Mariya
31.12.07,09:49
Zdravim vsetkych,
potrebovala by som vasu radu. mam taky maly obchod s oblecenim, som zivnostnicka a nie som platca DPH. ja som nebola niekolko mesiacov na Slovensku a predavacka zabudla spravit mesacnu uzavierku na ERP za 3 mesiace - september, oktober aj november. Dnes si spravim za december sama. Da sa to vytlacit spätne? alebo co mam spravit, aby som nemala na DU problemy?
Dakujem vam za odpoved.
Zdenka 0705
31.12.07,08:59
Keď dnes spravíš mesačnú uzávierku, tak sa ti tam naráta ten sept., okt., nov. a aj december. Musíš si viesť aj výkaz denných tržieb, tam si spočítaj tieto mesiace zvlášť a ich súčet ti dá túto kumulovanú uzávierku. Nemalo by to tak byť, ale čo už - stalo sa. Ak ti to všetko sadne, tak by to malo byť O.K.
Mariya
31.12.07,09:32
Dakujem. Denne uzavierky nastastie spravene su. ale pasku za nevytlacene mesiace si do knihy pokladnice a trzieb nenalepim. mam nevytlacene mesiace spocitat podla dennych uzavierok a dopisat to tam rucne?
Anja111
31.12.07,09:38
Dakujem. Denne uzavierky nastastie spravene su. ale pasku za nevytlacene mesiace si do knihy pokladnice a trzieb nenalepim. mam nevytlacene mesiace spocitat podla dennych uzavierok a dopisat to tam rucne?
Netreba... Poradové číslo mesačnej uzávierky bude správne, (aj keď sa vlastne týka viacerých mesiacov)... A z toho bude hneď jasné, že sa medzi tým uzávierka nerobila...
Mariya
31.12.07,09:45
dakujem velmi pekne. este posledne co sa tohoto tyka...nemozu, alebo nedaju mi za tento "preslap" pokutu na DU?
Inak naozaj velmi pekne dakujem.
KEJKA
31.12.07,09:49
nemajú prečo dávať pokutu, nie si platiteľ DPH, ale hlavne nezabudni urobiť uzávierku dnes do 24.00.
Mariya
31.12.07,09:51
Vsetkym vam velmi pekne dakujem. Pomohli ste mi.
TinkiDinki
02.01.08,09:56
Urobil by som na tvojom mieste ešte 2 mesačné uzávierky (nulové)
Takto zabezpečíš že ti bude sedieť číslovanie
A všetky 3 uzávierky treba pravdivo poprepisovať aby sedeli aj mesačné sumy.
Aj dátumy vykonania uzávierky poprepisuj.

Pokuta ti podľa zákona hrozí ak sa priznáš že si zabudla
Ak uvedieš že to bola porucha pokladne a preto si to musela opravovať tak pomenej:mee:

****************************************
Zákon o vedení tržieb na ERP hovorí,
že mesačná uzávierka sa MUSÍ robiť každý mesiac.
Denná uzávierka sa nemusí robiť každý deň a to vtedy
sa nemusí keď v tento deň nebola tržba (napr.nedeľa)
Ale ak v daný deň bola tržba musí sa urobiť aj denná uzávierka.

Ak celý mesiac nebola žiadna denná tržba aj tak sa musí robiť mesačná uzávierka pokladne (nulová).

Čiže denné uzávierky sa nemusia robiť ak sú nulové ale
mesačné uzávierky sa musia robiť aj keď sú nulové.

Zaujímalo by ma ako to riešite na Silvestra
To si každý berie svoje pokladňe na lyžovačku aby spravil mesačné uzávierky ?

Zákon prikazuje v posledný deň v mesiaci alebo v prvý deň pred prvou tržbou.
abel
02.01.08,11:00
Urobil by som na tvojom mieste ešte 2 mesačné uzávierky (nulové) - nesúhlasím
Takto zabezpečíš že ti bude sedieť číslovanie
A všetky 3 uzávierky treba pravdivo poprepisovať aby sedeli aj mesačné sumy. - kde prepisovať a načo?
Aj dátumy vykonania uzávierky poprepisuj. - určite neprepisovať

Pokuta ti podľa zákona hrozí ak sa priznáš že si zabudla - aké zabudla? Nebola som tu a predavačka uzávierku nespravila.
Ak uvedieš že to bola porucha pokladne a preto si to musela opravovať tak pomenej:mee: - mal by byť v knihe ERP záznam od servisného technika o poruche

Nesúhlasím s príspevkom z dôvodov, ktoré som pripísala červeným.
Nejde o žiadny daňový únik, prepisovať niečo na uzávierkach sa mi zdá hlúposť. Poradové čísla uzávierky ťa nepustia a je zbytočné teraz dorábať nejaké nulové. Úplne súhlasím so Zdenkou0705 - nemalo to byť, ale čo už.
TinkiDinki
03.01.08,08:39
"ČO UŽ" - je jednoznačná cesta k jednoznačnej pokute.
"Predávačka uzávierku nespravila" - znamená že ak to mala v pracovnej náplni tak zamestnávateľ jej pokutu zosobní zo mzdy (ďalších 10 rokov bude nadšená chodiť do práce).

