Vlado823
31.12.07,12:57
Prajem pekný deň,

Živnostník prerušil živnosť k 5.12.2007. Ostáva naďalej registrovaný, ako platca DPH. K dňu začatia prerušenia eviduje v majetku firmy užitkové vozidlo a nespotrebované zásoby. Dňa 10.12.2007 predal uvedené vozidlo. Zaujímalo by ma, aké povinnosti z tohto predaja mu vyplývajú vo vťahu k zákonu o DPH a aké povinnosti pre neho vyplývajú z týchto nespotrebovaných zásob, prípadne poprosím o odkaz na zákon, ktorý to rieši. Ďakujem.
apo
02.01.08,07:51
Prajem pekný deň,

Živnostník prerušil živnosť k 5.12.2007. Ostáva naďalej registrovaný, ako platca DPH. K dňu začatia prerušenia eviduje v majetku firmy užitkové vozidlo a nespotrebované zásoby. Dňa 10.12.2007 predal uvedené vozidlo. Zaujímalo by ma, aké povinnosti z tohto predaja mu vyplývajú vo vťahu k zákonu o DPH a aké povinnosti pre neho vyplývajú z týchto nespotrebovaných zásob, prípadne poprosím o odkaz na zákon, ktorý to rieši. Ďakujem.

O prerušení živnosti je tu niekoľko rozsiahlych diskusií, takže stručne.
1. Ak prerušenie živnosti prechádza cez dátum 31.12. musí sa účtovná závierka z pohľadu zásob, pohľadávok a záväzkov urobiť tak ako keby sa celkom ukončilo podnikanie. Odpisy je možné prerušiť ak je to výhodné. TOTO SA TÝKA DODRŽANIA ZÁKONA O DANI Z PRÍJMU.

2. Z pohľadu zákona o DPH sa nič nemení. Aj počas prerušenia živnosti sa naďalej podávajú daňové priznania k DPH. Pri prerušení živnosti sa domnievam predať prebytočný majetok nie je zakázané. A keby aj bolo a majetok by sa predsa len predal je v každom prípade povinnosť odviesť DPH.

apo
Vlado823
04.01.08,10:33
Ešte k tým zásobam. Chcel by som vedieť, či z hodnoty zásob evidovaných k dňu prerušenia živnosti, je potrebné odviesť DPH a za základ dane z pridanej hodnoty brať nákupnu , alebo predajnu cenu bez DPH?
noro
04.01.08,16:14
Ešte k tým zásobam. Chcel by som vedieť, či z hodnoty zásob evidovaných k dňu prerušenia živnosti, je potrebné odviesť DPH a za základ dane z pridanej hodnoty brať nákupnu , alebo predajnu cenu bez DPH?


Niečo podobné zaujíma aj mňa. Je možné pri výpredaji (a následnom zrušení obchodu) urobiť plošné precenenie zásob (napr. na 50 % obstarávacej ceny) a potom z tejto zníženej ceny vychádzať pri rušení firmy pri výpočte DPH zo zásob, ktoré sa nepodarilo predať?
Anja111
04.01.08,16:22
Niečo podobné zaujíma aj mňa. Je možné pri výpredaji (a následnom zrušení obchodu) urobiť plošné precenenie zásob (napr. na 50 % obstarávacej ceny) a potom z tejto zníženej ceny vychádzať pri rušení firmy pri výpočte DPH zo zásob, ktoré sa nepodarilo predať?
Pri zrušení obchodu môžeš predať zásoby napr. s 50% zľavou, (ak sa Ti nepodarili predať za vyššiu cenu), a DPH odvedieš z tohoto príjmu... Ale zo zásob, ktoré Ti zostanú, musíš odviesť celú DPH, ktorú si si nárokoval, t.j. z OC...
apo
06.01.08,10:49
Ešte k tým zásobam. Chcel by som vedieť, či z hodnoty zásob evidovaných k dňu prerušenia živnosti, je potrebné odviesť DPH a za základ dane z pridanej hodnoty brať nákupnu , alebo predajnu cenu bez DPH?

