kathrin
01.01.08,15:33
Prajem Vám všetkým pekný deň, mám takýto problém. Robil som zákazku a zákazník to chcel bez oficiálneho papiera (to znamená, že to mal aj o dosť lacnejšie). Po 2 týždňoch zavolal, že chce vrátiť za prácu značnú sumu nazad. Čo mi hrozí z jeho strany po nevrátení požadovanej čiastky?:confused:
Zoltán Kovács
01.01.08,14:36
A prečo chce späť peniaze? Reklamuje odvedenú prácu?
evina
01.01.08,14:36
Prajem Vám všetkým pekný deň, mám takýto problém. Robil som zákazku a zákazník to chcel bez oficiálneho papiera (to znamená, že to mal aj o dosť lacnejšie). Po 2 týždňoch zavolal, že chce vrátiť za prácu značnú sumu nazad. Čo mi hrozí z jeho strany po nevrátení požadovanej čiastky?:confused:

No nič.... vstúpili ste obaja do rizika... neexistuje doklad, že si zákazku uskutočnil....a kde sa nič nerobilo ani sa nič neplatilo....
Toto je príklad toho ako sa neoplatí vstupovať do takýchto obchodných vzťahov ...
kitky
01.01.08,14:47
Prajem Vám všetkým pekný deň, mám takýto problém. Robil som zákazku a zákazník to chcel bez oficiálneho papiera (to znamená, že to mal aj o dosť lacnejšie). Po 2 týždňoch zavolal, že chce vrátiť za prácu značnú sumu nazad. Čo mi hrozí z jeho strany po nevrátení požadovanej čiastky?:confused:

Nic. Zakaznik sa nema cim preukazat.Z pravneho hladiska je to jeho problem.
Z moralneho hladiska, pokial praca nebola odvedena kvalitne je to len tvoj problem.
Toto si musis zvazit sam. Niekedy nam peniaze naozaj nestoja za to, aby sme stracali zakaznikov alebo svoje dobre meno.
ayya
01.01.08,14:54
No nič.... vstúpili ste obaja do rizika... neexistuje doklad, že si zákazku uskutočnil....a kde sa nič nerobilo ani sa nič neplatilo....
Toto je príklad toho ako sa neoplatí vstupovať do takýchto obchodných vzťahov ...

suhlasim iba v tej poslednej vete...

totiz: ked neexistuje doklad, to neznamena, ze sa neda dodatocne dokazat, ze zakazka bola urobena... a potom neexistencia dokladu moze este pritazit dodavatelovi... zvlast, ked ide o vacsiu sumu penazi (stavebna cinnost?) ... nemusi sa ten zakaznik zastavit pri odmietnuti dodavatela uznat reklamaciu, kludne to moze prehnat aj cez trestne oznamenie a potom samozrejme aj cez danovy urad ...

v prvom rade by som si tu zakazku zaevidovala v uctovnictve, aj ked so stratou, lebo vobec si nemyslim, ze sa nic nemoze stat...
mozu z toho byt dlhotrvajuce problemy a aj postihy ... ale: ze by to malo byt poucenim do buducnosti, s tym naozaj suhlasim...;)
ayya
01.01.08,14:57
Nic. Zakaznik sa nema cim preukazat....

Kitky... ma sa cim preukazat: predsa vyhotovenou zakazkou ...a este moze povedat, ze mu dodavatel odmietol vydat doklady a ze vsetko pytal na ruku, napr. ako zalohy... to bude potom slovo proti slovu...

kedze ide o vacsiu sumu penazi, netreba ocakavat, ze ten zakaznik mavne rukou a povie si, ze "dobre mi tak" ...
kitky
01.01.08,15:01
Kitky... ma sa cim preukazat: predsa vyhotovenou zakazkou ...a este moze povedat, ze mu dodavatel odmietol vydat doklady a ze vsetko pytal na ruku, napr. ako zalohy... to bude potom slovo proti slovu...

kedze ide o vacsiu sumu penazi, netreba ocakavat, ze ten zakaznik mavne rukou a povie si, ze "dobre mi tak" ...

