vilob
30.12.07,20:51
ahojte. do novostavby sme si kúpili eurookná. zhruba po roku sme sa nasťahovali a od vtedy sa nám každú zimu okná rosia (už 5 rokov). vlhkosť v dome máme 50-60%. potrebovala by som len poradiť, či je tá vlhkosť vysoká a teda problém je tam, alebo to bude zlou kvalitou okien. ďakujem za rady.
katkapekly
30.12.07,20:19
ahoj. dala som vyhľadávať vlhkosť v dome, a našla som, že "Zdravotní experti doporučujú, že zdravá relatívna vlhkosť pre domov by mala byť medzi 40 a 60% RH." Takže ste v norme. Pokiaľ ide o tie okná, moja kamarátka robí vo firme s oknami a hneď ako sme si dali vymeniť okná, ma upozornila, že ak sa nám budú rosiť, tak máme zlé okná. U nás ale išlo o plastové okná, neviem, či pri drevených je to inak. To je všetko, čo o tom viem. Na základe toho by som ja bola išla už dávno reklamovať, a ak je to stále v záruke, tak aj teraz. Pekný zvyšok dňa!:)
Ninna
30.12.07,20:22
Máte žalúzie?
Ninna
30.12.07,20:25
ahoj. dala som vyhľadávať vlhkosť v dome, a našla som, že "Zdravotní experti doporučujú, že zdravá relatívna vlhkosť pre domov by mala byť medzi 40 a 60% RH." Takže ste v norme. Pokiaľ ide o tie okná, moja kamarátka robí vo firme s oknami a hneď ako sme si dali vymeniť okná, ma upozornila, že ak sa nám budú rosiť, tak máme zlé okná.
Nie je to pravda
U nás ale išlo o plastové okná, neviem, či pri drevených je to inak. To je všetko, čo o tom viem. Na základe toho by som ja bola išla už dávno reklamovať, a ak je to stále v záruke, tak aj teraz. Pekný zvyšok dňa!:)
:---:--- Základné princípy fyziky to vysvetľujú...
katkapekly
30.12.07,20:53
až teraz keď som si pričítala tie červené písmenká, mi došlo, že ja som mala na mysli rosenie zvnútra - akože medzi sklami - o tom hovorila tá moja kamarátka. tak sa ospravedlňujem že som zavádzala. Ale napokon neviem, kde sa im tie okná rosia:---
najag
01.01.08,13:04
Rosenie okien je prirodzeny fyzikalny jav, ktory zavisi na relativnej vlhkosti, na teplote vnutorneho prostredia , vonkajsiej teplote a teplote rosneho bodu v mieste styku zasklievacej listy a distancneho ramika.Tato teplota rosneho bodu sa da posunut smerom vyssie teplym ramikom a vzdialenostou medzi distancnym ramikom a zasklievacou listou, ktora musi byt vacsia, ako 2mm. Teplotu rosneho bodu je mozne znizit znizenim relativnej teploty, cim ale dochadza k zmene - znizeniu tepelnej pohody, alebo zvysenim vnutornej teploty, co predstavuje narast nakladov na vykurovanie o 7 % na kazdy zvyseny stupen. Taktiez moze ist o stratu argonu, alebo kryptonu medzi sklami.
melbak
01.01.08,14:12
aj nam sa rosia ale plastove okna z vnutornej strany (nie medzi sklami) rano je voda aj na parapete, mam pocit, ze parapet(dreveny) zacne hnit, zaujímavy postreh je s tou reklmaciou, len neviem, ci by to firma Celiga z nitry uznala
evina
01.01.08,14:21
Plastové okná sa mne osobne zarosia iba vtedy, ak mám stiahnuté žalúzie /zavreté/ a napr. na noc vypnem radiátor - takže je to tej fyzike podľa mňa ako píše najag... Samozrejme, že niektoré okná môžu byť chybné ...
marymka
01.01.08,14:49
Podľa mňa je to len o tých vzájomných teplotách. Jedno okno mám plastové a ako sa vonku začalo ochladzovať začali mi po vnútorných sklách stekať potoky. Na starých drevených mi to nerobí tak často tie niečo nasajú aj do seba ale rosia sa aj vo vnútri. A to som si myslela že je to výhra mať plastové okná.
Zoltán Kovács
01.01.08,14:53
