elikkk
29.12.07,21:11
Prosím o radu, ak dávam určitú zľavu za službu, napr. 20% zľavu za ročné predplatné za inzerciu na internete, tak tú zľavu počítam z ceny služby bez DPH alebo z ceny služby s DPH.
Mám z toho zmätky, lebo napr. v obchode počítajú zľavu z ceny z DPH. Ďakujem pekne za odpovede.
Paula
29.12.07,20:13
Zľava sa počíta z ceny bez DPH .
durisovad
29.12.07,20:14
DPH pocitas az z konecnej ceny, v tvojom pripade po odpocitani zlavy.
Napr.ak sluzba stoji 100, zlava je 20 %, cena bude 80 a DPH 15,20.
elikkk
29.12.07,20:15
Ďakujem za rýchlu odpoveď, takže som si dobre pamätala.
KEJKA
29.12.07,20:29
20% vyjde rovnako, či sa počíta s DPH alebo bez DPH.
Ak máš cenu bez DPH, dáš zľavu 20%, a k zníženej cene prirátaš DPH, spočítaš a dostaneš cenu k úhrade aj so zľavou.
Lydka R
29.12.07,20:36
Len dodám §22 Zákon o DPH
...
4) Ak je v čase dodania tovaru alebo služby poskytnutá zľava z ceny alebo ak je poskytnutá zľava za skoršiu úhradu ceny, základ dane sa zníži o sumu zľavy.
...
elikkk
29.12.07,21:45
OK, ale mne ide aj o to, že cena s DPH je 7170, zľava (15%) je predsa 602,52 a následne vypočítam DPH, nie? Čiže cena po zľave je 6453. Dúfam, že som to dobre vypočítala. Ako to má správne vyzerať na faktúre? Ďakujem.
KEJKA
29.12.07,21:51
OK, ale mne ide aj o to, že cena s DPH je 7170, zľava (15%) je predsa 602,52 a následne vypočítam DPH, nie? Čiže cena po zľave je 6453. Dúfam, že som to dobre vypočítala. Ako to má správne vyzerať na faktúre? Ďakujem.
máš to zle, 602,52 Sk nedáva nijako zľavu 15%
prečítaj si 2-3 predchádzajúce príspevky.
Matematickly ti musí vyjsť rovnaký výsledok, či počítaš bez alebo s DPH.
Uvedom si, že aj zľava je s DPH, ak ju počítaš z ceny včítane DPH.
upravujem príspevok -
tu sú výsledky - medzičasom som si to vyrátala :
cena bez dane 6 025,20 Sk
zľava 15% 903,80 Sk
základ DPH 5 121,40 Sk
19% DPH................973,10 Sk
k úhrade ............6 094,50 Sk
výsledna suma k úhrade je 85% pôvodnej ceny s DPH (7170,- Sk)
t.j. poskytnutá zľava je 15% z ceny s DPH
ak si pozrieš príspevok č.6 - musí byť jasné, že takto to má vyzerať na faktúre
Lydka R
29.12.07,21:57
OK, ale mne ide aj o to, že cena s DPH je 7170, zľava (15%) je predsa 602,52 a následne vypočítam DPH, nie? Čiže cena po zľave je 6453. Dúfam, že som to dobre vypočítala. Ako to má správne vyzerať na faktúre? Ďakujem.

Nesedia mi tie výpočty.
Ak je cena s DPH 7170,- základ dane je 6025,20. Základ po 15 % zľave je 5121,40. A teda predajná cena s DPH bude 6094,50 Sk.

Vo faktúre:
Základ dane 6025,2
zľava 15% , ZD po zľave 5121,40
cena s DPH 6094,50

Ale to závisí od softu, ako to vypíše v zostave. Ja zadávam percento zľavy pri výbere položky faktúry a viac sa nestarám.
KEJKA
29.12.07,22:02
aha....Lydka R ma predbehla, aj ked to tak nevyzerá. A máme výpočty zhodné.
elikkk
29.12.07,22:15
Ospravedlňujem sa, zľava je 10%. Moja chyba, zle som to prepísala.
Lydka R
29.12.07,22:17
Ospravedlňujem sa, zľava je 10%. Moja chyba, zle som to prepísala.

