maska4
28.12.07,08:04
Ahojte poraďáci. Môžete mi niekto poradiť, ako je to s DPH pri kúpe diaľničnej známky, kúpenej na pošte. Suma ide do nákladov , ale pravdepodobne celá...??!!
Ďakujem.:)
Paula
28.12.07,07:06
Dokladom pre odpočet dph je podkladová časť DN.
Zoltán Kovács
28.12.07,07:07
Ahojte poraďáci. Môžete mi niekto poradiť, ako je to s DPH pri kúpe diaľničnej známky, kúpenej na pošte. Suma ide do nákladov , ale pravdepodobne celá...??!!
Ďakujem.:)

AK si platiteľom DPH tak máš nárok na uplatnenie DPH. Na vrube známky je rozpísaný základ dane a daň.
http://www.porada.sk/t53206-p2-dialnicna-znamka.html

príspevok č. 19 od Johanky
maska4
28.12.07,10:17
Ďakujem všetkým za radu a utvrdenie. Želám Vám všetko dobré do Nového roku, vykročte tou správnou nôžkou.
Rozalka
28.12.07,10:55
AK si platiteľom DPH tak máš nárok na uplatnenie DPH. Na vrube známky je rozpísaný základ dane a daň.
http://www.porada.sk/t53206-p2-dialnicna-znamka.html
príspevok č. 19 od Johanky
Ja len opravím, na rube je suma vrátane dane a daň, lebo
podľa § 71
4) Za faktúru sa považuje aj
b) podkladová časť nálepky, ktorou sa preukazuje zaplatenie úhrady za užívanie diaľnic, ciest pre motorové vozidlá a ciest I. triedy v tuzemsku, ktorá ostane príjemcovi služby po oddelení nalepovacej časti nálepky, ak podkladová časť nálepky obsahuje obchodné meno dodávateľa služby a jeho identifikačné číslo pre daň, dátum predaja nálepky, cenu vrátane dane a sumu dane.
fialovým je doplnenie platné od 1.1.2008
maska4
28.12.07,12:49
A čo s tým, ak sa omylom nalepí na sklo auta do 3,5 tony nálepka nad 3,5tony?Čo potom s DPH? Nevyhodia to daniari pri kontrole,ked nalepka mala byt za 1100 a je za 13500 a teda aj DPH je rozne??
Anja111
28.12.07,12:57
A čo s tým, ak sa omylom nalepí na sklo auta do 3,5 tony nálepka nad 3,5tony?Čo potom s DPH? Nevyhodia to daniari pri kontrole,ked nalepka mala byt za 1100 a je za 13500 a teda aj DPH je rozne??
Podľa mňa vyhodia...
hupka
28.12.07,13:56
Prosím Vás, nemáte skúsenosť, že dialničné nálepky kúpi firma na faktúru od ČESMAD-u ? Nefakturujú DPH /uvádzajú % DPH/ a neviem,či nie sú plátcovia alebo je len zle vystavená faktúra.
Ďakujem za Vaše odpovede.
Rozalka
29.12.07,19:04
Prosím Vás, nemáte skúsenosť, že dialničné nálepky kúpi firma na faktúru od ČESMAD-u ? Nefakturujú DPH /uvádzajú % DPH/ a neviem,či nie sú plátcovia alebo je len zle vystavená faktúra.
Ďakujem za Vaše odpovede.
Možno dodávateľ kúpil ako ceninu a predal ako ceninu. Ak máte podkladové časti nálepiek (pozri vyššie), na uplatnenie DPH to stačí.
liba2
30.12.07,05:07
A čo s tým, ak sa omylom nalepí na sklo auta do 3,5 tony nálepka nad 3,5tony?Čo potom s DPH? Nevyhodia to daniari pri kontrole,ked nalepka mala byt za 1100 a je za 13500 a teda aj DPH je rozne??
... a čo podnikateľ - jemu to nevadí, že zaplatil o 12.400 Sk viac ???
liba2
30.12.07,05:14
Prosím Vás, nemáte skúsenosť, že dialničné nálepky kúpi firma na faktúru od ČESMAD-u ? Nefakturujú DPH /uvádzajú % DPH/ a neviem,či nie sú plátcovia alebo je len zle vystavená faktúra.
Ďakujem za Vaše odpovede.


