Iruška
29.12.07,22:07
Prosím o radu, starobný dôchodca zamestnanec na pracovnú´zmluvu má nárok na danový bonus ked mu ešte dieťa chodí do strednej školy. Niekde som čítala že štát bude prispievať pracujúcim dôchodcom 300.- Sk mesačne, pretože nemajú nárok na danový bonus. Ja mu ten bonus dávam,lebo som sa nikde nedočítala, že starobný dôchodca zamestnanec, ktorý podpísal prehlásenie k dani z príjmu nemá nárok na danový bonus.
Lydka R
29.12.07,21:29
Prosím o radu, starobný dôchodca zamestnanec na pracovnú´zmluvu má nárok na danový bonus ked mu ešte dieťa chodí do strednej školy. Niekde som čítala že štát bude prispievať pracujúcim dôchodcom 300.- Sk mesačne, pretože nemajú nárok na danový bonus. Ja mu ten bonus dávam,lebo som sa nikde nedočítala, že starobný dôchodca zamestnanec, ktorý podpísal prehlásenie k dani z príjmu nemá nárok na danový bonus.


Pri splnení podmienok - vyživované dieťa, spoločná domácnosť, príjem ... má nárok na bonus
http://www.porada.sk/t44587-dan-bonus-dochodca.html

To, čo si čítala sa týka nepracujúcich dôchodcov
http://www.portal.gov.sk/Portal/sk/Default.aspx?CatID=42&NewsID=384
Iruška
30.12.07,17:17
dakujem za odpoved. Rozumiem tomu takto. Ak poberá danový bonus zamestnaný dôchodca, nemôže si uplatniť príspevok 300.- Sk. Ak si ho uplatní stratí nárok na danový bonus. Veľmi pekne dakujem, príjemný a veselý Silvester a všetko najlepšie do Nového roku
Lydka R
30.12.07,17:29
dakujem za odpoved. Rozumiem tomu takto. Ak poberá danový bonus zamestnaný dôchodca, nemôže si uplatniť príspevok 300.- Sk. Ak si ho uplatní stratí nárok na danový bonus. Veľmi pekne dakujem, príjemný a veselý Silvester a všetko najlepšie do Nového roku

Tu sú podmienky na uplatnenie 300 korunového príspevku:

Podmienky nároku na príplatok k prídavku sú

splnenie podmienok nároku na prídavok na dieťa,
poberanie starobného dôchodku, predčasného starobného dôchodku, invalidného dôchodku z dôvodu poklesu schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť o viac ako 70 %, výsluhového dôchodku po dovŕšení veku potrebného na nárok na starobný dôchodok alebo poberanie dôchodkovej dávky toho istého druhu v cudzine oprávnenou osobou a ďalšou fyzickou osobou, ktorá si môže uplatniť daňový bonus,
nevykonávanie zárobkovej činnosti oprávnenou osobou a ďalšou fyzickou osobou, ktorá si môže uplatniť daňový bonus,
nepriznanie daňového bonusu na nezaopatrené dieťa, na ktoré si oprávnená osoba uplatnila nárok na prídavok. Príplatok k prídavku na dieťa je 300 Sk mesačne.
McRae
24.01.08,19:27
Chcem požiadať o novej štátnej sociálnej dávky príplatok k prídavku na dieťa 300 sk na koľko som rodič ktorý je 70% Zťps a nevykonávam žiadnu zárobkovú činnosť takže si nemám kde uplatniť daňový bonus na dieťa ktoré má 16 rokov.
Manželka taktiež nemá žiadnu zárobkovú činnosť poberá iba príspevok za opatrovanie dvoch ťažko postihnutých osôb...

Cítime sa diskriminovaný pretože na Úrade Práce sme dostali odpoveď že si to môžu uplatniť rodičia iba ak sú obidvaja na dôchodku máme na príspevok 300 SK nárok k rodiným prídavkom?
Lydka R
24.01.08,19:42
Chcem požiadať o novej štátnej sociálnej dávky príplatok k prídavku na dieťa 300 sk na koľko som rodič ktorý je 70% Zťps a nevykonávam žiadnu zárobkovú činnosť takže si nemám kde uplatniť daňový bonus na dieťa ktoré má 16 rokov.
Manželka taktiež nemá žiadnu zárobkovú činnosť poberá iba príspevok za opatrovanie dvoch ťažko postihnutých osôb...

