go2out
27.12.07,18:52
Dobry den

Chcel by som sa opytat aky je rozdiel medzi ocenovaním skladu sposobom FIFO a váženým aritmetickým priemerom? Ktorý spôsob je lepší pri firme ktorá len nakupuje tovar od dodávateľov a predáva konečnému spotrebiteľovi?

Vdaka
Ninna
27.12.07,18:01
Záleží na tom ako rýchlo stúpa cena tovaru ktorý nakupujete.
go2out
27.12.07,18:22
Záleží na tom ako rýchlo stúpa cena tovaru ktorý nakupujete.

väčšie úpravy cien sa robia tak raz za rok, ale mávame každý mesiac nejaký ten tovar v akciovej cene u dodávateľa.
Ninna
27.12.07,18:45
Dobry den

Chcel by som sa opytat aky je rozdiel medzi ocenovaním skladu sposobom FIFO a váženým aritmetickým priemerom? Ktorý spôsob je lepší pri firme ktorá len nakupuje tovar od dodávateľov a predáva konečnému spotrebiteľovi?

Vdaka
metóda FIFO- spotreba jedného druhu zásob sa oceňuje v cene prvého nákupu, tzn.+ze zostatok zásob na sklade je vykázaný v posledných cenách

Oceňovanie v priemerných cenách - metóda aritmetického priemeru- vychádza z váženého aritm.priemeru cien jedného druhu zásob. Táto cena sa vypočíta buď za každým nákupom alebo minimálne raz do miesaca, a to zvyčajne posledného dňa v mesiaci.
Gabi03
28.12.07,06:23
Doplním:
najväčší rozdiel je asi v tom, v akom pomere sa ti budú dostávať ceny (nákupné) do nákladov. Tu si treba uvedomiť aj zostatok skladovej zásoby, či mesačne ale najmä ročne.
V prípade, že ku koncu roka budete mať nulový stav zásob (a na začiatku tiež), je úplne jedno, či to bolo FIFO alebo priemer, pretože tak či tak sa všetko dostane do nákladov. Ak budete mať nejaký stav na konci roka, naozaj záleží od kolísania nákupných cien. Ak by cena za celý čas bola rovnaká, do nákladov sa ti dostane rovnaké číslo pri FIFO metóde ako aj pri metóde priemerom. ;)
Orsz
15.02.08,17:33
Doplním:
najväčší rozdiel je asi v tom, v akom pomere sa ti budú dostávať ceny (nákupné) do nákladov. Tu si treba uvedomiť aj zostatok skladovej zásoby, či mesačne ale najmä ročne.
V prípade, že ku koncu roka budete mať nulový stav zásob (a na začiatku tiež), je úplne jedno, či to bolo FIFO alebo priemer, pretože tak či tak sa všetko dostane do nákladov. Ak budete mať nejaký stav na konci roka, naozaj záleží od kolísania nákupných cien. Ak by cena za celý čas bola rovnaká, do nákladov sa ti dostane rovnaké číslo pri FIFO metóde ako aj pri metóde priemerom. ;)

Gabi, tiež sa zamýšlam, či treba spriemerovať ceny v sklade. KLient nakupuje tovar z ČR a Talianska - a ceny sú rôzne hlavne z pohľadu kurzu - ale krútia sa okolo jednej sumy +- 10,- 20,- Sk. Minulý rok sa skladové zásoby nespriemerovali, ale počítalo sa v posledných cenách. Ako to má byť teda správne. ja ten sklad nerobím, robí si ho klient, ja si to len odkontrolujem s účtovníctvom, má spôsob B - len robí mi rozdiel, ak ceny nespriemerujem a ak ich spriemerujem až o 70 tis. - čo je podľa mńa dosť.
Lubica H
15.02.08,18:24
základný rozdiel je: FIFO= first in first out, t. j. prvý do skladu, prvý zo skladu. takže, ak nakúpiš tovar napr. za 10Sk/ks a potom ďalšiu zásielku za 15Sk/ks, ak budeš predávať, musíš najprv vyskladniť tovar za 10Sk/ks.