Tvoja doplňujúca otázka ma dala do trochu do neistoty. Preto uvažujme spolu zo širšia.

Aplikácia zákona o dani z príjmu je jasná, o zásoby k 31.12. ak je prerušená živnosť zvýšime základ dane. Ak pôjdeme podľa zákona o účtovníctve tak budeme v inventúre viesť hodnotu zásob a aj vo výkaze majetku a záväzkov uvedieme hodnotu zásob. Následne nevidím dôvod prečo by sa zo zásob v takomto prípade mala odviesť DPH nakoľko zákon o DPH uvádza túto povinnosť iba v súvislosti s ukončením podnikania. Prerušenie živnosti nie je ukončením podnikania, ale neslobodno zabudnúť na iné povinnosti, ktoré som uviedol vyššie, to je vykazovať zásoby v majetku.

Pozdravujem.

apo
M3G
05.03.08,18:42
Rád by som sa uistil, či môžem ku dňu prerušenia živnosti nechať osobné auto vo výkaze majetku a záväzkoch(t.j. jeho zostatkovú hodnotu). Ide mi o to, že podnikateľ o pol roka obnoví živnosť nechcem auto odhlasovať a prihlasovať na daň z motorových vozidiel.

Alebo ho mám radšej vyradiť? :confused:
apo
05.03.08,19:51
Rád by som sa uistil, či môžem ku dňu prerušenia živnosti nechať osobné auto vo výkaze majetku a záväzkoch(t.j. jeho zostatkovú hodnotu). Ide mi o to, že podnikateľ o pol roka obnoví živnosť nechcem auto odhlasovať a prihlasovať na daň z motorových vozidiel.

Alebo ho mám radšej vyradiť? :confused:

Ja si myslím, že Dlhodobý majetok ak je živnosť iba prerušená musí ostať vo výkaze majetku. Vychádzam iba z logického úsudku. Či bude možné obdobie prerušenej živnosti považovať aj za obdobie prerušenia odpisovania ak by prerušenie trvalo celý kalendárny rok neviem vyhodnotiť.

apo
Vladimír Ozimý
06.03.08,06:49
Rád by som sa uistil, či môžem ku dňu prerušenia živnosti nechať osobné auto vo výkaze majetku a záväzkoch(t.j. jeho zostatkovú hodnotu). Ide mi o to, že podnikateľ o pol roka obnoví živnosť nechcem auto odhlasovať a prihlasovať na daň z motorových vozidiel.

Alebo ho mám radšej vyradiť? :confused:

noo vyraďovať ho nebudete ale na druhej strane používate motorové vozidlo na podnikanie ak prerušíte živnosť???? Asi nie t.j. načo platiť daň z motorových vozidiel ak nemáte dôvod. Nie je priama úmera že ak mám auto evidované v obch. majetku musím platiť aj daň z motorových vozidiel. A myslím že prerušenie živnosti je jasný znak že auto počas tohto polroka nebude využívané na podnikanie t.j. oznámiť zánik daňovej povinnosti a následne pri obnovení živnosti oznámiť vznik daňovej povinnosti. Ale samozrejme že sa štát nenahnevá ak zaplatíte vyššiu daň z motorových vozidiel.
apo
06.03.08,08:23
noo vyraďovať ho nebudete ale na druhej strane používate motorové vozidlo na podnikanie ak prerušíte živnosť???? Asi nie t.j. načo platiť daň z motorových vozidiel ak nemáte dôvod. Nie je priama úmera že ak mám auto evidované v obch. majetku musím platiť aj daň z motorových vozidiel. A myslím že prerušenie živnosti je jasný znak že auto počas tohto polroka nebude využívané na podnikanie t.j. oznámiť zánik daňovej povinnosti a následne pri obnovení živnosti oznámiť vznik daňovej povinnosti. Ale samozrejme že sa štát nenahnevá ak zaplatíte vyššiu daň z motorových vozidiel.