Ty víš, ty máš kluče od míšačky:D.
Tym chcem povedat ze mas pravdu ale asi nedokaze ze to bola konkretna firma.
evina
01.01.08,15:02
suhlasim iba v tej poslednej vete...

totiz: ked neexistuje doklad, to neznamena, ze sa neda dodatocne dokazat, ze zakazka bola urobena... a potom neexistencia dokladu moze este pritazit dodavatelovi./ale aj odberateľovi/.. zvlast, ked ide o vacsiu sumu penazi (stavebna cinnost?) ... nemusi sa ten zakaznik zastavit pri odmietnuti dodavatela uznat reklamaciu, kludne to moze prehnat aj cez trestne oznamenie a potom samozrejme aj cez danovy urad ...

v prvom rade by som si tu zakazku zaevidovala v uctovnictve, aj ked so stratou, lebo vobec si nemyslim, ze sa nic nemoze stat...
mozu z toho byt dlhotrvajuce problemy a aj postihy ... ale: ze by to malo byt poucenim do buducnosti, s tym naozaj suhlasim...;)

...len neviem ako to ten odberateľ dokáže ... a ako som červeným vpísala do textu bol by to problém i pre neho.
Myslím, že je teraz len na ich osobnej dohode ...
ayya
01.01.08,15:05
... ale asi nedokaze ze to bola konkretna firma.

nuz neviem, ... ked to bolo za vela penazi, tak tam boli iste dlhsie trvajuce vztahy, stretnutia, niekto tych ludi, co to robili videl, ... nevieme o aku zakazku ide, ale ak to bola stavebna cinnost ... tak myslim, ze by nebol problem dokazat to roznymi svedectvami ... mame malo informacii,

ale: ked ten zakaznik navrhol aby to bolo bez papiera (a potom bez depeha?) zastavi sa pri vymahani "svojich opravnenych prav" ??? moc by som tomu neverila ...
kitky
01.01.08,15:07
nuz neviem, ... ked to bolo za vela penazi, tak tam boli iste dlhsie trvajuce vztahy, stretnutia, niekto tych ludi, co to robili videl, ... nevieme o aku zakazku ide, ale ak to bola stavebna cinnost ... tak myslim, ze by nebol problem dokazat to roznymi svedectvami ... mame malo informacii

ale: ked ten zakaznik navrhol aby to bolo bez papiera (a potom bez depeha?) [B]zastavi sa pri vymahani "svojich opravnenych prav" ??? moc by som tomu neverila

ja by som to tiez riesila
ayya
01.01.08,15:11
...len neviem ako to ten odberateľ dokáže ... a ako som červeným vpísala do textu bol by to problém i pre neho.
Myslím, že je teraz len na ich osobnej dohode ...

evi, myslim, ze rozumiem co mas na mysli ... ale predsa ten odberatel vzdy moze povedat, ze mu sam dodavatel navrhol to urobit bez papiera, aby to mal lacnejsie, aby zbytocne nenaplnali statny rozpocet ... ;)

ja to jednoznacne povazujem za "pruser" ... zalezi na tom, ako silny "v kramflekoch" sa citi ten zakaznik ... + koniec roka ... tiez to zavazi pri premyslani, ako to riesit ... a potom davat dodatocne? ci nedavat? ...vieme malo na "dobre rozhodnutie" .... vy ste popisali tu najlepsiu alternativu, ja som spomenula aj tu horsiu, lebo si myslim, ze aj taka existuje ... sorry ...
evina
01.01.08,15:16
Ja som, mojou alternatívou nemala na mysli, že to nemá vôbec riešiť....uviedla som i vyššie, že to majú riešiť osobnou dohodou...
Oficiálne by sa odberateľ mohol pri Tvojej alternatíve dostať po súd...t.j. musel by dodávateľa zažalovať... to znamená súdne poplatky a dlhý dlhý čas...dôkazná núdza atď...