Nevadí, ale postup máš
elikkk
29.12.07,22:18
Jedno veľké ďakujem pre Vás. :)
miskas
14.02.08,12:25
Prosím o radu, viem, že je to trošku scestné, ale chcela by som sa spýtať na túto vec: Pri faktúruácií cez web.stránku nám systém vyhodil predaj kníh s 10% DPH a zľavu rozlíšil na 19% Dph neviem, ale podla môjho názoru by zlava mala byť tej istej DPH ako predávaný tovar? Alebo sa mýlim?
Tweety
14.02.08,12:41
Prosím o radu, viem, že je to trošku scestné, ale chcela by som sa spýtať na túto vec: Pri faktúruácií cez web.stránku nám systém vyhodil predaj kníh s 10% DPH a zľavu rozlíšil na 19% Dph neviem, ale podla môjho názoru by zlava mala byť tej istej DPH ako predávaný tovar? Alebo sa mýlim?
Nemýliš sa.
Vladimír Ozimý
14.02.08,13:14
Prosím o radu, viem, že je to trošku scestné, ale chcela by som sa spýtať na túto vec: Pri faktúruácií cez web.stránku nám systém vyhodil predaj kníh s 10% DPH a zľavu rozlíšil na 19% Dph neviem, ale podla môjho názoru by zlava mala byť tej istej DPH ako predávaný tovar? Alebo sa mýlim?

ano pretože vychádzame z par. 22 ods. 4 - ak je súčasťou dodania tovaru alebo služby zľava základ dane sa zníži o túto zľavu. to jest máme jeden základ dane nie dva
miskas
15.02.08,09:18
Ďakujem Vám veľmi pekne , chcela som si byť istá. Super a pekný víkend
Alexandra777
05.03.08,08:39
Prosím Vás, neviete mi niekto poradiť?
Včera mi konateľ doniesol dohodu o poskytnutí zľavy (je tam napísané, že musíme vystaviť dobropis), ktorá je neoddeliteľnou súčasťou zmluvy o dielo. Zaväzujeme sa v nej, že svojmu odberateľovi poskytneme zľavu z vystavených faktúr. Nie je tam ale uvedené, z ktorých faktúr konkrétne má byť zľava poskytnutá, vystavili sme ich asi 50, iba v jednom bode danej dohody sa píše, že bude stiahnutá z posledných faktúr, ktoré vystavíme.
Mám danú sumu brať ako sumu s DPH alebo bez DPH, keď sme obidvaja platcovia DPH v tuzemsku?
Môžem daný dobropis vystaviť na tie posledné faktúry, alebo musím v ňom vypísať všetky vyšlé na danú fimu?
Ďakujem
Tweety
05.03.08,08:41
Prosím Vás, neviete mi niekto poradiť?
Včera mi konateľ doniesol dohodu o poskytnutí zľavy (je tam napísané, že musíme vystaviť dobropis), ktorá je neoddeliteľnou súčasťou zmluvy o dielo. Zaväzujeme sa v nej, že svojmu odberateľovi poskytneme zľavu z vystavených faktúr. Nie je tam ale uvedené, z ktorých faktúr konkrétne má byť zľava poskytnutá, vystavili sme ich asi 50, iba v jednom bode danej dohody sa píše, že bude stiahnutá z posledných faktúr, ktoré vystavíme.
Mám danú sumu brať ako sumu s DPH alebo bez DPH, keď sme obidvaja platcovia DPH v tuzemsku?
Môžem daný dobropis vystaviť na tie posledné faktúry, alebo musím v ňom vypísať všetky vyšlé na danú fimu?
ĎakujemOdpovedala som Ti cez SS.:)
Alexandra777
05.03.08,08:58
Ja viem, len soch chcela napraviť svoju chybu a zadať otázku aj do témy. Vieš mi prosím ťa ešte poradiť, na ktoré faktúry by som mala podľa teba vystaviť ten dobropis? Nevieš prosím ťa, kde by som našla vzor dohody podľa § 25 ods. 6 zákona o DPH?
Iwett
05.06.08,16:30
Prosím Vás, má niekto skúsenosti s nasledovným:
Na bločiku mám sumu bez dph:
1000,- + daň 190,- =s daňou 1190,-
zľava -100,-

