dementolog
01.01.08,13:59
sadrova omietka je najcasjsim filalom na nosnej, ako aj nenosnej sadro kartonovej stene v zapadnej europe najme anglicko , irsko , finsko ale aj australii , ci usa . jedna sa o hladku omietku bez zrna , ktora je hladena za mokra . po vyzreti sa dalej mechanicky neopracuvava . mam s tymto materialkom vemi dobre skusenosti no na slovensku neviem najst ekvivalent .
AndrejG
01.01.08,14:06
Ty si u nas nevedel najst sadrove omietky? To je novorocny vtip, nie? :)


p.s. Si si isty, ze na zapade, na tie pseudodomy z papiera davaju vnutri omietku? Sadrokarton staci natriet farbou.
bony-p
01.01.08,17:16
Na Slovensku sa najčastejšie používa RIMANO , ľahko sa nanáša a hladí se po zavädnutí
Zoltán Kovács
01.01.08,17:28
Na Slovensku sa najčastejšie používa RIMANO , ľahko sa nanáša a hladí se po zavädnutí

Súhlasím, a môžem potvrdiť len pozitívne skúsenosti s RIMANO-m. Poznám tri druhy, ktoré sa líšia "hrúbkou zrna" a hrúbkou možnej nanášanej vrstvy.
220870
03.01.08,15:25
Môj názor je taký ,že sádra je dobrá len na sádrových pandrlákov.
janaGT
03.01.08,15:29
Môj názor je taký ,že sádra je dobrá len na sádrových pandrlákov.
A môžem sa spýtať, na základe čoho tak usudzuješ? Ja mám doma sadrové omietky cca 5 rokov, ale keby si videl aké sú krásne, hladké ... s obyčajnou omietkou sa to nedá ani len porovnať. Každý kto k nám príde, hneď sa pýta, aké sú to omietky.
dementolog
08.01.08,20:33
zakladna vyhoda sadrovej omietky okrem toho ze z jedneho vrecka sa da spravit niekolko stvorcovych metrom a tym je jedna z najlacnejsich je jej esteticky efekt ako aj ohnovzdornost .
AndrejG
08.01.08,20:45
zakladna vyhoda sadrovej omietky okrem toho ze z jedneho vrecka sa da spravit niekolko stvorcovych metrom a tym je jedna z najlacnejsich je jej esteticky efekt ako aj ohnovzdornost .

napr. baumit ma pisanu spotrebu podla hrubky, ale sadrova urcite nepatri medzi najlacnejsie, ale naopak, medzi najdrahsie.
pedrotur
08.01.08,22:28
ak si myslis ze sadrove omietky su lacnou zalezitostou tak si na omyle.Ja mam s tym skusenosti z Irska kde to este aj stale robim a je to spinava robota...mal by si ma vidiet po sichte.:D A s tymi stvorakmi z jedneho vreca"25kg"si prehnal nanajvys tak 3-4 stvoraky kedze sa to taha na 2-krat a aj zalezi aky majster to robi ak to taha ír to by si mal vidiet:eek: polovica na stene a polovica na zemi takto su zvyknuty a nikomu to ani nevadi a potom sa cuduju ze obycajny 3-izbovy dom stoji na trhu 300000-350000 eur:eek::confused:. Na slovensku sa pouzivaju sadrove omietky velmi malo lebo su nakladnejsie na financie a pracu a zatial prevladaju sadrokartonove systemy Knauf a ine.
AndrejG
09.01.08,00:29
ak si myslis ze sadrove omietky su lacnou zalezitostou tak si na omyle.Ja mam s tym skusenosti z Irska kde to este aj stale robim a je to spinava robota...mal by si ma vidiet po sichte.:D A s tymi stvorakmi z jedneho vreca"25kg"si prehnal nanajvys tak 3-4 stvoraky kedze sa to taha na 2-krat a aj zalezi aky majster to robi ak to taha ír to by si mal vidiet:eek: polovica na stene a polovica na zemi takto su zvyknuty a nikomu to ani nevadi a potom sa cuduju ze obycajny 3-izbovy dom stoji na trhu 300000-350000 eur:eek::confused:. Na slovensku sa pouzivaju sadrove omietky velmi malo lebo su nakladnejsie na financie a pracu a zatial prevladaju sadrokartonove systemy Knauf a ine.

