o.peto
29.12.07,10:02
Kto mate skusenost s pestovanim hlivy ustricovej na klatoch. Sposob ovladam len ma zaujima nejaky napad na tienenie pripadne umiestnenie klatov.
durisovad
29.12.07,09:07
Moj manzel osadil klaty pod stromy v zahrade. V lete, ak neprsi, ich treba obcas poliat. Hlivy mame uz asi 3-4 roky, uroda je dobra.
beba13
02.01.08,12:59
Ja mam tiež klat pred tujami ktore držia aj vlahu a dobre tienia na jesen som mala prvú úrodu. Uvidim či aj tento rok bude niečo.
duves
06.01.08,17:13
Hlivu ustricovu som videl pestovat priamo v biznise. Pestovanie na kladach asi nebude prilis intenzivny sposob.
Ninna
06.01.08,18:22
My sme pestovali hlivu v mechoch so slamou v kotolni. A to bola úroda. A hlavne ´menej náročné ako na klátoch. Skúšali sme aj to ale neujalo sa
hetty
07.01.08,13:14
Mohla by si napísať ako ste ich pestovali na slame. Či ju treba zapariť, alebo len naočkovať? ďakujem
Ninna
07.01.08,17:33
Mohla by si napísať ako ste ich pestovali na slame. Či ju treba zapariť, alebo len naočkovať? ďakujem
presne podľa návodu zabariť slamu a naočkovať. Je to veľmi vďačné pestovanie keď Vám uprostred zimy v kotolni rastú zavesené hríby- hliva. A to v hojnom počte.;)
ACCNT
07.01.08,19:13
...mozno pomoze rozsiahla diplomova praca, ktoru som kedysi nasiel:

diplomovka.sme.sk/praca/3053/vplyv-biotickych-a-abiotickych-cinitelov-na-rast-efektivitu-pestovania-a-zdravotny-stav-jedlych-hub-z-rodu-pleurotus.php

...a tu je este 1 web o sampionoch:

supertrupik.wz.cz
legolas
22.01.08,17:04
Pestovanie hlivy ustricovej na klátoch je výhodnejšie ako na slame pretože na slame vydrží len jednú sezónu a ma klátoch pokiaľ nezhnije kôra. Najlepšie je pestovanie na topoľovom, orechovom a javorovom dreve najlepšie na tienistom mieste kde je vysoká vlhkosť. Kláty by mali mať cca priemer 25-35 cm, výšku 0,50 cm. Mali by sa zakopať do zeme asi 25 cm. Dôležité je , aby kláty boli narezané čerstvé a do nich je potrebné zaočkovať zakúpený substrát hlivy ustricovej. Najlepšie sa prijímajú na jar.
alabut
29.01.08,05:25
Ja mam hlivu v bukovych klatoch asi osmy rok. Cim tvrdsie drevo, tym by mali dhlsie rodit. Do cca 50 cm dlhych cerstvych bukovych klatov navrtame zvrchu a zboku po obvode diery o priemere asi 25 mm. Vrtanie ide tazko, preto teraz zvrchu napilim drazky o hlbke 5 cm a hustote tiez tak. Do dier alebo drazok nasadime sadivo hlivy, ktore zakryjeme pilinami, ktore ostali po rezani cerstveho buku, aby sadivo nezozrali zahradne slimaky. Klatiky som dal sparit do tepla (nie na slnko) do igelitovych vriec (dva tyzdne), pokial sa neobjavili okolo sadiva sede skvrny. Potom som klatiky zakopal asi 15 - 20 cm do tiena pod velky jasen v zahrade. Okolo klatikov som vysadil male smrecky, ktore dotvaraju tien a drzia vlhost. Pomedzi smrecky a klatiky som rozsypal ihlicie, mach a hlbsie pod klatiky zakopal prachnive drevo z lesa, bez plesni. Klaty rodia tri az styrikrat do roka. Prvykrat zarodia podla pocasia v marci. Hlivy rodia nielen z klatikov, ale aj zo zeme okolo klatikov. Na jesen a jar ocistim okolie klatikov od napadaneho listia, aby nehnilo.
o.peto
12.05.08,19:38
zaujima ma to vies poslat nejake foto na moj e mail
Vtelevízii som raz zachytil sposob pestovania hlivy ustricovej na klatoch. Tienili to tými rohožami z rakosia. pozde som to zachytil takže podrobnosti neviem. Dakujem
zuzi1
14.05.08,19:01
My sme dali tiež naočkované násady do klátov a vyžrali nám ich slimáky a potrkany, takže z hlivy nebolo nič. Potom sme si kúpili hotové vrece za 118 Sk, ktoré stačilo na miestach rastu hlivy poprerezávať a už máme aj úrodu. Samozrejme treba ich zopár krát aj poliať.
caligulax
12.10.08,13:33
Ahojte , nevie niekto kde sa da :okupit naočkované násady? dakujem
aviator
12.10.08,14:39
Dnes som videl v Hornbachu niekoľko druhov húb. Hlivu naočkovanú v obilí som bežne dostal v záhradkárskych potrebách.
beba13
13.10.08,12:12
Násady dostať kúpiť aj v záhr. centrách kde bežne predávajú semienka rastlín. Mne tak kúpil a naočkoval jeden klátik môj brat, mám ho už piaty rok takto obrástol pred 2 týždňami a už sme ich aj zjedli.
Lucia PO
01.06.09,09:48
Ahojte, zaciname pestovat hlivu v igelitovych sackoch, vsetko sme urobili podla prilozeneho navodu, len nedozvedela som sa ako casto mam tie vrecia polievat?vopred vdaka L.
hetty
02.06.09,06:10
mne hlivy napadla zelená pleseň. Neviem či prežijú.
arizona
02.06.09,08:51
Ahojte, zaciname pestovat hlivu v igelitovych sackoch, vsetko sme urobili podla prilozeneho navodu, len nedozvedela som sa ako casto mam tie vrecia polievat?vopred vdaka L.
http://www.garten.cz/a/sk/3635-pleurotus-ostreatus-hliva-ustricova-navod-na-pestovanie/
http://www.agroporadenstvo.sk/rv/zelenina/Hliva.pdf
Lucia PO
04.06.09,15:51
Dakujem
veva..
09.07.09,19:29
Má niekto skúsenosti s pestovaním SHII TAKE?
pepino69
26.02.10,21:42
Zravím ja pestujem hlivu v kvetinačoch s pilinami je to rýchlejšie a hliva je chutniešia ako na slame.
ra.cermak
27.02.10,06:26
Také zdravím já už několik let pěstuji hlívu na starém pařezu z ořechu je krásná a voní úplně jinak než ze slámy a za rok jsou i tři sklizně na podzim
Dianka2401
27.02.10,09:38
pepino, mohol by si prosim ta popisat postup s tymi pilinami, celkom ma zaujal ten sposob :rolleyes:
lujza.j
28.02.10,16:11
Také zdravím já už několik let pěstuji hlívu na starém pařezu z ořechu je krásná a voní úplně jinak než ze slámy a za rok jsou i tři sklizně na podzim

ty si proste všestranný šikuláčik :):)
ra.cermak
28.02.10,16:45
děkuji a mám to zadarmooo nezalívám neopatruji jen sbírám Lujza dík za pochvalu
šumina
04.04.10,18:57
Ja som nováčik v pestovaní, zrezali sme hrušku, kmeň má asi 2 m a priemer 60 cm, chcem vyrezať klin po celej dĺžke, naštepiť, zakryť fóliou. Keďže je to kolos, nemam šancu hýbať s ním.Uložený je tak, že naň svieti slnko iba pár hodín skoro ráno.Mám šancu uspieť?
zdenka131
04.04.10,19:00
terezamaria
04.04.10,19:00
Ja som nováčik v pestovaní, zrezali sme hrušku, kmeň má asi 2 m a priemer 60 cm, chcem vyrezať klin po celej dĺžke, naštepiť, zakryť fóliou. Keďže je to kolos, nemam šancu hýbať s ním.Uložený je tak, že naň svieti slnko iba pár hodín skoro ráno.Mám šancu uspieť?