suma k úhrade 1090,-

Takže dph na doklade sa zľavy netýka. Je to správne? Môže sa odrátať celá suma dph, alebo si mám sama prerátať s výslednej sumu správnu DPH?
Ďakujem
Iwett
06.06.08,05:09
prosím, nepozrie sa mi niekto na vyššie uvedený príspevok? Sumy sú vyššie, tie čo uvádzam sú len príklad. A suma DPH je vyčíslená celá, nieje znížená o zľavu. Neporadí mi niekto? Ďakujeem
Tweety
06.06.08,05:26
prosím, nepozrie sa mi niekto na vyššie uvedený príspevok? Sumy sú vyššie, tie čo uvádzam sú len príklad. A suma DPH je vyčíslená celá, nieje znížená o zľavu. Neporadí mi niekto? ĎakujeemDoklad nie je správne vystavený, ak sa zľavou zmenil ZD, mala byť k nemu upravená aj dph. Ty si sama nemôžeš upraviť dph. Uplatní si toľko, koľko dph je na doklade.
Iwett
06.06.08,05:42
Doklad nie je správne vystavený, ak sa zľavou zmenil ZD, mala byť k nemu upravená aj dph. Ty si sama nemôžeš upraviť dph. Uplatní si toľko, koľko dph je na doklade.
aj ked je na doklade väčšia dph ako by mala byť?? Na doklade sú sumy pôvodné a potom suma po zľave len konečná. DPH je tam pôvodná. Nepasuje mi tam nič. Môže sa uplatniť pôvodná suma DPH bez zľavy? Ďakujem
Tweety
06.06.08,05:45
aj ked je na doklade väčšia dph ako by mala byť?? Na doklade sú sumy pôvodné a potom suma po zľave len konečná. DPH je tam pôvodná. Nepasuje mi tam nič. Môže sa uplatniť pôvodná suma DPH bez zľavy? Ďakujem
Áno, pretože dodáv. bola vyúčtovaná v tejto sume,( hoci v zlej) on bol na základe dokladu povinný toľko štátu odviesť, ty si toľko uplatníš na odpočte.
Malo to byť správne tak: citujem Zákon o dph § 22 odst.4
- ak je v čase dodania tovaru alebo služby poskytnutá zľava z ceny alebo ak je poskytnutá zľava za skoršiu úhradu ceny, základ dane sa zníži o sumu zľavy.
...
Iwett
06.06.08,06:30
Áno, pretože dodáv. bola vyúčtovaná v tejto sume,( hoci v zlej) on bol na základe dokladu povinný toľko štátu odviesť, ty si toľko uplatníš na odpočte.
Malo to byť správne tak: citujem Zákon o dph § 22 odst.4
- ak je v čase dodania tovaru alebo služby poskytnutá zľava z ceny alebo ak je poskytnutá zľava za skoršiu úhradu ceny, základ dane sa zníži o sumu zľavy.
...
Tweety, viem že som otravná, podľa citácie základ dane sa zníži o zľavu, to je dodržané, základ dane je na bločku znížený, aj výsledná suma je znížená, len dph je pôvodná.Tak si ju môžem celú uplatniť? Zľava je mínus zo základu dane, mínus z celkovej sumy, a suma dph je pôvodná. Ked to urobím tak, nepasuje mi suma bez dph na dph a na celkovú sumu. čo s tým???? ty by si urobila tak ako je na bloku?
Tweety
06.06.08,06:36
Tweety, viem že som otravná, podľa citácie základ dane sa zníži o zľavu, to je dodržané, základ dane je na bločku znížený, aj výsledná suma je znížená, len dph je pôvodná.Tak si ju môžem celú uplatniť? Zľava je mínus zo základu dane, mínus z celkovej sumy, a suma dph je pôvodná. Ked to urobím tak, nepasuje mi suma bez dph na dph a na celkovú sumu. čo s tým???? ty by si urobila tak ako je na bloku?
Oni mali opraviť aj daň, takže buď ich požiadaš o správne vystavenie dokladu,ak nie, tak uplatní dph z bločku. Iná možnosť nie je.
Iwett
06.06.08,06:39
ďakujem za odpovede a prajem príjemný zvyšok dňa:)