betka
30.12.07,21:54
Prišlo mi nasledovné upozornenie, ak už niekto písal, ospravedňujem sa.

V zmysle par. 77/4 zákona 2222/2004 o DPH podľa odseku 2 alebo 3 (platiteľ u kt. je ZO kalendárny štvrťrok) si môže zvoliť za ZO kalendárny mesiac a túto skutočnosť oznámi písomne DU. Zmenu ZO môže platiteľ vykonať od prvého mesiaca po uplynutí kalendárneho štvrťroka a takto zvolené ZO platí do konca kalendárneho roka.

Na základe uvedeného upozorňujeme platiteľov DPH, kt. v zmysle 77/4 zákona 222/2004 o DPH v znení neskorších predpiso zvolili za ZO kalendárny mesiac napriek tomu, že nedosiahli zákonom požadovaný obrat, že takto nimi zvolené ZO platí v zmysle citovaných ustanovení zákona len do 31.12. príslušného kalendárneho roka. V prípade, že aj naďalej (napriek tomu, že nedosahli zákonom stanovený obrat-najmenej 10 mil. Sk za predchádzajúci kalendárny rok) chcú mať ZO kalendárny mesiac, sú povinný do 31.12. príslušného kalendárneho roka písomne oznámiť správcovi dane, že od 1.1. nasledujúceho roka chcú mať zvolené ZO kalendárny mesiac.

V prípade, že tak neurobia a v predchádzajúcom kalendárnom roku nedosiahli obrat najmenej 10 mil. Sk, od 1.1 nasledujúceho roka je pre nich ZO kalendárny štvrťrok.

Teda nezabudnime...(zajtra posledný deň)
betka
30.12.07,21:03
Prosím o vymazanie tohto príspevku, nesprávne som ho zaradila. Nemal byť medzi zákonmi, ale v DPH, kde som ho už vložila.
Ďakujem.
apo
02.01.08,09:30
Ďakujem za túto DOLEŽITÚ správu. Ja som ju zachytil až dnes 2.1.2008. Pozrel som ustanovenie 77/4 a domievam sa, že pre tých platiteľov, ktorí z vlastného rozhodnutia sú mesační platcovia nie je posledný deň 31.12.2007 v ktorom mali oznámiť svoje rozhodnutie zotrvať v režime podávania DP každý mesiac.

(4) Platiteľ podľa odseku 2 alebo 3 si môže zvoliť za zdaňovacie obdobie kalendárny mesiac a túto skutočnosť oznámi písomne daňovému úradu. Zmenu zdaňovacieho obdobia môže platiteľ vykonať od prvého mesiaca po uplynutí kalendárneho štvrťroka a takto zvolené zdaňovacie obdobie platí do konca kalendárneho roka.

Za logické by som považoval oznámiť svoje rozhodnutie do 25.1.2008 keď ozaj viem, že som nedosiahol obrat 10 mil a Sk a na základe tohoto poznania urobím podanie smerom k správcovi dane.

Prosím o stanovisko lebo mám jedného klienta, ktorý chce zotrvať v mesačnom režime ale obrat nedosiahol.

Ďakujem

apo