Mám tzv. francúzske okná (až po zem) z plastu, a k tomu podľahové kúrenie. A tento problém s rosením vôbec nepoznám. Moji rodičia zase v paneláku vymenili staré za plastové. Rosili sa iba dovtedy kým sa panelák nezateplil.
ajale
01.01.08,18:14
My mame zatepleny panelak, nove plastove okna a okna sa nam tiez rosia z vnutornej strany. Ak susim pradlo v ten den/vecer v byte voda z okien steka na parapety a obcas sa v noci zobudim na kvapkanie vody na parkety. Tiez si s tym neviem rady, pricom byt nie je nas a teplotu v byte nemozem znizit kvoli babatku.:confused:
Elena Navrátilová
01.01.08,18:41
Vetraj v krátkych intervaloch. Odstav kúrenie, otvor okno... vzduch musí cirkulovať. Vlhký vzduch musíš len vymeniť, lebo na kúrení sa nedoplatíš. Teplý vzduch ide hore... staré fyzikálne pravidlo, teda vymeň vetraním vzduch v miestnosti. Zavri okno, nastav potrebnú teplotu. A v prípadne niekoľkokrát denne opakuj.
vilob
01.01.08,21:41
ďakujem za odpovede. zrejme to fakt bude len tou fyzikou. akurát zisťujem, že ako vonku trošku stúpla teplota, aj okná sa menej rosia. najlepšie by bolo asi fakt to vetranie... vyskúšame. ešte raz vďaka.
najag
02.01.08,11:55
V prilohe davam k dispozicii zavislost kondenzacie vody v zavislosti na vlhkosti vzduchu a teplote rosneho bodu. Pomoze k pochopeniu problemu.
Zaver: Ak intenzivne vetrame, budeme mat v miestnosti suchy vzduch, u ktoreho nehrozi riziko kondenzacie vodnej pary, nehrozi riziko vzniku pliesni na povrchu konstrukcii. V zime je ovela vyssi tlak vo vnutri bytu o 1 030 Pa pri teplote + 20 stupnov Celzia, ako tlak vonku pri napr. -15 stupnov Celzia. Takze vodna para sa snazi pretlacit cez konstrukciu. Toto zabezpecuje technologia Illbruck 3 pri montazi plastovych okien, ktoru si vsak malokto dava z financnych dovodov.
mimusa
02.01.08,12:47
Vetraj tak, ze ked otvoris okno sa ti z vonkajsej strany okno zarosi a kym nebude ciste tak musis vetrat, mam to odskusane trva to asi 5-8 minut, ale rychlo sa ti miestnost otepli, dolezite je vetrat rano, naobed a vecer pred spanim
Bionda
02.01.08,12:55
Ja mám tiež eurookná a predtým aj v paneláku sme mali( dvoch rozdielnych výrobcov), ale nestalo sa mi ani raz žeby sme ich mali zarosené . To je nejaké divné. A robia ti to všetky okná v byte rovnako?
Elena Navrátilová
02.01.08,13:13
Divné? Mne sa zdá normálne keď sa plastové okno alebo eurookno v zateplenom panelovom dome primerane rosí. Keď sa suší prádlo, viac kvietkov, akvárium... toto všetko má vplyv aj na rosenie okien. Skôr by som bola prekvapená, keby sa v zateplenom dome okná nerosili. To by naznačovalo nekvalitnú prácu. Už len tým, že živý tvor... odparuje sa tekutina z tela. Predsa aj o tom je regulácia telesnej teploty. Potenie, vylučovanie tekutiny cez kožu. Treba si len osvojiť používanie plastových okien, resp. eurookien. V konečnom dôsledku aj priestupnosť okien sa mení. Takže čím nižší koeficient priestupnosti, tým je rosenie prirodzenejšie. Okno má držať teplotu v byte a chlad pred bytom. Je to zrozumiteľné? A vtedy je normálne rosenie z vnútornej strany okna. ;)
VladoaKatka
02.01.08,14:38
Tiež sa mi to zdá divné, že sa okná rosia? My máme aj eurookná drevené aj plastové, aj na prízemí aj na poschodí, ale nestáva sa nám, že by sa rosili, ani v kuchyni ani v spálni. Pekne sa zarosí vonkajšie sklo, keď otvorím okno a naozaj za 8-10 minút je suché, to značí, že vlhkosť z izby je už preč a môžem okno zavrieť.

