galmar
29.12.07,18:32
vie mi niekto poradit zaujimavy recept na novorocny obed?
hydina sa podla tradicie nepodava, inemu masu velmi neholdujeme... tot ostava len zelenina...

budem vdacna za kazdy napad;)

Co podavate vy?
jamis
29.12.07,17:40
V niektorých krajoch sa na Nový rok podáva výlučne šošovičná polievka.
Danielle369
29.12.07,18:43
:Dáno aj u nás bude šošovicová polievka ale iba pre mňa, a k tomu aj kapor so šalátom, takisto ako na štedrý večer, a ostatní budú mať kapustnicu ako sa patrí.:D
cloe
29.12.07,18:53
:Dáno aj u nás bude šošovicová polievka ale iba pre mňa, a k tomu aj kapor so šalátom, takisto ako na štedrý večer, a ostatní budú mať kapustnicu ako sa patrí.:D

Tak vy máme na Nový rok také isté menu ako na Štedrý večer? Trocha ma to prekvapilo, ešte som to nepočula:)
durisovad
29.12.07,19:19
Na novy rok by sa nemala jest ani hydina ani ryby, aby neodletelo a neodplavalo stastie. Malo by sa jest maso z tarbavej zveri, ako napr. bravcovina alebo hovadzina, aby sa stastie pekne usadilo v dome.
Meggi 1
29.12.07,19:40
Na novy rok by sa nemala jest ani hydina ani ryby, aby neodletelo a neodplavalo stastie. Malo by sa jest maso z tarbavej zveri, ako napr. bravcovina alebo hovadzina, aby sa stastie pekne usadilo v dome.
Áno, to s tou hydinou a rybami tiež dodržiavame a nejeme ich z dôvodu, aby šťastie neodletelo ani neodplávalo :D tento rok budem robiť segedínsky guláš s knedľou; minulý rok to bolo pečené bravčové so zemiakmi / knedľou a dusená kapusta.
olga88
29.12.07,19:46
Vyborny obed je bravcove kare na paprike a pridat trochu kecupu s ryzou.To bude nas novorocny obed.
Zuzka10
29.12.07,19:48
:Dáno aj u nás bude šošovicová polievka ale iba pre mňa, a k tomu aj kapor so šalátom, takisto ako na štedrý večer, a ostatní budú mať kapustnicu ako sa patrí.:D
Kapra si nedávaj,lebo Ti odpláva šťastie... aspoň u nás sa to tak hovorí
Ja budem variť mäsovú polievku z kostí a rezne s ryžou a kompótom.;)
Rozalka
30.12.07,09:18
:Dáno aj u nás bude šošovicová polievka ale iba pre mňa, a k tomu aj kapor so šalátom, takisto ako na štedrý večer, a ostatní budú mať kapustnicu ako sa patrí.:D
Tá šošovicová polievka je v poriadku, ale s kaprom by vám mohlo odplávať šťastie ... Na nový rok žiadna hydina ani ryba.
STRELEC
30.12.07,09:29
Na novy rok by sa nemala jest ani hydina ani ryby, aby neodletelo a neodplavalo stastie. Malo by sa jest maso z tarbavej zveri, ako napr. bravcovina alebo hovadzina, aby sa stastie pekne usadilo v dome.
Strašne krásny, priliehavý, výstižný výraz je : "ťarbavá zver". :)
U mojich rodičov, svokrovcov a vyše štvrť storočia aj u nás je na Nový rok výlučne úplne klasický bravčový rezeň (prílohy rôzne, kombinovateľné) a samozrejme liečivá kapustnica, hoci v posledných rokoch už ani nie je čo liečiť;).

