xandi
28.12.07,11:19
Ahojte. Na začiatku decembra tohto roku som kupoval tovar zo zahraničia (MR) za účelom ďalšieho predaja. Tovar mi predali bez DPH. Teraz žiadajú odo mňa IČ DPH kvôli Intrstatu, ale ja nie som platcom DPH. Ako mám postupovať? Mám sa prihlásiť ako dobrovoľný platca DPH? Aký základ DPH mám uviesť do prihlášky? Ak sa prihlásim ako dobrovoľný platca DPH, číslo mi pridelia až v novom roku. Čo v takom prípade? V takom prípade kedy mám odovzdať daňové priznanie k DPH? Obrat mám zatiaľ smiešny. Aké nevýhody vzniknú pre mňa, keď sa stanem platcom DPH?
Zoltán Kovács
28.12.07,10:23
Ahojte. Na začiatku decembra tohto roku som kupoval tovar zo zahraničia (MR) za účelom ďalšieho predaja. Tovar mi predali bez DPH. Teraz žiadajú odo mňa IČ DPH kvôli Intrstatu, ale ja nie som platcom DPH. Ako mám postupovať? Mám sa prihlásiť ako dobrovoľný platca DPH? Aký základ DPH mám uviesť do prihlášky? Ak sa prihlásim ako dobrovoľný platca DPH, číslo mi pridelia až v novom roku. Čo v takom prípade? V takom prípade kedy mám odovzdať daňové priznanie k DPH? Obrat mám zatiaľ smiešny. Aké nevýhody vzniknú pre mňa, keď sa stanem platcom DPH?

Mal by si dodávateľovi oznámiť, že nie si platiteľom DPH na Slovensku, a oni ti potom doučtujú ich DPH na ten tovar.
VladoaKatka
28.12.07,14:47
Ahojte. Na začiatku decembra tohto roku som kupoval tovar zo zahraničia (MR) za účelom ďalšieho predaja. Tovar mi predali bez DPH. Teraz žiadajú odo mňa IČ DPH kvôli Intrstatu, ale ja nie som platcom DPH. Ako mám postupovať? Mám sa prihlásiť ako dobrovoľný platca DPH? Aký základ DPH mám uviesť do prihlášky? Ak sa prihlásim ako dobrovoľný platca DPH, číslo mi pridelia až v novom roku. Čo v takom prípade? V takom prípade kedy mám odovzdať daňové priznanie k DPH? Obrat mám zatiaľ smiešny. Aké nevýhody vzniknú pre mňa, keď sa stanem platcom DPH?

Nahlás dodávateľovi, že si neni plátca DPH. Nech Ti vystavia novú faktúru a tam zostane nedoplatok vo výške DPH, ktorú im uhradíš. Ak nestíhneš do konca roka, tak Ti to ostane ako záväzok, a Tvôj dodávateľ ešte nič nezmeškal, v súvislosti Intrastatom.
Bola by hlúposť sa hlásiť dobrovolne za plátcu, ak Ty nepotrebuješ byť plátca DPH vo vzťahu k Tvojim odberateľom. Plátcom musíš byť minimálne rok, to sa nedá na budúci mesiac zrušiť.
Rozalka
28.12.07,16:29
Ahojte. Na začiatku decembra tohto roku som kupoval tovar zo zahraničia (MR) za účelom ďalšieho predaja. Tovar mi predali bez DPH. Teraz žiadajú odo mňa IČ DPH kvôli Intrstatu, ale ja nie som platcom DPH. Ako mám postupovať? Mám sa prihlásiť ako dobrovoľný platca DPH? Aký základ DPH mám uviesť do prihlášky? Ak sa prihlásim ako dobrovoľný platca DPH, číslo mi pridelia až v novom roku. Čo v takom prípade? V takom prípade kedy mám odovzdať daňové priznanie k DPH? Obrat mám zatiaľ smiešny. Aké nevýhody vzniknú pre mňa, keď sa stanem platcom DPH?
Len tak nesmelo sa spýtam: v akej hodnote si za celý rok nakúpil v inom členskom štáte?
§ 7 ZDPH
(1) Ak zdaniteľná osoba, ktorá nie je platiteľom, alebo právnická osoba, ktorá nie je zdaniteľnou osobou, nadobúda v tuzemsku tovar z iného členského štátu, je povinná podať daňovému úradu žiadosť o registráciu pre daň pred nadobudnutím tovaru, ktorým celková hodnota tovaru bez dane nadobudnutého z iných členských štátov dosiahne v kalendárnom roku 420 000 Sk.
Lydka R
28.12.07,16:59
Ahojte. Na začiatku decembra tohto roku som kupoval tovar zo zahraničia (MR) za účelom ďalšieho predaja. Tovar mi predali bez DPH. Teraz žiadajú odo mňa IČ DPH kvôli Intrstatu, ale ja nie som platcom DPH. Ako mám postupovať? Mám sa prihlásiť ako dobrovoľný platca DPH? Aký základ DPH mám uviesť do prihlášky? Ak sa prihlásim ako dobrovoľný platca DPH, číslo mi pridelia až v novom roku. Čo v takom prípade? V takom prípade kedy mám odovzdať daňové priznanie k DPH? Obrat mám zatiaľ smiešny. Aké nevýhody vzniknú pre mňa, keď sa stanem platcom DPH?

