Luna
08.03.05,14:13
Prosím skúsenejších o radu.Už mám urobené celé DP za rok 2004.
Konateľ spoloč. chce zobrať úver na stavbu budovy.Keďže firma funguje len 1 rok konateľ vložil do spoloč. peniaze ktoré mu v DP na ostávajú na účte 365.
Lenže nato aby mohol úver čerpať, by vraj na tomto účte nemal mať nič.
Peniaze z 365 mám preúčtovať na nejaký iný účet kde sa to stratí,ale kde???.
lenkak
08.03.05,13:17
Ak vieš, že tú pôžičku čo vložil do spoločnosti mu spol. vráti do 1 roka daj to na účet 249 - Ostatné krátkodobé fin.výpomoci. Účet 365 používaš vtedy, keď je to dlhodobejšia pôžička (viac ako 1rok). Ono sa to nestratí, ale banka to potom neposudzuje za dlhodobý záväzok voči spoločníkovi.
Luna
11.03.05,10:08
LenkaK,a myslíš, že keďto preúčtujem na 249 tak mu banka dá úver?Ono to predsa vyskočí v súvahe v časti SÚVAHY-PASÍVA-BANKOVÉ ÚVERY. On čosi spomínal,že v predchádzajúcej firme mu to prúčtovali na nejaké 3-jkové účty.
lenkak
11.03.05,10:51
??? čo sa tu ešte nedozviem.
Luna
11.03.05,10:59
Lenka,nerozumiem Ti,ja trepem,alebo trepe majiteľ? Myslela som si že DP,už dal na DÚ,a on potvora ho doniesol na opravu.Ja fakt neviem ako to preúčtovať.
lenkak
11.03.05,11:01
Skôr by som povedala že ten majiteľ, ale skúsim sa na to pozrieť.
lenkak
11.03.05,11:04
Ešte ak by som zobrala do úvahy, že si zaúčtoval tento "vklad" ako ostatný záväzok voči firme 379. No možno.
Luna
11.03.05,11:11
Aj mňa to ako prvé napadlo,lenže v súvahe to je to isté ako 365.
365-379= krátkodobé záväzky
lenkak
11.03.05,11:15
Pochybujem, že sa Ti to v súvahe skryje. Skús ešte 325. Iné ma nanapadá.
Luna
11.03.05,11:18
325= Krátkodobé záväzky.Efekt ten istý.
Lenka,ďakujem za trpezlivosť.Majitelia si občas myslia že sme čarodejníci.
lenkak
11.03.05,11:25
Ale keby si to dala na tú 379 - je to len záväzok a banka by to potom mohla brať, že nebola dodávateľská faktúra, len zmluva a že to nie je vklad nejaho spoločníka. Tým pádom to nebude mať na 365 - čo banka posudzuje ako pôžičku od spoločníka. Čiže ako že firma nie je dlžná spoločníkom, ale nejakému subjektu, ktorý síce nevie definovať ale nie je to spoločník.
andrej_rv
13.03.05,18:35
Lenka, podľa mňa sa to nedá zaúčtovať tak, aby sa to neodrazilo v záväzkoch, lebo sú to vždy externé zdroje. Ale ak banka chce poskytnúť ten úver, nemal by to byť neriešiteľný problém. Ja som mal podobný prípad, tam to nakoniec banka (VUB) riešila formou vyžiadania čestného prehlásenia, že podnikateľ si prostriedky vložené do podnikania počas doby trvania úveru nevyberie späť. Samozrejme závisí to aj od výšky úveru, ratingu klienta (a ochoty banky).
rene
13.03.05,18:40
Niekde v poradách som sa aj ja pýtala na túto problematiku, ja som to vtedy riešila tak, že sme pôžičku "preklasifikovali" na nevratný vklad a dali sme to na účet 413.
ondrejvla
13.03.05,20:42
Ja som to voľakedy riešila v jednej firme tak, že bola valná hromada, zápisnica, kde bolo uznesenie, že súhlasí s tým, aby sa dočasná pôžička konateľa zaúčtovala na dobu 4 rokov na ostatné fondy, a že v prípade, že nebude po uplynutí tej doby dostatok finančných zdrojov na jej vrátenie, tento záväzok sa mu bude vracať až o ďalšie roky. Zmluvu sme dali overiť u notára, zaúčtovala som to a nikoho už netrápilo, že by bol veľký záväzok.
mv66
14.03.05,21:35
A co zvysenie zakladneho imania? Ved to si potom moze zase znizit. Nevyhoda: Obchodny register
ondrejvla
14.03.05,21:38
A co zvysenie zakladneho imania? Ved to si potom moze zase znizit. Nevyhoda: Obchodny register
Práve z dôvodu obchodného registra som to neúčtovala na 411.
Zuzka
14.03.05,21:40
Trebato preúčtovať na kapitálové fondy 413 AU. Stačí zápisnica z valnej hromady. Odtiaľtro sa to dá tiež "raz" zobrať naspäť. A ešte bude posilnené vlastné imanie. Bankám sa to na tomto účte viac páči.
ondrejvla
14.03.05,21:50
Trebato preúčtovať na kapitálové fondy 413 AU. Stačí zápisnica z valnej hromady. Odtiaľtro sa to dá tiež "raz" zobrať naspäť. A ešte bude posilnené vlastné imanie. Bankám sa to na tomto účte viac páči.
Zuzka, ak sa pozrieš vyššie o tri - štyri políčka, zistiš, že ten návrh som im dala aj ja už včera. Zatiaľ sa nikto neozval, možno to už vyriešili. Práve z toho dôvodu, že bankám sa to viac páči, a vlastné imanie nie je v červených číslach som to takto riešila aj ja.
zuzana
15.03.05,05:32
Je to jasná 413-tka. ;)