bui
29.12.07,00:14
Mame prve auto na leasing, ide o Octavou Combi s moznostou odpoctu DPH a ja som natrafila na maly problemik. Uctovanie som si ako tak uz nastudovala, dufajme ze dobre. Chcem sa len spytat k DPH. Viem ze mam narok na odpocet pri zaplateni prvej zvysenej splatky a poplatku hned ak zaplatim a potom pri kazdej splatke leasingu budem uctovat aj prislusnu dph cku. DPH sa pocita z istiny a z uroku. Z poistenia nie. Moje splatky teda budu vyzerat istina plus urok plus, na to dph a plus poistenie.
Problem s ktorym si neviem rady mi nastal pri zalohovej fakture na zaplatenie 1.zvysenej splatky, spracovatelskeho poplatku a prvej splatky, kde uz sa zaplatilo aj prve poistenie. Zalohova faktura znie sumu zahrnajucu sprac.poplatok,zvysenej splatky,na to dph, plus prvej splatky, uroku z prvej splatky, na to dph a plus poistenie. Kedze leasingova spolocnost vystavila zalohovu fakturu s dph ako danovy doklad..vypocitala teda DPH spatne z tejto celkovej sumy prvej zaplatenej zalohy (cize aj zo sumy poistneho)a tym mi automaticky dph nesedi so splatkovym kalendarom. Pretoze v splatkovom kalendari sa dph z poistenia nepocita...a na zalohovj fakture sa dph vypocitala z celej sumy zalohy..,a tato pokryvala aj prvu uhradu poistneho. Chcem sa spytat..ak teraz zauctujem DPH zo zalohy..teda vyssiu ako na splatkovom kalendari kedy upravim sumu DPH aby to celkovo sedelo?
Neviem ci viete co myslim...Teda ak teraz zauctujem vyssiu DPH, potom budem uctovat DPH podla jednotlivych splatok v kazdom mesiaci, tak na konci mi vyjde ze som si odpocitala dokpy vyssiu sumu dph ako celkovo podla splatkoveho kalendara bola vycislena...
KEJKA
28.12.07,23:47
no písať otázku jednou vetou a v jednom odstavci na tolko riadkov......... sila. Odpoviem takto
Ak si zaplatila zálohu, tak z prijatej platby je LZsoločnosť povinná odviesť DPH, preto vystavila správne doklad k prijatej platbe tak ako si napísala. Zálohu si povedzme zaplatila v novembri. Takže v novembri si odpočítaš DPH-čku z tohto dokladu. 343, 474/221
Následné riešenie sa potom dosť komplikuje, ja by som si tú DPH neodpočítavala. Navrhujem toto:
Splátkový kalendár je od decembra? Alebo tiež od novembra? Na základe splátkového kalenára účtuješ obstaranie - istinu 042/474 dňom prevzatia predmetu LZ.
a teraz tvoj problém:
Na záklde splátkového kalendára rozúčtuješ
1. zvýšená spl=istina....MD 474
2. poplatok za LZ ........MD 042
3. DPH z 1+2...............MD 343
4. úrok........................MD 562
5. riadna splátka=istina..MD 474
6. DPH zo 4+5..............MD 562
7. poistné....................MD 568
súčet 1-7 zaúčtuješ ako protistranu na 325 Dal - predpis krátkodobého záväzku.
Ak si si zaúčtovala platbu prvej zálohy na 052, tak ňou vyrovnáš záväzok. Z tvojho zadania vyplýva, že si zaplatila viac, teda na 052 ti niečo zostane - zrejme tá DPH za poistné. Vyžiadaj si ho nazad, alebo oznám, že zaplatíš menej.