Možno dodávateľ kúpil ako ceninu a predal ako ceninu. Ak máte podkladové časti nálepiek (pozri vyššie), na uplatnenie DPH to stačí. áno, pri DN pre vlastnú potrebu to stačí;
v prípade, že by sa DN ďalej predávali , tak DPH na vstupe ani na výstupe neuplatníte; na faktúre uvediete sadzbu DPH (%).
maska4
31.12.07,07:02
... a čo podnikateľ - jemu to nevadí, že zaplatil o 12.400 Sk viac ???


Jasné , že mu to vadí. Veď to zamestnanec aj zaplatí. Ide len o to , čo by na to daniari??!!! Názory sa rôznia, vyhodia- nevyhodia...:(
liba2
31.12.07,08:26
Jasné , že mu to vadí. Veď to zamestnanec aj zaplatí. Ide len o to , čo by na to daniari??!!! Názory sa rôznia, vyhodia- nevyhodia...:(Tak keď ten rozdiel zamestnanec zaplati, tak pre firmu to nie je daňový výdaj a vzniknutá škoda bude firme nahradená. Daniari vás môžu len pochváliť.
maska4
31.12.07,10:19
Tak keď ten rozdiel zamestnanec zaplati, tak pre firmu to nie je daňový výdaj a vzniknutá škoda bude firme nahradená. Daniari vás môžu len pochváliť.


Ale nebude to uhradene oficialne.Tak ako nik mimo firmy nebude vedieť , že pochybil zamestnanec.Takže?:rolleyes:
Anja111
10.01.08,15:51
Živnostník kúpil diaľničnú nálepku so zľavou... Doklad o úhrade je na 1085,50 Sk. Priložená podkladová časť diaľničnej nálepky má hodnotu 1100 Sk, čo znamená, že základ dane je 924,40 Sk a 19% DPH 175,60 Sk. Akú sumu DPH mám uplatniť? Mám ju prepočítať po zľave, (912,20 + 173,30 = 1085,50) a uplatniť len 173,30 Sk? Ale potom nemám platný daňový doklad... Napíšte, prosím, svoje názory...
Johanka
10.01.08,15:56
Doklad máš dobrý, len si uplatníš menej ako je na ňom uvedené :). Rozdiel bude pripoč.položka ...
To kto predáva so zľavou? Čo na to dialničná spoločnosť ?
Anja111
10.01.08,16:06
Ďakujem za reakciu. Asi to tak urobím...
Muška
13.01.08,20:23
Doklad máš dobrý, len si uplatníš menej ako je na ňom uvedené :). Rozdiel bude pripoč.položka ...
To kto predáva so zľavou? Čo na to dialničná spoločnosť ?
Johanka,
aj môj klient kúpil nálepky na nákladné autá po 13095,- Sk / na podklade je 13500,- Sk/
Muška
15.01.08,19:25
Takže, čerstvá informácia zo školenia DPH ohľadom dialničných známok predávaných so zľavou.

Podkladový lístok z DN je "faktúra" na ktorom je vyčíslená DPH, môžem si teda uplatniť DPH v plnej výške.
To, že mi dal už sprostredkovateľ /vlastne akoby zo svojej provízie zľavu/ nemá nič spoločné s výškou DPH.
Anja111
16.01.08,13:50
Takže, čerstvá informácia zo školenia DPH ohľadom dialničných známok predávaných so zľavou.

Podkladový lístok z DN je "faktúra" na ktorom je vyčíslená DPH, môžem si teda uplatniť DPH v plnej výške.
To, že mi dal už sprostredkovateľ /vlastne akoby zo svojej provízie zľavu/ nemá nič spoločné s výškou DPH.
Muška, ďakujem. Pomohlo...
ZuzanaP
23.01.08,06:30
Takže podkladovú časť si zaúčtujem medzi došlé faktúry a doklad z benzínky dám do pokladne ako úhradu faktúry?
liba2
23.01.08,06:36
Takže podkladovú časť si zaúčtujem medzi došlé faktúry a doklad z benzínky dám do pokladne ako úhradu faktúry?
... prečo medzi DF ? veď to môže byť pekne spolu v pokladni...
ZuzanaP
23.01.08,06:51
... prečo medzi DF ? veď to môže byť pekne spolu v pokladni...