Mojou alternatívou som mala na mysli, že sú obaja v zlom položení, a obaja vedome vstúpili do rizika...a je to stále slovo proti slovu ...
Zita5
01.01.08,15:16
Myslím ayya , že dá sa aj s Tebou súhlasiť . Tieto bezpapierové obchody vždy nesú so sebou určité riziko .Ako pre zhotoviteľa tak aj pre objednávateľa .Preto si treba vždy zvážiť dôsledky .
ayya
01.01.08,15:23
...len neviem ako to ten odberateľ dokáže ... a ako som červeným vpísala do textu bol by to problém i pre neho.
Myslím, že je teraz len na ich osobnej dohode ...

celkom dobre si viem predstavit, ze to bola stavba pre sukromnu osobu ... potom odberatel nebude mat v podstate ziadny problem ...
keby to ale nebola sukromna osoba, ale tato zakazka by bola iba poddodavkou pre ineho podnikatela, tak suhlasim s tym, ze by mohol mat problemy aj odberatel ...
evina
01.01.08,15:25
celkom dobre si viem predstavit, ze to bola stavba pre sukromnu osobu ... potom odberatel nebude mat v podstate ziadny problem ...
keby to ale nebola sukromna osoba, ale tato zakazka by bola iba poddodavkou pre ineho podnikatela, tak suhlasim s tym, ze by mohol mat problemy aj odberatel ...

Ako nebude mať súkromný odberateľ problém. ? Ani ten súkromný občan nemôže len tak niekde prísť a niečo tvrdiť...ten čo žaluje dokazuje...
Ale aby nedošlo k omylu, ja nevlievam do Kathrin nádej, že to nie je žiadny problém... Opakujem znova, čo som spomenula na začiatku obaja vstúpili do rizika, a tak musia teraz aj problém riešiť ... Každý si musí vždy uvedomiť svoju mieru rizika...
ayya
01.01.08,15:26
Oficiálne by sa odberateľ mohol pri Tvojej alternatíve dostať po súd...t.j. musel by dodávateľa zažalovať... to znamená súdne poplatky a dlhý dlhý čas...dôkazná núdza atď...


pri zalobe ano.... ale na trestne oznamenie nepotrebujes ziadne poplatky ...
mozem zase iba napisat: malo informacii + "sakra" poucenie do buducna
ayya
01.01.08,15:27
Ako nebude mať súkromný odberateľ problém. ?

ked si dam postavit dom a dodavatel sa ma spyta, ci to nechcem mat lacnejsie... tak poviem ano... a mohla som ja vediet, ze on to planuje robit bez depeha??? :D
evina
01.01.08,15:30
pri zalobe ano.... ale na trestne oznamenie nepotrebujes ziadne poplatky ...
mozem zase iba napisat: malo informacii + "sakra" poucenie do buducna

Ayya, od začiatku upozorňujem na hrubo vyznačené... Svoju odpoveď som vyššie doplnila...
evina
01.01.08,15:31
ked si dam postavit dom a dodavatel sa ma spyta, ci to nechcem mat lacnejsie... tak poviem ano... a mohla som ja vediet, ze on to planuje robit bez depeha??? :D

No to sme už v rovine akejsi filozofickej rozpravy... neznalosť zákona nikoho v tomto štáte neospravedlňuje.

