majuska
28.12.07,15:46
Dobrý deň,

potrebovala by som poradiť, manžel kúpil v zahraničí auto, ktoré mal na seba prihlásené, ale o dva týždne ho predal nejakému známemu. Je potrebné aby to uviedol v ročnom zúčtovaní a odviedol zo zisku daň. Nie je ani živnostník iba zamestnanec.

Ďakujem za skorú odpoveď.
Zoltán Kovács
28.12.07,15:29
Dobrý deň,

potrebovala by som poradiť, manžel kúpil v zahraničí auto, ktoré mal na seba prihlásené, ale o dva týždne ho predal nejakému známemu. Je potrebné aby to uviedol v ročnom zúčtovaní a odviedol zo zisku daň. Nie je ani živnostník iba zamestnanec.

Ďakujem za skorú odpoveď.

Nie, predaj hnuteľného majetku, ktorý nebol používaný na podnikateľské účely je oslobodený od dane z príjmov. Pozri § 9 zákona o dani z príjmov.
betka
28.12.07,15:35
Ak manžel nie je živnostník a teda nemal auto zaradené v OM, a ide o obyčajného občana SR, tento príjem je od dane oslobodený podľa písmena d, i keď mohol dosiahnuť zisk z predaja OA. (v minulosti sa vzťahovalo oslobodenie, ak sa predaj uskutočnil tušímže po 1 roku).

9/d) z predaja hnuteľnej veci okrem príjmov z predaja hnuteľnej veci, ktorá bola zahrnutá do obchodného majetku, a to do piatich rokov od jej vyradenia z obchodného majetku; za hnuteľnú vec sa na účely tohto zákona nepovažuje cenný papier,

Z týchto zákonov mi vyplýva, že z predaja auta ako občan nebudem platiť daň pretože je príjem oslobodený od dane, a nevstupuje mi ani do ročného zúčtovania.
So svojim nadobudnutým majetkom, pokiaľ to nie je nehnuteľnosť, resp. ide o príležitostný predaj, si môžem robiť čo chcem.
Ak ja ako osoba, občan predám svoj, gauč, nábytok, auto.....nebudem platiť daň, pretože je pre mňa príjem oslobodený.

Ak budem kupovať auttá a predávať ich svojim kámošom (nie príležitostne), mala by som mať živnosť, a potom mi tento príjem z predaja bude vstupovať do ZD (zvýši sa mi vtedy, ak dosiahnem z predaja zisk)
majuska
28.12.07,23:22
Ďakujem vám veľmi pekne za odpovede