agggi
30.12.07,21:04
Dobry, vie mi niekto poradi? S manzelom sa chcem rozviest, lebo od nas odisiel. Mame jedno dieta 17mes. Mame spolocny dom, pozemok vsa je iba v mojom vlastnictve, tak isto aj stavebne povolenie je pisane a vybrane na stav. urade na moje meno. Kolko prava ma moj manzel na dom, ked vsetko vybavujem ja a aj uver na dom platim ja a je vybrany na moje meno. Ma niekto neaku podobnu skusenost? Vsetky faktury a ucty, co sme kupovali zariadenie a material na dom mam ja. Prosim poradte.
Dakujem:confused:
Kováčka
30.12.07,21:02
Záleží na tom, kto je na vlastníckom liste. Ale keďže ste dom nadobudli počas manželstva, obávam sa, že manželovi bude patriť polovica a je jedno kto to vybavoval a platil. Asi ho budeš musieť z tej polovice vyplatiť... Takže v Tvojom prípade by som určite pohľadala DOBRÉHO právnika.
... A ešte aj dobrého psychológa ... Budeš ho potrebovať!
agggi
31.12.07,18:28
Dakujem za odpoved, dom nieje este na liste vlastnictva, nakolko este nieje skolaudovany. Mam iba list vlastnictva na pozemok, ten je iba na moje meno. Kolaudovat sa bude tiez iba na moje meno, nakolko aj stavebne povolenie je iba na moje meno. Co takto. Poradte niekto.
Dakujem
Chobot
02.01.08,08:26
Dakujem za odpoved, dom nieje este na liste vlastnictva, nakolko este nieje skolaudovany. Mam iba list vlastnictva na pozemok, ten je iba na moje meno. Kolaudovat sa bude tiez iba na moje meno, nakolko aj stavebne povolenie je iba na moje meno. Co takto. Poradte niekto.
Dakujem

Aj tak platí to, čo napísala Kováčka, že pokiaľ ste ten pozemok nadobudli počas trvania manželstva, je to spoločný majetok, aj keď je písaný iba na teba. Musela by si preukázať, že si ho nadobudla z nejakých peňazí, ktoré si buď zdedila, alebo dostala darom.

V manželstve nie sú "moje" a "tvoje" peniaze, ale je to bezpodielové spoluvlastníctvo.

Neverím, že sa manžel len tak ľahko vzdá spoločne nadobudnutého majetku, tak sa priprav na riadne dokazovanie na súde. Tu ti jednoznačné stanovisko neiveme dať, lebo nevidíme všetky dôkazy a dokumenty. TO musí sudca rozhodnúť, ako sa podelí spoločný majetok (aj keď je písaný len na teba).
elli
03.01.08,16:08
Naviac, aj ked je stavebne povolenie a uver "na tvoje meno", ak ste dom stavali a uver splacali pocas manzelstva, t.j. zo spolocnych penazi, v deleni majetku sa to celkom urcite zohladni - ci uz sa to pomenuje "podiel z BSM", alebo "nahrada toho, co bolo zo spolocneho vynalozene na majetok vo vylucnom vlastnictve jedneho z manzelov".

Ak si pozemok nadobudla pred uzavretim manzelstva kupou, darom, dedicstvom, restituciou alebo po uzavreti manzelstva darovanim, dedicstvom, restituciou, nepatri do BSM. Ak bol nadobudnuty za trvania manzelstva KUPOU, tvori BSM.
agggi
04.01.08,18:28
dakujem za odpovede, pozemok som si kupila este pred uzavretim manzelstva.
Takze podla tohoto je iba moj, tak isto mi darovali veci moji rodica, maju o tom doklad, takze to dufam odrataju. Takze spolocny majetok je iba dom, aj to manzelovi nepatri polovica, nakolko mi rodicia vedia preukazat bloky a faktury, co mi bolo darovane. Dufam ale, ze sa este vieme dohodnut.
Dakujem za odpovede.
Agi