Keď sa to považuje za faktúru.....:)
Tweety
23.01.08,06:55
Keď sa to považuje za faktúru.....:)
Aj doklad z ERP do 50000.- sa považuje za faktúru, ale ak je zaplatený z pokladne, účtujeme ho tam.
Johanka
23.01.08,07:12
Keď sa to považuje za faktúru.....:)
... áno, ale pre účely Zákona o DPH. S postupmi účtovania to nič nemá ;).
dada144
01.02.08,19:05
a prosím Vás čo v prípade, že som teraz prišla na chybu, že som v 1/2007 neuplatnila dph z dialničnej nálepky, aj keď som tam mala tú podkladovú časť, v priebehu roka som si z ďalších DN dph už uplatňovala, neviem či som si to v vtedy nevšimla, bohužiaľ. Mám podať opravné priznanie k dph aj keď ide len o nejakých 175,- Sk? alebo len tú podkladovú dať preč?
mandula
02.02.08,10:24
privítala by som váš názor, alebo skúsenosti v prípade:
doklad z ERP z čerpacej stanice na 70 600 Sk za diaľničné známky.
uvažujem:
na účely odpočtu DPH z DN mám faktúru - podkladovú časť nálepky, s vyčíslením DPH.
mám doklad z ERP - potvrdenie o úhrade, tam DPH nie je vyčíslená.
Môže byť suma nad 50 000,- na bločku z ERP zdrojom problémov?? Alebo je to takto v poriadku??
Ďakujem:)
plavčík
02.02.08,10:33
Ja si myslí, že na uplatnenie DPH je podstatná "druhá časť " z diaľničnej známky, lebo tam je DPH vyčíslené a to je aj tvoj podklad k DPH, takže si vypýtaj druhú časť nálepky a daj do účtovníctva a kľudne si DPH uplatni asi takto

nákup diaľničnej známky 70 600SK celkom
vypočítaj si základ dane z celkovej sumy =518/211
a DPH s nálepiek 343/211
JankaO
02.02.08,10:41
privítala by som váš názor, alebo skúsenosti v prípade:
doklad z ERP z čerpacej stanice na 70 600 Sk za diaľničné známky.
uvažujem:
na účely odpočtu DPH z DN mám faktúru - podkladovú časť nálepky, s vyčíslením DPH.
mám doklad z ERP - potvrdenie o úhrade, tam DPH nie je vyčíslená.
Môže byť suma nad 50 000,- na bločku z ERP zdrojom problémov?? Alebo je to takto v poriadku??
Ďakujem:)


Suma na bločku z ERP v tomto prípade nemôže byť problém, lebo ako doklad na odpočítanie DPH - faktúru, použijete podkladovú časť nálepky. ( § 71 odst. 4) a nie doklad z ERP.
mumiška
02.02.08,11:40
vie mi niekto poradiť prečo keď píšem príspevok tak mi stále vyhodí že je príliš krátky kde robím chybu mumiška.Pridať tému napíšem príspevok a odošlem a stále vypisuje že je príliš krátky
Mumiška
rconhopa
04.02.08,07:18
mimotemy

Neviem kde mozes mat problem ale ak aj mas text, ktory je dlhsi a vypisuje ti ze prispevok nie je mozne uverejnit pretoze je kratky, napis administratorovi. mimotemy
7lienka
05.11.08,19:47
Dokladom pre odpočet dph je podkladová časť DN.

Prosím Vás a keď nemám tú podkladovú časť z DN, ale iba doklad o kúpe cenín (čiže bez DPH) tak ako to zaúčtujem?
Celé na nákup cenín, alebo mám vylúčiť DPH ako nedaňový výdaj?
halúzka
05.11.08,20:55
pokiaľ mi neodovzdajú podkladovú časť k DZ a len blok o kúpe z ERP, tak to účtujem ako VnZD.
Rozalka
05.11.08,21:12
Ja to v tomto prípade zaúčtujem: základ dane ako VOZD, DPH - ako VNZD.
Podkladová časť slúži na uplatnenie DPH, pre účely dane z príjmov mi postačuje doklad z ERP.
Muška
05.11.08,21:16
Ja to v tomto prípade zaúčtujem: základ dane ako VOZD, DPH - ako VNZD.
Podkladová časť slúži na uplatnenie DPH, pre účely dane z príjmov mi postačuje doklad z ERP.
..ja tiež.