Zaujimave info. :)
p.s. Ako mozes porovnavat omietky a sdk? Nepoznam vela ludi, ktory by davali sdk na steny. :) Sadrove omietky sa davaju na novostavby pomerne casto, ale najpouzivanejsie su asi vapenno-cementove.
janaGT
09.01.08,05:18
zakladna vyhoda sadrovej omietky okrem toho ze z jedneho vrecka sa da spravit niekolko stvorcovych metrom a tym je jedna z najlacnejsich je jej esteticky efekt ako aj ohnovzdornost .

najlacnejšie? my sme platili za cca 350 m2 120 000,-
Peter Briatka
09.01.08,07:01
zakladna vyhoda sadrovej omietky okrem toho ze z jedneho vrecka sa da spravit niekolko stvorcovych metrom a tym je jedna z najlacnejsich je jej esteticky efekt ako aj ohnovzdornost .

A ostatné omietky na báze cementu a vápna sú horľavé??? Resp. majú nižšiu triedu klasifikácie reakcie na oheň?

PS: Nemusis za kazdu cenu pisat vela. Staci ak napises nieco co je pravda. Ked chces porovnávat alebo vyzdvihovat nejakú vlastnost, tak ju spomen aj ostatných materiálov.
krvaj
09.01.08,07:05
tak to ta niekto pekne oj... Ja som platil za sádrovú gletovanú omietku 240 Sk/m2... Práca aj materiál...
janaGT
09.01.08,07:12
tak to ta niekto pekne oj... Ja som platil za sádrovú gletovanú omietku 240 Sk/m2... Práca aj materiál...

bolo to pred 4 rokmi, v cene boli aj lišty, sieťka, okolo okien nejaké špeciálne apo lišty a vlastne všetko na komplet, nedávali sme nič.
krvaj
09.01.08,07:42
bolo to pred 4 rokmi, v cene boli aj lišty, sieťka, okolo okien nejaké špeciálne apo lišty a vlastne všetko na komplet, nedávali sme nič.


nie.. bolo to v auguste 2007
janaGT
09.01.08,07:46
nie.. bolo to v auguste 2007

čo nie?
krvaj
09.01.08,08:01
čo nie?

Prepáč. mi pripadalo že chceš povedať že také ceny boli pred 4 rokmi..
AndrejG
09.01.08,21:30
tak to ta niekto pekne oj... Ja som platil za sádrovú gletovanú omietku 240 Sk/m2... Práca aj materiál...

Ceny su vsade ine, ine su v Presove, ine v Bratislave, ine je to cez zivnostnikov, ine cez firmu, atd. Treba zohladnit vela veci, aj kvalitu. V BA su firmy co si uctuju 450/m2. Samozrejme, to je extrem a zaplati to iba niekto, kto si da urobit iba jednu ponuku.
krvaj
10.01.08,07:20
Ceny su vsade ine, ine su v Presove, ine v Bratislave, ine je to cez zivnostnikov, ine cez firmu, atd. Treba zohladnit vela veci, aj kvalitu. V BA su firmy co si uctuju 450/m2. Samozrejme, to je extrem a zaplati to iba niekto, kto si da urobit iba jednu ponuku.


Robila mi to firma z Bratislavy... Mal som aj lacnejšie aj drahšie ponuky... Toto bol tyký zlatý stred a som max. spokojný...
Zoltán Kovács
10.01.08,07:36
Zaujimave info. :)
p.s. Ako mozes porovnavat omietky a sdk? Nepoznam vela ludi, ktory by davali sdk na steny. :) Sadrove omietky sa davaju na novostavby pomerne casto, ale najpouzivanejsie su asi vapenno-cementove.

Som jeden z ních čo to má. A som spokojný.
AndrejG
10.01.08,11:44
Som jeden z ních čo to má. A som spokojný.

