ickom
30.12.07,14:49
Robím manželovi prvý raz podklady pre daňové priznanie a potrebovala by som vedieť , resp. odobriť nasledovné:
má 16 bločkov na nákup materiálu - tie píšem do peňažného denníka ako výdavky na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov?
odvody do SP a ZP píšem do kolónky platby do fondov? (sú platené cez náš súkromný účet)
prevádzková réžia - kanc. potreby?
sociálny fond - toto neviem, čo to je , nič také neplatím
Kam uvádzam sumu za nákup PC (hotovosť) a platbu za internet (účet)?
Keď nám na účet pripísali neskutočný úrok 0,40 Sk, toto mám uviesť kde?
Keď mal vyplatené nemocenské dávky, potrebujem to asi doložiť aj potvrdením zo SP, však?
Vopred ďakujem za všetky odpovede, linky, pripomienky, čokoľvek , čo ma pohne ďalej. A asi to robím aj naposledy. :) file:///C:/DOCUME%7E1/POITAI%7E1/LOCALS%7E1/Temp/moz-screenshot-1.jpg
STRELEC
30.12.07,13:56
Navrhoval by som jednu z možností:
a) začať všetko o JU na Porade zaradom čítať (+ daň z príjmu)
b) nájsť manželovi účtovníka/účtovníčku
To druhé Ťa pohne skôr ďalej ako to prvé. Najmä ak ide o začiatky živnosti.
veronikasad
30.12.07,14:00
Robím manželovi prvý raz podklady pre daňové priznanie a potrebovala by som vedieť , resp. odobriť nasledovné:
má 16 bločkov na nákup materiálu - tie píšem do peňažného denníka ako výdavky na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov?VOZD - členenie nákup materiálu
odvody do SP a ZP píšem do kolónky platby do fondov? (sú platené cez náš súkromný účet) ano - treba doložiť výpis zo súkromného účtu
prevádzková réžia - kanc. potreby? áno
sociálny fond - toto neviem, čo to je , nič také neplatím ak nemáte zamestnancov - živnostníka sa netýka
Kam uvádzam sumu za nákup PC (hotovosť) a platbu za internet (účet)? nákup PC do 30 tis. SK - VOZD - nákup materiálu - treba zaradiť do spotreby, ak je nad 30 tis. SK - VNZD - nákup hmotného majetku. Vystaviť inv. kartu a do daňových výdavkov k 31.12.zaúčtovať cez interný doklad daňový odpis - 1/4 obst. ceny.
Platba za intgernet - prevádzková réžia.
Keď nám na účet pripísali neskutočný úrok 0,40 Sk, toto mám uviesť kde? - ostatné príjmy ovplyvňujúce základ dane - ak sa však jedná o súkromný účet, túto položku neúčtuješ.
Keď mal vyplatené nemocenské dávky, potrebujem to asi doložiť aj potvrdením zo SP, však? nem. dávky - príjem neovpl. základ dane - nezdaňuje sa, nepotrebuješ nič doložiť.
Vopred ďakujem za všetky odpovede, linky, pripomienky, čokoľvek , čo ma pohne ďalej. A asi to robím aj naposledy. :) file:///C:/DOCUME%7E1/POITAI%7E1/LOCALS%7E1/Temp/moz-screenshot-1.jpg

Odpovede sú zvýraznené v texte.

--------
Veronika
liba2
30.12.07,14:02
VOZD = výdavky ovplyvňujúce základ dane :)
KEJKA
30.12.07,14:02
ak si trúfaš urobiť DPFO a máš iba tých pár bločkov.....odpovede nádeš v texte

