vladino113
01.01.08,09:48
Aké mám povinnosti pri začiatku živnosti?? Myslím poisťovne a pod. Daňový úrad a tak. Ďakujem.
Anja111
01.01.08,09:30
Aké mám povinnosti pri začiatku živnosti?? Myslím poisťovne a pod. Daňový úrad a tak. Ďakujem.
Do 8 dní sa prihlásiš v zdravotnej poisťovni a potom budeš platiť preddavky na ZP, (vždy do 8. nasledujúci mesiac)...
Do Sociálnej poisťovne sa prihlasovať nemusíš, iba ak by si sa chcel prihlásiť na dobrovoľné platenie poistenia...
Do 30 dní sa prihlásiš na daňový úrad, kde Ti vydajú DIČ...
Johanka
01.01.08,09:59
Aké mám povinnosti pri začiatku živnosti?? Myslím poisťovne a pod. Daňový úrad a tak. Ďakujem.
Po 1.10.2007 vybavuje prihlásenie živnostníka na ZP a registráciu na daňovom úrade príslušný živnostenský úrad. Zo ZP Ti príde poštou tlačivo, na ktorom oznámiš ZP výšku preddavku na zdravotné poistenie. Kartička s prideleným DIČ Ti takisto príde poštou.
V prípade, že sa rozhodneš zaregistrovať sa na SP ako doborvoľne poistená osoba, musíš tak urobiť sám - tlačivo "Registračný list FO" nájdeš na www.socpoist.sk (http://www.socpoist.sk).
Anja111
01.01.08,10:02
Po 1.10.2007 vybavuje prihlásenie živnostníka na ZP a registráciu na daňovom úrade príslušný živnostenský úrad. Zo ZP Ti príde poštou tlačivo, na ktorom oznámiš ZP výšku preddavku na zdravotné poistenie. Kartička s prideleným DIČ Ti takisto príde poštou.
V prípade, že sa rozhodneš zaregistrovať sa na SP ako doborvoľne poistená osoba, musíš tak urobiť sám - tlačivo "Registračný list FO" nájdeš na www.socpoist.sk. (http://www.socpoist.sk.)
Tiež som si myslela, že to bude takto prebiehať... Ale mám čerstvú skúsenosť s novovzniknutým SZČO, (po 1.10.2007), ktorého DÚ písomne vyzval, aby sa prišiel zaregistrovať...
Johanka
01.01.08,10:16
Hm, u nás to funguje, len to dlho trvá. ŽÚ vraj registráciu posiela najprv na DR SR a až odtiaľ na príslušný DÚ.
Anja111
01.01.08,10:20
Hm, u nás to funguje, len to dlho trvá. ŽÚ vraj registráciu posiela najprv na DR SR a až odtiaľ na príslušný DÚ.
Že by bol tento DU príliš iniciatívny? Tak teraz už naozaj neviem...
Johanka
01.01.08,10:24
Ja by som im odpísala, že neprídem :D, nech napíšu na ŽÚ ...:)
Anja111
01.01.08,10:27
Ešte ma v tejto súvislosti napadlo, že ďalšieho klienta tiež vyzval DU na registráciu, v tomto prípade s.r.o., a dokonca výzvu z DU obdržal skôr, ako Výpis z OR...
VladoaKatka
01.01.08,10:34
Ja by som im odpísala, že neprídem :D, nech napíšu na ŽÚ ...:)

Ale Johanka , Ty nevieš, že proti vetru ..., aha to len chlapci...
Johanka
01.01.08,11:43
To som si aj ja voľakedy myslela, ale už som z toho vyrástla. Zákony vraj platia pre všetkých rovnako, tak ich dodržiavajme :).
Niekedy som tiež absolútne nechápala na čo nám je Ústava ....
vladino113
01.01.08,12:34
noo díkk tiež mi povedali že to vykonajú za mňa tak uvidím.Tak potom už vlastne nemám nič čo by som musel že áno?
Johanka
01.01.08,12:37
V súvislosti s DÚ, SP a ZP nič. Ale v závislosti od predmetu činnosti, prevádzky, .... je kopec iných povinností, napr. taká hygiena :) ERP, .....
vladino113
01.01.08,12:39
no to je v pohode som len v oblasti sprostredkovania obchodu a služieb takže žiadna prevádzka...len som úplne nový tak nemám skúsenosti. vieš mi poradiť nejaký sw na knihu jázd?
Tanče
01.01.08,15:12
no to je v pohode som len v oblasti sprostredkovania obchodu a služieb takže žiadna prevádzka...len som úplne nový tak nemám skúsenosti. vieš mi poradiť nejaký sw na knihu jázd?

v teme Kniha jázd (http://www.porada.sk/t46926-kniha-jazd.html#post420726) máš KJ v exceli
michelle84
05.05.08,14:42
Ako je to s prihlasovaním SZČO, ktorá začala podnikať na základe sprostredkovateľskej zmluvy? Nemá živnostenský list.
bonita
07.05.08,18:16
Moja otazka je trochu mimo temu - v r. 1995 som si zalozila zivnost, ale som nepodnikala. A myslim, ze som ani nedostala DICO, mam len ICO.
Teraz podnikat chcem. Musim mat aj DICO, aj ked nie som platca DPH? Dakujem za odpoved.
Zoltán Kovács
07.05.08,19:31
Moja otazka je trochu mimo temu - v r. 1995 som si zalozila zivnost, ale som nepodnikala. A myslim, ze som ani nedostala DICO, mam len ICO.
Teraz podnikat chcem. Musim mat aj DICO, aj ked nie som platca DPH? Dakujem za odpoved.