Ak zahodím blok od topánok, asi sotva pochodím pri ich reklamácii, ak sa mi následne odlomí opätok...je to len a len moja chyba...
ayya
01.01.08,15:39
No to sme už v rovine akejsi filozofickej rozpravy... neznalosť zákona nikoho v tomto štáte neospravedlňuje.
Evka, ja nevravim, ze nemas pravdu ... iba som sa na to pozrela z ineho pohladu a stale mam na mysli tu "znacnu sumu", nevieme o aku zakazku ide, ale topanky to isto-iste nebudu...:o

------------------------
doplnujem: ked to vezmeme fakt vazne, tak to nebolo "riziko"... to bol jednoducho jasny podvod ... ja viem: silne slovo, ale tak mi to zo zadania vychadza ... vlastne by sme na tuto temu ani nemali podla etikety odpovedat... imho :o
evina
01.01.08,15:44
Evka, ja nevravim, ze nemas pravdu ... iba som sa na to pozrela z ineho pohladu a stale mam na mysli tu "znacnu sumu", nevieme o aku zakazku ide, ale topanky to isto-iste nebudu...:o

Ayya ja ani žiadnu pravdu neobhajujem, myslím, že celkom si ma nepochopila... ja ani netvrdím, že to čo píšeš tak nebude - myslím to, že odberateľ nebude robiť problémy...
Ináč povedané tvrdím, že obaja majú dôkaznú núdzu pri riešení problému...

Na záver len zopakujem vetu z môjho prvého príspevku:

"Toto je príklad toho ako sa neoplatí vstupovať do takýchto obchodných vzťahov " :rolleyes:
evina
01.01.08,15:47
Evka, ja nevravim, ze nemas pravdu ... iba som sa na to pozrela z ineho pohladu a stale mam na mysli tu "znacnu sumu", nevieme o aku zakazku ide, ale topanky to isto-iste nebudu...:o

------------------------
doplnujem: ked to vezmeme fakt vazne, tak to nebolo "riziko"... to bol jednoducho jasny podvod ... ja viem: silne slovo, ale tak mi to zo zadania vychadza ... vlastne by sme na tuto temu ani nemali podla etikety odpovedat... imho :o

Obaja vedeli čo robia....aj ten odberateľ....

Nikto im tu proti etikete neradil..imho
Konštatovali sme len, že má problém, nakoľko neexistujú doklady a je treba sa osobne dohodnúť ako problém riešiť...
ayya
01.01.08,15:53
... že má problém, nakoľko neexistujú doklady a je treba sa osobne dohodnúť ako problém riešiť...

hej, v prvom rade sme mali napisat:
uz aj vystavit doklady!!! ako to, ze nie su? stratili sa? tak duplikaty !!!... a urobil to niekto z nas? .... nikto :o

p.s.: preco sa ja kurnik furt niekde zamontujem ??? a hned prveho !! to bude so mnou tak cely rok? :D
kitky
01.01.08,15:58
hej, v prvom rade sme mali napisat:
uz aj vystavit doklady!!! ako to, ze nie su? stratili sa? tak duplikaty !!!... a urobil to niekto z nas? .... nikto :o

p.s.: preco sa ja kurnik furt niekde zamontujem ??? a hned prveho !! to bude so mnou tak cely rok? :D

ayya, ked musis, tak nie je co riesit:D
ayya
01.01.08,16:00
he!... az teraz som si vsimla, ze tato otazka je zadana v sekcii "stavbari" ... takze niektore veci platia viac, ako som si zo zaciatku myslela ...
ja som temu otvarala v "dnesnych prispevkoch" tak som si vobec nevsimla, ze sa fakt bavime o stavebnej cinnosti ...

Kitky, ty si si to uvedomila, ked si pisala o tej miesacke? :D :D
Tanče
01.01.08,17:35
dievčence, čo tu zasa stvárate?:D

Aby som nebola mimotemy, odpovedám na položenú otázku:

(zhrniem a pridám) - trestné oznámenie
- žaloba na súd
- teplý bonz na daňový úrad príp. iné kompetentné úrady
- alebo žeby aj "menej oficiálne" vymáhanie...?
ayya
01.01.08,17:53
dievčence, čo tu zasa stvárate?:D

Aby som nebola mimotemy, odpovedám na položenú otázku:

(zhrniem a pridám) - trestné oznámenie
- žaloba na súd
- teplý bonz na daňový úrad príp. iné kompetentné úrady
- alebo žeby aj "menej oficiálne" vymáhanie...?