Keď sušíte prádlo, je dobré použiť mikroventiláciu, tak to robím v sušiarni. Priznám sa, že v pri sušení prádla v sušičke už sa mi stalo, že som neotvorila mikroventiláciu a okno sa mi zvnútra zarosilo. Ale v miestnostiach, kde sa žije, to by nemalo byť.
Elena Navrátilová
02.01.08,15:14
Áno, lebo vetráš. Intenzívne a krátko. Dúfam, že nedošlo k nedorozumeniu a všetci sa bavíme o zateplených domoch. ;)
ZuzikT
02.01.08,16:01
Ja mám tiež ten problém,ale len v jednej izbe.Tam vetrám aj 5 krát denne,dlho aj krátko a mám tam skôr zimu ako sucho.Skúšala som asi všetky triky s vetraním a bohužiaľ nie som úspešná.Už som rozmýšľa, že kúpim ten pohlcovač vlhkosti z reklami.Inak v celom byte je to ok a plastové okná mám už 2 roky.Tento problém sa mi objavil len túto zimu.
Candy
02.01.08,16:03
Má niekto skúsenosti aj s rosením na plastových oknách s trojsklom?
najag
03.01.08,12:50
Mne sa rosia okna, ktore su s tromi sklami. Vzdy, ked su na to podmienky. Pretoze ani okna s tromi sklami neeliminuju fyzikalne zakony.Takze ked nastanu podmienky a teplota v mieste zasklievacej listy a skla pri danej relativnej vlhkosti klesne pod teplotu rosneho bodu pri danej teplote v miestnosti a danej vonkajsej teplote, tak sa orosia...:D Ale troje zasklenie ma prestupovy cinitel 0,7, takze je to o inej kvalite, stredne sklo funguje ako zrkadlo. Nerobim si z toho tazku hlavu, pretoze viem, ze ked zvysim o nieco teplotu, tak problem nebude, ale je to o tych 7% zvysenych nakladoch na kazdy stupen:D
LATRYNA
03.01.08,16:00
V nijakom prípade sa okná s izolačným dvojsklom (plastové,euro..) nesmú v priestore medzi sklami rosiť!!! Treba podať reklamáciu, ak sú okná ešte v záruke.
vilob
03.01.08,22:34
ja som mala na mysli rosenie z vnútornej strany, nie medzi sklami. už som trošku spokojnejšia, že teda zrejme fakt nebude problém v oknách, len ma na druhej strane mrzí, že sa s tým rosením budem musieť zmieriť. máme totiž na oknách okrasné lišty - aj z vnútornej strany, a kvôli tomu že sú stále mokré, začínajú sa odliepať. takže nezostáva nič iné, len utierať, utierať a utierať...
najag
04.01.08,10:11
Rosenie medzi sklami je problem, ktory sa tu neriesi, lebo je to problem na reklamaciu, ide o vyrobnu zavadu. Rosenie skiel zo strany interieru je fyzikalny problem, ktory je mozne riesit znizenim relativnej vlhkosti castym a intenzivnym vetranim, zvysenim teploty v miestnosti, upravou vnutornych parapiet, aby nebraniíli priechodu tepla na skla okna a teda neboli tak siroke, zdvihanim zaluzii v noci, aby neposobili ako tepelne mosty, odstranenim kvetov z miestnosti......instalaciou vonkajsich zaluzii, aby sa zmensila teploty vonkajsich skiel v noci.....rieseni je mnoho. Ale v kazdom pripade je treba mat informaciu o velkosti relativnej vlhkosti a teda si zakupit vlhkomer.
RADKA11
04.01.08,14:58
Ja mám tiež ten problém,ale len v jednej izbe.Tam vetrám aj 5 krát denne,dlho aj krátko a mám tam skôr zimu ako sucho.Skúšala som asi všetky triky s vetraním a bohužiaľ nie som úspešná.Už som rozmýšľa, že kúpim ten pohlcovač vlhkosti z reklami.Inak v celom byte je to ok a plastové okná mám už 2 roky.Tento problém sa mi objavil len túto zimu.