Lebo hoci to každý rok prízvukujem, každý rok ten podkladový lístok šoféri niekam zapatrošia. A keďže je to dopravná firma, stačí že je dosť veľký únik DPH, tak aspon základ dávam VOZD.
halúzka
06.11.08,10:59
Na doklade z ERP o kúpe DZ nie je vyčíslená DPH len koncová cena s DPH, tak podľa toho čo píšete, tak si musíte vypočítať základ, ten dáte do VOZD a DPH do VNZD. Tak?
jozka56
06.11.08,11:01
Diaľničná známka je ako ceniny, bez DPH.
halúzka
06.11.08,11:04
Tak teraz som úplne domotaná!
mám doklad o kúpe dialničnej známky ERP, čiže nie je tam nič vyčíslené /základ a DPH/, podkladovú časť neodovzdali! účtujem to teda, ako nákup ceniny celú sumu? a cez ID to dať do spotreby? musím si ale vyrátať potom základ a DPH?
Muška
06.11.08,11:07
Halúzka nie.
Tak ako píšeš v príspevku 36 je správne
vikinka
06.11.08,11:08
DPH z dial.známky sa uplatňuje na základe podkladovej časti,kde je DPH vyčíslená,tá je potrebná na uznanie DPH,doklad z ERP je dokladom na uplatnenie vvýdaku.
Aljok
06.11.08,11:09
Diaľničná známka je ako ceniny, bez DPH.
Nemáš pravdu. Je to služba s DPH.

Pozri ZDPH §71

(4) Za faktúru sa považuje aj
a) cestovný lístok vydaný prevádzkovateľom verejnej hromadnej dopravy osôb, ktorý je platiteľom, ak cestovný lístok obsahuje jeho obchodné meno, dátum vyhotovenia a cenu vrátane dane,
b) podkladová časť nálepky, ktorou sa preukazuje zaplatenie úhrady za užívanie diaľnic, ciest pre motorové vozidlá a ciest I. triedy v tuzemsku, ktorá ostane príjemcovi služby po oddelení nalepovacej časti nálepky, ak podkladová časť nálepky obsahuje obchodné meno dodávateľa služby a jeho identifikačné číslo pre daň, dátum predaja nálepky, cenu vrátane dane a sumu dane.
halúzka
06.11.08,11:21
takže :
1) ak je doklad z ERP a podkladová časť DZ, je to služba a mám nárok na odpočet DPH, to mi je jasné

2) ak je doklad z ERP a nie je podkladová časť DZ, čo teraz? Ide celá suma z dokladu ERP do cenín? a cez ID to dať do spotreby v plnej výške?
Muška
06.11.08,11:25
t

2) ak je doklad z ERP a nie je podkladová časť DZ, čo teraz? Ide celá suma z dokladu ERP do cenín? a cez ID to dať do spotreby v plnej výške?
-nemáš nárok na DPH /keďže nemáš "faktúru"
-doklad ERP - máš nárok na VOZD /ale keďže si platiteľ DPH - tzn., že by si mala nárok na DPH, to že si ho neuplatníš, neznamená že máš nárok dať si ho do VOZD, tak si vypočítam základ pre DPH a ten dám do VOZD a "zbytok" do VNZD
jozka56
06.11.08,11:43
Ďakujem aj ja. Zatiaľ som sa stretla iba s nákupom diaľničnej známky s dokladom z ERP, kde nebola vyčíslená dph a účtovala som ako ceniny/náklad/. Podkladovú časť mi nikto neodovzdal.
7lienka
07.11.08,11:00
Dobre, ale stále mi nieje jasné prečo mám rozpčítať kúpu cením na základ a DPH?
Ktorý zákon o tom píše? Myslím, že DPH ktoré si nemôžem uplatniť (lebo nieje na doklade vyčíslené) tam jednoduch nieje. Alebo rozmýšlam zle?

