peta
08.03.05,17:11
Prosim poradte.

V roku 2004 som vyhrala zajazd. Podla zakona by som mala za vyhru uhradit dan. Ovsem mna organizator sutaze o vyske vyhry neinformoval. Je dokladom o vyhre prihlaska na zajazd? Cestovna kancelaria v tomto pripade nebola organizatorom sutaze, zajazd venovala organizatorovi ako sponzorsky dar.
Vdaka
Gabika75
08.03.05,19:42
Bolo nám povedané, keď som bola na školení, že výhry do 5 tis. sú oslobodené. Predpokladám, že zájazd mal vyššiu hodnotu tak si povinná tú výhru zdaniť. Výdavok žiaden nemôže byť uplatnený. Bolo nám to vysvetlené na príklade. Prídeš na ples, kúpiš si tombolu a vyhráš napr. cenu , ktorej hodnota je vyššsia ako 5 tis., vtedy je organizátor plesu povinný ti vystaviť potvrdenie, že hodnota tvojej výhry je taká a taká. Bolo nám to vysvetlené, že aj keď vyhráš na jednom plese dva ceny jedna stojí 2500 a druhá 3000 tak si povinná podať daň. priznanie. Organizátor tu cenu dostal do súťaže a určite bola vyčíslená aj cena, ktorú venovala cestovka tomu organizátorovi.
Tak ti musí vystaviť potvrdenie. Mám klientov, ktorí venuju vecné sponzorské dary a je presne vyčíslená ich hodnota. Preberajúci, odovzdávajúci, dátum, popis daru a cena.
peta
09.03.05,08:03
Ahoj Gabika,

dakujem za odpoved. Problem je ,ze ja nemam ziadny doklad o vyhre nemam, takze nemam to ako zdanit. Ked som bola v CK tak mi povedali ze oni nevedia a ze prihlska mi staci, lenze to sa mi nezda pretoze tam nie je nic o tom ze som to vyhrala. Nemam ziadny odovzdavajuci protokol. Hodnota je samozrejme vyssia ako 5.000. A organizator ma v tom tiez bordel, oni tvrdia ze mi to da cestovka. tak som z toho uz riadne znechutena, lebo nic ine nerobim len 2 mesiace patram po tom co s tym.
Co v pripade ak organizator neda potvrdenie? kto je potom za to zodpovedny?
Gabika75
09.03.05,12:42
Tak chod ešte raz k tomu organizátorovi a popros ho. Je povinný ti dať to potvrdenie a skús sa informovať ešte aj v inej cestovke koľko približne stojí ten zájazd, verím že sa to dá porovnať. Keď budeš povdávať DP tak sa informuj na DU, že dávaš iba približnú cenu zájazdu a čo ti na to povedia.
Lucy
09.03.05,17:33
A ako by malo byť také potvrdenie napísané, ak odovzdávaš vecnú cenu v súťaži?
Gabika75
09.03.05,19:25
Stačí ak sa uvedie, že napr. zájazd má hodnotu 20 tis. Je tam dátum odovzdania a meno firmy alebo organizátora.