak isto mi poradili pokladňu soc. fondu.