Aj keď nejde o daň. únik musí byť dodržaný zákon, ktorý hovorí, že uzávierka k príslušnému dňu každého príslušného mesiaca musí byť spravená.
Keď to nejde strojom (pokladňa) tak sa to musí spraviť ručne a to spočítaním denných uzávierok.

Daňový úradník ktorý musí (zo svojej náplne práce) potrestať každé nedodržanie zákona bude teda postupovať asi takto:
Za mesiac 10.2007 uzávierka nespravená pokuta asi 5-tisíc
Za mesiac 11.2007 opakované porušenie zákona 10-tisíc
Za mesiac 12.2007 nesedí suma sú tam 3 mesiace pokuta XX-tisíc

alebo takto
Za mesiace 10, 11 a 12 boli nájdené ručné mes. uzávierky,
ktoré po kontrolnom prepočte s dennými sú spočítané správne.
Odsahujú náležité údaje aj dátumy aj očíslovanie nadväzuje

Pokuty sa nedávajú len za daňové úniky
ale napríklad aj za nenalepenie poctivo spravených uzávierok do knihy :eek:
KEJKA
03.01.08,09:33
beriem, že je tam riziko, ale tá pokuta bude tak či tak..lebo bude jasné, že sa tá uzávierka neurobila.
Ako pokus pre nápravu však nepOmôžu fingované nulové uzávierky, ale poctivo nasčítané denné uzáverky a odsúhlasenie s tou "predĺženou" na preukázanie zhody.
Žiadne prepisovanie dátumov apod.
TinkiDinki
03.01.08,10:59
Aj ja beriem na vedomie aj Vaše názory

Ale sme tu na to aby sme našli neaké neškodné riešenie (keď chýba v zákone).
Potom by mohla byť ešte takáto varianta:
- ponechať si bokom nepoprepisovanú tú 3 mesačnú uzávierku
- ak ešte neblokovala v novom roku urobiť ešte 2 tie nulové (škoda že je to na prelome rokov)
- ale URČITE spraviť ručne všetky tie 3 uzávierky tak ako by ich v daný deň spravil daný stroj (pokladňa)
- správne uzávierky nalepiť na svoje miesto


Je veľká škoda že v dnešnej dobe MP3, foťákov, internetu a ešte neviem čoho v mobile (za korunu) nikto nevie pre podnikateľa urobiť takú pokladňu, ktorá by ho uchránila pred uvedenými problémami.
Napríklad aj tým, že mu nedovolí účtovať keď už je nový mesiac (deň) a neboli urobené potrebné uzávierky.

