ZuzikT
01.01.08,10:01
Dobrý deň,
potrebovala by som poradiť.Moja svokra zdedila stavebný pozemok.Svokrina mama zomrela v máji v roku 2002 a dedické konanie bolo ukončené v auguste v roku 2003. Svokra má na pozemok kupcu, ale nevieme, či pri predaji do konca januára bude platiť nejakú daň a ak áno, koľko percet.Nemala by počkať s predajom do augusta,aby sa vyhla plateniu dane?Súrne potrebujem odpoveď,lebo kupca na svokru tlačí.
Zoltán Kovács
01.01.08,10:12
Dobrý deň,
potrebovala by som poradiť.Moja svokra zdedila stavebný pozemok.Svokrina mama zomrela v máji v roku 2002 a dedické konanie bolo ukončené v auguste v roku 2003. Svokra má na pozemok kupcu, ale nevieme, či pri predaji do konca januára bude platiť nejakú daň a ak áno, koľko percet.Nemala by počkať s predajom do augusta,aby sa vyhla plateniu dane?Súrne potrebujem odpoveď,lebo kupca na svokru tlačí.

Ak svokrina matka pozemok vlastnila minimálne 2 roky, tak teraz predaj tohto pozemku bude oslobodený od dane z príjmu. Nakoľko je to dedičstvo v priamom rade, tak doba vlastníctva sa spočítava, a tým je splnená podmienka vlastníctva minimálne 5 rok. Pozri § 9 zákona o dani z príjmov.
ZuzikT
02.01.08,15:40
Ďakujem pekne za radu.Pomohli ste mi.:)