Robím manželovi prvý raz podklady pre daňové priznanie a potrebovala by som vedieť , resp. odobriť nasledovné:
má 16 bločkov na nákup materiálu - tie píšem do peňažného denníka ako výdavky na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov? áno
odvody do SP a ZP píšem do kolónky platby do fondov? (sú platené cez náš súkromný účet) áno
prevádzková réžia - kanc. potreby? ....... áno
sociálny fond - toto neviem, čo to je , nič také neplatím
len ak by mal zamestnancov
Kam uvádzam sumu za nákup PC (hotovosť) a platbu za internet (účet)?
všetko prevádzková réžia, ak PC je do 30000 Sk
Keď nám na účet pripísali neskutočný úrok 0,40 Sk, toto mám uviesť kde?
POZD príjmy ovplyvňujúce základ dane
Keď mal vyplatené nemocenské dávky, potrebujem to asi doložiť aj potvrdením zo SP, však? nie, ND neovplyvňujú ZD
Vopred ďakujem za všetky odpovede, linky, pripomienky, čokoľvek , čo ma pohne ďalej. A asi to robím aj naposledy.
ak to bude viac bločkov, radšej to prenechaj odborníkovi.
[/IMG]
STRELEC
30.12.07,14:06
A keďže manžel asi nie je plátcom DPH - bude to prípadne o to jednoduchšie.
Zváž ešte uplatnenie výdavkov % z príjmov.
Pred vznikom živnosti bol čo? Zamestnanec? Doma? V zahraničí? Musí vlastne podávať priznanie?
... asi by som volil b)
ickom
30.12.07,14:45
A keďže manžel asi nie je plátcom DPH - bude to prípadne o to jednoduchšie.
Zváž ešte uplatnenie výdavkov % z príjmov.
Pred vznikom živnosti bol čo? Zamestnanec? Doma? V zahraničí? Musí vlastne podávať priznanie?
... asi by som volil b)


Doteraz DPH ešte neplatil, podniká 4 mesiace.
Rozmýšľam, či vôbec tie bločky budem písať, lebo DPH je necelých 1000,-Sk
Pred živnosťou bol sám sebe pán :) Nebol nikde zamestnaný ani evidovaný na ÚP. Príjem bude mať tak cca 25 000,-Sk za mesiac. A potrebujem to daňové priznanie pre banku, keď chcem hypotéku. Môj príjem nestačí.
Ale asi brnknem našej firemnej účtovníčke, či by na to nehodila očko...
veronikasad
30.12.07,14:48
Doteraz DPH ešte neplatil, podniká 4 mesiace.
Rozmýšľam, či vôbec tie bločky budem písať, lebo DPH je necelých 1000,-Sk
Pred živnosťou bol sám sebe pán :) Nebol nikde zamestnaný ani evidovaný na ÚP. Príjem bude mať tak cca 25 000,-Sk za mesiac. A potrebujem to daňové priznanie pre banku, keď chcem hypotéku. Môj príjem nestačí.
Ale asi brnknem našej firemnej účtovníčke, či by na to nehodila očko...
ickom, zver to účtovníctvo radšej účtovníčke, aby si sa nezamotala . DPH a daň z príjmu nie je to isté. Ak nie je registrovaný ako dobrovolný platiteľ DPH, tak ju neplatí.

------
Veronika
STRELEC
30.12.07,14:50
Doteraz DPH ešte neplatil, podniká 4 mesiace.
Rozmýšľam, či vôbec tie bločky budem písať, lebo DPH je necelých 1000,-Sk
Pred živnosťou bol sám sebe pán :) Nebol nikde zamestnaný ani evidovaný na ÚP. Príjem bude mať tak cca 25 000,-Sk za mesiac. A potrebujem to daňové priznanie pre banku, keď chcem hypotéku. Môj príjem nestačí.
Ale asi brnknem našej firemnej účtovníčke, či by na to nehodila očko..."Firemná účtovníčka" sice nemusí "byť doma" u FO, ale ten nápad s "hodením očka" považujem za dobrý ... :):)
ickom
30.12.07,14:53
Navrhoval by som jednu z možností:
a) začať všetko o JU na Porade zaradom čítať (+ daň z príjmu)
b) nájsť manželovi účtovníka/účtovníčku
To druhé Ťa pohne skôr ďalej ako to prvé. Najmä ak ide o začiatky živnosti.