Prehliadol som, že otázka smeruje aj k dani z motorových vozidiel.

apo
M3G
06.03.08,09:47
noo vyraďovať ho nebudete ale na druhej strane používate motorové vozidlo na podnikanie ak prerušíte živnosť???? Asi nie t.j. načo platiť daň z motorových vozidiel ak nemáte dôvod. Nie je priama úmera že ak mám auto evidované v obch. majetku musím platiť aj daň z motorových vozidiel. A myslím že prerušenie živnosti je jasný znak že auto počas tohto polroka nebude využívané na podnikanie t.j. oznámiť zánik daňovej povinnosti a následne pri obnovení živnosti oznámiť vznik daňovej povinnosti. Ale samozrejme že sa štát nenahnevá ak zaplatíte vyššiu daň z motorových vozidiel.

Presne o to mi išlo. O prerušení som sa dozvedel trochu neskoro na to, aby som mohol auto odhlasovať. Myslím, že na pokute by "zarobil" trochu viac, ako na celkovej úspore na dani z MV. Inak by som to už tak urobil.

Je to iba jasný dôkaz toho, že živnostníci nerozumejú dôsledkom prerušenia živnosti....:mad:. Pred rokom sa mi stalo, že som dodaňoval pohľadávky vo výške 400.000 a milý živnostník sa potom iba čudoval...koľko daní, doplatkov, odvodov sa naplatil.....ale predtým "ušetril" 15.000 na odvodoch....
books
14.03.08,06:50
Veľa som čítala o prerušení živnosti,ale potrebujem sa uistiť,či robím správne.

SZČO má prerušenú živnosť od 29.06.2007 do 30.06.2012.
Pri DP sa sa zvyšuje základ dane o pohľadávky (r.40 v DP) a o záväzky znižuje ZD (r.41 v DP).
Eviduje aj dlhodobý HIM,ktorý odpisoval (ZC cca 150 000,00 Sk).
1. otázka : Môže predať HIM za 50 000,00 Sk na súčiastky ? (tento HIM je zničený a nefunkčný).
2.otázka : Môže použiť zostatok sumy do réžie ako zostatkovú cenu,ktorú nepoužil na odpisy ?
Čo s rozdielom,ktorý mi tu vznikol (150 000,00 -50 000,00 = 100000,00 Sk) ?

Prosím Vás o radu.

Ďakujem.
books
14.03.08,07:12
Veľa som čítala o prerušení živnosti,ale potrebujem sa uistiť,či robím správne.

SZČO má prerušenú živnosť od 29.06.2007 do 30.06.2012.
Pri DP sa sa zvyšuje základ dane o pohľadávky (r.40 v DP) a o záväzky znižuje ZD (r.41 v DP).
Eviduje aj dlhodobý HIM,ktorý odpisoval (ZC cca 150 000,00 Sk).
1. otázka : Môže predať HIM za 50 000,00 Sk na súčiastky ? (tento HIM je zničený a nefunkčný).
2.otázka : Môže použiť zostatok sumy do réžie ako zostatkovú cenu,ktorú nepoužil na odpisy ?
Čo s rozdielom,ktorý mi tu vznikol (150 000,00 -50 000,00 = 100000,00 Sk) ?

Prosím Vás o radu.

Ďakujem.


Prosím Vás o odpoveď,nechcem spraviť chybu v DP,ktoré idem podávať.

Ďakujem.
apo
14.03.08,07:13
Veľa som čítala o prerušení živnosti,ale potrebujem sa uistiť,či robím správne.

SZČO má prerušenú živnosť od 29.06.2007 do 30.06.2012.
Pri DP sa sa zvyšuje základ dane o pohľadávky (r.40 v DP) a o záväzky znižuje ZD (r.41 v DP).
Eviduje aj dlhodobý HIM,ktorý odpisoval (ZC cca 150 000,00 Sk).
1. otázka : Môže predať HIM za 50 000,00 Sk na súčiastky ? (tento HIM je zničený a nefunkčný).
2.otázka : Môže použiť zostatok sumy do réžie ako zostatkovú cenu,ktorú nepoužil na odpisy ?
Čo s rozdielom,ktorý mi tu vznikol (150 000,00 -50 000,00 = 100000,00 Sk) ?

Prosím Vás o radu.