Alebo ešte ináč. DPH, ktoré je neuplatnené je daňový výdaj, nie?
Milan Benka
07.11.08,11:10
Dobre, ale stále mi nieje jasné prečo mám rozpčítať kúpu cením na základ a DPH?Ktorý zákon o tom píše? Myslím, že DPH ktoré si nemôžem uplatniť (lebo nieje na doklade vyčíslené) tam jednoduch nieje. Alebo rozmýšlam zle?

Alebo ešte ináč. DPH, ktoré je neuplatnené je daňový výdaj, nie?

Nie. Bližšie k tomuto problému §19/3 k; a §21/2 i; zák. 595/2003 Zz.
Muška
07.11.08,11:26
Do stále mi nieje jasné prečo mám rozpčítať kúpu cením je to služba na základ a DPH?
Ktorý zákon o tom píše? zákon o DPH § 71 Myslím, že DPH ktoré si nemôžem uplatniť ak máš podkladovú časť - tak si môžeš uplatniť , ak nemáš podkladovú časť - tak nemáš nárok na odpočet

Alebo ešte ináč. DPH, ktoré je neuplatnené je daňový výdaj, nie? Ak si platiteľ DPH, tak predsa nemáš nárok "na výber", ale sa riadiš zákonom. Ak raz máš nárok na DPH a si ho neuplatníš, tak ho nemôžeš dať ani do VOZD.
Už to sem raz prilepila Aljok, tak sa teda len opakujem
(4) Za faktúru sa považuje aj
,
b) podkladová časť nálepky, ktorou sa preukazuje zaplatenie úhrady za užívanie diaľnic, ciest pre motorové vozidlá a ciest I. triedy v tuzemsku, ktorá ostane príjemcovi služby po oddelení nalepovacej časti nálepky, ak podkladová časť nálepky obsahuje obchodné meno dodávateľa služby a jeho identifikačné číslo pre daň, dátum predaja nálepky, cenu vrátane dane a sumu dane.
Muška
07.11.08,11:36
....to o tej podkladovej časti nálepky platí od 1.1.2006
Rozalka
30.11.08,16:01
Nechcem zakladať novú tému, preto info dávam do tejto:

Motorové vozidlá s hmotnosťou nad 3,5 ton si v budúcom roku nebudú môcť kúpiť ročnú diaľničnú známku, nakoľko ministerstvo dopravy predpokladá od 1. októbra budúceho roka zaviesť elektronický systém výberu diaľničného mýta.

Motorové vozidlá s hmotnosťou od 3,5 do 12 ton zaplatia podľa schváleného vládneho nariadenia v budúcom roku za užívanie vymedzených úsekov diaľnic a ciest pre motorové vozidlá
mesačne 55 eur (1 657 Sk),
týždenná diaľničná známka ich vyjde na 24 eur (723 Sk)
jednodňová na 8,6 eur (259,1 Sk).

Motorové vozidlá s hmotnosťou nad 12 ton zaplatia za
mesačnú diaľničnú známku 90 eur (2 711 Sk)
týždennú 40 eur (1,205 tis. Sk)
jednodňovú 10 eur (301,3 Sk).

PS: diaľničná známka za osobné vozidlá zlacnie:
dvojstopové motorové vozidlá alebo jazdné súpravy s celkovou hmotnosťou do 3,5 tona zaplatia za užívanie vymedzených úsekov diaľnic a ciest pre motorové vozidlá ročne 36,5 eur (1 099,6 Sk).
Rozalka
05.12.08,08:13
Adelaide
24.01.09,11:56
Ahojte Poraďáci.
Ako je to v prípade refakturácie diaľničnej známky? Konkrétne mám takýto prípad FO - živnostník má v majetku osobné motorové vozidlo a toto vozidlo prenajíma právnickej osobe, v ktorej je spoločníkom. Diaľničnú známku a ostatné náklady (automobilové zmesy, parkovné a PHM) nakupuje cez živnosť. Ja chcem, aby si tieto náklady prefaktúroval do SRO-čky. Ale neviem ako to je v prípade diaľničnej známky, kde si neuplatnil DPH na vstupe. Ak refaktúruje diaľničnú známku, a je platca DPH, musí odviesť DPH na výstupe?
Ďakujem za radu...
Muška
24.01.09,12:01
A klasická nájomná zmluva nestačí???