Ja viem, ze to niekto robi, ale musis uznat ze ste v mensine. Nebola to piplacka? O kolko sa zmensili rozmery izby(na ake profily si to daval?)?
janaGT
10.01.08,12:04
Ja viem, ze to niekto robi, ale musis uznat ze ste v mensine. Nebola to piplacka? O kolko sa zmensili rozmery izby(na ake profily si to daval?)?

ako piplačka? Nám ich robili strojom. Striekali to na hebel, ktorý predtým niečím penetrovali. Alebo penetrák dávali do toho stroja k sadre. To už presne nepamätám. Len viem, že manžel predtým penetroval betónové stropy.
Zoltán Kovács
10.01.08,13:31
ako piplačka? Nám ich robili strojom. Striekali to na hebel, ktorý predtým niečím penetrovali. Alebo penetrák dávali do toho stroja k sadre. To už presne nepamätám. Len viem, že manžel predtým penetroval betónové stropy.

Andrej sa pýtal na sádrokartón.
Zoltán Kovács
10.01.08,13:32
Ja viem, ze to niekto robi, ale musis uznat ze ste v mensine. Nebola to piplacka? O kolko sa zmensili rozmery izby(na ake profily si to daval?)?

Je to priamo na stene bez profilov, takže to ubralo iba 12mm z každej strany.
janaGT
10.01.08,14:12
Andrej sa pýtal na sádrokartón.

jáj, nepochopila som ....
AndrejG
10.01.08,18:50
Je to priamo na stene bez profilov, takže to ubralo iba 12mm z každej strany.

Ako si to daval na stenu? Srouby, alebo nejake lepidlo? Ake mas s tym skusenosti?
Zoltán Kovács
10.01.08,18:51
Ako si to daval na stenu? Srouby, alebo nejake lepidlo? Ake mas s tym skusenosti?

Nelepil som. Všetko je šrobované. Rýchla, pomerne čistá práca. A lacnejšia ako omietky.
pedrotur
10.01.08,19:27
len pre info v irsku kde pracujem sa sdk lepi priamo na stenu/tehlu/ moze sa lepit na omietnutu stenu a aj na zelezo napr.preklady,ocel.nosniky a pod. lepidlo ma nazov COUPOND od firmy GYPROC.Pracuje sa s tym dobre a je to pomerne lacna zalezitost:D
AndrejG
10.01.08,21:28
Nelepil som. Všetko je šrobované. Rýchla, pomerne čistá práca. A lacnejšia ako omietky.

Ja mam na stavbe same atypicke blbosti, rovna je asi iba obyvacka...to by som zrezaval 2 tyzdne. Ale ked ma majstri este par krat naseru, aspon mam nejaku alternativu. :)
Zoltán Kovács
11.01.08,05:26
Ja mam na stavbe same atypicke blbosti, rovna je asi iba obyvacka...to by som zrezaval 2 tyzdne. Ale ked ma majstri este par krat naseru, aspon mam nejaku alternativu. :)

Rozpočet na omietky (sieťka + lepidlo + 2 mm omietka + práca) bola 65.000,- Sk. Kým za sdk + ostatný materiál (sádra Rigips na vysprávky, pásky, šróby) som dal necelých 25.000,- Sk. Prácu samozrejme nezarátavam, lebo sme to robili dvaja s otvom. Celý dom sme spravili za dva mesiace (iba cez víkendy).
krvaj
11.01.08,08:23
Nelepil som. Všetko je šrobované. Rýchla, pomerne čistá práca. A lacnejšia ako omietky.


Ked sa mozem spytat na co si to sroboval???
AndrejG
11.01.08,11:19
Rozpočet na omietky (sieťka + lepidlo + 2 mm omietka + práca) bola 65.000,- Sk. Kým za sdk + ostatný materiál (sádra Rigips na vysprávky, pásky, šróby) som dal necelých 25.000,- Sk. Prácu samozrejme nezarátavam, lebo sme to robili dvaja s otvom. Celý dom sme spravili za dva mesiace (iba cez víkendy).

Nechavali ste medzi doskami nejake spary na tmel, keby nahodou stavba trochu sadla, alebo ste ich davali tesne na seba?
Zoltán Kovács
11.01.08,12:33
Ked sa mozem spytat na co si to sroboval???
Priamo na stenu. Použil som šroby dlžby 13 cm.