Ďakujem.

Asi najčistejšie riešenie je majetok vyradiť ako nefunkčný. Je dobre to podporiť stanoviskom servisu, že oprava je nerentabilná, respektíve nemožná.
§19 zákona o dani z príjmu
(3) Daňovými výdavkami sú aj

a) odpisy hmotného majetku a nehmotného majetku (§ 22 až 29),
b) zostatková cena (§ 25 ods. 3) hmotného majetku a nehmotného majetku pri jeho vyradení predajom alebo likvidáciou alebo pomerná časť zostatkovej ceny vzťahujúca sa na predanú alebo likvidovanú časť majetku; zostatková cena likvidovaného stavebného objektu alebo jeho časti v súvislosti s výstavbou nového stavebného objektu alebo technickým zhodnotením stavby sa zahrnie do obstarávacej ceny, 1)

A po vyradení majetku je možné čokoľvek, predať ak ND, alebo ako šrot do zberných surovín. Ustanovenie o daňovom výdavku pri likvidácii nie je tak veľmi dlho, takže nie je potrebné extra špekulovať.

apo
apo
14.03.08,07:30
R 40 a R. 41 je správne miesto kde sa uvedú úpravy ZD o neuhradené Z/P.

apo
books
14.03.08,08:31
Asi najčistejšie riešenie je majetok vyradiť ako nefunkčný. Je dobre to podporiť stanoviskom servisu, že oprava je nerentabilná, respektíve nemožná.
§19 zákona o dani z príjmu
(3) Daňovými výdavkami sú aj

a) odpisy hmotného majetku a nehmotného majetku (§ 22 až 29),
b) zostatková cena (§ 25 ods. 3) hmotného majetku a nehmotného majetku pri jeho vyradení predajom alebo likvidáciou alebo pomerná časť zostatkovej ceny vzťahujúca sa na predanú alebo likvidovanú časť majetku; zostatková cena likvidovaného stavebného objektu alebo jeho časti v súvislosti s výstavbou nového stavebného objektu alebo technickým zhodnotením stavby sa zahrnie do obstarávacej ceny, 1)

A po vyradení majetku je možné čokoľvek, predať ak ND, alebo ako šrot do zberných surovín. Ustanovenie o daňovom výdavku pri likvidácii nie je tak veľmi dlho, takže nie je potrebné extra špekulovať.

apo
Ďakujem.
Ak som správne pochopila,tak ja ten nefunkčný HIM vyradím, napr. 13.06.2007 v celkovej sume 150 000,00 Sk a zároveň predám na súčiastky v celkovej sume 50 000,00 Sk. A ten zostatok 100 000,00 Sk,čo s ním? Kam to dám,alebo zapíšem?

Ja mám z toho hokej,lebo mi účtovníčka povedala,že keď ho vyradím a zároveň predám,tak tú zostatkovú sumu použijem ako výdavok a zapíšem to do réžie (100 000,00 Sk).

Prosím Vás o Váš názor.
certik
28.10.09,05:25
SZČO prenajíma niekoľko nehnuteľností, ktoré má v majetku firmy. Ide konkrétne o byty. Na tieto byty si vzal v banke úvery, ktoré spláca. Jeho podnikateľským príjmom je teda príjem z prenájmu. Zaujímalo by ma nasledovné:
1. Ak by prerušil živnosť - príjem mu ale bude nadalej plynuť z prenájmu bytov, ktoré mal v majetku ako szčo. (A tieto byty sú zaťažené úverom) Neviem či by to bolo v poriadku (či vôbec môže prerušiť živnosť)
2.Mohol by počas prerušenia živnosti nejaký byt (z majetku firmy) predať?
3. ešte by ma zaujímali v takomto prípade odpisy. Keby živnosť prerušil k 1.11.2009 za rok 2009 a obnovil by ju až v roku 2011.
Ďakujem vám veľmi pekne za odpoveď.
apo
28.10.09,05:49
Môj názor na prerušenie živnosti a predaj majetku.