Cítime sa diskriminovaný pretože na Úrade Práce sme dostali odpoveď že si to môžu uplatniť rodičia iba ak sú obidvaja na dôchodku máme na príspevok 300 SK nárok k rodiným prídavkom?

V príspevku vyššie sú vypísané podmienky a bohužiaľ v bode 2 je presne to, čo vam povedali na úrade práce -
poberanie starobného dôchodku, predčasného starobného dôchodku, invalidného dôchodku z dôvodu poklesu schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť o viac ako 70 %, výsluhového dôchodku po dovŕšení veku potrebného na nárok na starobný dôchodok alebo poberanie dôchodkovej dávky toho istého druhu v cudzine oprávnenou osobou a ďalšou fyzickou osobou, ktorá si môže uplatniť daňový bonus,
McRae
24.01.08,19:47
práve preto ze sa staram o dvoch nezaopatrenych tazko chorych sa nemozem zamestnat a nemam si kde uplatit danovy bonus. Ani manzel nakolko sa nemoze zamestnat pre zly zdravotny stav...
McRae
24.01.08,19:50
neda sa uplatnit aj tvrdost zakona? kde treba poziadat?
Lydka R
24.01.08,19:57
práve preto ze sa staram o dvoch nezaopatrenych tazko chorych sa nemozem zamestnat a nemam si kde uplatit danovy bonus. Ani manzel nakolko sa nemoze zamestnat pre zly zdravotny stav...

Zákony sú už raz také. Niekomu pridajú viac, niekomu menej, niekoho zvýhodnia, iného nie.
Ono celý tento príplatok sa mi nie veľmi pozdáva. Jednoznačne zvýhodňuje dôchodcov - rodičov. A čo nezamestnaní rodičia - nedôchodcovia?
Dana 22
25.02.08,13:37
Mojmu známemu na úrade povedali, že obidvaja rodičia musia byť dôchodcovia aby im vznikol nárok na tento príplatok.

Ja si myslím , že podmienkou je aby ani jeden z rodičov nepoberal daňový bonus!!

V tomto prípade:
manžel - invalidný dôchodca - si daňový bonus neuplatňuje
Manželka - nevykonáva zárobkovú činnosť
Poberá príspevok za opatrovanie a tento nepodlieha zdaneniu a tak jeho manželka nepodáva daňové priznanie a teda si daňový bonus neuplatňuje
Podľa mňa -
Manželia i spĺňajú podmienku na uplatnenie daňového bonusu v zmysle Zákona č. 532/2007 Z.z. ktorým sa mení a dopĺňa ákon č. 600/2003 Z.z. o prídavku na dieťa v znení neskorších predpisov, pretože ani jeden z rodičov nevykonáva zárobkovú činnosť a nepoberá daňový bonus!!
Dana 22
Dana 22
08.05.08,15:02
Je veľa rodín, ktoré príspevok nedostanú!!

Vzhľadom k tomu, že bola zverejnená informácia a rozšírená cez internet organizáciám zdravotne postihnutých už v decembri 2007 teda ešte. pred nadobudnutím účinnosti (1.1.2008) zákona č. 532/2007 Z.z o príplatku k prídavku na dieťa došlo v tejto informácii k zjednodušenému vysvetleniu tohto zákona. § 7a zákona č. 532/2007 Z.z. o príplatku k prídavku na dieťa a v ňom stanovené podmienky pre nárok na príspevok podstatne zužujú rozsah možných poberateľov tohto príspevku oproti zverejnenej informácii!

Nápravu môže urobiť len novela zákona a organizácie ZŤPO už podnikli prvý krok pre iniciovanie novely tohto zákona!!
Dana 22

Môj posledný príspevok je práve ovplyvnený uvedenou info a z toho dôvodu je nesprávny a touto cestou sa ospravedlňujem! Ďakujem
Mária27
09.05.08,13:06
Ja tomu stále tak rozumiem, že ak nie sú rodičia zamestnaní, kde by si mohli uplatniť bonus, tak môžu brať príplatok.