Ak sa mi nepodarí dostať v novom roku miesto, o ktoré mám v pláne sa uchádzať, prihlásim sa na kurz účtovníctva, nech nezaháľam :)
ayya
30.12.07,14:57
Doteraz DPH ešte neplatil, podniká 4 mesiace.
Rozmýšľam, či vôbec tie bločky budem písať, lebo DPH je necelých 1000,-Sk
Pred živnosťou bol sám sebe pán :) Nebol nikde zamestnaný ani evidovaný na ÚP. Príjem bude mať tak cca 25 000,-Sk za mesiac. A potrebujem to daňové priznanie pre banku, keď chcem hypotéku. Môj príjem nestačí.
Ale asi brnknem našej firemnej účtovníčke, či by na to nehodila očko...
je registrovany ako platca "depeha"? ked pises, ze dph je cca 1000? ma pridelene cislo pre DPH z danoveho, ktore sa zacina SK ??

ak nie, spocitaj tie vydavky v celej sume + pocitac ... to vyzera (pri prvom pohlade) vyhodnejsie na pausal, ale mozem sa mylit ... a robis to rucne, alebo na pocitaci v nejakom programe? kvoli penaznemu denniku sa pytam, lebo rucne je to sice viac pracne, ale prehladnejsie "pre oko" ;)
STRELEC
30.12.07,15:04
....
lebo rucne je to sice viac pracne, ale prehladnejsie "pre oko" ;)
?????????????????????????????
Dovolím si tvrdiť pravý opak!! A keby si videla moje písmo , tak nepovieš určite ani "ň":D:D
ayya
30.12.07,15:23
?????????????????????????????
Dovolím si tvrdiť pravý opak!! A keby si videla moje písmo , tak nepovieš určite ani "ň":D:D

sak ja som nemyslela vyplnene... ale prazdne - je tam pekne vidiet, ako sa aj prijmy aj vydavky spocitavaju... je tam vidiet logika tych stlpcekov ... a to v programe nie je az take jasne pri vyplnovani poloziek ... ja som jej chcela poradit, nech si vytlaci jednu stranu prazdneho dennika, aby si lahko uvedomila, kam co patri ... ;) tak sorry, sorry
:D :D dnes je tu superne srandovne :D :D
ickom
30.12.07,16:56
je registrovany ako platca "depeha"? ked pises, ze dph je cca 1000? ma pridelene cislo pre DPH z danoveho, ktore sa zacina SK ??

ak nie, spocitaj tie vydavky v celej sume + pocitac ... to vyzera (pri prvom pohlade) vyhodnejsie na pausal, ale mozem sa mylit ... a robis to rucne, alebo na pocitaci v nejakom programe? kvoli penaznemu denniku sa pytam, lebo rucne je to sice viac pracne, ale prehladnejsie "pre oko" ;)

Má pridelené IČ DPH. Tých 1000sk, čo som písala je čisto DPH za nákup materiálu (nákup materiálu je 5 651,- SK s DPH, z toho DPH je 902,10SK).
Teda ak rátam, že počítač bude nejakých 20 + ten materiál cca 6 = spolu 26tis.
Peňažný denník píšem ručne, mám celkom obstojné písmo (odkaz pre Strelca), tak to pôjde. Ako sa na to pozerám, asi mi bude stačiť jedna strana v celom denníku. Škoda, že nepredávajú po listoch, nemusela som minúť celých 30,-Sk! :)
evina
30.12.07,17:03
Má pridelené IČ DPH. Tých 1000sk, čo som písala je čisto DPH za nákup materiálu (nákup materiálu je 5 651,- SK s DPH, z toho DPH je 902,10SK).
Teda ak rátam, že počítač bude nejakých 20 + ten materiál cca 6 = spolu 26tis.
Peňažný denník píšem ručne, mám celkom obstojné písmo (odkaz pre Strelc a), tak to pôjde. Ako sa na to pozerám, asi mi bude stačiť jedna strana v celom denníku. Škoda, že napredávajú po listoch, nemusela som minúť celých 30,-Sk! :)

Je platiteľom DPH celý rok?, lebo ak nie myslím, že Vám bude výhodnejší paušál...
ickom
30.12.07,17:22
IČDPH mu pridelili myslím v októbri, teraz bude dávať prvý raz daňové priznanie ako živnostník. To sa ešte musím spýtať v robote, či si uplatňujem daňový bonus ja alebo si bude on. Keď som bola ešte v starej robote, tak nám ako zamestnancom naša ekonómka robila aj ročné zúčtovanie dane. To som sa o nič nestarala, ešte mi v marci prišiel na účet nejaký preplatok, čo bolo super.Tak teraz neviem, či aj u terajšieho zamestnávateľa to robí ekonómka za mňa alebo si to mám dávať sama... Som už zmätená jak stará včela...
Zoltán Kovács
30.12.07,17:24
IČDPH mu pridelili myslím v októbri, teraz bude dávať prvý raz daňové priznanie ako živnostník. To sa ešte musím spýtať v robote, či si uplatňujem daňový bonus ja alebo si bude on. Keď som bola ešte v starej robote, tak nám ako zamestnancom naša ekonómka robila aj ročné zúčtovanie dane. To som sa o nič nestarala, ešte mi v marci prišiel na účet nejaký preplatok, čo bolo super.Tak teraz neviem, či aj u terajšieho zamestnávateľa to robí ekonómka za mňa alebo si to mám dávať sama... Som už zmätená jak stará včela...

