sjuzn
30.12.07,20:05
Dobry vecer, prosim poradte, co s tym:
firma kupila auto, evidencne cislo bolo pridelene 28.12.07, aj cestna dan bola zaplatena od tohto datumu.
S cim mam problem, je, ze firma 27.12 kupila phm a zimne pneu. Prosim Vas, mozem to dat do nakladov a uplatnit dph???
Dakujem vsetkym za odpovede. S pozdravom
KEJKA
30.12.07,19:11
Záleží, kedy auto bolo kúpené, zaradené mohlo byť dňom kúpy.
Pre evidenciu na DI je určená lehota, ktorú ste asi neporušili.
Pneu a PHM - môžete si uplatniť DPH. A je to nákladová položka - pneu, ak ste ich kúpili PO zaradení auta do užívania.
sjuzn
31.12.07,09:54
Takze chcem si to este ujasnit, ja som taka popleta, no co uz....

auto bolo zaradene do pouzivania 27.12.07 - faktura, vtedy boli kupene pneu a phm.
Evidencne cislo pridelene 28.12.07, tento datum bol uvedeny aj v DP k dani za motor. vozidlo.
Takze pneu aj phm mozem zaradit do nakladov aj uplatnit dph, aj ked boli kupene 27.12.???

Dakujem za odpevede, a hlavne Vasu trpezlivost. Pekny den
KEJKA
31.12.07,10:03
Záleží, kedy auto bolo kúpené, zaradené mohlo byť dňom kúpy.
Pre evidenciu na DI je určená lehota, ktorú ste asi neporušili.
Pneu a PHM - môžete si uplatniť DPH. A je to nákladová položka - pneu, ak ste ich kúpili PO zaradení auta do užívania.
čítaj odpovede pozorne.
KEDY SI KUPILA AUTO?
Johanka
31.12.07,10:32
Takze chcem si to este ujasnit, ja som taka popleta, no co uz....

auto bolo zaradene do pouzivania 27.12.07 - faktura, vtedy boli kupene pneu a phm.
Evidencne cislo pridelene 28.12.07, tento datum bol uvedeny aj v DP k dani za motor. vozidlo.
Takze pneu aj phm mozem zaradit do nakladov aj uplatnit dph, aj ked boli kupene 27.12.???

Dakujem za odpevede, a hlavne Vasu trpezlivost. Pekny den
Nie si popleta, len si musíš uvedomiť, že Tvoja otázka je riešená z pohľadu viacerých zákonov.
Daň z MV - kedy vzniká daňová povinnosť - dňom prvého použitia na podnikanie , tzn. nijako to nesúvisí s nákupom MV, pridelením EČV ....MV na podnikanie sa dá použiť aj keď je na tzv. prevozných značkách ;).

DPH - kedy vzniká nárok na odpočet DPH - § 49 Zákona o DPH
(1) Právo odpočítať daň z tovaru alebo zo služby vzniká platiteľovi v deň, keď pri tomto tovare alebo službe vznikla daňová povinnosť.

(2) Platiteľ môže odpočítať od dane, ktorú je povinný platiť, daň z tovarov a služieb, ktoré použije na účely svojho podnikania ako platiteľ s výnimkou podľa odsekov 3 a 7. Platiteľ môže odpočítať daň, ak je daň
a) voči nemu uplatnená iným platiteľom v tuzemsku z tovarov a služieb, ktoré sú alebo majú byť platiteľovi dodané,
b) ním uplatnená zo služieb a z tovarov dodaných s inštaláciou alebo montážou dodávateľom alebo na jeho účet, pri ktorých je povinný platiť daň podľa § 69 ods. 2 až 4 a ním uplatnená z tovaru, pri ktorom je povinný platiť daň podľa § 69 ods. 7,
c) ním uplatnená pri nadobudnutí tovaru v tuzemsku z iného členského štátu podľa § 11 a § 11a,
d) zaplatená správcovi dane v tuzemsku pri dovoze tovaru.

...zase to nemá nič spoločné z dátumom pridelenia EČV ;).