To ti presne poviem. Platí to ale za predpokladu, že tovar budeš kupovať v zahraničí.
Klient (malý obchodík so športovým oblečením a obuvou) chcel byť silou-mocou dobrovoľným platcom. Nakupuje tovar v Poľsku a Česku a následne samozdaňuje, teda výsledný efekt 0.
Samozrejme tovar predá s DPH, ktorú musí odviesť, ale na odpočet nemá skoro nič, pretože od slovenských dodávateľov berie veľmi máličko.
Hodnota dovezeného tovaru ani zďaleka za rok nedosiahne sumu 420 000, takže v pohode mohol fungovať ako neplatca. Keď má DPH odviesť, tak dobreže neplače, ale ... chcel byť platcom, tak platí.
xandi
28.12.07,18:46
nakúpil som za cca 40 000, začal som iba v decembri tohoto roku.
xandi
28.12.07,18:54
Nahlás dodávateľovi, že si neni plátca DPH. Nech Ti vystavia novú faktúru a tam zostane nedoplatok vo výške DPH, ktorú im uhradíš. Ak nestíhneš do konca roka, tak Ti to ostane ako záväzok, a Tvôj dodávateľ ešte nič nezmeškal, v súvislosti Intrastatom.
Bola by hlúposť sa hlásiť dobrovolne za plátcu, ak Ty nepotrebuješ byť plátca DPH vo vzťahu k Tvojim odberateľom. Plátcom musíš byť minimálne rok, to sa nedá na budúci mesiac zrušiť.
Pre Vlada a Katku. Ďakujem Vám veľmi pekne, lenže oni sa ohrádzajú s tým, že kým nebudem platcom dane, nebudú mi môcť dať exportné ceny;/ Súvisí to nejako s tým?
VladoaKatka
29.12.07,07:34
Pre Vlada a Katku. Ďakujem Vám veľmi pekne, lenže oni sa ohrádzajú s tým, že kým nebudem platcom dane, nebudú mi môcť dať exportné ceny;/ Súvisí to nejako s tým?

Treba to prekalkulovať. Aké máš ceny teraz, aké Ti dajú potom, a keď budeš plátca DPH aké Ti vyjdú ceny pre Tvojich odberateľov? Môžno, že s tým, že od nich kúpiš nie za exportné ceny bude tá Tvoja cena rovnaká, ako keby si bola plátca DPH.
Naozaj závisí už len na tom, či máš odberateľov, ktorý sú plátcovia DPH?
Všetko musíš hodiť na papier a s kalkulačkou prerátať a uvažovať, prebrať to aj z pohľadu Tvojich odberateľov.
Ak by Ti to vyšlo tak, ako píše Lydka,že budeš nakupovať len v inom štáte a na Slovensku nič, je to naozaj zúfalstvo každý štvrťrok odviezť DPH, nech to máš len 50.000,- Sk,
VladoaKatka
29.12.07,07:47
Čo sa týka tých cien, každý si určuje ceny sám. Akú majú obchodnú politiku v tej firme, to je len na nich. V CR je tuším 21% daň, ak Ti to dajú v Takej cene tak kalkuluj s tým, to by mali byť ich domáce ceny.(nie exportné),
xandi
29.12.07,21:18
Čo sa týka tých cien, každý si určuje ceny sám. Akú majú obchodnú politiku v tej firme, to je len na nich. V CR je tuším 21% daň, ak Ti to dajú v Takej cene tak kalkuluj s tým, to by mali byť ich domáce ceny.(nie exportné),
Díky veľmi krásne za Vaše odpovede. Veľmi si to cením. Ešte by ma zaujímalo, čí skutočne sa dá vykázať na intrastate, že tovar bol predaný do zahraničia? Čí s tým nebudú mať problémi, nakoľko nevlastním IČ DPH ?
KEJKA
29.12.07,22:03
musíš mať ičDPH, ak Ti z EU fakturujú bez DPH.
kitky
29.12.07,22:08
nakúpil som za cca 40 000, začal som iba v decembri tohoto roku.


