Mariya
31.12.07,12:47
Krasny den prajem,
moj manzel robil 4 roky v UPS na oddeleni spracovania importnych zasielok. Tato firma vystupuje ako kurierska spolocnost, ale v obchodnom registri ma okrem ineho pisany predmet cinnosti zasielatelstvo, co je v tomto pripade asi logicke. Potom pracoval 2 a pol roka ako spediter v "original" firme - spedicke.
Teraz by si chcel otvorit koncesiu na zasielatelstvo. Podla zivnostenskeho zakona:
v 1.bode nema dopravne vzdelanie aj ked 2 roky praxe ano
v 2.bode nema vysoku skolu aj ked 1 rok praxe ano
v 3.bode sice 5 rokov praxe ma, ale nie ako veduci a neviem ci UPS budu kompetentni posudzovat ako spediciu...
Na prvy pohlad by to malo byt jasne, ze mu koncesiu na toto pravdepodobe nedaju...., alebo sa mylim a existuje sposob ako by ju dostal?
dakujem za odpovede
zalobaba
31.12.07,13:35
Od 01.10.2007 sa tento predmet podnikania stal voľnou živnosťou. Nemusíš vydokladovať žiadnu prax, žiadne vzdelanie, žiadneho zodpovedného zástupcu...... Skús to.
Mariya
31.12.07,13:59
no tak ak je toto pravda, tak to je info za milion!
dakujem
zalobaba
31.12.07,14:02
pošlem ti aj číslo účtu ??? :D
Mariya
31.12.07,14:17
a kde na nete by som toto info mohla najst? mal by to by nejaky doplnok, alebo zmena zakona, nie?
zalobaba
31.12.07,14:20
skús pozrieť Živnostenský zákon platí od 01.10.2007 a porovnať ho so Živnostenským zákonom platným do 30.09.2007. Určité veci tam "vypadli" ?? "stratili sa" ??, "poslanci nedočítali návrh zákona" ??? Držím palce.
Mariya
31.12.07,14:33
tak som si pozrela ten zakon, ale zasielatelstvo v koncesovanej zivnosti nadalej figuruje...:(
Mariya
31.12.07,14:53
Krasny den prajem,
moj manzel robil 4 roky v UPS na oddeleni spracovania importnych zasielok. Tato firma vystupuje ako kurierska spolocnost, ale v obchodnom registri ma okrem ineho pisany predmet cinnosti zasielatelstvo, co je v tomto pripade asi logicke. Potom pracoval 2 a pol roka ako spediter v "original" firme - spedicke.
Teraz by si chcel otvorit koncesiu na zasielatelstvo. Podla zivnostenskeho zakona:
v 1.bode nema dopravne vzdelanie aj ked 2 roky praxe ano
v 2.bode nema vysoku skolu aj ked 1 rok praxe ano
v 3.bode sice 5 rokov praxe ma, ale nie ako veduci a neviem ci UPS budu kompetentni posudzovat ako spediciu...
Na prvy pohlad by to malo byt jasne, ze mu koncesiu na toto pravdepodobe nedaju...., alebo sa mylim a existuje sposob ako by ju dostal?
dakujem za odpovede

a po novom teraz dokonca platia len prve dva body...
mandula
31.12.07,15:15
Od 01.10.2007 sa tento predmet podnikania stal voľnou živnosťou. Nemusíš vydokladovať žiadnu prax, žiadne vzdelanie, žiadneho zodpovedného zástupcu...... Skús to.

mylná informácia.
Zasielateľstvo je koncesovaná živnosť, kde sa vyžaduje odborná spôsobilosť, viď prílohu č. 3 zákona č. 455/1991 o živnostenskom podnikaní, skupina 314 - ostatné, por.č. 11:
11. Zasielateľstvo1. stredoškolské vzdelanie v odbore a dva roky praxe v odbore alebo
2. vysokoškolské vzdelanie v odbore a najmenej jednoročná prax v odbore

Ak manžel nemá potrebné odborné vzdelanie, môže si ustanoviť zodpovedného zástupcu príp. absolvovať kurz, bližšie o tematike sa dočítate tu:

http://www.zlz.sk/index.php?option=com_content&task=blogcategory&id=38&Itemid=64

Ďaľšou možnosťou je podnikať nie ako zasielateľ ale ako sprostredkovateľ v oblasti dopravy, to je volná živnosť a netreba na to žiadnu odbornú spôsobilosť.
Mariya
02.01.08,11:40
mylná informácia.
Zasielateľstvo je koncesovaná živnosť, kde sa vyžaduje odborná spôsobilosť, viď prílohu č. 3 zákona č. 455/1991 o živnostenskom podnikaní, skupina 314 - ostatné, por.č. 11:
11. Zasielateľstvo1. stredoškolské vzdelanie v odbore a dva roky praxe v odbore alebo
2. vysokoškolské vzdelanie v odbore a najmenej jednoročná prax v odbore

Ak manžel nemá potrebné odborné vzdelanie, môže si ustanoviť zodpovedného zástupcu príp. absolvovať kurz, bližšie o tematike sa dočítate tu:

http://www.zlz.sk/index.php?option=com_content&task=blogcategory&id=38&Itemid=64

Ďaľšou možnosťou je podnikať nie ako zasielateľ ale ako sprostredkovateľ v oblasti dopravy, to je volná živnosť a netreba na to žiadnu odbornú spôsobilosť.


Dakujem za pomoc. Este dve otazky:
1. ked uz si spomenula ten kurz, manzel ma akreditovany kurz Spediter-zasielatel v doprave. takze v tomto pripade vlastne ma odborne vzdelanie vsak?
2. zakonny zastupca musi byt u neho zamestnany, alebo moze pracovat ako obycajny zamestnanec v inej firme?

Dakujem za odpovede