poou
29.12.07,11:17
Potrebujem vedieť, ako sa účtuje v JÚ fa z Čiech, ktorá je vyúčtovaná s DPH. Som SZČO a som platcom DPH. Fa je tiež od platcu DPH. Ako zúčtovať DPH? Môžem si to zaúčtovať do nákladov a odpočítať DPH? Diky
cloe
29.12.07,10:21
Potrebujem vedieť, ako sa účtuje v JÚ fa z Čiech, ktorá je vyúčtovaná s DPH. Som SZČO a som platcom DPH. Fa je tiež od platcu DPH. Ako zúčtovať DPH? Môžem si to zaúčtovať do nákladov a odpočítať DPH? Diky

Nevieme presne za čo je faktúra. Treba upresniť.
Ak je za tovar, mal ti ju dodávateľ vystaviť bez DPH. Ty si mu mal predložiť tvoje IČ DPH. V tom prípade by si urobil samozdanenie.
Ak sa dá, požiadaj o prerobenie faktúry.
jamis
29.12.07,10:22
Ak si plátca DPH, tak si mal upozorniť na to dodávateľa a ten mal fa vystaviť bez DPH a ty si bol povinný ju samozdaniť. Ak sa jedná o tovar.
poou
29.12.07,10:28
Upresňujem...Jedná sa o počítač zakúpeny v internetovej aukcii.
V prípade, ak nie je ochotný fa prerobiť, tak ako nato v účtovníctve?
KEJKA
29.12.07,10:30
ak ti fatúru neprerobí, aj tak si musíš splniť povinnosť a tovar samozdaniť. Základom bude cena bez dane uvedená na faktúre.
DPH na českej faktúre bude nedaňový náklad (fa bola nesprávne vystavená), alebo požiadaj o jej vrátenie, ak si ju zaplatil.
cloe
29.12.07,10:32
Upresňujem...Jedná sa o počítač zakúpeny v internetovej aukcii.
V prípade, ak nie je ochotný fa prerobiť, tak ako nato v účtovníctve?

V tom prípade, ak je cena počítača bez DPH do 30 tis., túto zaúčtuj ako výdaj ovpl. ZD a vyčíslenú DPH ako výdaj neovplyvň. ZD.
poou
29.12.07,10:37
To znamená, že DPH nemôžem odpočítať a aj tak základ DPH samozdaniť?
Alebo môžem to dať do nákladov bez dane?
cloe
29.12.07,10:44
To znamená, že DPH nemôžem odpočítať a aj tak základ DPH samozdaniť?
Alebo môžem to dať do nákladov bez dane?

Urobíš samozdanenie, kde základom bude suma v cudzej mene prepočítaná na SK kurzom NBS ku dňu vystavenia faktúry. Súčasne si túto DPH aj odpočítaš v tom istom období, nakoľko máš doklad - faktúru a teda máš nárok na odpočet.
Do VOZD, teda ako hovoríš do "nákladov", ti pôjde suma bez DPH prepočítaná na SK kurzom NBS ku dňu dodania.
poou
29.12.07,10:46
Takže maximálne prerobím zaplatenie českej DPH, však?
Aj tak vám všetkým ďakujem za radu.....
Ste super. Pomohli ste mi.
mandula
29.12.07,11:00
Takže maximálne prerobím zaplatenie českej DPH, však?
Aj tak vám všetkým ďakujem za radu.....
Ste super. Pomohli ste mi.

ak dosiahneš potrebnú hranicu, môžeš požiadať o vrátenie

http://www.porada.sk/t62216-ziadost-o-vratenie-dph-z-cr.html?highlight=vr%E1tenie+dph
poou
29.12.07,11:23
Takže hranicu by som dosiahla. Činí to 1357,- Kč.
A nie je problém, ak na Fa nie je uvedené moje DIČO? Je tam len IČO.
poou
29.12.07,11:27
Takže ak suma je 1357,-Kč, tak mi to vrátia. Fa je totiž z tohto mesiaca. Nevadí, ak na Fa nie je moje DIČ? Je tam uvedené iba IČO.
KEJKA
29.12.07,12:37
Práve preto ti ju vystavili sDPH - nemali tvoje ičDPH.
Nahlás ičDPH dodávateľovi, nech ti prerobí faktúru.
Nikto iný ti na taký doklad DPH nevráti.
poou
29.12.07,12:52
Vďaka za radu. Cením si to.
Slavena
04.01.08,11:31
Vedeli by ste mi poradiť? Podnikateľ /platca DPH, účtuje v sústave JÚ/ vycestoval v mesiaci december 2007 na 4 dni na služobnú cestu do Čiech /na firemnom aute/. Musel tu však dva krát natankovať a platil firemnou kreditkou. Má odložené bločky z nákupu PHM a na výpise z podnikateľského účtu je aj prepočítaná suma v Sk - ale kurzom banky. Môže si dať do nákladov tieto bločky?
Zoltán Kovács
04.01.08,11:33
Vedeli by ste mi poradiť? Podnikateľ /platca DPH, účtuje v sústave JÚ/ vycestoval v mesiaci december 2007 na 4 dni na služobnú cestu do Čiech /na firemnom aute/. Musel tu však dva krát natankovať a platil firemnou kreditkou. Má odložené bločky z nákupu PHM a na výpise z podnikateľského účtu je aj prepočítaná suma v Sk - ale kurzom banky. Môže si dať do nákladov tieto bločky?

PRiložíš ich k výpisu, a zaúčtuješ do réžie.
Slavena
04.01.08,11:57
Som menej chápavá.
Mám bloček z ČS Shell Brno, kde je suma celkom 1880,- Kč, základ je 1579,80 Kč, DPH je 300,17 Kč.
Mám výpis z podnikateľského účtu, kde je mínusom suma 2415,67 Sk.
Čo konktérne mám zaúčtovať do réžie /spotreba PHM/?
Sumu bez DPH 1579,80 prepočítanú kurzom NBS, alebo celú sumu aj s DPH prepočítanú kurzom príslušnej banky, teda tých 2415,67 Sk?
Zoltán Kovács
04.01.08,12:03
Som menej chápavá.
Mám bloček z ČS Shell Brno, kde je suma celkom 1880,- Kč, základ je 1579,80 Kč, DPH je 300,17 Kč.
Mám výpis z podnikateľského účtu, kde je mínusom suma 2415,67 Sk.
Čo konktérne mám zaúčtovať do réžie /spotreba PHM/?
Sumu bez DPH 1579,80 prepočítanú kurzom NBS, alebo celú sumu aj s DPH prepočítanú kurzom príslušnej banky, teda tých 2415,67 Sk?

Celá suma ide do nákladov. Nárok na české DPH nemáš.
Slavena
04.01.08,12:28
Ďakujem krásne.