Pestovanie hlivy ustricovej na dreve

Hliva ustricová prirodzene rastie na dreve listnatých stromov. Preto ju môžeš pestovať aj na klátikoch dreva dlhých 30–80 cm. Vhodné sú klátiky všetkých druhov listnatých drevín (nie ihličnanov!). Drevo by nemalo byť zoťaté viac než polroka. Je veľa možností ako naočkovať klátik. Podstatou je aby sa sadivo dostalo do kontaktu s drevom a hýfy hlivy mohli začať prerastať do dreva. Do klátikov môžete navŕtať dierky alebo pílkou urobiť zárezy, do ktorých potom natlačíš očkovací substrát. Potom klátiky daj do vreca a nechajte 2–3 mesiace prerastať hýfami. Podhubím prerastené klátiky potom zapustiš z 1/3 do pôdy v tienistej časti záhrady. V prípade sucha ich striekaj vodou. Klátiky rodia 2–5 rokov (podľa výživnosti dreva).
wabi
05.04.10,06:05
Tiež som pestoval hlivu na klátoch. To ako dlho rodia súvisí tiež od toho, ako intenzívne boli obrastené hubou - teda bielym podhubím.
Ja som ktátiky rozsekol jednoducho napoly sekerou, potom som dal do nich sadbu a polovice obalil foliovým pásom a zviazal. Po 2 mesiacoch v teple a vlhku vo foliových vreciach zostali kláty úplne biele. Po rozviazaní držali prirastené podhubím obe polovice pohromade ako by som ich ani nerozsekol.
Po dvoch rokoch intenzívneho rodenia sa kláty úplne rozpadli na prach.
Niektoré vydržali o rok dva dlhšie tie čo neboli tak dobre prerastené, ale rodili menej. Treba dať najmä pozor, aby neboli kláty pred zaočkovaním infikované inou drevokaznou hubou.
Taserda
05.04.10,09:22
Môžem zaočkovať Hlivu aj do živého orecha?
buchač
05.04.10,09:41
Môžem zaočkovať Hlivu aj do živého orecha?

Môžeš , prečo by aj nie ...???

Otázka ale potom znie inak .

Čo sa stane s orechom ???


Pestovateľ zdomácnených húb v záhrade je zvyknutý na ich celoročnú produktivitu. Hubovou kultúrou je nám z prírody dobre známa huba Hliva ustricovitá - Pleurotus ostreatus, ktorá parazituje na dreve.
wabi
05.04.10,20:55
Každý zdravý mladý strom má prirodzenú imunitu a pravdepodobne sa to nepodarí, jedine ak by sa jednalo o vetvu alebo časť odumretého alebo oslabeného dreva a potom treba udržať dostatočné teplo a vlhko...
alabut
12.04.10,01:53
Milan Gazdík

Ten, kto má rád huby, väčšinou sa venuje ich voľnému zberu v prírode. Tí pohodlnejší majú možnosť huby kúpiť v obchode. U nás sú to priemyselne pestované šampiňóny alebo hliva. V sezóne si môžu sortiment rozšíriť na trhoch, kde sa predávajú vybrané druhy húb. Ich predaj povoľuje príslušná norma.

Ďalší spôsob, ako získať huby, je vypestovať si ich. Zaobstarať si vlastné huby môžeme rôzne: zadovážiť si násadu a dopestovať huby podľa návodu, alebo vytvoriť si na záhrade také podmienky, aby mohli huby rásť tak, ako vo voľnej prírode. To je ťažšie a náročnejšie. V tomto prípade nejde o veľkosť úrody, ale skôr o pochopenie prírodného biosystému a radosť z experimentu.

Hlavnou podmienkou je nájsť staršie plodnice zvolených húb v prírode. Tieto potom rozmrvíme vo vode. Takto obohatenou vodou potom polejeme vytvorený substrát vhodný pre ten - ktorý druh húb. A aké huby možno pestovať? Je ich viac.