1. Predaj majetku nie je podnikanie.
2. Na prenájom bytov nie je potrebná živnosť.

Z toho vyplýva, že prerušenie živnosti SZČO nijako neobmedzuje pri prenájme bytov. Predpokladám, že táto SZČO má živnostenský list na iné činnosti ako je prenájom bytov. Ak by v období prerušenia živnosti predával majetok slúžiaci k jeho živnosti tak mu nič nebráni prebytočný majetok predať. Vyplýva to aj z toho, že pri prerušení živnosti sa neprerušuje registrácia na DPH.

Pozdravujem.

apo
dadasv
04.11.09,14:54
SZČO má v majetku nehnuteľnosť, ktorú prenajíma ako predajňu v ktorej predtým sám podnikal a druhú kde prenajíma prízemie ako predajňu a poschodie ako byt. Je dôchodca a plátca DPH. Inú podnikateľskú činnosť už nevykonáva. Môže prerušiť živnosť /aby nemusel platiť odvody/, naďalej zostať plátcom DPH a prenajímať uvedené nehnuteľnosti podľa §6 ods.3? Môže si v tom prípade odpočítať z príjmu čiastku vo výške 5-násobku životného minima on i jeho manželka (majú BSM)? Môže si do výdavkov uplatňovať naďalej odpisy (pokračovať v odpisovaní ako doteraz)? Zrušiť živnosť nechce, lebo by musel odviesť z majetku DPH.
Lianka
04.11.09,15:22
§ 6
(10) ...Ak daňovník s príjmami podľa odseku 3 nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty alebo je platiteľom dane z pridanej hodnoty len časť zdaňovacieho obdobia, neuplatní preukázateľné daňové výdavky, môže uplatniť výdavky vo výške 40 % z týchto príjmov. Ak daňovník uplatní výdavky podľa tohto odseku, v sumách výdavkov sú zahrnuté všetky daňové výdavky daňovníka okrem zaplateného poistného a príspevkov, ktoré je daňovník povinný platiť, ak toto poistné a príspevky neboli zahrnuté do základu dane v predchádzajúcich zdaňovacích obdobiach; toto poistné a príspevky si môže daňovník uplatniť vo výdavkoch v preukázanej výške. Daňovník počas uplatňovania výdavkov týmto spôsobom je povinný viesť evidenciu o príjmoch v časovom slede, o zásobách a o pohľadávkach.
Mária.K.
04.11.09,16:34
SZČO má v majetku nehnuteľnosť, ktorú prenajíma ako predajňu v ktorej predtým sám podnikal a druhú kde prenajíma prízemie ako predajňu a poschodie ako byt. Je dôchodca a plátca DPH. Inú podnikateľskú činnosť už nevykonáva. Môže prerušiť živnosť /aby nemusel platiť odvody/, naďalej zostať plátcom DPH a prenajímať uvedené nehnuteľnosti podľa §6 ods.3? Môže si v tom prípade odpočítať z príjmu čiastku vo výške 5-násobku životného minima on i jeho manželka (majú BSM)? Môže si do výdavkov uplatňovať naďalej odpisy (pokračovať v odpisovaní ako doteraz)? Zrušiť živnosť nechce, lebo by musel odviesť z majetku DPH.
Daňovník, ktorý prenajíma nehnuteľnosť si môže uplatňovať percentuálne výdavky - ako to uviedla Lianka v predchádzajúcom príspevku, ale môže sa rozhodnúť aj pre uplatňovanie výdavkov podľa § 6 ods. 11 a 12 (evidencia), alebo podľa § 6 ods. 13 (vedenie účtovníctva) nasledovne:

Citujem príslušné ustanovenia:
(11) Ak daňovník uplatňuje pri príjmoch uvedených v odseku 3 preukázateľne vynaložené daňové výdavky, vedie počas celého zdaňovacieho obdobia evidenciu o
a) príjmoch a daňových výdavkoch v časovom slede,
b) hmotnom majetku a nehmotnom majetku, ktorý možno odpisovať,
c) zásobách, pohľadávkach a záväzkoch.

