Zuzana Boháčová
30.12.07,18:08
Dobrý večer,
chcem si prosím s vami ujasniť pojem "nedaňový náklad"
Napríklad pokuta zaplatená daňovému úradu
evidujem cez 548 - ako nedaňový náklad
tzn. že je to pripočitateľná položka, tzn. akoby ešte z nej musím zaplatiť daň,správne?

ďakujem
Zoltán Kovács
30.12.07,17:13
Dobrý večer,
chcem si prosím s vami ujasniť pojem "nedaňový náklad"
Napríklad pokuta zaplatená daňovému úradu
evidujem cez 548 - ako nedaňový náklad
tzn. že je to pripočitateľná položka, tzn. akoby ešte z nej musím zaplatiť daň,správne?

ďakujem

Akoby áno. Je to účtovný náklad, ktorý v rámci transformácie účtovného hospodárskeho výsledku treba pripočítať k základu dane. Zvyšuje zdaniteľný zisk.
Lydka R
30.12.07,17:14
Dobrý večer,
chcem si prosím s vami ujasniť pojem "nedaňový náklad"
Napríklad pokuta zaplatená daňovému úradu
evidujem cez 548 - ako nedaňový náklad
tzn. že je to pripočitateľná položka, tzn. akoby ešte z nej musím zaplatiť daň,správne?

ďakujem

daň nezaplatíš z tej pokuty, ale keďže sa to účtuje na nákladový účet, musíš to v DP "vyňať" z nákladov a tým sa ti zvýši základ dane.
A účtovala by som to na 545.
ayya
30.12.07,18:14
tzn. akoby ešte z nej musím zaplatiť daň,správne?
ďakujem

este ina formulacia: z hladiska zakladu dane je to tak, ako keby vobec pokuta neexistovala, lebo: na jednej strane si to davas do nakladov, na druhej strane to das ako pripocitatelnu polozku ... cize to mas aj + aj -

lebo: je to neuznatelny vydavok ... je to akoby uhradene z cisteho zisku ... volakedy sa to ani v nakladoch neuctovalo, ale rovno to islo zo zdrojov, vobec to neprebehlo cez vysledovku (dnesny ucet ziskov a strat) a tak to bolo "lepsie vidiet"
cece
14.03.08,11:34
Tiež sme zaplatili pokutu DÚ a účtovala som to 545. V Omege som si vytvorila 545/900 nedaňovú kde je aj možnosť na záložke si vybrať smerovanie tejto pokuty do správneho riadku Daňového priznania. Môže to ísť do II.časť - riadok 180? Ďakujem
liba2
14.03.08,11:41
Tiež sme zaplatili pokutu DÚ a účtovala som to 545. V Omege som si vytvorila 545/900 nedaňovú kde je aj možnosť na záložke si vybrať smerovanie tejto pokuty do správneho riadku Daňového priznania. Môže to ísť do II.časť - riadok 180? Ďakujem
Pripočítateľné položky si musíš zaradiť do časti III. a odtiaľ ti to omega prenesie do časti II. už sama.
Ja dávam pokuty na r.14 časti III.
cece
14.03.08,11:54
A r.14 časti III. si si zadala cez účtovný rozvrh na danom účte, alebo to robíš už priamo v daňovom priznaní? Nemám na tomto PC Omegu tak si to nemôžem skontrolovať? Ďakujem
liba2
14.03.08,11:56
A r.14 časti III. si si zadala cez účtovný rozvrh na danom účte, alebo to robíš už priamo v daňovom priznaní? Nemám na tomto PC Omegu tak si to nemôžem skontrolovať? Ďakujem
cez účt. rozvrh, tam kde sa nastavujú riadky do výkazov a DP. Ja predpokladám, že to tam máš tak nastavené. chcela som ťa len upozorniť, ako pracuje omega.
MartinkoK
17.03.08,08:55
Prosím Vás aj pokuta za oneskorenú úhradu DF je nedaňovým výdavkom? Je to síce iba 50,- Sk ale chcem sa uistiť. Mám to na riadku 180 - II časť DP PO a riadok č.14 III časť - A.
Dana K.
17.03.08,10:15
Prosím Vás aj pokuta za oneskorenú úhradu DF je nedaňovým výdavkom? Je to síce iba 50,- Sk ale chcem sa uistiť. Mám to na riadku 180 - II časť DP PO a riadok č.14 III časť - A.

Je to daňový výdavok.

Nedaňovým výdavkom sú pokuty platené daňovému úradu, soc. a zdr.poisť.