Pokracovanie na: http://www.kruhzivota.sk/node/180
slavkagib
29.05.10,14:49
Zdravím priaznivcov hlivy, my sme si kúpili naočkované vrece, a takto to vizerá po týždni. Rastie to veľmi rýchlo. Ešte sme hlivu nikdy nejedli, tak sa veľmi tešíme na prvý zber. :D :)
alabut
14.06.10,15:09
jsomsak
03.08.10,17:04
Moja prva uroda Hlivy
jsomsak
27.08.10,15:17
dalsia uroda
betak
27.08.10,17:05
Moj známy má veĺmi dobré skúsenosti s pestovaním hlivy na rozdrvenej vinnej reve . Najar rozrdví na drvici zahradného odpadu a spracuje poľa návodu ako slamu. Rodia hlavne dlhšie ako na slame.
beba13
13.09.10,08:09
..prvá tohtoročná úroda na klátiku,
lujza.j
13.09.10,16:12
krásne ti narástla, dobrú chuť:)
beba13
15.09.10,08:59
..ďakujem dnes je z nej už polievka
lujza.j
15.09.10,09:52
veruže by som si dala takú polievočku:) moja mama robí z hlivy fajný gulášik, mňam:)
beba13
16.09.10,13:15
ja robím tiež guláš,perkelt, falošnú držkovú a dokonca sa dá pripraviť aj ako cigánska
3768
21.06.11,05:06
Nasadil som násadu hlivy do bukového klátika,klátik som zabalil do igelitu.
Po 2-týždňoch hliva vzišla,začala nasadzovať tmavé očká.Nikde sa však nemôžem dočítať kedy igelit dať dole. Klát nechcem zakopať do zeme,ale chcem ho mať v pivnici aj cez zimu.Údajne sa dá hliva oberať aj počas zimy len klát treba dostatočne zvlhčovať rozprašovačom.
Prosím poradte mi!
3768
21.06.11,05:10
Hliva mi vzišla len neviem kedy klát vybrať z igelitu.Nechcem klát zakopať ale nechať ho cez zimu v pivnici.
o.peto
01.07.11,14:29
Kto mate skusenost s pestovanim hlivy ustricovej na klatoch. Sposob ovladam len ma zaujima nejaky napad na tienenie pripadne umiestnenie klatov.
Zaujimava je aj alternativa pestovania hlivy ustricovej aj na drevnych stiepkoch. Mate niekto skusenost s týmto sposobom.
o.peto
01.07.11,14:36
Ja si myslim ked bude klat cely dobre prerastený bielym podhubim. Potom by si ho mal dat na nejake vzdusne vlhke miesto s denným svetlom nesmie byt priame slnecne. Cital som naprikad umistnit klat do akvaria a prekryt ho vzdusnou latkou alebo perforovanou plastovou foliou. Ako to ale zrealizovat? Tiež to chcem skusit u mna v garaži.
beba13
22.09.11,18:40
tohtoročná úroda aj napriek suchému počasiu sa jej darí,a dokonca je aj chutná:D
o.peto
26.09.11,17:56
posli foto
legolas
27.09.11,07:15
Nasadil som násadu hlivy do bukového klátika,klátik som zabalil do igelitu.
Po 2-týždňoch hliva vzišla,začala nasadzovať tmavé očká.Nikde sa však nemôžem dočítať kedy igelit dať dole. Klát nechcem zakopať do zeme,ale chcem ho mať v pivnici aj cez zimu.Údajne sa dá hliva oberať aj počas zimy len klát treba dostatočne zvlhčovať rozprašovačom.
Prosím poradte mi!

.. ale ved je to jasné, keď podhubie prerastie a vytvorí sa taký biely povlak, tak treba dať igelit dole ,ale neviem prečo nechceš zakopať klát do zeme teraz, ale až na jar a pritom máš kláty z bukového dreva, bukové drevo nie je až také vhodné na dlhší čas, lebo má tenkú kôru a tá ak zhnije, tak už hlivy nebudú..., aj teraz, ak by si dal kláty do zeme a prídu jesenné hmly, tak budeš mať tiež bohatú úrodu a na jar tak isto...
buchač
28.09.11,11:42
Zaujimava je aj alternativa pestovania hlivy ustricovej aj na drevnych stiepkoch. Mate niekto skusenost s týmto sposobom.
...priložený obrázok ma upútal ...