Ak si si DPH odpočítala, tak na 052 máš úhradu vo výške ZD zo zálohy. Vyžiadaj si od LZ spoločnosti dbp. k prvej platbe - bola vystavená v nesprávnej výške a ak nebudeš mať doklad, odpočítala by si si DPH druhý raz. Ale aj ked ho nedostaneš, mala by si si ten zápis stornovať pri ID, v ktorom zaúčtuješ predpis podľa prvej časti mojej odpovede.
===================
No-asi som to zneprehľadnila, ale hádam sa v tom dá vyznať.
8. odpočítanie DPH zo zálohy
MD -343, alebo Dal 343 týmto zápisom vlastne vrátiš DPH do ŠR.
bui
29.12.07,10:44
Napisala som to na tolko riadkov , lebo som sa bala ze nebudete vediet o co mi vlastne ide..a asi som to predsa len nenapisala dobre..teda zrozumitelne..
Zaplatila som dobre....celkova suma na zalohovej fakture je suma zahrnajuca zvysenu splatku, poplatok za spracovanie zmluvy,dasiu splatku bez uroku (neviem preco), DPH na tieto tri sumy no a prvu splatku poistneho.Celkova suma je teda OK, len potom tym ze z tejto celkovej sumy vycislili zaklad dane a dph, tak zaklad dane vysiel iny....
napr. zvysena splatka je 7,
poplatok je 2,
prva splatka je 1,
dph z toho celeho je 1,9
a poistne je povedzme 1,
tak celkova uhradena zaloha bude12,9.
Na zalohovej fakture vycislili teda 12,9 celkova suma,
zaklad dane 10,84
a dan 2,06
..lebo vycislili zaklad dane zo sumy ktora zahrna aj poistne ktore by malo byt bez dph. a tuy mi nastava ten nesulad ak si teraz odpocitam to co je na zalohovej fakture a potom budem odpocitavat dp podla jednotlivych splatok, tak na konci mi vyjde ze by som mala vycislit nizsiu dph ako je v splakovom kalendari..aby dph celkova za celu dobu splacania sedela..teda aby silo o dph z celkovej sumu istiny a urokov.
Prepacte mi za to obsirne vysvetlovanie mojho problemu. Neviem sa jednoduchsie vyjadrit:o

A este jedna vec mi nie je celkom jasna.Ked pozeram na ten splatkovy kaledar, mam tam vycislene sumy v riadkoch po splatkach a v stplcoch su polozky..cast istiny, fin. vynos, spolu zaklad dane, DPH, poistenie a splatka celkom. Teda istina a fin. vynos co je podla mna urok..su v dvoch stlpcoch. No nie je tomu tak v tretom riadku splatkoveho kallendara.K datumu prvej uhrady 3 riadky...1.poplatok, 2.zvysena splatka a treti riadok je suma v stlpci cast istiny pricom stplci fin. vynos je nula. Neviem preco to aj tam nie je rozpisane na 2 polozky teda istinu a urok, ked uz v 4. polozke pri dalsej splatke to je rozdelene. Suma v tej tretej polozke sa rovna sumam istin a urokov v dalsom riadku, teda jednotlivym zakladom dane. Hm..zase som sa rozpisala...
evina
29.12.07,11:05
Otázka č. 1 - na vystavenom daňovom doklade na základe prijatej platby máš od lizingovky rozpísané všetko po položkách na ntto a DPH alebo len celkovú sumu prijatej platby?
Čo sa týka finančného úroku . Uroky a poistné by sa malo platiť na konci mesiaca za predchádzajúce obdobie, t.j. tie lizingovky, ktoré to tak vykazujú majú pri prvej splátke finančný úrok nula./alebo máš ten úrok vo zvýšenej splátke...
bui
30.12.07,20:41
Na danovom doklade..zalohovej fakture je text ze fakturuju zalohu nakladneho vozidla...cize tam nie je rozpisane nic z coho celkova suma zalohy pozostava. Ja to len vidim ako k danej sume prisli na splatkovom kaledari.
Cize na danovom doklade je celkova prijata zaloha 373767,9
rozpocitana na zaklad dane 314090,7
a dph 59677,2.
Platba prijata 13.12.2007

6438,4 je spracov. poplatok,
297573,1 je vopred zaplatena cast obst. ceny

Na splatkovom kalendari su sumy:

datum UZP ........cast istiny..........fin. vynos ............zaklad dane spolu .............poistenie............splatka
13.12.07 ........ 6438,4 .....................0............................ .................................................. ..............
13.12.07 .........297573,1 ...................0.............................. .................................................. ...........
13.12.07 ..........8180,0 .....................0......................312191 ,5............................2260.........373767, 9
13.1.08 ............5515,6..................2664,4........ .............8180,0 ...........................2260............. 11994
13.2.08 .............5578,1..................2601,9....... ..............8180,0 ...........................2260..............11994
.........
atd.

