sjuzn
29.12.07,18:35
Ahojte poradaci,
vopred sa ospravedlnujem, ak som zle zaradila moju otazku.
Mam takyto problem: firma v roku 2007 dala odberatelovi do predajne tovar ale ho nevyfakturovala, len ho vydala zo skladu -vydajkou.
Ako to mam urobit v sklade, ten tovar vlastne je v nasom vlastnictve,
takze k 31. 12. 07 by mal figurovat v sklade.
Rozmyslala som, ci to nemozem urobit tak, ze si vytvorim sklad c.2 -
vytvorim prijemku, a inventuru v uctovnictve na konci roku budem mat sklad c.1 aj sklad c.2.
Co vy na to, moze to tak byt? Dakujem za vase ohlasy a dalsie nazory.
tetrisss
29.12.07,17:41
Ja si myslim, ze zo skladu si ho vydala na zaklade vydajky a tak ho uz na sklade nemas, ale v uctovnictve mas fakturu neuhradenu a teda pohladavku.
sjuzn
29.12.07,17:50
To je na tom to, ze faktura nebola vydana.FA bude vystavena, ak odberatel tovar preda, takze to uz bude az v roku 2008 (mozno)...
Zoltán Kovács
29.12.07,18:03
To je na tom to, ze faktura nebola vydana.FA bude vystavena, ak odberatel tovar preda, takze to uz bude az v roku 2008 (mozno)...

Ak ste platiteľmi dph tak upozorňujem na povinnosť vystaviť doklad na účely dph do 15 dni od dňa uskutočnenia zdaniteľného plnenia. Zdaniteľné plnenie bolo vydanie tovaru odberatelovi.
tetrisss
29.12.07,18:16
To je na tom to, ze faktura nebola vydana.FA bude vystavena, ak odberatel tovar preda, takze to uz bude az v roku 2008 (mozno)...
Potom by tam mala byt zmluva o komisionalnom predaji, ale ak aj, aj tak si mala vystavit vydajku a potom je tam ta zmluva a zase pohladavka. Ak to ale nic z toho nie je, tak ja osobne by som ten tovar zahrnula do skladu a do inventury, ako keby si ho mala.
alveryst
29.12.07,18:49
2007: vyskladenie predaného tovaru: 504/132
2007: výnos z predaného tovaru: 385/604
2008: fa pre odberateľa: 311/385,378
V roku 2007 musíš doúčtovať aj DPH na D, aby Ti sedel účet 343 s daňovým priznaním: 378/343AE1
KEJKA
29.12.07,19:12
AK IDE O KOMISIONárNY PREDAJ, stačí účtovať o sklade 1 a 2. Faktura sa vystaví len na tovar, ktorý bol skutočne predaný. V sklade 2 bude evidovaný tovar vydaný ale písomne potvrdený ako nepredaný.

§19 Z-DPH
(5) Pri dodaní tovaru na základe komisionárskej zmluvy vzniká komitentovi daňová povinnosť v ten istý deň, keď vzniká daňová povinnosť komisionárovi.
sjuzn
29.12.07,19:46
Mockrat Vam dakujem za odpovede, velmi ste mi pomohli.
liba2
30.12.07,04:56
Potom by tam mala byt zmluva o komisionalnom predaji, ale ak aj, aj tak si mala vystavit vydajku a potom je tam ta zmluva a zase pohladavka. Ak to ale nic z toho nie je, tak ja osobne by som ten tovar zahrnula do skladu a do inventury, ako keby si ho mala.
súhlasím, ale tento tovar musí byť na osobitnom súpise, kde bude uvedené miesto kde sa nachádza. Aj odberateľ musí urobiť inventúru toho čo na sklade má, teda aj inventúru tohto tovaru tiež na osobitnom súpise a vyžiadala by som si jeho kópiu a priložila k môjmu súpisu. Obidva súpisy musia byť totožné čo do množstva. Alebo by som si nechala svoj súpis potvrdiť odberateľom na znak toho, že je to tak aj u neho. Ak by sa zistili rozdiely, treba ich samozrejme identifikovať a odstrániť.