Dnes som sadbu kúpil , taký istý kôš mám ( od demižona ) ...
Zajtra sa chystám na chalupu ...
Štiepky mám plno , podľa priloženého návodu k sadbe budem robiť...
Výsledok by mal byť za tých - vraj - 14 dní ...
Šak sa uvidí....
marko7997
28.09.11,16:32
Takato bola moja druha uroda v tomto roku;)
buchač
05.11.11,14:20
...priložený obrázok ma upútal ...

Dnes som sadbu kúpil , taký istý kôš mám ( od demižona ) ...
Zajtra sa chystám na chalupu ...
Štiepky mám plno , podľa priloženého návodu k sadbe budem robiť...
Výsledok by mal byť za tých - vraj - 14 dní ...
Šak sa uvidí....
...pred hodinkou som sa vrátil z chalúpky , takže pokračovanie histórie ...;)...celý postup sadby...

Podľa môjho skromného názoru som neskoršie trošku substrát naočkoval ...asi tak týždeň - dva skôr to chcelo , ale šak sa uvidí na budúci rok ...
Ale dnes som sa tak trochu vytešil , keď som do pivničky zašiel na kontrolu...viď obrázky ...
Trochu ale jedného mrzí ,hlavne ak mám chalupu v hubárskom raji a človek aby si doma pestoval
O tom počasí ani nevravím...sucho bolo a aj je , nič v lese - ešte aj potmavejší spoluobčania si nemôžu prilepšiť ...
...tohto roku bola zberačka cca tie dva týždne ( maximálne ) , no nesťažujem si , vystihol som akurát ten čas ...mám tých 10 - 12 litrov nasušených dubákov ...:rolleyes:..

P.S.:

Nechcem podonačovať , ale také dubáčiky rastú u nás ...;):rolleyes::---:D
jozo vanko
03.07.12,19:03
Velmi krasne.Preto su aj najlepsie a najchutnejsie lebo su v dreve.
osky
26.07.13,19:58
tak ma zaujima,ci sa to chyti aj na zrezanom strome.
mame slivku,ktoru vzdy napadne piliarka,bohvieaka chutna aj tak neni,stara a aj trochu puknuta...chceme ju zrezat.
myslite ze mozem kmt nechat v zemi a aj tak do nej naockovat dake huby?
a ak by sa to dalo,kedy by sa to oplatilo najviac-teraz,ci v jeseni..na jar-kedy?
buchač
27.07.13,04:58
tak ma zaujima,ci sa to chyti aj na zrezanom strome.
mame slivku,ktoru vzdy napadne piliarka,bohvieaka chutna aj tak neni,stara a aj trochu puknuta...chceme ju zrezat.
myslite ze mozem kmt nechat v zemi a aj tak do nej naockovat dake huby?
a ak by sa to dalo,kedy by sa to oplatilo najviac-teraz,ci v jeseni..na jar-kedy?
Nebudem litánie písať , pozri zopár linkov a nájdeš všetko ...

http://www.google.sk/search?client=opera&rls=cs&q=vhodn%C3%A9+drevo+na+pestovanie+hub&sourceid=opera&ie=utf-8&oe=utf-8&channel=suggest
buchač
30.07.13,06:00
Tohto roku som prešiel z hlivy na šampiony...
Kúpil henten balík - krabicu a potom sa už len návodu držal .
Trochu aj pozabudol pozrieť , že ako rastú a potom to takto vyzeralo .
Mal som skôr , už boli festovné ....
Ale inak ???
Fantastické ...v nedeľu boli na raňajky a dnes budú vyprážané ...

Ďaľšia várka rastie , sú vo veľkosti hrášku ...

http://img.janforman.com/th/IMAG1562k22m.jpg (http://img.janforman.com/IMAG1562k22m.jpg)