P.S.
ak niečo "refaktúruješ", tak predsa jasne, že vrátiš DPH, snáď by si nechcela uplatniť DPH ako FO aj s.r.o. .....jednu musíš vrátiť :D
Muška
24.01.09,12:06
A ešte dodám:
- ak má prenájom s.r.o. auta, tak si môže rovno nakupovať.
Prečo to chceš riešiť cez FO??
Adelaide
24.01.09,12:09
Ale ja som si pri kúpe diaľničnej známky DPH neuplatnila. Podkladovú časť nálepky som nemala a na bločku z RP bola uvedena cena bez DPH, tak som to zaúčtovala ako ceninu.
Muška
24.01.09,12:15
Ak si platiteľ DPH, tak nemáš nárok na časť /ktorá má byť DPH/ dať do VOZD.
Adelaide
24.01.09,12:16
A ešte dodám:
- ak má prenájom s.r.o. auta, tak si môže rovno nakupovať.
Prečo to chceš riešiť cez FO??
Pretože sa všetky bločky (parkovné, PHM...) účtovali v jednoduchom účtovníctve vo FO a FO si z toho uplatňovala DPH (okrem nákupu diaľničných známok). Na konci roka vystavil FO SRO-čke faktúru za nájom motorového vozidla. Nemôžem predsa nechať pohonné hmoty, automobilové zmesy a parkovné v účtovníctve FO, keď toto auto používala na podnikanie SRO-čka, či áno?
Muška
24.01.09,12:16
Dialničná známka už nie je cenina, ale:
Pozri ZDPH §71

(4) Za faktúru sa považuje aj
a) cestovný lístok vydaný prevádzkovateľom verejnej hromadnej dopravy osôb, ktorý je platiteľom, ak cestovný lístok obsahuje jeho obchodné meno, dátum vyhotovenia a cenu vrátane dane,
b) podkladová časť nálepky, ktorou sa preukazuje zaplatenie úhrady za užívanie diaľnic, ciest pre motorové vozidlá a ciest I. triedy v tuzemsku, ktorá ostane príjemcovi služby po oddelení nalepovacej časti nálepky, ak podkladová časť nálepky obsahuje obchodné meno dodávateľa služby a jeho identifikačné číslo pre daň, dátum predaja nálepky, cenu vrátane dane a sumu dane.
Muška
24.01.09,12:18
Pretože sa všetky bločky (parkovné, PHM...) účtovali v jednoduchom účtovníctve vo FO a FO si z toho uplatňovala DPH (okrem nákupu diaľničných známok). Na konci roka vystavil FO SRO-čke faktúru za nájom motorového vozidla. Nemôžem predsa nechať pohonné hmoty, automobilové zmesy a parkovné v účtovníctve FO, keď toto auto používala na podnikanie SRO-čka, či áno?
Ale tak potom FO neoprávnene odpočítavala DPH z niečoho čo nepoužívala.
ivti
22.04.09,06:49
prosím vás o radu, ako je to s DPH pri diaľničnej známke pre ČR kupovanou ešte na Slovensku, na doklade je suma v EURO bez DPH, podkladovú časť mám tiež. Je to samozdanenie? Ďakujem.
mandula
22.04.09,07:09
prosím vás o radu, ako je to s DPH pri diaľničnej známke pre ČR kupovanou ešte na Slovensku, na doklade je suma v EURO bez DPH, podkladovú časť mám tiež. Je to samozdanenie? Ďakujem.

PHL zakúpené v zahraničí, ani diaľničné poplatky sa "nesamozdaňujú".
ivti
22.04.09,09:49
PHL zakúpené v zahraničí, ani diaľničné poplatky sa "nesamozdaňujú".
A uvádza sa to v daňovom priznaní k DPH?
Rozalka
22.04.09,16:42
Nie, účtuješ do výdavkov cenu s daňou.
tatiana116
01.07.09,15:02
Neviete mi poradiť, ako refakturovať českú diaľničnú známku zakúpenú na Slovensku bez DPH českej firme platcovi DPH? Ide o oslobodené plnenie?