Vážený aritmetický priemer = každým nákupom musíš prerátať cenu tovaru na sklade. ak nakúpiš 10ks tovaru á 10Sk a neskôr 10ks tovaru á 15Sk vyskladňovať budeš za 12,50 Sk/ks (10x10+10x15)/20

ja osobne uprednostňujem FIFO
Orsz
15.02.08,20:40
No po dvojhodinovom strávení nad kontrolou ich skladu som zistila, že po prepočte v sklade sa niektoré ceny zdvojnásobili - a to urobilo ten rozdiel 70tis. - som rada, lebo som sa zľakla, že ten prepočet môže urobiť takýto rozdiel - i keď je to nezmysel. Takže to musia opraviť. No čo sa týka tej metódy - v priebehu roka sa to účtuje v cenách ako sa kúpi, tak sa predá, až na konci roka robíme v rámci inventúry spriemerovanie, lebo cena sa tam uvádza len jedna. A je rozdiel, ak je tam v jednej položke :1 ks za 12500,- a 1ks za 12900,-, čo pri kurzoch a uplatňovaní rôznych zliav od dodávateľa je možné......... ak by sa to nespriemerovalo, bol by zostatok napr. 2x12900,-= 25800,-Sk /v poslednej cene/ ak sa to spriemeruje bude to 2x12700 = 25400,- /čo je aj výsledok 12500 + 12900= 25400Sk/. :)
Rozalka
01.11.08,16:59
"metóda FIFO- spotreba jedného druhu zásob sa oceňuje v cene prvého nákupu" - pod jedným druhom zásob sa myslí
a) čo sa účtuje na tom istom účte
alebo
b) naozaj ide o tú istú zásobu?
Napr. - môže sa kombinovať ocenenie tovaru metódou FIFO a ocenenie PHL VAP-om?
betka
02.11.08,09:19
"metóda FIFO- spotreba jedného druhu zásob sa oceňuje v cene prvého nákupu" - pod jedným druhom zásob sa myslí
a) čo sa účtuje na tom istom účte
alebo
b) naozaj ide o tú istú zásobu?
Napr. - môže sa kombinovať ocenenie tovaru metódou FIFO a ocenenie PHL VAP-om?

FIFO-first in first out. Prvý do skladu, prvý zo skladu.

Pod jedným druhom tovaru sa myslí kladivo a nie klinec.
Podľa môjho názoru. Ak je jedným druhom môjho tovaru kladivo, môžem použiť FIFO, ak je klinec môžem použiť váž.arit.priem.

(pekná otázka, zaujímali by ma tiež diskusie)
Rozalka
02.11.08,17:48
Janka, vďaka za odpoveď, aj mňa zaujímajú aj iné názory, lebo "môj" audítor trvá na jednom spôsobe za firmu ako celok, teda buď FIFO na všetko alebo VAP na všetko.
betka
02.11.08,19:37
Zákon o účtovníctve

ŠTVRTÁ ČASŤ
SPÔSOBY OCEŇOVANIA

§ 24


(1) Účtovná jednotka je povinná oceňovať majetok a záväzky ku dňu ocenenia, a to

a) ku dňu uskutočnenia účtovného prípadu spôsobmi podľa § 25,
b) ku dňu, ku ktorému sa zostavuje účtovná závierka, spôsobom podľa § 27,
c) k inému dňu v priebehu účtovného obdobia spôsobom podľa § 27, ak sa to vyžaduje podľa osobitného predpisu.33)

§ 25

(1) Z jednotlivých zložiek majetku a záväzkov, ak tento zákon neustanovuje inak, sa oceňuje

a) obstarávacou cenou
1. hmotný majetok s výnimkou hmotného majetku vytvoreného vlastnou činnosťou,
2. zásoby s výnimkou zásob vytvorených vlastnou činnosťou,
3. podiely na základnom imaní obchodných spoločností, cenné papiere a deriváty,
4. pohľadávky pri odplatnom nadobudnutí alebo pohľadávky nadobudnuté vkladom35) do základného imania,
5. nehmotný majetok s výnimkou nehmotného majetku vytvoreného vlastnou činnosťou,
6. záväzky pri ich prevzatí,