Pozri bod c)

§ 7a
Nárok na príplatok k prídavku

Podmienky nároku na príplatok k prídavku sú

a) splnenie podmienok nároku na prídavok podľa § 7,
b) poberanie starobného dôchodku, predčasného starobného dôchodku, invalidného dôchodku z dôvodu poklesu schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť o viac ako 70 % podľa osobitného predpisu, 18b) výsluhového dôchodku podľa osobitného predpisu18c) po dovŕšení veku potrebného na nárok na starobný dôchodok podľa osobitného predpisu18d) alebo poberanie dôchodkovej dávky toho istého druhu v cudzine oprávnenou osobou podľa § 2 ods. 3 a ďalšou fyzickou osobou, ktorá si môže uplatniť daňový bonus podľa osobitného predpisu, 1)
c) nevykonávanie zárobkovej činnosti oprávnenou osobou podľa § 2 ods. 3 a ďalšou fyzickou osobou, ktorá si môže uplatniť daňový bonus podľa osobitného predpisu, 1)
d) nepriznanie daňového bonusu na nezaopatrené dieťa, na ktoré si oprávnená osoba uplatnila nárok na prídavok.


§ 2 znie:

§ 2
Oprávnená osoba

(1) Oprávnená osoba na uplatnenie nároku na prídavok je

a) rodič nezaopatreného dieťaťa,
b) osoba, ktorej je nezaopatrené dieťa zverené do starostlivosti nahrádzajúcej starostlivosť rodičov na základe právoplatného rozhodnutia súdu,
c) plnoleté 2) nezaopatrené dieťa,
1. ak niet osoby uvedenej v písmene a),
2. ak má upravenú vyživovaciu povinnosť od rodičov,
3. ktoré uzavrelo manželstvo alebo
4. ktorého manželstvo zaniklo.

(2) Ak je viac oprávnených osôb a spĺňajú podmienky ustanovené týmto zákonom, prídavok na to isté dieťa patrí len jednej z nich.

(3) Oprávnená osoba na uplatnenie nároku na príplatok k prídavku je osoba podľa odseku 1 písm. a) alebo b).

(4) Ak je viac oprávnených osôb a spĺňajú podmienky ustanovené týmto zákonom, príplatok k prídavku na to isté dieťa patrí oprávnenej osobe, ktorej patrí prídavok podľa odseku 2.
Dana 22
11.05.08,07:21
Mária aj ja som si to tak spočiatku vysvetľovala ale kompetentní
ma upozornili na §7a ods.b podľa ktorého je nutné aby podmienku poberania dôchodku spĺňala aj ďalšia fyzická osoba,ktorá si môže uplatniť daňový bonus.No tvorcovia zákona nedomysleli čo spôsobí v tomto odstavci spojka "a" !!!! Preto je potrebná novela zákona.
Dana 22
Barbara
21.05.08,05:13
Pravdupovediac tomu nerozumiem:confused: v zákone sa píše, že musia byť obidvaja rodičia dôchodcovia, ale v knižke " čo má vedieť mzd. učtovníčka 2/2008 je príklad č. 11 na strane 25, že matka je na RD a len otec poberá inv. dôchodok nad 70% a tam sa píše, že má nárok na ten príplatok, tak prosím Vás kto sa v tom má vyznať??:confused::o
Helenka TN
23.06.08,12:30
Dobrý deň.
Som dôchodkyňa- vdova a mám 19- ročnú študentku, ktorá poberá sirotský dôchodok. Pracujem na dohodu za 1600 Sk hrubú mzdu na mesiac, z ktorej mi odvádzajú daň 360 Sk. Na daňový bonus nemám nárok. Ale mám nárok na 300 Sk príplatok k prídavku na dieťa. Doteraz mi to na Úrade práce a sociálnych vecí popierajú. Viete mi prosím poradiť, ako mám postupovať?
Ďakujem za ochotu.
veronikasad
23.06.08,12:31
Dobrý deň.
Som dôchodkyňa- vdova a mám 19- ročnú študentku, ktorá poberá sirotský dôchodok. Pracujem na dohodu za 1600 Sk hrubú mzdu na mesiac, z ktorej mi odvádzajú daň 360 Sk. Na daňový bonus nemám nárok. Ale mám nárok na 300 Sk príplatok k prídavku na dieťa. Doteraz mi to na Úrade práce a sociálnych vecí popierajú. Viete mi prosím poradiť, ako mám postupovať?
Ďakujem za ochotu.
aký druh dôchodku poberáš ?
Helenka TN
24.06.08,11:41
Poberám starobný dôchodok už 4 roky a vdovský dôchodok.
Helenka TN
25.06.08,12:05
Poberám starobný dôchodok už 4 roky a vdovský dôchodok.