zivnost
31.12.07,09:11
Dobry den,
chcela by som sa v ramci pravnej poradne poradit ohladom problemu s odovzdanim kupenej nehnutelnosti.
V Bratislave sme kupili rodinny dom do rozvedenych manzeloch. Podla zmluvy nam do 7 dni po obdrzani celej kupnej ceny mali dom odovzdat. Zial, predavajuci sa medzicasom zase rozhodli spolu byvat a zo zaplatenych penazi za dom, si planuju kupit inu nehnutelnost.
Dom bol financovany z casti prostrednictvom HU. List vlastnictva a potvrdenu kupnu zmluvu z katastra na nase meno uz mame.
Doba uvedena v zmluve na odovzdanie nehnutelnosti uz uplynula a dom nam neplanuju odovzdat,pokial siu nenajdu inu nehnutelnost. Zmluvna pokuta je stanovena na 1000 sk za kazdy den omeskania, nie je vsak stanovena doba, do kedy musia dom odovzdat. Momentalne je to uz 3 tyzdne po zmluvne stanovenom termine na odovzdanie nehnutelnosti.
Vnimam to ako moralny problem, ale ako mozme postupovat, aby nam dom konecne odovzdali???? Stanovuje nejaky zakon tieto povinnosti? Je mozne v sprievode policie vymenit zamok od dveri? Ako mame vymahat zaplatenie stanovenej pokuty?
Vopred velmi pekne dakujem.
AndrejG
31.12.07,22:35
V zmluve nieje stanovena doba odovzdania? Ved na inom mieste pisete ze je to 7 dni od obdrzania penazi. Tak ako to je? Ale v prvom rade by som sa snazil s nimi normalne dohodnut, pokial to niesu problemovi ludia. Ze ich nechate byvat dajme tomu 2 mesiace a oni vam zaplatia najom podla trhovych cien.
vieroslava
01.01.08,08:50
Stanovili ste si zmluvnú pokutu za každý deň o ktorý budú dlhšie bývať v dome 1000.- Sk. Keďže ešte stále v dome bývajú, hoci už uplynuli 3 týždne od zaplatenia zmluvnej ceny navrhujem, aby ste im zaslali doporučene do vlastných rúk zálohovú faktúru na 21000.- Sk, čo zodpovedá doteraz odbývanému času nad rámec zmluvnej dohody. Možno ich to vyburcuje k činnosti a skoro sa z domu odsťahujú. Zrejme berú na ľahkú váhu podmienky dojednané v zmluve. Až keď nezaplatia zálohovú platbu, podniknite právne kroky, lebo zatiaľ nemáte právny titul na podniknutie akýchkoľvek krokov.
zivnost
01.01.08,14:44
V zmluve nieje stanovena doba odovzdania? Ved na inom mieste pisete ze je to 7 dni od obdrzania penazi. Tak ako to je? Ale v prvom rade by som sa snazil s nimi normalne dohodnut, pokial to niesu problemovi ludia. Ze ich nechate byvat dajme tomu 2 mesiace a oni vam zaplatia najom podla trhovych cien.

je to 7 dni...potom sa uplatnuje tych 1000 sk za kazdy dalsi den...dohoda s nimi je v nedohladne...stale sa na nieco vyhovaraju.
Ako ich vsak mozeme prinutit, aby podpisali najom na urcitu dobu?
zivnost
01.01.08,14:47
Stanovili ste si zmluvnú pokutu za každý deň o ktorý budú dlhšie bývať v dome 1000.- Sk. Keďže ešte stále v dome bývajú, hoci už uplynuli 3 týždne od zaplatenia zmluvnej ceny navrhujem, aby ste im zaslali doporučene do vlastných rúk zálohovú faktúru na 21000.- Sk, čo zodpovedá doteraz odbývanému času nad rámec zmluvnej dohody. Možno ich to vyburcuje k činnosti a skoro sa z domu odsťahujú. Zrejme berú na ľahkú váhu podmienky dojednané v zmluve. Až keď nezaplatia zálohovú platbu, podniknite právne kroky, lebo zatiaľ nemáte právny titul na podniknutie akýchkoľvek krokov.

mozem vystavit zalohovu fakturu ked som obycajna fyzicka osoba?
"pravny titul" na podniknutie dalsich krokov ziskame ak neuhradia fakturu v stanovenej lehote? potom sa mame obratit na pravnika?
Zoltán Kovács
01.01.08,14:50
mozem vystavit zalohovu fakturu ked som obycajna fyzicka osoba?
"pravny titul" na podniknutie dalsich krokov ziskame ak neuhradia fakturu v stanovenej lehote? potom sa mame obratit na pravnika?

Občan nemôže vystavovať faktúru. Osobne si myslím, že treba im listom oznámiť, že si uplatňujete zmluvnú pokutu za nevysťahovanie z predmetnej nehnuteľnosti. Poslať doporučene s dorčenkou. A vlastne oni už nie sú vo svojej nehnuteľnosti, ale v cudzej (tvojej), tak si myslím, že ak poprosíš trebárs políciu aby ti asistovali pri vypratávaní tak možno aj uspeješ.
vieroslava
01.01.08,15:44
Asi som sa zle vyjadrila s tou faktúrou, myslela som však tak, ako píše smith, oznámiť im, že si uplatňujete zmluvnú pokutu a vyčísliť, koľko to činí k tomu dňu, kedy im ten list napíšete. Zároveň môžete žiadať uvedenú sumu aj zaplatiť, pretože v zmluve máte pokutu uvedenú. Ďalej ich treba upozorniť, že uvedenú pokutu si budete v zmysle zmluvy uplatňovať až dovtedy, kým sa nevysťahujú. Uviesť aspoň čiastočnú sumu je vhodné, aby si uvedomili, ako im dlh narastá. Žiaľ nepredpokladám, že ju aj zaplatia.
Potom si ju budete musieť uplatniť asi súdnou cestou.