Pre teba zatial nema zmysel byt platcom dph, urob to, co ti radi Smith.
Ja som platcom a vzdy ked chcem nakupit tovar z velkoskladu napr. v Nemecku musim sa preukazat IC DPH. Na zaklade toho mi je vystavena faktura bez DPH.
U Vas zrejme nastala chyba v komunikacii.Radsej doplat rozdiel ale nad platcovstvom uvazuj az ked budes mat istotu ze ten biznis do ktoreho si sa pustil stoji za to.
Lydka R
29.12.07,22:11
Díky veľmi krásne za Vaše odpovede. Veľmi si to cením. Ešte by ma zaujímalo, čí skutočne sa dá vykázať na intrastate, že tovar bol predaný do zahraničia? Čí s tým nebudú mať problémi, nakoľko nevlastním IČ DPH ?

INTRASTAT zatiaľ nerobím (tak ti neviem odpovedať), ale pokiaľ sa v Čechách podáva tiež súhrný výkaz DPH, tak tam sa uvádza IČ DPH odberateľa v členskej krajine a pokiaľ ho ty nemáš (čo nemáš), čo tam napíšu?
KEJKA
29.12.07,23:41
INTRASTAT zatiaľ nerobím (tak ti neviem odpovedať), ale pokiaľ sa v Čechách podáva tiež súhrný výkaz DPH, tak tam sa uvádza IČ DPH odberateľa v členskej krajine a pokiaľ ho ty nemáš (čo nemáš), čo tam napíšu?
áno, podáva sa ... je to obdoba ako v SR a v celej EÚ.
A DÚ kontrolujú samozdanenie.
VladoaKatka
30.12.07,07:25
Ešte by ma zaujímalo, čí skutočne sa dá vykázať na intrastate, že tovar bol predaný do zahraničia? Čí s tým nebudú mať problémi, nakoľko nevlastním IČ DPH ?

Aj na intrastate, sa uvádza krajina, kam to predali ale hlavne na súhrnnom výkaze k DPH - t.j. zoznam firiem s ich IČ DPH a suma, za koľko tovar tej firme predali. Tvoja dodávateľská firma tam nemôže napísať vymyslené číslo,daňový úrad to kontroluje, ak len jedno jediné číselko nesedí už je to chyba. Ja som raz napísala namiesto 6 číslo 9, a po týždni my volali, že také IČ DPH v čechách neexistuje.

Česká firma nech Ti vystaví novú FA alebo doplatok k tej FA, a budete to mať vyriešené obaja.

Zbytočne sa zaťažuješ s tým, ako to tá firma bude riešiť.
Oznám im listom, že došlo k nedorozumeniu, že Ty nie si v SR plátca DPH, zatial nemáš povinnosť, a si želáš FA aj s českou DPH a rozdiel doplatíš.
kitky
30.12.07,13:46
áno, podáva sa ... je to obdoba ako v SR a v celej EÚ.
A DÚ kontrolujú samozdanenie.
Kejka Intrastat je povinny len od urcitej sumy. Ta suma je dost vysoka ak sa nemylim. Alebo tak musi urobit kazdy dovozca alebo vyvozca?
Dakujem
Lydka R
30.12.07,13:57
Kejka Intrastat je povinny len od urcitej sumy. Ta suma je dost vysoka ak sa nemylim. Alebo tak musi urobit kazdy dovozca alebo vyvozca?
Dakujem

Nie, nie každý. Tu sú aj sumy
http://portal.statistics.sk/showdoc.do?docid=3752
kitky
30.12.07,14:21
Nie, nie každý. Tu sú aj sumy
http://portal.statistics.sk/showdoc.do?docid=3752

Niekedy sa potrebujem presvedcit ci dobre vidim, si ma ukludnila krasna vychodniarka:)