No a tam vidite ten nesulad zakladov dane v splatk. kalendari a v zalohovej fakture.
bui
13.01.08,13:10
vraciam sa k mojej otazke, po case....vie mi niekto odpovedat na moj posledny prispevok, kde som vypisla aj cast splatkoveho kalendara...aby bolo lepsie vidiet kde mam nejasnosti? Myslim ze teraz vyzera moja otazka zrozumitelnejsie ako ked som ju predtym rozpisovala ako slohovu pracu. Nevedela som totiz v skratke opisat co som chcela...:o
Ninna
13.01.08,13:45
Na danovom doklade..zalohovej fakture je text ze fakturuju zalohu nakladneho vozidla...cize tam nie je rozpisane nic z coho celkova suma zalohy pozostava. Ja to len vidim ako k danej sume prisli na splatkovom kaledari.
Cize na danovom doklade je celkova prijata zaloha 373767,9
rozpocitana na zaklad dane 314090,7
a dph 59677,2.
Platba prijata 13.12.2007

6438,4 je spracov. poplatok,
297573,1 je vopred zaplatena cast obst. ceny

Na splatkovom kalendari su sumy:

datum UZP ........cast istiny..........fin. vynos ............zaklad dane spolu .............poistenie............splatka
13.12.07 ........ 6438,4 .....................0............................ .................................................. ..............
13.12.07 .........297573,1 ...................0.............................. .................................................. ...........
13.12.07 ..........8180,0 .....................0......................312191 ,5............................2260.........373767, 9
13.1.08 ............5515,6..................2664,4........ .............8180,0 ...........................2260............. 11994
13.2.08 .............5578,1..................2601,9....... ..............8180,0 ...........................2260..............11994
.........
atd.

No a tam vidite ten nesulad zakladov dane v splatk. kalendari a v zalohovej fakture.
Ja to vidím inak: suma 312.191,50 *19 % DPH =371.507,89 + poistné bez DPH 2260 =373.767,90
Ninna
13.01.08,13:58
Na zálohovke určite nemáš rozpísané DPH iba sumu a daňový doklad k prijatej platbe je pre Teba splátkový kalendár a v ňom je to vyčíslené O.K. k tej sume ktorú si zaplatila.
KEJKA
13.01.08,16:08
Kedže máš splátkový kalendár od 13.12., kde je to správne rozpísané, zaúčtuj si splátkový kalendár, vcelková suma je v poriadku.
Ich faktúru k prijatej platbe si nevšímaj!!!, ved platbu prijali tiež 13.12. - prednosť má splátkový kalendár.
bui
14.01.08,11:51
na zalohovke praveze mam rozpisanu dph aj zaklad..ako som napisala....ide o danovy doklad, nie len o cistu zalohovu fakturu...oni automaticky ako prijali platbu vystavili danovy doklad
bui
14.01.08,11:54
Nemusim si vsimat danovy doklad ktory na nas vystavili? Vzdy na vsetkych skoleniach pocuvam, ze musim zauctovat taku DPH ako mam na doklade. A Oni vystavili k prijatej fakture danovy doklad, kde rozpisali inu DPH ako vychadza podla splatkoveho kalendara. Pretoze predelili celkovu sumu platby 1,19.... a celkova suma obsahovala aj poistne bez DPH...Preco ma prednost splatkovy kalendar pred vystavenym danovym dokladom?
bui
14.01.08,12:51
Dakujem. To som potrebovala pocut. Nenapadlo ma ze by mohla byt faktura..teda ten danovy doklad vystaveny k prijatej zalohe nespravny.
Len neviem co budem robit v pripade, ze bude leasingova spolocnost tvrdit ze oni to robia tak a basta. A ked to teda odmietnu opravit.
bui
16.01.08,08:51
No je to ako som predpokladala, vraj take zalohove faktury vystavuju odjakziva a nikto s tym nemal problem. Vraj zalohova faktura nie je danovy doklad. To viem ze nie je, ale preco potom vycislili na tej zalohovej fakture zaklad dane a dan? Ved na preddavkovej fakture sa fakturuje len preddavok..teda jedna suma.??
A danovy doklad sa vystavuje k prijatej platbe len ak sa do 15 dni od prijatia platby nevystavi vyuctovacia faktura. Alebo pri leasingu je to nejako inak?
Teraz neviem, nemam si tu zalohovu fakturu s dph vsimat a ako dan. doklad mam brat splatkovy kalendar? A zalohovu fakturu len zaevidujem, platbu zauctujem na 314/221 ....resp.dlhodoba zaloha...
bui
18.01.08,22:21
Dana zalohova faktura ma vsetky nalezitosti faktury, iba nazov ma zalohova faktura....ale teda nebudem si vsimat zaklad dane a DPH na nej vycislenu, a len ju zaevidujem v evidencii zalohovych faktur...Dakujem pekne za odpoved.