PS: na Silvestra hydina môže byť a tak bude morčací plný chrbát. (celá nie - mala vyše 12 kg, fešanda:)
)
Iveta Matlovičová
30.12.07,09:33
:Dáno aj u nás bude šošovicová polievka ale iba pre mňa, a k tomu aj kapor so šalátom, takisto ako na štedrý večer, a ostatní budú mať kapustnicu ako sa patrí.:D
aj u nás býva šošovicová polievka, ale kapor určite nie - ale po "ťažkej noci" padne dobre aj vývar z bravčového mäsa alebo kostí s rezancami a mrkvičkou - všetko, čo k dobrej polievke patrí :---
Olice
30.12.07,09:49
Ja budem pripravovať okrem hovadzieho vývaru masko naložené v marináde, ktoré si pripravím už minimálne 24 hodín dopredu. Vykostené bravčové karé, naklepané ako na rezne sa dá marinovať do nasledujúcich ingrediencii:
rozšľahať vajíčka, pridať soľ, mleté biele korenie, kari korenie, grilovacie korenie, pretlačený cesnak, kečup, horčica, sójová omáčka, solamyl.
Všetko spolu zmiešať, namáčať v marináde, rezne odložiť v uzatvorenej nádobe do chladničky a pred podávaním opiecť.
Môže sa to podávať s ryžou alebo 1/2 ryža a 1/2 hranolky.
Rozalka
30.12.07,09:55
Ja budem pripravovať okrem hovadzieho vývaru masko naložené v marináde, ktoré si pripravím už minimálne 24 hodín dopredu. Vykostené bravčové karé, naklepané ako na rezne sa dá marinovať do nasledujúcich ingrediencii:
rozšľahať vajíčka, pridať soľ, mleté biele korenie, kari korenie, grilovacie korenie, pretlačený cesnak, kečup, horčica, sójová omáčka, solamyl.
Všetko spolu zmiešať, namáčať v marináde, rezne odložiť v uzatvorenej nádobe do chladničky a pred podávaním opiecť.
Môže sa to podávať s ryžou alebo 1/2 ryža a 1/2 hranolky.
Toto je dobré aj s kuracím mäskom, samozrejme ale nie na Nový rok.
Lenka1979
30.12.07,10:01
Toto je dobré aj s kuracím mäskom, samozrejme ale nie na Nový rok.

Naše tradičné novoročné jedlo na obed je pečená krkovička, červená dusená kapusta a domáce knedle... mňam...:);)
STRELEC
30.12.07,10:06
Naše tradičné novoročné jedlo na obed je pečená krkovička, červená dusená kapusta a domáce knedle... mňam...:);)
.... čítam túto tému a náš dnešný obed je ešte relatívne v nedohľadne :mee:. ...
ayya
30.12.07,10:38
:D :D jednoznacne sosovicova polievka ... aby bolo vela penazi cely rok v dome... mam to odskusane, funguje to!

ako to tu tak citam, spomenula som si na jeden starsi clanok o povercivosti (http://jilekova.blog.sme.sk/c/76553/O-povercivosti.html), mozno sa aj vy pobavite ;)
teri61
31.12.07,21:34
jej...aj ja to maám.cmuk.
dementolog
01.01.08,01:34
My si Na nový rok si podavame ruky.
chiarca
01.01.08,15:13
Ciaute. Ja si zvyknem na silvestra uvarit udenu šunku, plnený kapustný list, varím aj polievku mäsový vývar, bravčové rezne s zemiakovým pyre a šalátom. A samozrejme ostanu obložené chlebíky zo silvestra. Priznám sa moc nám nechutí na nový rok takmer nič, pospíme si dlchšie tak do 11 -12 a niečo si zajeme a pozeráme rozprávky pri šálke kávy alebo čaju a nejakej sladkosti.
Zabudla som napísat, že vždy na silvestra varím huspeninu aby bola na nový rok,chlapi ju zbožnujú.
AlaNR
02.01.08,12:40
a pred podávaním opiecť.
Jéj, to to je zlaté :D:D:D

Trošku neskoro prispievam, ale my sme mali pečené bravčové s kopou pečenej cibule (ktorú zbožňujeme) s ryžou a domácou čalamádičkou.

Akurát som nemohla pozerať na môjho drahého, ktorému zostala ešte troška Tatárskeho bifteka zo Silvestra, ten to tlačil do večera s topinkami.
V nasledovných dňoch očakávam preto vyplnenie môjho denného programu návštevami infekčného oddelenia. Teda nie priamo, ja budem len vykrikovať na mladého pod oknami....:D
beba13
02.01.08,13:32
Tento rok som tiež robila šošovičnu polievku, zajedno mi deti nechcu slepačiu ani hovädziu tak na radu kamošky som vyskušala. Horšie to bolo čo druhé to je snad moj každodenný problém čo uvariť,ale prišla som na jeden recept takže ho vyskušam karé zapekane s jablkami, ked moj drahý zbadal čo idem variť už pred obedom zahlasil, že to nebude jest no, ale neodolal, vyskúšal a nakoniec pochválil. Ozaj to bolo super k tomu zemiakové pyré. Určite to budem robiť častejšie.
Olice
02.01.08,16:52
Tento rok som tiež robila šošovičnu polievku, zajedno mi deti nechcu slepačiu ani hovädziu tak na radu kamošky som vyskušala. Horšie to bolo čo druhé to je snad moj každodenný problém čo uvariť,ale prišla som na jeden recept takže ho vyskušam karé zapekane s jablkami, ked moj drahý zbadal čo idem variť už pred obedom zahlasil, že to nebude jest no, ale neodolal, vyskúšal a nakoniec pochválil. Ozaj to bolo super k tomu zemiakové pyré. Určite to budem robiť častejšie.
Mohla by si prosím Ťa napísať bližšie, aký je postup pri tom zapekanom karé s jablkami. Ďakujem.
adi11
02.01.08,18:27
Tento rok som tiež robila šošovičnu polievku, zajedno mi deti nechcu slepačiu ani hovädziu tak na radu kamošky som vyskušala. Horšie to bolo čo druhé to je snad moj každodenný problém čo uvariť,ale prišla som na jeden recept takže ho vyskušam karé zapekane s jablkami, ked moj drahý zbadal čo idem variť už pred obedom zahlasil, že to nebude jest no, ale neodolal, vyskúšal a nakoniec pochválil. Ozaj to bolo super k tomu zemiakové pyré. Určite to budem robiť častejšie.
Určite je to zdravšie ako vyprážané šnicle, tiež by som to skúsila, len ako na to ?
janasv
02.01.08,20:33
Na novy rok by sa nemala jest ani hydina ani ryby, aby neodletelo a neodplavalo stastie. Malo by sa jest maso z tarbavej zveri, ako napr. bravcovina alebo hovadzina, aby sa stastie pekne usadilo v dome.
Alebo divinu....okrem vtáctva, samozrejme.....:D
My sme mali tento rok, ako sviečkovú s knedľou a čiernymi ríbezľami. MŇAM....:---
No a šošovicovú polievku....:rolleyes:
Katka91
03.01.08,07:03
Na novy rok by sa nemala jest ani hydina ani ryby, aby neodletelo a neodplavalo stastie. Malo by sa jest maso z tarbavej zveri, ako napr. bravcovina alebo hovadzina, aby sa stastie pekne usadilo v dome.