AK nemáš DIČ tak si porušila zákon. A porušuješ už pekných 13 rokov, aj keď nepodnikáš. Totiž povinnosťou živnostníka - szčo je do 15 dni od vzniku oprávnenia podnikať registrovať sa na DÚ.
Muška
07.05.08,19:34
...a doplním Zoleeho....DIČ Ti DÚ vygeneroval, ale ak si nepodal "registráciu" na DÚ , tak Ti nevystavili ani kartičku DIČ a urobia tak až keď sa prídeš zaregistrovať.
bonita
09.05.08,09:16
Tak ho asi mam, len som sa odvtedy stahovala, takze neviem kde. No asi budem musiet zajst na DU a poriesit to. Dik za odpoved.
Calo
26.06.08,16:17
Poradí mi niekto? neviem ako to tu funguje presne... tak to dam sem... Som zivnostnikom od 12.8.2007 a chcel by som sa opytat, podla zakona som oslobodeny na jeden rok... na zivnost nic neprevadzkujem a odvody a tak plati za mna zamestnavatel... chcem sa spytat ci teraz co treba zaplatit to zdravotne, tyka sa to aj mna? proste co si musim teda platit ja sam a na co si dat pozor...
ZuzanaP
27.06.08,04:17
Poradí mi niekto? neviem ako to tu funguje presne... tak to dam sem... Som zivnostnikom od 12.8.2007 a chcel by som sa opytat, podla zakona som oslobodeny na jeden rok... na zivnost nic neprevadzkujem a odvody a tak plati za mna zamestnavatel... chcem sa spytat ci teraz co treba zaplatit to zdravotne, tyka sa to aj mna? proste co si musim teda platit ja sam a na co si dat pozor...


Do ZP si povinný urobiť ročné zúčtovanie, nakoľko si bol v roku 2007 SZČO. Do SP musíš poslať výpis z daňového priznania, ale keďže si nemal žiadny príjem ako SZČO, nestaneš sa povinným platcom odvodov do SP.
Kennard
06.08.09,09:35
Do 8 dní sa prihlásiš v zdravotnej poisťovni a potom budeš platiť preddavky na ZP, (vždy do 8. nasledujúci mesiac)...
Do Sociálnej poisťovne sa prihlasovať nemusíš, iba ak by si sa chcel prihlásiť na dobrovoľné platenie poistenia...
Do 30 dní sa prihlásiš na daňový úrad, kde Ti vydajú DIČ...


Chcel by som sa spytat este dve otazky.

Zdravotne poistenie je nutne platit kazdy mesiac alebo je ho mozne zaplatit raz za rok?

V ktorych mesiacoch sa robi rocne zdravotne zuctovanie a danove priznanie?
veronikasad
06.08.09,09:37
Chcel by som sa spytat este dve otazky.

Zdravotne poistenie je nutne platit kazdy mesiac alebo je ho mozne zaplatit raz za rok? preddavky na zdr. poistenie sú splatné do 8. kal. dňa nasl. mesiaca.

V ktorych mesiacoch sa robi rocne zdravotne zuctovanie a danove priznanie? DP do 31.3. nasl. kal. roka, RZZP do 30.6. nasl. kal. roka
Kennard
06.08.09,09:46
Dakujem za bleskovu odpoved, Veronika.
Kennard
06.08.09,09:49
Mozno este jedna vec.

Daju sa tieto papierovacky urobit ak je clovek v zahranici?

Napr. dat vsetky doklady danovnikovi a ten to urobi za vas alebo clovek musi byt bezpodmienecne na Slovensku?
veronikasad
06.08.09,09:56
Mozno este jedna vec.

Daju sa tieto papierovacky urobit ak je clovek v zahranici?

Napr. dat vsetky doklady danovnikovi a ten to urobi za vas alebo clovek musi byt bezpodmienecne na Slovensku?
daňovníkom si ty, môžeš podklady odovzdať účtovníčke, ktorá za teba urobí a odovzdá daňové priznanie a RZZP. Problém bude s podpisom, ak podklady odovzdáš včas, stihneš to v termíne podpísané vrátiť späť.
Kennard
06.08.09,10:01
ok, vdaka za radu.
Kennard
06.08.09,10:08
Citam prave o zdravotnom poisteni tu:

http://www.vszp.sk/showdoc.do?docid=528

... a nie je mi jasna tato veta:
"SZČO si v súbehu určujú preddavok samy, ak si určia menej ako 3 €, nemusia platiť preddavok vôbec."

Co to vlastne znamena?
veronikasad
06.08.09,10:11
Citam prave o zdravotnom poisteni tu:

http://www.vszp.sk/showdoc.do?docid=528

... a nie je mi jasna tato veta:
"SZČO si v súbehu určujú preddavok samy, ak si určia menej ako 3 €, nemusia platiť preddavok vôbec."

Co to vlastne znamena?
ak si súčasne zamestnanec a živnostník a z RZZP ti vyjde platiť preddavok menej ako 3 €, nemusíš platiť nič. Ak si len živnostník, platíš preddavky z min. mzdy, t.č. 41,37€, aj keď ti v RZZP vyjde nula.
Kennard
06.08.09,12:15
Velka vdaka za vysvetlenie.