martina1981
08.03.05,17:14
Dobrý, píšem za svoju mamu. Robí u jednej podnikateľky, tá má malú firmu, dokopy 8 zamestnancov. Je u nej už 5 rokov, má pevnú pracovnú dobu a obedy jej prepláca gastrolístkami. Nejakú čiastku si pripláca ona sama, a nejakú časť jej platí zamestnávateľka. Ale teraz sa dozvedela od kamošky, ževraj má 2x do roka od štátu nárok na nejaký príspevok na tieto gastrolístky,tušim 3 Sk na jeden gastráč a robí sa aj ročné zúčtovanie týchto gastráčov? Čo je prosím Vás na tom pravdy?
Ešte dodám, že dostáva 50 Sk gastráče a každý mesiac už 5 rokov si dopláca na jeden gastrolístok 21,50 Sk. Nikdy jej to zamestnávateľka
nezmenila a dáva jej podpísať iba to, že tie lístky prebrala, žiadne iné tlačiva ohladne gastráčov jej podpísať nedala. Mamu to začalo zaujímať po tom, ako sa jej kamarátka chválila, že tento mesiac si nedopláca na gastrolístky, lebo sa jej ten príspevok z toho nejakého fondu nakumuloval a bol taký vysoký, že nemusela doplácať nič. Je to pravda, existuje niečo také? Ďakujem
Vera
08.03.05,17:00
Nemyslela náhodou sociálny fond??
martina1981
08.03.05,17:03
Asi myslela, vieš ako to je, jeden hovorí druhemu, druhý tretiemu a je z toho chaos. Je to reálne , čo jej povedala?
ondrejvla
08.03.05,17:25
Asi myslela, vieš ako to je, jeden hovorí druhemu, druhý tretiemu a je z toho chaos. Je to reálne , čo jej povedala?Martina, určite tým myslela Sociálny fond! Alebo si už počula, že by štát doplácal na stravu? Ani bezdomovcom, ani zamestnancom.
Vera
08.03.05,17:25
Podľa mňa je to takto : celý rok jej tvorila SF z mzdy, ale nevyužila ho. Potrebovala asi vykázať, že používa SF a tak jej dala príspevok na stravné lístky.

Ten sa totiž nezdaňuje ako nepeňažný príjem.

Takto to vidím ja :-)
martina1981
08.03.05,17:35
Vera, takto som to pochopila.Zo mzdy jej strhávala určitu čiastku a davala ju do soc. fondu, z ktorého teraz tie peniaze použila na tie gastráče. Správne?
Ešte sa opýtam, načo sa tie peniaze do toho soc. fondu strhávajú? Musí sa to, alebo nie? Na výplatnej páske mama nič také nemá, takže je to všetko OK?
Vera
08.03.05,17:47
Nie, zo mzdy sa jej to nestrháva. To vytvára firma, teraz neviem či z hrubej alebo čistej. Skôr by som povedala z hrubej. (nie som mzdárka :-) )

Je povinnosťou každého zamestnávateľa vytvárať sociálny fond a potom ho použiť na rôzne veci - ako napr. príspevok na stravné, na rekonvalescenciu - či už fitko, nejaký šport, príspevok na lístky do divadla...je toho proste kopec.

Keď si dáš cez vyhľadávač "sociálny fond" je tam toho viac.

Môžeš mamu kľudne ubezpečiť, že ona v mzde o nič neprišla.
martina1981
08.03.05,17:53
Vera, posledná vec, môžu si napr. zamestnanci okontrolovať načo použila alebo využíva peniaze zo soc. fondu? Nič im totiž neplatí, nikam ich neposiela. Je to typická podnikateľka podla vzoru nič naviac vám nedám aj keď nato mám.Do fitka a divadla a čo ja viem kam chodí asi sama s mužom
Vera
08.03.05,18:23
Juj, tak to ti ja neviem. možno sa skúsiť spýtať, ale podľa toho čo vravíš nebude nadšená z otázok tohto typu. My konkrétne s tým problém vôbec nemáme, práve naopak :-)

Ale poznám prípad (môj priateľ) robí vo firme 4 roky a tiež nemal žiadne ako by som to nazvala - zvýhodnenia vyplývajúce z tvorby sociálneho fondu.