Alebo to niekomu takto vyhovuje;)
KEJKA
03.01.08,11:29
opakujem...som proti tomu robiť fingované uzávierky.
ickom
20.01.08,09:04
Nebudem zakladať novú tému, ale my máme niečo opačné. Mám kolegyňu na maródke a keď som robila za ňu dennú uzávierku cez RP, zistila som, že nemá popísané a polepené uzávierky (denné a mesačné) od októbra 2007. To som teda spravila za ňu a zistila som, že komplet celú knihu píše zle.Nerozlišuje mesiace, nepíše čísla uzávierok,do kolónky 6+7 kde sa píše tržba bez DPH+oslobodenie od DPH píše stále sumu s daňou, čo samozrejme nesedí, keď spočítam stĺpčeky 6 a 7. Rozmýšľam, či by nebolo lepšie kúpiť novú knihu a všetko tam prepísať ako sa má + poprelepovať uzávierky , aby nebol problém pri prípadnej kontrole. Okrem toho , jedna denná uzávierka nie je vôbec a to hneď začiatkom roka. Neviem, či sa robí aj nejaká ročná uzávierka, aby mi číslovalo zase od 1,ale to už zase nie je myslím taký problém. V sobotu zase robil šéf a aby toho ešte nebolo dosť, tak namiesto dennej vytlačil mesačnú... Hneď mi volal čo s tým, no ja neviem,toto fakt nie je moja starosť. Povedala som mu, nech sa pýta svojej účtovníčky, ale aj tak ma zaujíma ,či má spraviť uzávierku až koncom februára, aby sedel počet uzávierok, lebo keby spravil ešte jednu koncom mesiaca, nepustia ma kolónky v knihe - je ich 12. Dennú by som vyriešila kópiu bločkov, ktoré by som vlepila do knihy namiesto dennej uzávierky, vyrátala by som GT, sumu bez DPH a daň a dopísala poznámku, prečo chýba uzávierka. Čo vy na to? Kolegyňa sa môže do roboty fakt "tešiť", šéf ju zje...
KEJKA
20.01.08,11:31
ja si myslím, že je lepšie maťdve uzávierky (oni sa číslujú, GT nadväzujú, takže dve môžeš spočítať do 1 riadka. Ale vynechať závierku neodporúčam.
K ostatnému sa nevyjdrujem.... závisí ako máte ERP označené na DÚ....
Ninna
04.03.08,11:39
Mám obdobný problém zamestnanec zabudol vytlačiť mesačnu uzávierku, nebol by problém keby neblokoval. Ale má tam už nahodené tieto dva dni. Mám tržbu mesačnú spočítať podľa denných uzávierok? Vytlačiť mesačnú uzávierku aj keď nebudú sedieť číselné údaje?
lenkak
04.03.08,14:17
buď ju vytlačíš teraz a budeš tam mať zahrnuté aj tieto dva dni. A nasledujúca mesačná nebude mať zahrnuté prvé dva dni, alebo počkáš na koniec tohto mesiaca a potom budeš mať dva mesiace v kope. Ja by som spravila tú prvú možnosť.
Ninna
04.03.08,17:13
Nemám odpočítať ručne tieto dva dni? Ja som to vypočítala už. Nie je to správne?
lenkak
04.03.08,19:46
Myslíš do účta na zaúčtovanie? Účtuješ len mesačné uzávierky?
Ninna
04.03.08,19:49
Myslíš do účta na zaúčtovanie? Účtuješ len mesačné uzávierky?
Nie myslím priložiť do knihy pokladnice - ručne vypočítanú správnu výšku mesačných tržieb aj s vyčísleným DPH?
lenkak
04.03.08,19:52
Pri denných tržbách si výsledný riadok sčítaš denné uzávierky z celého mesiaca. Máš rozdiel medzi mesačnou uzávierkou. Ale ty keď budeš vypisovať riadok z mesačnej uzávierky, tak by sa mal rovnať tomu čo je vytlačené z ERP. Zapisuje sa skutočnosť. Rozdiel bude aj v ďalšom mesiaci. Ale keď sčítaš tie denné uzávierky z oboch mesiacov, už Ti budú sedieť s hodnotami mesačných uzávierok za dva mesiace.
zuzanask
09.10.08,05:25
ja mam podobny problem len s tam ze firma je 1/4-rocnym platcom dph. za september sa neurobila uzávierka v pokladni. urobila sa 8.10. teda hned po zisteni. je mozne tieto trzby za september zahrnut do danoveho priznania DPH za 4q?
Anja111
09.10.08,05:34
ja mam podobny problem len s tam ze firma je 1/4-rocnym platcom dph. za september sa neurobila uzávierka v pokladni. urobila sa 8.10. teda hned po zisteni. je mozne tieto trzby za september zahrnut do danoveho priznania DPH za 4q?
A denné uzávierky boli robené? Ak áno, tak si spočítaj tržbu a DPH za október, odpočítaj od celkovej uzávierky a rozdiel zaúčtuj do septembra. Tržba a DPH za október sa bude účtovať do októbra... Ak nebolu urobené ani denné uzávierky, tak si odmotaj pásku a presne rozdeľ tržby do obdobia, ktorého sa týkajú. Teda, tržby a DPH za september naúčtuješ do III. Q a tržby a DPH za 1. - 8.10. do IV. Q...
kabocny
01.01.09,22:08
dobry den. ja mam tiez problem s mesacnou uzavierkou. za november som mal spravit nulovu mesacnu, ale nespravil som ju. neviem co s tym, snad to nebude az taky problem. ale hlavny problem: za december bol predaj a normalne som 31.12 spravil mesacnu uzavierku. a 1.1 som pokladnu nastavoval na dualny obed a chcelo to aby som spravil vsetky Z uzavierky, ktore pokladna umoznuje. spravil som tam nejake hodinove, PLU uzavierky a omylom som spravil zase mesacnu uzavierku. takze teraz mam za december spravene dve mesacne uzavierky. jedna je normalna nenulova a ta druha je nulova. co mam spravit? napadlo ma, ze jednoducho to normalne zapisem, nalepim a napisem k tomu, ze to je omylom spravena druha uzavierka za december. mozem to takto spravit? dakujem za odpoved
beroun
01.01.09,23:18
... takze teraz mam za december spravene dve mesacne uzavierky. jedna je normalna nenulova a ta druha je nulova. co mam spravit? napadlo ma, ze jednoducho to normalne zapisem, nalepim a napisem k tomu, ze to je omylom spravena druha uzavierka za december. mozem to takto spravit? dakujem za odpoved

áno podčiarknutý postup je správny.