Ajaj, už je tretieho a až dnes som si toto prečítala... my sme mali na Nový rok morčacie mäsko... našťastie vôbec nie som poverčivá, takže hlavne, že nám chutilo:cool:
Maňaska
03.01.08,07:10
U nás už tretí rok to isté:
Šošovicová polievka
a
"vepřové na smetane s bramborovíma knedlíčkama......"
a
samozrejme si nezabudneme pozrieť Pelíšky.
Katka91
03.01.08,07:52
U nás už tretí rok to isté:
Šošovicová polievka
a
"vepřové na smetane s bramborovíma knedlíčkama......"
a
samozrejme si nezabudneme pozrieť Pelíšky.

:-))) "Vilmo, prosím tě, jak jsi dělala ty knedlíky???? No předse v ubrousku v páře..." - keď som prvýkrát videla Pelíšky, tak mi narobili na "noky" takú chuť, že som si zohnala recept a keď ich občas robím, tak je pri stole o zábavu postarané:)
Maňaska
03.01.08,08:03
:-))) "Vilmo, prosím tě, jak jsi dělala ty knedlíky???? No předse v ubrousku v páře..." - keď som prvýkrát videla Pelíšky, tak mi narobili na "noky" takú chuť, že som si zohnala recept a keď ich občas robím, tak je pri stole o zábavu postarané:)
Samozrejme atmosféru dotvárajú slávne výroky z filmu - a k nášmu obedu už neodmysliteľne patria.
"maršal Malinovskij"..."rudý boľševidký nok"...."Proletáři všech zemí.....
beba13
03.01.08,10:45
Zapekané karé s jablkom
4 rezne z karé
4 plátky anglickej slaniny
4 platky tvrdého syra
2 jablká
soľ, ml. č. korenie
olej na opekanie
hladká múka na obalovanie, ja používam hl. špaldovú
voda na podliatie
Naklepané rezne osolíme, okoreníme a obalíme v muke, prudko opiecť na oleji z oboch strán. Rezne poukladať na pekáč a zaliať výpekom, len čistým nie muku. Na každý rezeň položiť plátok slaniny a kolečko jablka bez jadrovníka. Pripravené mäso podlejeme vodou tak, aby bolo ponorené v šťave, ale len mäso nie slanina s jablkom. dáme piecť do vyhriatej rúry. Pred koncom pečenia na každý rezeň položíme plátok syra a dáme zapiecť. teplota rúry 180° piecť asi 30 minut
Olice
03.01.08,10:51
Ďakujeme za receptík, ja vyskúšam;)
beba13
03.01.08,10:51
Určite je to zdravšie ako vyprážané šnicle, tiež by som to skúsila, len ako na to ?
Mne moc vyprážane šnicle nechutia je to suché mäso a z vrchu mastné,ale som pozerela v telke nejaké varenie s Beňačkovou a ta tie rezne vyberala s oleja a hned namáčala do vriacej vody, tak som to skúsila aj ja a môžem povedať, že boli uplne bez masti len ta voda by mala stale vrieť.
pmajap
01.01.15,11:55
Zeleninová polievka, prírodný bravčový rezeň, zemiaky a hríbová omáčka, večer bravčové pečené so zemiakmi .
lujza.j
01.01.15,12:08
ja po rokoch kapustnicu....