(12) Evidenciu podľa odseku 11 je daňovník povinný uchovávať po dobu, v ktorej zanikne právo daň vyrubiť alebo dodatočne vyrubiť podľa osobitného predpisu. /34/

(13) Ak sa daňovník, ktorý má príjmy podľa odseku 3, rozhodne účtovať v sústave jednoduchého účtovníctva alebo podvojného účtovníctva, aj keď táto povinnosť daňovníkovi nevyplýva z osobitných predpisov, /1/ je povinný týmto spôsobom postupovať počas celého zdaňovacieho obdobia.

Záleží len na vás, aký spôsob uplatňovania výdavkov si zvolíte. Zvolený spôsob sa musí uplatňovať počas celého zdaňovacieho obdobia.
Mária.K.
04.11.09,16:38
SZČO má v majetku nehnuteľnosť, ktorú prenajíma ako predajňu v ktorej predtým sám podnikal a druhú kde prenajíma prízemie ako predajňu a poschodie ako byt. Je dôchodca a plátca DPH. Inú podnikateľskú činnosť už nevykonáva. Môže prerušiť živnosť /aby nemusel platiť odvody/, naďalej zostať plátcom DPH a prenajímať uvedené nehnuteľnosti podľa §6 ods.3? Môže si v tom prípade odpočítať z príjmu čiastku vo výške 5-násobku životného minima on i jeho manželka (majú BSM)? Môže si do výdavkov uplatňovať naďalej odpisy (pokračovať v odpisovaní ako doteraz)? Zrušiť živnosť nechce, lebo by musel odviesť z majetku DPH.
Ak uvedené príjmy zo živnosti nebudú príjmami z podnikania, ale príjmy z prenájmu nehnuteľnosti podľa § 6 ods. 3, je možné uplatniť oslobodenie vo výške 5-násobku životného minima podľa § 9 ods. 1 písm. h) ZDP.
dadasv
05.11.09,11:40
Ak uvedené príjmy zo živnosti nebudú príjmami z podnikania, ale príjmy z prenájmu nehnuteľnosti podľa § 6 ods. 3, je možné uplatniť oslobodenie vo výške 5-násobku životného minima podľa § 9 ods. 1 písm. h) ZDP.

Ďakujem za odpovede, ale toto všetko mi je jasné. Moja otázka smerovala ale k tomu, že či keď používal nehnuteľnosti na podnikanie, mal ich v majetku, či teraz, keby prerušil živnosť, môže príjmy z ich prenájmu zaradiť do §6 ods. 3. V majetku už nemá nič, iba tie 2 nehnuteľnosti. Majú ešte dosť vysokú zostatkovú hodnotu a zostáva ešte dosť dlhá doba odpisovania. Či môže pokračovať v odpisovaní, ako odpisoval kým nebola živnosť prerušená. http://www.porada.sk/images/icons/icon5.gifhttp://www.porada.sk/images/icons/icon9.gif
Mária.K.
05.11.09,11:51
Ďakujem za odpovede, ale toto všetko mi je jasné. Moja otázka smerovala ale k tomu, že či keď používal nehnuteľnosti na podnikanie, mal ich v majetku, či teraz, keby prerušil živnosť, môže príjmy z ich prenájmu zaradiť do §6 ods. 3. V majetku už nemá nič, iba tie 2 nehnuteľnosti. Majú ešte dosť vysokú zostatkovú hodnotu a zostáva ešte dosť dlhá doba odpisovania. Či môže pokračovať v odpisovaní, ako odpisoval kým nebola živnosť prerušená. http://www.porada.sk/images/icons/icon5.gifhttp://www.porada.sk/images/icons/icon9.gif
V odpovedi č. 21 máte uvedenú kompletnú odpoveď na vašu otázku. Ak nebudete uplatňovať výdavky percentom z príjmov podľa § 6 ods.10 ZDP, pri spôsobe uplatňovania výdavkov podľa § 6 ods. 11,12 alebo § 6 ods. 13 je nehnuteľnosť zaradená v obchodnom majetku. Predpokladám, že príjmy z prenájmu nehnuteľnosti samotné nezakladajú povinnosť mať živnostenský list.