Ten pohlcovač vlhkosti z reklami si nekupuj. Ja som ho kúpil a je to pekná blbosť. Dva týždne sal vodu a teraz nič.Pritom by mala tableta vydržať dva mesiace.
misomiso
04.01.08,15:15
Mne sa rosia okna, ktore su s tromi sklami. Vzdy, ked su na to podmienky. Pretoze ani okna s tromi sklami neeliminuju fyzikalne zakony.Takze ked nastanu podmienky a teplota v mieste zasklievacej listy a skla pri danej relativnej vlhkosti klesne pod teplotu rosneho bodu pri danej teplote v miestnosti a danej vonkajsej teplote, tak sa orosia...:D Ale troje zasklenie ma prestupovy cinitel 0,7, takze je to o inej kvalite, stredne sklo funguje ako zrkadlo. Nerobim si z toho tazku hlavu, pretoze viem, ze ked zvysim o nieco teplotu, tak problem nebude, ale je to o tych 7% zvysenych nakladoch na kazdy stupen:D

Aj tak nechapem, ako sa tebe mozu rosit okna s koeficientom 0,7, ked mne sa nerosia dvojskla, ktore boli montovane spolu s plastovymi oknami pred 15 rokmi a vtedy bol tusim koeficient prestupu tepla pre dvojskla 2.8.
Ninna
04.01.08,15:28
Záleži aj na tom aká je veľká sklenná plocha u tých okien s koeficientom 0,7. A od priestorov kde sú okná namontované....
RADKA11
04.01.08,15:33
Máme doma plastové okná menené v októbri 2007. V spálni su ráno zarosené až po vrch. Napadla ma mala finta_zapálila som malú sviečku na parapete, a aké prekvapenie. Oheň nehorel vertikálne, ale a to doslova horizontálne!!!:mad::mad::mad: Takže tesnosť medzi krídlami je veľmi biedna. Na nejakej stránke som čítala, že okná si po čase "sadnú" a že ich treba nastaviť. V pondelok idem do firmy, ktorá okna menila a potom dám vedieť ako som dopadla.:cool:
misomiso
04.01.08,20:17
Okna sa daju dostelovat a pravdepodobne neboli nastavene uz z vyroby.

Na druhej strane - ak sa ti rosili ked prepusatli vzduch - cize vetrali, tak teraz to bude asi este horsie.
Ninna
05.01.08,16:51
korduľa
13.02.09,09:43
vie mi niekto poradit firmu v BA, ktora robi servis eurookien? pripadne kto ich vyraba, mozno by som sa s nimi dohodla, uz rok neviem nikoho zohnat, pretoze sa neobtazuju, kedze to pre nich nie je zaujimave, ako ked si niekto kupuje nove.
dakujem
jun2006
15.02.09,16:44
ahoj. dala som vyhľadávať vlhkosť v dome, a našla som, že "Zdravotní experti doporučujú, že zdravá relatívna vlhkosť pre domov by mala byť medzi 40 a 60% RH." Takže ste v norme. Pokiaľ ide o tie okná, moja kamarátka robí vo firme s oknami a hneď ako sme si dali vymeniť okná, ma upozornila, že ak sa nám budú rosiť, tak máme zlé okná. U nás ale išlo o plastové okná, neviem, či pri drevených je to inak. To je všetko, čo o tom viem. Na základe toho by som ja bola išla už dávno reklamovať, a ak je to stále v záruke, tak aj teraz. Pekný zvyšok dňa!:)

somarina. Ak sa okna rosia klasicky z vnutornej strany (pozor - nie vnutri samotneho okna), tak je problem bud v osadeni okna, konstrukcii okna, alebo konstrukcii domu alebo spravani obyvatrelov:

a. osadenie okna - vyskytol sa tepelny most, vhkost sa zraza na najstudensom bode - okne. Treba zmerat bezdotykovym teplomerom a ak je to tak - reklamovat

b. konstrukcia okna - bezne okna nemavaju/nemali takzvany teply ramik ale ramik z AL. V bode dotyku sa vytvori tepelny most - zraza sa vhkost. Je to konstrukciou - teda sa neda reklamovat (ak ste si ten ramik nepriplatili)

c. konstrukcia domu - problem moze byt vo vhkosti stavby (nie vnutorneho priestoru) - vylieci len cas, ak nelvhnu steny mozes len cakat, kym novostavba vyschne (porobeton aj 5 rokov)

d. spravanie ludi - malo vetrate, nemate radiatory pod oknami..
elpe03
15.02.09,21:24
mam tiez problem z oknami no verim ze planovane tohorocne zateplenie to vyriesi ...potom dam vediet
Julian
16.02.09,20:36
Ak si niekto prečíta všetky príspevky tejto temy tak ho určite prejde chuť niečo s oknami vôbec robiť. Ale podľa mňa to nie je až také strašné.
Keď nam menili okna v paneláku (plastové), tak nás upozornili, že v pri väčších mrazoch sa môže spodný okraj okna tak do 3 cm orosiť a tak to aj je, hoci nie všade-niekde vôbec (stáva sa to ozaj len pri poriadnych mrazoch). Dom je nezateplený.

V rodinnom dome, kde sa pôvodné okna nielen rosili, ale pri väčšich mrazoch boli celé tabule skla zamrznuté a neprehľadné sme sa rozhodli pre eurookná, ale keďže som vedel, že eurookna s dvojitým sklom "tečú" rozhodli sme sa pre trojskla. Teraz sa okna vôbec vôbec nerosia.
najag
17.02.09,13:00
Zaujimave, ako sa pricina rosenia zamiena za dosledok. Ved predsa fyzikalne zakony funguju, aj ked sme chybali vtedy v skole. Okno nie je nikdy pricinou rosenia, na okne je iba dosledok.:D