jarkoslav
01.01.08,16:03
Prosim vas o pomoc.Som invalidny dochodca a v roku 2007 som pracoval na DoVP.Tento rok my novy zamestnavatel dal podpisat zmluvu,presne "Zmluva o vytvorení diel a licenčná zmluva podľa ustanovení zákona č. 618/2003 Z. z. Autorský zákon".Jednalo by sa o vytvorenie sutaznych otazok do TV relacie. A ja neviem ci to co platilo pri dohode mozem uplatnit aj tu -vratenie dane ak mzda nepresiahne urcitu vysaku,neplatenie odvodov do ZP ak tiez vyska nepresiahne urcitu hodnotu,tlacivo A pre fyzicke osoby na DP.) Je toho viac co by som sa spytal,ale ak sa najde niekto kto mi poradi budem mu moc vdacny lebo sa v tychto veciach neviem zorientovat a to som presiel temy porady ale nie som si isty.Dakujem za pomoc
Zoltán Kovács
01.01.08,15:07
Prosim vas o pomoc.Som invalidny dochodca a v roku 2007 som pracoval na DoVP.Tento rok my novy zamestnavatel dal podpisat zmluvu,presne "Zmluva o vytvorení diel a licenčná zmluva podľa ustanovení zákona č. 618/2003 Z. z. Autorský zákon".Jednalo by sa o vytvorenie sutaznych otazok do TV relacie. A ja neviem ci to co platilo pri dohode mozem uplatnit aj tu -vratenie dane ak mzda nepresiahne urcitu vysaku,neplatenie odvodov do ZP ak tiez vyska nepresiahne urcitu hodnotu,tlacivo A pre fyzicke osoby na DP.) Je toho viac co by som sa spytal,ale ak sa najde niekto kto mi poradi budem mu moc vdacny lebo sa v tychto veciach neviem zorientovat a to som presiel temy porady ale nie som si isty.Dakujem za pomoc

Píjmy podľa autorského zákona sú zdanené podľa § 8 ods. 1) písm. g zákona u dani z príjmov. To znamená, že mal by vyplatiť brutto sumu, čo je dohodnutá v zmluve. Na zdanenie takýchto príjmov, ak iné príjmy nemáš sa používa tlačivo daňového príiznania typu B. A ak dobre viem, tak z týchto príjmov sa môžu uplatňovať výdavky paušálnou sadzbou (40%) - ale nie som si istý.
jarkoslav
01.01.08,15:51
dakujem moc za rychlu odpoved.Ak by som sa vas mohol dalej spytat budem vdacny. Ale ospravedlnuejm sa ak moje otazky budu pre vas uplne laicke
1 - Podla vsetkeho nezarobim pri tejto zmluve omnoho viac ako pri DoVP cize pre mna by bola vyhodnejsia prave ona.Mozem to navrhnut zamestnavatelovi aby tu zmluvu navrhol tak?nie som si isty ci sa to da ak ide o takuto pracu.
2 - Ake odvody budem musiet platit pri licencnej zmluve,kedze pri dohode som v podstate nemusel nic-dan sa mi vratila,odvody do zP pre nizku mzdu som neplatil.
3 - mozno ste mi uz odpovedali v prvej odpovedi na otazku ci mozem tak ako pri dohode zarobit do urcitej vysky aby mi tu dan vratili a neplatil som ano do zP ak zarobim uzrcitu ciastku-Neviem co su to tie vydavky pausalnou sadzbou.
Zatial vam dakujem za pomoc
Zoltán Kovács
01.01.08,16:04
dakujem moc za rychlu odpoved.Ak by som sa vas mohol dalej spytat budem vdacny. Ale ospravedlnuejm sa ak moje otazky budu pre vas uplne laicke
1 - Podla vsetkeho nezarobim pri tejto zmluve omnoho viac ako pri DoVP cize pre mna by bola vyhodnejsia prave ona.Mozem to navrhnut zamestnavatelovi aby tu zmluvu navrhol tak?nie som si isty ci sa to da ak ide o takuto pracu. Ak príjem podľa autorského zákona nepresiahne 49.248,- (1/2 nezd.čiastky) tak nebude povinnosť podať daňové priznanie
2 - Ake odvody budem musiet platit pri licencnej zmluve,kedze pri dohode som v podstate nemusel nic-dan sa mi vratila,odvody do zP pre nizku mzdu som neplatil. na toto neviem odpoveď, preto sa ani nepúšťam do toho, aby som nemýlil
3 - mozno ste mi uz odpovedali v prvej odpovedi na otazku ci mozem tak ako pri dohode zarobit do urcitej vysky aby mi tu dan vratili a neplatil som ano do zP ak zarobim uzrcitu ciastku-Neviem co su to tie vydavky pausalnou sadzbou. pozri odpoveď pri bode 1
Zatial vam dakujem za pomoc

Výdavky paušálnou sadzbou sa uplatňujú v prípade ak neviete preukazovať skutočné výdavky na dosiahnutie zdaniteľného príjmu.
Jozef Mihál
01.01.08,16:12
Hľadajte na porade "autorský zákon", "autor", "honorár" ...
