Martin Sk
29.12.07,18:49
Dobry den,

na tuto temu som na portali porady precital uz vela prispevkov, avsak mnohe si vyrazne protirecia. Ako to teda je? Rad prispejem vlastnou skusenostou (nehovorim, ze to nou celkom vyjasnim).

Zakon o dani z prijmu SR poklada za danoveho rezidenta SR mimo ineho aj cloveka s trvalym pobytom v SR.

Zakon č. 586/92 Sb. o danich z prijmu poklada za danoveho rezidenta CR cloveka, ktory v CR stravi aspon 183 dni v roku (nemusi to byt nepretrzite).

Stanovisko danoveho riaditelstva SR v pripade konfliktu dvojitej danovej rezidencie je nasledovne:

K slovu sa dostava medzinarodna zmluva - bilateralna- medzi CR a SR o zamedzeni dvojiteho zdanenia a konkretne cl. 4 - rozhranicovacie kriteria.

Prvym kriteriom je existencia staleho bytu - nemozno ju stotoznovat s trvalym pobytom.

Avsak o zruseni jednej z dvoch danovych rezidencii ma rozhodnut prislusny danovy urad (ak chcete zrusit danovu rezidenciu v SR mali by ste oslovit danovy urad podla adresy Vaseho trvaleho pobytu)

Mne to vychadza nasledovne:

Obcan SR s trvalym pobytom v SR, ktory je na zaklade narodnej legislativy CR povazovany za danoveho rezidenta CR, ma v CR staly byt dla zmluvy o zamedzeni dvojiteho zdanenia by sa mal stat vysostnym danovym rezidentom CR. Tymto samozrejme nie je zrusena klauzula o moznej existencii obmedzenej danovej povinnosti v SR.
Nie je teda nutne aplikovat vsetky rozhranicovacie kriteria, k jednoznacnemu vysledku je mozne dobrat sa u prveho z nich.

Je predsa prinajmejsom zvlastne ziadat od obcana SR s trvalym pobytom v SR, ktora ma zdroje prijmov iba v CR a ma tam staly byt a danovu rezidenciu podanie danoveho priznania a event. doplatky na dani z prijmu v SR.

Tiez nevidim jediny dovod, aby som sa zbavoval trvaleho pobytu v SR (o ten mi ani tak nejde), ale s nim ruka v ruke obcianskeho preukazu v dobe, kedy na uradoch panuju znacne nejasnosti ohladne vykladu toho a toho. Preukaz o povoleni trvaleho pobytu v CR mozete ziskat az po 5 rokoch oficialneho prechodneho pobytu v CR. Cest vynimkam, ktore existuju.

Budem rad za vsetky Vase postrehy k teme
-Dana-
29.12.07,19:42
Kde sa píše, že stály byt nemožno stotožňovať s trvalým pobytom ? Lebo to bude tak, že stály byt = trvalý pobyt. A ak budeš mať trvalé pobyty dva, tak potom nasleduje ďalšie kritérium.
Aj s prechodným pobytom v ČR môžeš požiadať o vydanie daňového domicilu v ČR. Tak pre zaujímavosť tento článok
http://www.somvprahe.sk/blog/mishak/danovy-domicil
Martin Sk
30.12.07,11:17
V odpovedi Dane:

Dakujem za urcite uzitocny link.

Ja som pisal v decembri 2007 na Danove riaditelstvo SR a v ich oficialnej odpovedi je veta:

Kritérium stáleho bytu vymedzeného v článku 4 medzinárodnej zmluvy nie je možné stotožňovať s trvalým pobytom vymedzeným v zákone č. 253/1998 Z.z. o hlásení pobytu občanov SR a registri obyvateľov SR v znení neskorších predpisov.

Takze tolko k stalemu bytu a k otazke, ci je staly byt = trvalemu pobytu dla DRSR.

Co sa tyka danovej rezidencie v CR, tak podla vnutrostatneho predpisu zakonu 586/92 Sb. o danich z prijmu:

Část první
Daň z příjmů fyzických osob
§ 2 Poplatníci daně z příjmů fyzických osob
(1)Poplatníky daně z příjmů fyzických osob jsou fyzické osoby (dále jen "poplatníci").
(2) Poplatníci, kteří mají na území České republiky bydliště nebo se zde obvykle zdržují, mají daňovou povinnost, která se vztahuje jak na příjmy plynoucí ze zdrojů na území České republiky, tak i na příjmy plynoucí ze zdrojů v zahraničí.
(3) Poplatníci neuvedení v odstavci 2 nebo ti, o nichž to stanoví mezinárodní smlouvy, mají daňovou povinnost, která se vztahuje jen na příjmy plynoucí ze zdrojů na území České republiky (§ 22 (http://business.center.cz/business/pravo/zakony/dprij/cast3.aspx#par22)). Poplatníci, kteří se na území České republiky zdržují pouze za účelem studia nebo léčení, mají daňovou povinnost, která se vztahuje pouze na příjmy plynoucí ze zdrojů na území České republiky, i v případě, že se na území České republiky obvykle zdržují.
(4) Poplatníky obvykle se zdržujícími na území České republiky jsou ti, kteří zde pobývají alespoň 183 dnů v příslušném kalendářním roce, a to souvisle nebo v několika obdobích; do lhůty 183 dnů se započítává každý započatý den pobytu. Bydlištěm na území České republiky se pro účely tohoto zákona rozumí místo, kde má poplatník stálý byt za okolností, z nichž lze usuzovat na jeho úmysl trvale se v tomto bytě zdržovat.

Tu a teraz si uvedomujem, ze je mozno otazne, co je to umysel trvale sa zdrzovat ???
a ci poplatnik je dla tohto zakona danovy rezident ???

Takze sa opat vraciame k otazke, kto a ako rozluskne problem vysostnej danovej rezidencie v pripade konfliktu a existencie Zmluvy o zamedzeni dvojiteho zdanenia medzi krajinami, o ktore sa jedna.

Ma clovek v jednej krajine ziadat o zrusenie a v druhej o pridelenie, alebo zrusenie v jednej automaticky znamena pridelenie v druhej, co ked jeden zrusi a druhy neprizna i ked postupuju podla rovnakeho kluca, avsak kazdy povazuje za relevantne nieco ine? Je vobec sanca, ze sa dohodnu?
Pretoze k uplatneniu rozhranicovacich kriterii dochadza az pri konflikte. Vieme, kto je danovy rezident SR, kto je teda danovy rezident CR???

Problem vidim aj v pausalizacii dane z prijmu v CR: od 1/1/2008 15% a ma sa v dalsom roku (2009) znizovat. Avsak do hry budu vstupovat aj tie polozky, o ktore sa bude zaklad dane znizovat. Takze budeme alebo nebudeme vo finale doplacat v SR, ak by sme tu zdanovali nase celosvetove prijmy???

Cim viac sa o tom diskutuje, tym viac sa mi to zda zamotanejsie, ale nikto nesluboval, ze po vstupe do EU sa to v administrative stane jednoduchsie :).
KEJKA
30.12.07,11:38
nič nebude jednoduchšie - to veru neočakávam.
Ale podľa mňa treba podať DPFO z príjmov v ČR, zaplatiť daň a potom podať DPFO v SR z celosvetových príjmov, kde podľa zadania bude príjem zo SR nula a uvedie sa len príjem v ČR...... a ďalej sa postupuje podľa medz. zmluvy.
Martin Sk
30.12.07,13:28
Ono podavat DPFO na SR sa mi zda scestne, ak sa maju uplatnit v pripade existencie dvojitej danovej rezidencie rozhranicovacie kriteria Zmluvy o zamedzeni dvojiteho zdanenia. Ta stoji, v pripade, ze sa dostane ku slovu, nad jednotlivymi vnutrostatnymi zakonmi.

A podat v SR DPFO moze znamenat aj moznost byt dodaneni v SR, ak dan zaplatena v krajine, kde clovek ma prijmy zo zavislej cinnosti podla danovych predpisov tej krajiny, bola nizsia, ako ta, ktora by bola zaplatena z hrubej mzdy dla danovych zakonov SR, prepocitanej priemernym kurzom NBS, atd....

Nie je lepsie poziadat DU v SR o zrusenie danoveho domicilu na zaklade uplatnenia Zmluvy o zamedzeni dvojiteho zdanenia (samozrejme za predpokladu existencie dvojitej danovej rezidencie) na konkretne zdanovacie obdobie alebo na neurcito v pripade, ak podmienky relevantne k ucineniu tohto rozhodnutia zostanu nemenne - co z dlhodobeho hladiska bude asi problemom?

Vopred dakujem za odpoved.
-Dana-
31.12.07,00:09
Čo mi vyhodilo google:
Trvalý pobyt je pobyt v mieste stáleho bydliska
občana. Občan môže mať v tom istom čase iba jeden
trvalý pobyt a na jednom mieste. /ako môže mať potom niekto dva občianske preukazy napr. slovenský aj český?/
Prechodný pobyt je pobyt občana mimo miesta trvalého pobytu, kde sa občan dočasne zdržiava, ak má trvať viac ako 90 dní;
Ak teda nemôžu byť trvalé pobyty dva a uznávajú prechodný pobyt v zahraničí ako stály byt, tak stály byt mám aj u nás /trvalý pobyt/ aj v zahraničí, kde akože prechodne bývam a nasledujú životné záujmy. Ako však budeš nášmu DÚ dokazovať, že tvoje záujmy sú v zahraničí? / je to o to ťažšie, ak tu máš trvalý pobyt/ Najjednoduchšie riešenie zdá sa vybaviť si v ČR daňový domicil a potom už priznanie u nás nemusíš podávať, lebo takto veľmi otázne, ako by to skončilo .......
U nás podľa mňa daňový domicil nezrušia, pokiaľ tu budeš mať trvalý pobyt, ale môžeš sa skúsiť na DR znovu obrátiť, čo by odpísali.
Martin Sk
31.12.07,07:40
V odpovedi Dane:

Pripajam este jednu cast z odpovede DRSR na moju otazku ohladne konfliktu dvojitej danovej rezidencie:

Skutočnosti relevantné pre určenie, resp. zmenu daňovej rezidencie by mal daňovník preukázať svojmu miestne príslušnému správcovi dane na území Slovenskej republiky (napr. aj tú skutočnosť, že ho v Českej republike považujú za rezidenta podľa ich vnútroštátnych daňových predpisov), ktorý preskúma všetky relevantné skutočnosti a vymedzí rozsah daňových povinností tejto osoby na území Slovenskej republiky za celé, resp. príslušnú časť zdaňovacieho obdobia (v prípade potreby aj v spolupráci s daňovými orgánmi v Českej republike).

Ja by som bol len a len za, ak by papier z Financniho uradu o uznani danovej rezidencie v CR stacil na to, aby som bol oslobodeny od podania DPFO v SR :).

Ale nemyslim si, ze to tak bude. Podla hore uvedeneho sa este musis opytat Danoveho uradu a ten az rozhodne, co v tvojom konkretnom pripade urobit. Bude uznanie danovej rezidencie v Cechach dostacujuce? Ak Ti financni urad prideli statut danoveho rezidenta CR, tak rozhodne v podstate aj na zaklade kriterii zmluvy o zamedzeni dvojiteho zdanenia - "trvale" v CR pobyvas - mas aspon povolenie k prechodnemu pobytu..., mas v CR centrum zivotnych zaujmov (stavebne poist., hypo, doch. pripoistenie,...) ale, ako vidis, DRSR je opatrne a hovori, ze Financni urad rozhodne na zaklade: (napr. aj tú skutočnosť, že ho v Českej republike považujú za rezidenta podľa ich vnútroštátnych daňových predpisov). Takze opat je tu moznost pre SR vymedzit Ti dla medzinarodnej zmluvy danovu povinnost vzhladom k tvojej platnej danovej rezidenture v SR.

Vypada to tak, ze jeden prideli a druhy by mal zrusit.

Inak ja som si myslel, ze som danovym rezidentom v CR automaticka dla zakona o danich z prijmu, hovoris teda, ze musim po novom ziadat o priznanie danovej rezidentury, kedze mam v CR len prechodny pobyt ?

Dakujem za odpoved.
-Dana-
31.12.07,21:28
Ono to bude asi tak. Najprv si budeš musieť vybaviť v ČR na FÚ potvrdenie, že ťa uznali za daňového rezidenta. /to by mali bez problémov dať/. Potom budeš musieť na náš DÚ podľa toho kam patríš podať písomnú žiadosť, že žiadaš o zrušenie daňového domicilu z dôvodu, že si aj rezidentom ČR / priložíš doklad z FÚ / a zo zdôvodňovania tvojich záujmov musí vyplynúť, že tvoj terajší prechodný pobyt v ČR sa pravdepodobne zmení po 5 rokoch aj na trvalý. Tým zdôvodnením by mohlo byť kľudne to ako píšeš, že si si tam začal platiť dôch. pripoistenie a to ostatné čo spomínaš. Pokiaľ bude zrejmé, že sa ti pobyt zmení na trvalý, tak ti u nás domicil zrušia. Lebo život. záujmom nemusí byť to, že idem do zahraničia na rok, dva pracovať a potom sa tu vrátim, ale že tam mienim ostať, bývať pracovať a mať tam aj trvalý pobyt. Zrejme len s tou podmienkou sa prechodný pobyt uznáva. Najistejšie je teda mať od nich písomné vyjadrenie, či sú teda splnené podmienky pre nepodávanie DP alebo nie, lebo svojvoľne nepodať DP môže byť podľa mňa dosť riskantne. Ak to neodsúhlasia teraz, spätne duplom nie a právo je skôr na ich strane.
Martin Sk
01.01.08,06:41
V odpovedi 3 Dane:

Skusim to, uvidime, ako to dopadne.

Este raz dakujem za link ohladne 2070 CZK polozky pre rok 2008 a jej spojenia s vyskou zalohy na dan z prijmu pre poplatnika v CR.

Zdravi Martin