Ale podľa toho čo hovoríš, že je to malá podnikateľka - vychádza mi, že možno aj mzdy sú nízke, z čoho vyplýva, že tvorba sociálneho fondu, čo je myslím 0,6 % z hrubej mzdy - do sociálneho fondu sa nenazbieralo nejako veľa peňazí.
martina1981
08.03.05,18:30
Diky za odpovede, konečne tomu trochu rozumieme, ja aj mama :) .Keď sme to tak narýchlo zrátali mzdu za 8 zamestnancov a z toho 0,6%, vyšla nám celkom zaujímavá suma. Nuž asi sa fakt chodí regenerovať za nich všetkých :o Pekný večer
ondrejvla
08.03.05,20:48
Diky za odpovede, konečne tomu trochu rozumieme, ja aj mama :) .Keď sme to tak narýchlo zrátali mzdu za 8 zamestnancov a z toho 0,6%, vyšla nám celkom zaujímavá suma. Nuž asi sa fakt chodí regenerovať za nich všetkých :o Pekný večerMartina a myslíš si, že je sama? Vieš koľko je takých podnikateľov na Slovensku?! Sú spokojní, že tvoria fond, ale dať viac zamestnancom, alebo im aspoň kúpiť Gastrolístky v hodnote najnižších diét, to by zaťažilo ich rozpočet. Radšej dajú podpísať zamestnancovi vyhlásenie, že nemá záujem o stravné lístky! Takže ver len tomu, čo vidíš a čo máš! Ale ver aj nám Poraďákom, táto stránka je super. Pá.
Naile
10.03.05,11:10
SF sa tvorí najmenej vo výške 0,6 % z objemu hrubých miezd zamestnancov. SZČO na seba nemôže ani tvoriť, ani použiť SF. Teda Vašá podníkaťeľka legálne nemôže použivať prostriedky zo SF, musí použiť SF len pre zamestnancov.
Vera
10.03.05,12:03
To Natalie : lenže kto jej dokáže, že ho nedala zamestnancom, ale použila ho ona sama??

To by sa do toho museli obuť zamestnanci, ale keďže nechcú prísť o flek, tak tíško to trpia.

Môj priateľ má ten istý problém. Radšej to nechal tak, ako by mal robiť zlobu u šéfa ...
martina1981
13.03.05,17:22
Vera, presne si to povedala. Kto jej dokáže že ho použila ona a nie zamestnanci? Nikdy sa nestalo, že by mali nejakú výhodu alebo im niečo dala. Len sa divím, prečo si niektorí zamestnávatelia myslia, že ich zamestnanci sú uplni blbci ... To že sa neozvú, neznamená že sú neznalí svojich práv.
Ešte sa chcem opýtať, mama pracuje ako zdrav. sestra, má nárok na nejaké oblečenie a ak áno tak ako často si može na seba niečo kúpiť? Pred pár rokmi jej kupila nejaké handry ale rozpadávajú sa jej topánky a chce si ich kupiť sama. S čím samozrejme nesúhlasím. Podľa mna má nato nárok.
ondrejvla
13.03.05,17:41
Vera, presne si to povedala. Kto jej dokáže že ho použila ona a nie zamestnanci? Nikdy sa nestalo, že by mali nejakú výhodu alebo im niečo dala. Len sa divím, prečo si niektorí zamestnávatelia myslia, že ich zamestnanci sú uplni blbci ... To že sa neozvú, neznamená že sú neznalí svojich práv.
Ešte sa chcem opýtať, mama pracuje ako zdrav. sestra, má nárok na nejaké oblečenie a ak áno tak ako často si može na seba niečo kúpiť? Pred pár rokmi jej kupila nejaké handry ale rozpadávajú sa jej topánky a chce si ich kupiť sama. S čím samozrejme nesúhlasím. Podľa mna má nato nárok.
Samozrejme, že má nárok na pracovný odev aj obuv!!!!! Nech sa nenechá odsunúť nabok u šéfa, ale nech trvá na tom. Alebo nech sa drzo spýta, či má ako zdravotná sestra pracovať v ambulancii v civile.
lenkak
13.03.05,19:05
Samozrejme že má na to nárok. My máme zamestnancov vo výrobe, ktorým raz do roka sa kúpia: hrubú bundu, montérky, topánky a každý štvťrok čiastiace prostriedky (mydlá, tekuté mydlá, krém).
rene
13.03.05,19:14
Podľa mňa je to takto : celý rok jej tvorila SF z mzdy, ale nevyužila ho. Potrebovala asi vykázať, že používa SF a tak jej dala príspevok na stravné lístky.

Ten sa totiž nezdaňuje ako nepeňažný príjem.

Takto to vidím ja :-)
Podľa mňa sa príspevok zo SF zdaňuje, čo na to ostatní ?
petra:-)
14.03.05,05:45
Príspevok zo SF sa zdaňuje, nie však v prípadoch, aj ide o plnenia, ktoré sú od dane oslobodené.
Myslím, že Vera mala na mysli práve takéto plnenie a to nepeňažný príspevok na stravu (§5,ods7,písm.b), ktorý je pre zamestnanca príjmom oslobodeným bezohľadu na to, z akých prostriedkov mu ho zamestnávateľ poskytne. :)