adamedik
30.12.07,10:11
Dobry vecer.Velmi rada by som vedela, ze ked si chcem založiť živnosť az vo februáry 2008, či si môžem už ako náklady, na podnikanie zaratať aj hodnotu, ktorú som zaplatila za rekvalifikačný kurz nejakého 20.11.2007, a poplatky na odbornú spôsobilosť na epidemiologicky závažné činnosti kolkami 700,-
Ked mam odložené doklady o zaplatení???ci si to môžem spatne dat k nákladom. Dakujem veľmi pekne:) Prosííííííííííííííííím je to súúúúúúrne
Zoltán Kovács
30.12.07,09:31
Zdvojená otázka:

http://www.porada.sk/t67973-nakup-materialu-pred-vidanim-zivnosti.html

Náklady na zriadenie živnostenského oprávnenia pred vydaním živnostenského listu sú zriaďovacie náklady. Ak ich výška presahuje 50 tisíc, tak sa odpisujú ako nehmotný dlhodobý majetok. Ak tieto náklady sú nižšie ako vyššie uvedené, tak sú prevádzkovým nákladom.
adamedik
30.12.07,09:45
Zdvojená otázka:

http://www.porada.sk/t67973-nakup-materialu-pred-vidanim-zivnosti.html

Náklady na zriadenie živnostenského oprávnenia pred vydaním živnostenského listu sú zriaďovacie náklady. Ak ich výška presahuje 50 tisíc, tak sa odpisujú ako nehmotný dlhodobý majetok. Ak tieto náklady sú nižšie ako vyššie uvedené, tak sú prevádzkovým nákladom.
Dakujem, takze si môzem do týchto nákladov dať moje všetky výdavky , ktoré som na to dala napriklad reg.pokladna, ked ju kupujem este pred začatim živnosti,alebo nejaky material atd.???
Johanka
30.12.07,10:06
Dobry vecer.Velmi rada by som vedela, ze ked si chcem založiť živnosť az vo februáry 2008, či si môžem už ako náklady, na podnikanie zaratať aj hodnotu, ktorú som zaplatila za rekvalifikačný kurz nejakého 20.11.2007, a poplatky na odbornú spôsobilosť na epidemiologicky závažné činnosti kolkami 700,-
Ked mam odložené doklady o zaplatení???ci si to môžem spatne dat k nákladom. Dakujem veľmi pekne:) Prosííííííííííííííííím je to súúúúúúrne

Využiješ ustanovenie § 4 ods.4 Zákona o dani z príjmov:


(4) Výdavky vynaložené na zásoby a iné nevyhnutne vynaložené výdavky spojené so začatím činnosti vynaložené v kalendárnom roku, ktorý predchádzal roku, v ktorom daňovník s príjmami podľa § 6 začal túto činnosť vykonávať, sa zahrnú do základu dane, počnúc zdaňovacím obdobím, v ktorom začal túto činnosť vykonávať. U daňovníka s príjmami podľa § 6, ktorý pokračuje v činnosti8) poručiteľa, sa prihliadne aj na zásoby získané z dedičstva po poručiteľovi, ktorý mal príjmy podľa § 6, ak o tieto zásoby bol zvýšený základ dane poručiteľa podľa § 17 ods. 8.

tzn., že výdavky na začatie činnosti vynaložené v roku 2007 zahrnieš do daňových výdavkov v roku 2008.