Tančeeeeeeee....

????????????????
:o :o :o :o :o :D :D :D :D :D
Danila
01.01.08,19:01
Evka, ja nevravim, ze nemas pravdu ... iba som sa na to pozrela z ineho pohladu a stale mam na mysli tu "znacnu sumu", nevieme o aku zakazku ide, ale topanky to isto-iste nebudu...:o

------------------------
doplnujem: ked to vezmeme fakt vazne, tak to nebolo "riziko"... to bol jednoducho jasny podvod ... ja viem: silne slovo, ale tak mi to zo zadania vychadza ... vlastne by sme na tuto temu ani nemali podla etikety odpovedat... imho :oMáš pravdu ayya, jedná sa o ekonomickú trestnú činnosť z oblasti daňových únikov atď...a preukázať ju dodávateľovi, nebude pre príslušné orgány žiadny problém. Odberateľ môže pri istej vynachádzavosti vyviaznúť bez straty desiatky.
kathrin
02.01.08,06:43
Jeeej, som normálne prekvapený koľko príspevkov som dostal a všetkým pekne ďakujem. Pre doplnenie informácii, nie je to až taká hora peňazí. Išlo o prerábku bytového jadra komplet (burácie práce, kanalizácia, vodovodné a elektro rozvody, obklady, stierky a atd.). Nikdy doteraz som nemal problém s odvedenou prácou. Zinkasoval som zhruba za to 35 000,- Sk a on chce 20 000,- Sk nazad. A problém má len v tom, že vraj jej ide jedna priečka trošku krivo. Je to však sposobené tým, že panely na bytovke nie sú v pravom uhle a to som nemohol nijak vyriešiť. Ďakujem ešte raz.
veronikasad
02.01.08,06:54
Jeeej, som normálne prekvapený koľko príspevkov som dostal a všetkým pekne ďakujem. Pre doplnenie informácii, nie je to až taká hora peňazí. Išlo o prerábku bytového jadra komplet (burácie práce, kanalizácia, vodovodné a elektro rozvody, obklady, stierky a atd.). Nikdy doteraz som nemal problém s odvedenou prácou. Zinkasoval som zhruba za to 35 000,- Sk a on chce 20 000,- Sk nazad. A problém má len v tom, že vraj jej ide jedna priečka trošku krivo. Je to však sposobené tým, že panely na bytovke nie sú v pravom uhle a to som nemohol nijak vyriešiť. Ďakujem ešte raz.
Ak nechceš mať problémy, vystav mu dodatočne faktúru na vykonanú prácu a nech si reklamáciu uplatní písomne. Zrejme ide o poriadneho "špekulanta" /prerábku bytového jadra za 15 tis. by som brala aj ja/.

-------
Veronika
VladoaKatka
02.01.08,07:06
Veronikasad Ti radí dobre, treba to dodatočne papierovo vyriešiť.
A material sa kupoval ako?
hanelie
02.01.08,07:29
1.vystaviť faktúru
2.vystaviť prijmový doklad na skutočne zaplatenú sumu + žiadať doplatok
3.poslať poštou,

dodatok : prípadné reklamácie riešiť písomnou formou
VladoaKatka
02.01.08,07:50
1.vystaviť faktúru
2.vystaviť prijmový doklad na skutočne zaplatenú sumu + žiadať doplatok
3.poslať poštou,

dodatok : prípadné reklamácie riešiť písomnou formou


... objednávku na práce asi ťažko spraví, a v tom nastanú problémy s doplatkom,

3. poštou - ale doporučene, a môžno aj do vlastných rúk
mildo1
17.01.08,20:04
Mimo témy, Kathrin sa dnes narodil krásny syn, týmto jej srdečne gratulujem, aj keď som jej zatelefonoval. Takže veľa štastných chvíľ nech je zdravý a aj manžel nech poslúcha.