(4) Ak je to v súlade s požiadavkou verného a pravdivého zobrazenia podľa § 7 ods. 1, pri majetku, ktorým je rovnaký druh zásob vedený na sklade, rovnaký druh cenných papierov vedený v portfóliu účtovnej jednotky a pri peňažných prostriedkoch v rovnakej cudzej mene v pokladnici účtovnej jednotky, možno za spôsob ocenenia podľa odseku 1 považovať aj ocenenie úbytku cenou zistenou váženým aritmetickým priemerom alebo spôsobom, keď prvá cena na ocenenie prírastku príslušného druhu majetku sa použije ako prvá cena na ocenenie úbytku tohto majetku. Rovnaký druh cenného papiera možno uvedeným spôsobom oceniť len v prípade, ak sú od rovnakého emitenta a znejú na rovnakú menu.


Postupy účtovania

§ 45
Účtovanie zásob v analytickej evidencii
(1) Analytická evidencia sa vedie podľa druhov alebo skupín zásob na skladových kartách alebo súborov dát z počítača. V účtovných jednotkách vykonávajúcich maloobchodnú činnosť najmä podľa hmotne zodpovedných osôb a miest uloženia zásob.

(2) Analytická evidencia slúži na identifikáciu zásob a obsahuje najmä označenie, dátum obstarania, dátum vyskladnenia, ocenenie a údaje o množstve zásob.

Skúsim: Oceňovanie je nám jasné. Nejasný úbytok zásob a hlavne to, čo znamená druhové vymedzenie.
Postupy mi v 45 hovoria o druhoch alebo skupinách zásob na skladových kartách.
Skladovú kartu č.1 mám vytvorenú pre kladivo, a skladovú kartu č.2 mám vytvorenú pre klince. A skladová karta mi obsahuje potrebné údaje, z kt. zisťujem informácie. NA jednej skladovej karte určite nemám aj kladivá aj klince...a teda ich pohyby. Mám týcho kariet viac.
To druhové členenie je napr. to kladivo: ale to môže byť obuvnícke, na drevo-gumenné, kovové....
Druhové členenie je klinec: klinec môže byť: 1 cm, 2 cm...., hrubší širší....

Ak sa povie kladivo, viem, že je to istý druh, a to kladivo má istú širšiu špecifikáciu. Ak poviem klinec, klinec je tiež podľa mňa druh, so širšími špecifikáciami.

Lepšie by sa to dalo zrejme vyjadriť v cudzej mene, a je ľahšie pochopiteľná. Opať si myslím, to je teoria, nad kt. som sa naozaj nikdy nezamyslela.

PAr. 4 postupov mi hovorí
........a pri peňažných prostriedkoch v rovnakej cudzej mene v pokladnici účtovnej jednotky, možno za spôsob ocenenia podľa odseku 1 považovať aj [B][U]ocenenie úbytku cenou zistenou váženým aritmetickým priemerom alebo spôsobom, keď prvá cena na ocenenie prírastku príslušného druhu majetku sa použije ako prvá cena na ocenenie úbytku tohto majetku.

Ak mám poklanicu v EUR použijem-teda rovnaká CM, môžem sa rozhodnúť FIFO, VAP, alebo NBS....(ocením napr. FIFO)
Mne z toho vyplýva, že iná CM je potom dolár a ten opať môžem oceniť pri úbytku znova iným spôsobom. (ocením práve VAP)

Toto by malo byť súčasťou IS.

Rozálka, toto som si vypriahla teraz z hlavy po preštudovaní slovíčok v zákone, nikdy som nad týmto problémom neuvažovala. Takže možno toto bude blbovina.... Ja nie som audítor, ani nebudem,