Zoltán Kovács
01.01.08,16:19
jarkoslav
01.01.08,16:22
podla vasej odpovede v bode 2 by to bolo este vyhodnejsie ako pri DoVP. tam som musel podat DP ak som chcel vratit dan.tu by som sa s tym nemusel zapodievat,myslim spravne?
este zistit tie odvody do ZP a budem trochu kludnejsi.
ocenujem vasu pomoc a pridavam body.Ak mozem a najdem nejaku nejasnost ohladom tejto zmluvy rad by som sa vas opat poprosil o pomoc ,uz som obvolal danove urady ale ti mi nevedeli vobec nic povedat.
jarkoslav
01.01.08,16:23
velka vdaka idem to hned prehladat
Jana Motyčková
02.01.08,08:03
Opravím Smithovu odpoveď- príjmy podľa autorského zákona sú príjmami poďľa §6 ods. 2a). Pod §8 spadajú iba príjmy zo zdedených autorských práv. Daňové priznanie sa urobiť musí.
Ak hrubý príjem z autorských za rok 2008 bude nižší ako 64332, ZP platiť nebudete. Ale ak celkový príjem (bez dohôd), bude vyšší ako 64332, zaplatíte z autorského ZP 7% a budete si musieť robiť RZZP.
SP sa z príjmov z autorského platiť nemusí.
jarkoslav
02.01.08,10:32
Moc dakujem,opat som trochu mudrejsi.ano podla vsetkeho moja hrubý prijem za celý rok z autorskeho mala byt mensia ako tych 64332Sk.nemamm ziadne dohody.Chcem sa vas opytat z coho resp ako sa vypocita tych 64 332. Pri dohodach sa to pohybovalo okolo 45 000 aby sa nemuselo platit zP a ani podavat RZZP.
Kedze som invalid. dochodca som poistencom statu a nemusim sa do SP hlasit ako SZČO,je to tak?
dakujem za odpoved a aj trpezlivost
Jozef Mihál
02.01.08,10:37
Jana Motyčková
02.01.08,10:38
64332 je minimálny základ platiteľa za celý rok, výpočtet neuvediem, je to zbytočné. Zákon sa k 1.1.2008 menil a tú hranicu cca 45000 zmenil na 64332 v r. 2008. Do SP sa nemusíš hlásiť preto, lebo príjem za autorských neukladá povinnosť (iba možnosť) byť povinne poistený ako SZČO. Navyše pri hrubom príjme do 64332 neprekročíš 12-násobok minimálnej mzdy,čo je hranica pre povinne poistené SZČO.
jarkoslav
02.01.08,17:40
Dakujem p. Mihál aj vam p. Motyčková a idem študovať čo linkol p. Mihál
jarkoslav
03.01.08,13:06
pani Motyčková dakujem za rady aj info.Ak mozem tak to zhrniem a opytam sa este k dani a danovemu priznaniu.
1- Takze pri mojom zarobku v hrubom 63 000, za kazdy mesiac 7000 Sk ( pracovat budem asi tych 9 mesiacov) čo je dohodnute v zmluve sa nemusim zahlasovat do SP kedze to nei je povinnost a podla vasich slov nezarobim viac 12 nasobok minimalnej mzdy.
2- Kedze hruby prijem za rok nepresiahne vami spomenutych 64332 nemusim odviest ZP nic ani nemusim podat RZZP,ano?
3 - Ako som dalej zistoval musim sa registrovat na Du a vyplnit nejake tlacivo Prihlasenie k registracii danovnika. Pri dani si mozem uplatnit pausalne vydavky 40% a dan si vypocitam 63 000-25 200(40%)=37800sk.z tych 37800 odpocitam 19% dan a vyjde mi 30618 sk.nie som si isty dalsim postupom ale poprosim vas opravte ma ak sa mylim. od tych 30618 odpocitam nezdanitelnu ciastku, pre rok 2008 to bude 98496 sk,tak mi vydje 0 a tym asi aj nulova danova povinnost.cize podam danove priznanie typ B ale nemusim odovzdat dan resp. nevznikne mi danova povinnost. je to spravne?
Neviem nejako zaradit tie odvody do liter. fondu,kde ich mam odviest resp kde su zahrnute.myslim ze to niekto na porade spominal ze su zahrnute v tych pausalnych vydavkoch.ale nie som si isty.
Tu na porade su nove veci ohladom zmien od 1.1.2008 kde podla p. Mihála sa znova zavádza povinné Nemocenské poistenie dôchodcov a Invalidné poistenie plných invalidov. a to tiez neviem kde a ako mam platit a komu.
Mozno je toho trochu vela ale aj tak vas poprosim o pomoc a radu a moc dakujem
Jana Motyčková
04.01.08,07:46
1- správne
2- správne
3- 37800 - 98496... základ dane 0, daň 0, podáš DP, daňová povinnosť nevznikne. Odvody do LF sú v paušále. Povinné NP dôchodcov a invalidných dôchodcov sa zavádza len ak sú povinne poistení ako zamestannci alebo SZČO - teba sa netýka.