NeMaria
30.12.07,20:29
Ahojte, chcela by som vedieť, či máte nejaké skúsenosti s výstavbou krbu do hrubej stavby domu (bez priečok, podláh, omietok...). chceme cez zimu v dome kúriť, aby murivo lepšie schlo a aby sme mohli pokračovať v budovaní (priečky, elektrika, voda, kúrenie...) :) Počula som, že je dobré kúriť, ale ma aj odhovárali, vraj to nie je dobré pre krbovú vložku aj keď bude obostavaná. Poraďte prosím, ďakujem. m.
petmar
31.12.07,08:18
Podľa mňa je kúrenie v stavbe vždy dobrá vec. Čo sa týka kúrenia v akomkoľvek zdroji, keď prechádza z mrazu alebo z chladu do tepla, vždy sa orosuje, z čoho môže vzniknúť korózia rôzneho typu. Krb má tú "nevýhodu", že je drahý a ťažko opraviteľný, škoda by bola väčšia. Doporučujem kúriť tak, aby výmurovka do ďalšieho zakúrenia úplne nevychladla resp. rozkurovať čo najrýchlejšie a suchým drevom, nie na krátko ale radšej menej často a na dlhšiu dobu. Príjemné chvíle pri krbe...
AndrejG
31.12.07,19:16
Nieje to iba tak postavit krb uz do hotovej hrubej stavby. Na mieste kde stoji krb, musia byt na to dimenzovane zaklady(krb nieje lahky). Navyse, ako ho dostanete cez strechu? Pri dodatocnom otvarani strechy riskujete neskorsie problemy ako zatekanie, atd.

Co sa tyka vysusenia stavby, stavba tak ci tak vyschne az po 3-4 rokoch, aj keby ste stale kurili, vonkajsie steny tym nezohrejete, to jedine zateplenim a to poriadnym. Pokracovat vnutri mozete aj bez kurenia, ked mate okna a zateplite strechu, musi tam byt vzdy nad nulou(pokial vonku nebude -20).
NeMaria
03.01.08,10:46
Dakujem za rady, iba som dost dobre nepochopila otazku, ako dostaneme krb cez strechu:confused: Ani nabytok nedavas do domu cez strechu. Mame na dome dvere, cez ktore dvaja chlapi prenesu krbovu vlozku, a osadi sa na miesto, ktore je pre nu urcene. m.
gojko
03.01.08,10:52
Dakujem za rady, iba som dost dobre nepochopila otazku, ako dostaneme krb cez strechu:confused: Ani nabytok nedavas do domu cez strechu. Mame na dome dvere, cez ktore dvaja chlapi prenesu krbovu vlozku, a osadi sa na miesto, ktore je pre nu urcene. m.

AndrejG mal na mysli komín. Krb nie je len krbová vložka.
NeMaria
03.01.08,18:09
Aha! :) ...tak to som ozaj nepochopila... komin je u nas samozrejme sucastou hrubej stavby, kedze s krbom pocitame od zaciatku, a tiez krbar pri vystavbe komina povedal, kam otocit koleno a ako vysoko ho osadit... skor sa obavam toho, ako sa nam tam bude darit udrzovat teplotu, aby vlozka netrpela... dufam, ze ak bude stavba vykurovana, tak si bude nejaku tu plusovu teplotu udrzovat...:) m.
zubka
03.01.08,19:52
Dobry den,
chcem sa spytat, to vyhrievanie robite v hrubej stavbe s oknami alebo bez nich? Ze ci to ma vyznam robit, aj ak okna este nemame osadene, je tam len cista hruba stavba.
Dakujem
Zuzana
petmar
04.01.08,09:41
V stavbe bez okien vykurovať nemá zmysel, žiadny osoh, len škoda
AndrejG
04.01.08,10:02
Aha! :) ...tak to som ozaj nepochopila... komin je u nas samozrejme sucastou hrubej stavby, kedze s krbom pocitame od zaciatku, a tiez krbar pri vystavbe komina povedal, kam otocit koleno a ako vysoko ho osadit... skor sa obavam toho, ako sa nam tam bude darit udrzovat teplotu, aby vlozka netrpela... dufam, ze ak bude stavba vykurovana, tak si bude nejaku tu plusovu teplotu udrzovat...:) m.

Aha tak, no tak otazka vyzerala tak, ze ste po hrubej stavbe zmenili nazor a chcete dodatocne dorobit krb. :)
NeMaria
04.01.08,10:57
Dobry den,
chcem sa spytat, to vyhrievanie robite v hrubej stavbe s oknami alebo bez nich? Ze ci to ma vyznam robit, aj ak okna este nemame osadene, je tam len cista hruba stavba.
Dakujem
Zuzana

Samozrejme, ze s oknami. Bez nich to naozaj nema zmysel...:) No je tam este zopar otvorov, ktore treba uzatvorit, ako napriklad pod dverami, okolo pomurnice, zateplit krov, ale dufam, ze kym sa bude kurit, vsetko to bude dokoncene... :) m
fanos
13.01.08,18:23
Ahoj,
viem čo to je prísť v zime do nevykurovanej stavby, ale situáciu by som radšej riešil provizóznym telesom. Pri postavení a prevádzkovaní definitívneho krbu budeš mať na jar hrdzavú vložku, obité rohy obmurovky a iné škody. Čo tak postaviť pec s vnútorným rozmerom cca 40/40/40cm z plných pálených tehál na vápennú maltu(inokedy by som odporúčal hlinu ale kto sa teraz bude babrať s hlinou), strop z tehál položených na roxoroch a dvierka provizórne z plechu - hreje, akumuluje, je to hotové za jedno poobedie a skoro zadarmo. Pred každým zakúrením treba zapáliť v peci , lepšia priamo v sopúchu noviny a tak vytlačiť "štopel" studeného vzduchu v komíne.
Katabaticky
14.01.08,03:36
mno a zaklady pod krb mate hotove pretoze ak pises ze podlahy niesu hotove myslis iba potery alebo aj platne?

a toto sa da jednoducho riesit provizovnymi externymi kachlami na tuhe palivo s vyvodom do komina... zakuris si kolko potrebujes nemusis sa o nic starat na jar odmonruje odnesies a mas po starostiach mozes dalej stavat...

ak uz osadit krbovu vlozku planovanu tak napevno murovkou inak ti to prehrdzavie
ale obmurovka sa ti zacape zaprska dobije... bude len skoda ;-)


Klasicke liatinove kachle na tuhe palivo... krbata na zasutenie vuvodu do kominovej vlozky aby ste sa neotravili ;) a mozes kurit...