Toto by si mala mať uvedené aj na výplatnej páske, či daňový bonus priznávajú tebe alebo nie.
KEJKA
30.12.07,17:29
IČDPH mu pridelili myslím v októbri, teraz bude dávať prvý raz daňové priznanie ako živnostník. To sa ešte musím spýtať v robote, či si uplatňujem daňový bonus ja alebo si bude on. Keď som bola ešte v starej robote, tak nám ako zamestnancom naša ekonómka robila aj ročné zúčtovanie dane. To som sa o nič nestarala, ešte mi v marci prišiel na účet nejaký preplatok, čo bolo super.Tak teraz neviem, či aj u terajšieho zamestnávateľa to robí ekonómka za mňa alebo si to mám dávať sama... Som už zmätená jak stará včela...

neviem či si nemýliš pojmy
ičDPH naozaj pre účely DPH (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-10-2007-a.html) (s prefixom SK)
a DIČ pre DZP (bez prefixu)
lebo píšeš o ičDPH a vzápätí riešiš daň z príjmu (http://www.porada.sk/t6023-zakon-o-dani-z-prijmov-od-1-1-2007-a.html), daňový bonus ap.
A ako som si všimla, už vo viacerýh príspevkoch v tejto téme.
ickom
31.12.07,15:45
Pozeral som sa na to pridelenie - opravujem, pridelené má DIČ. Momentálne mu riešim peňažný denník, už ho mám hotový, čakám už len na faktúru za PC k 31.12.2007, faktúru za jemu vyplatenú prácu (príjem) a výpis z účtu za december a je to. Teda riešim daň z príjmu (bez prefixu) a potom budem hneď DPH ( s prefixom). Ešte som v tom neskúsená, tak sa neviem asi dobre vyjadriť. Všetko je niekdy prvý krát :)))))))
evina
31.12.07,15:49
Pozeral som sa na to pridelenie - opravujem, pridelené má DIČ. Momentálne mu riešim peňažný denník, už ho mám hotový, čakám už len na faktúru za PC k 31.12.2007, faktúru za jemu vyplatenú prácu (príjem) a výpis z účtu za december a je to. Teda riešim daň z príjmu (bez prefixu) a potom budem hneď DPH ( s prefixom). Ešte som v tom neskúsená, tak sa neviem asi dobre vyjadriť. Všetko je niekdy prvý krát :)))))))

Je vôbec platiteľom DPH?
KEJKA
31.12.07,15:50
ked nemáš pridelené ičDPH, tak DPH neriešiš.
Všetko na bločkoch a dokladoch dávaš do výdavkov včítane DPH, je to NEPLATITEĽ DPH.
ickom
31.12.07,15:57
Platca DPH má pridelené asi IČ DPH, ako som pochopila z predchádzajúcich príspevkov,však? Tak to nemá (zatiaľ). Ako som uviedla vyššie , podniká len 4 mesiace, teda daň ešte neplatil.

Mimochodom, aj vám dnes počítače pracujú takou závratnou rýchlosťou? To slimák je rýchlejší brat...
evina
31.12.07,16:02
Platca DPH má pridelené asi IČ DPH, ako som pochopila z predchádzajúcich príspevkov,však? Tak to nemá (zatiaľ). Ako som uviedla vyššie , podniká len 4 mesiace, teda daň ešte neplatil.

Mimochodom, aj vám dnes počítače pracujú takou závratnou rýchlosťou? To slimák je rýchlejší brat...