Nechavali ste medzi doskami nejake spary na tmel, keby nahodou stavba trochu sadla, alebo ste ich davali tesne na seba?
Samozrejme, že dosky sdk nie su hneď vedľa seba. Nechával som 0,5 - 1,0 cm špáry, ktoré som vytmelil, prelepil samolepiacou sieťkou (šírky asi 5 cm) a znova zatmelil. Prebrúšil, vytmelil a zabrušil do konečnej podoby.
bulnova
12.01.08,09:25
My sme v podkroví na sadrokartonové stropy lepili sieťku a nanášali tenkovrstvú vápenno-cementovú omietku KVK. Robili to všetky novostavby v okolí - vraj je týmto spôsobom odstránené praskanie
stien pri sadaní strechy. Je to síce drahší a pomalší spôsom, ale vyzerá to naozaj lepšie. Vyšlo ma to celkom lacno, lebo všetku prácu urobil manžel.
AndrejG
12.01.08,17:35
My sme v podkroví na sadrokartonové stropy lepili sieťku a nanášali tenkovrstvú vápenno-cementovú omietku KVK. Robili to všetky novostavby v okolí - vraj je týmto spôsobom odstránené praskanie
stien pri sadaní strechy. Je to síce drahší a pomalší spôsom, ale vyzerá to naozaj lepšie. Vyšlo ma to celkom lacno, lebo všetku prácu urobil manžel.

Kolko berie manzel za m2. :D
bulnova
13.01.08,12:49
Manžel je výsluhový vojenský učiteľ. Ako správny manžel (keď ja som musela ovládať šiť, prať, variť, vypekať apod...), musel sa naučiť opraviť el.spotrebiče, obložiť kúpeľňu, vyrezať otvor do panelu, položiť plávajúcu (aj drevenú ) podlahu, strhať tapety a spraviť omietky (vtedy tuším kerzastuck), opraviť el. zásuvky a pod., "čo správny manžel za asistencie svojej manželky musí dokázať!" Keď sa rušila vojenská škola v Košiciach, kde učil, kúpili sme byt staršej dcére a úplne sme ho renovovali (my dvaja). Musím teda povedať, že práce v interiéri domu okrem hrubých omietok a poterov urobil všetko sám (včítane zváraných schodov do podkrovia, ktoré sú doslova "prešpekulované", aby neboli strmé -teda vôbec nie podľa projektu). Z tejto chvály na môjho manžela vyplýva, že pracuje za tri bravčové rezne denne a po skončení stavby mu sľubujem dovolenku na Kubu.
krvaj
14.01.08,07:34
[quote=smith;608493]Priamo na stenu. Použil som šroby dlžby 13 cm.


Trosku tomu nerozumiem... Z coho je ta stena postavena?? To si len tak praskol par srobov a bez lepidla???
AndrejG
14.01.08,17:08
[quote=smith;608493]Priamo na stenu. Použil som šroby dlžby 13 cm.


Trosku tomu nerozumiem... Z coho je ta stena postavena?? To si len tak praskol par srobov a bez lepidla???

Naco este lepidlo?
Zoltán Kovács
14.01.08,17:10
[quote=smith;608493]Priamo na stenu. Použil som šroby dlžby 13 cm.


Trosku tomu nerozumiem... Z coho je ta stena postavena?? To si len tak praskol par srobov a bez lepidla???

Áno "praškol" pár šrobov. Stena je z porfixu. Veď aj na konštrukciu sa "iba" skrutkuje sdk.
krvaj
15.01.08,07:25
[quote=krvaj;610439]

Áno "praškol" pár šrobov. Stena je z porfixu. Veď aj na konštrukciu sa "iba" skrutkuje sdk.


O.K. Je to v hmozdinkach alebo len cisto sroby???
Zoltán Kovács
15.01.08,07:28
[quote=smith;611209]


O.K. Je to v hmozdinkach alebo len cisto sroby???

Čisto šroby. 13 cm je dostatočná dlžka na to aby držalo aj bez hmoždinky.