Ak nie je platiteľom DPH /nemá pridelené aj IČ DPH/, vrátim sa k svojmu príspevku vyššie, či nie je pre neho výhodnejšie použiť paušál, t.j. ak jeho príjmy znížiš o 40% /paušálne výdavky / a poistné do SP /ak platil / a ZP - zisti, či mu nevyjde výhodnejší základ dane. Ak sa náhodou jedná o remeselnú činnosť môže znížiť príjmy až o 60% paušálne výdavky.
liba2
31.12.07,16:06
Platca DPH má pridelené asi IČ DPH, ako som pochopila z predchádzajúcich príspevkov,však? Tak to nemá (zatiaľ). Ako som uviedla vyššie , podniká len 4 mesiace, teda daň ešte neplatil.

Mimochodom, aj vám dnes počítače pracujú takou závratnou rýchlosťou? To slimák je rýchlejší brat...
Skúsim to inak:
1. má kartičku (veľkosť ako obč.preukaz) na ktorej je uvedené DIČ začínajúce číslovkou 1....
2. ak je aj platiteľom DPH, potom musí mať ešte jednu takmer takú istú kartičku, na ktorej je uvedené okrem iného IČ DPH, ktoré je také isté ako DIč, avšak začína písmenkami: SK 1....

Ja som presvedčená (z predchádzajúcich príspevkov), že takú kartičku nemá, a že teda nie je regisstrovaný ako platiteľ DPH. V tom prípade si vôbec nevšímaš sumu DPH na dokladoch a pre tvoje účtovníctvo je rozhodujúca suma celkom. DPH sa nevykazuje nikde v peňažnom denníku a tiež nepodávaš daňové priznanie k DPH - DPH neriešiš. :)
ickom
31.12.07,16:27
Skúsim to inak:
1. má kartičku (veľkosť ako obč.preukaz) na ktorej je uvedené DIČ začínajúce číslovkou 1.... Má
2. ak je aj platiteľom DPH, potom musí mať ešte jednu takmer takú istú kartičku, na ktorej je uvedené okrem iného IČ DPH, ktoré je také isté ako DIč, avšak začína písmenkami: SK 1.... Nemá

Ja som presvedčená (z predchádzajúcich príspevkov), že takú kartičku nemá, a že teda nie je regisstrovaný ako platiteľ DPH. (Správne) V tom prípade si vôbec nevšímaš sumu DPH na dokladoch (nevšímala som si ) a pre tvoje účtovníctvo je rozhodujúca suma celkom. DPH sa nevykazuje nikde v peňažnom denníku ( máš pravdu, všimla som si to ) a tiež nepodávaš daňové priznanie k DPH - DPH neriešiš. :)

Doplnila som do textu
evina
31.12.07,16:28
A ešte teraz prekontroluj event. výhodnosť paušálu :rolleyes:
ickom
31.12.07,16:35
Dnes mi to riadne blbne, najprv to nechce odoslať a potom to pošle pre istotu 2x a teraz mi nejde zase vymazať ... Asi si chce už na dnes oddýchnuť, tak ho vypínam, dík všem a neskončite v nemocnici na výplachu žalúdka, resp. na chirurgii :)
ickom
02.01.08,16:36
A už to mám, bé-be :)
Jednoznačne paušál, dík všem...
ayya
02.01.08,19:17
:D :D :D
tak toto je uplne spicova tema, takuto poradu milujem ... :) vsetkym vam pridam bodik, vsetci si zasluzite uplne bez debaty ...
a za posledny prispevok prihadzujem aj ickom ;)
Melnick
02.01.08,19:33
Má pridelené IČ DPH. Tých 1000sk, čo som písala je čisto DPH za nákup materiálu (nákup materiálu je 5 651,- SK s DPH, z toho DPH je 902,10SK).
Teda ak rátam, že počítač bude nejakých 20 + ten materiál cca 6 = spolu 26tis.
Peňažný denník píšem ručne, mám celkom obstojné písmo (odkaz pre Strelca), tak to pôjde. Ako sa na to pozerám, asi mi bude stačiť jedna strana v celom denníku. Škoda, že nepredávajú po listoch, nemusela som minúť celých 30,-Sk! :)
ickom tu na porade si môžeš dať aj inzerát a možno ten peňažný denník ešte aj dobre predáš - rozobratý na jednotlivé listy. Ale bacha- nie že pôjdeš pod cenu !!! :D :D :D