Vlasta
01.01.08,17:31
Dobrý deň,

dala som v zamestnaní výpoveď začiatkom novembra - ukončenie pracovného pomeru dohodou k 15.1.2008. Zamestnávateľ však týmto nebol nadšený, takže mi ju podpísal, ale len s tým, že výpoveď prevzal, teda nie že súhlasí. Takto by som mala dodržať dvojmesačnú výpovednú lehotu a ukončiť pracovný pomer 31.1.2008. Lenže zamestnávateľ mi nevyplatil mzdu za mesiac november, čo môžem teraz urobiť? Môžem dať novú výpoveď, kde bude dôvodom na okamžité ukončenie pracovného pomeru práve nevyplatenie mzdy?
DanielaSL
01.01.08,16:46
Záleží to od toho, kedy má zamestnávateľ určený výplatný termín.

Okamžité skončenie pracovného pomeru
§ 68


(1) Zamestnávateľ môže okamžite skončiť pracovný pomer výnimočne a to iba vtedy, ak zamestnanec

a) bol právoplatne odsúdený pre úmyselný trestný čin,
b) porušil závažne pracovnú disciplínu.

(2) Zamestnávateľ môže podľa odseku 1 okamžite skončiť pracovný pomer iba v lehote jedného mesiaca dvoch mesiacov odo dňa, keď sa o dôvode na okamžité skončenie dozvedel, najneskôr však do jedného roka odo dňa, keď tento dôvod vznikol. O začiatku a plynutí mesačnej lehoty rovnako platia ustanovenia § 63 ods. 3 a 4.

(3) Zamestnávateľ nemôže okamžite skončiť pracovný pomer s tehotnou zamestnankyňou, so zamestnankyňou na materskej dovolenke alebo so zamestnankyňou a zamestnancom na rodičovskej dovolenke, s osamelou zamestnankyňou alebo s osamelým zamestnancom, ak sa stará o dieťa mladšie ako tri roky, alebo so zamestnancom, ktorý sa osobne stará o blízku osobu, ktorá je osobou s ťažkým zdravotným postihnutím. Môže však s nimi s výnimkou zamestnankyne na materskej dovolenke a zamestnanca na rodičovskej dovolenke (§ 166 ods. 1) z dôvodov uvedených v odseku 1 skončiť pracovný pomer výpoveďou.
§ 69


(1) Zamestnanec môže pracovný pomer okamžite skončiť, ak

a) podľa lekárskeho posudku nemôže ďalej vykonávať prácu bez vážneho ohrozenia svojho zdravia a zamestnávateľ ho nepreradil do 15 dní odo dňa predloženia tohto posudku na inú pre neho vhodnú prácu,
b) zamestnávateľ mu nevyplatil mzdu alebo náhradu mzdy, alebo ich časť do 15 dní po uplynutí jej splatnosti, zamestnávateľ mu nevyplatil mzdu, náhradu mzdy, cestovné náhrady, náhradu za pracovnú pohotovosť, náhradu príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti zamestnanca alebo ich časť do 15 dní po uplynutí ich splatnosti,
c) je bezprostredne ohrozený jeho život alebo zdravie.

(2) Mladistvý zamestnanec môže okamžite skončiť pracovný pomer aj vtedy, ak nemôže vykonávať prácu bez ohrozenia svojej morálky.

(3) Zamestnanec môže okamžite skončiť pracovný pomer iba v lehote jedného mesiaca odo dňa, keď sa o dôvode na okamžité skončenie pracovného pomeru dozvedel.

(4) Zamestnanec, ktorý okamžite skončil pracovný pomer, má nárok na náhradu mzdy v sume svojho priemerného mesačného zárobku za výpovednú dobu dvoch mesiacov.
KEJKA
01.01.08,16:53
podstata otázky je v tom, či môže dať výpoveď, keď už má podpísanú dohodu o ukončení PP.
Ale je to dohoda o prevzatí - si si istá, že to nie je obojstranne podpísaná dohoda o ukončení k 15.1.?
Ešte stále môžeš dostať vyjadrenie zamestnávateľa, že s ňou nesúhlasí.
Neviem, z čoho usudzuješ , že sa na Teba vzťahuje 2-mesačná výpoveď.
Podľa mňa - ak nastal dôvod pre okamžité zrušenie PP, je možné tento dôvod využiť.
Vlasta
01.01.08,16:55
Výplatný termín nemáme určený, takže je to posledný deň v mesiaci. Ide však o to, že ja už jednu výpoveď mám, tú ktorú som podávala ja. Môžem ju teda zrušiť tým, že si podám novú výpoveď?
KEJKA
01.01.08,16:57
Nerozlišuješ medzi Dohodou o ukončení PP a výpoveďou?
Lebo ja áno, a vychádzala som z Tvojho zadania otázky.
Vlasta
01.01.08,17:00
podstata otázky je v tom, či môže dať výpoveď, keď už má podpísanú dohodu o ukončení PP.
Ale je to dohoda o prevzatí - si si istá, že to nie je obojstranne podpísaná dohoda o ukončení k 15.1.?
Ešte stále môžeš dostať vyjadrenie zamestnávateľa, že s ňou nesúhlasí.
Neviem, z čoho usudzuješ , že sa na Teba vzťahuje 2-mesačná výpoveď.
Podľa mňa - ak nastal dôvod pre okamžité zrušenie PP, je možné tento dôvod využiť.
Na moju výpoveď, kde som chcela ukončiť pracovný pomer dohodou k 15.1.2008 mi napísal len prevzal, dátum a podpis.
Z toho teda usudujem, že mi plynie 2-mesačná lehota, keďže s mojím ukončením nesúhlasil. Alebo ako to je? Ak mi nenapísal, že súhlasí, znamená to, že moja žiadosť o ukončenie pracovného pomeru je neplatná?
Lydka R
01.01.08,17:05
Dobrý deň,

dala som v zamestnaní výpoveď začiatkom novembra - ukončenie pracovného pomeru dohodou k 15.1.2008. Zamestnávateľ však týmto nebol nadšený, takže mi ju podpísal, ale len s tým, že výpoveď prevzal, teda nie že súhlasí. Takto by som mala dodržať dvojmesačnú výpovednú lehotu a ukončiť pracovný pomer 31.1.2008. Lenže zamestnávateľ mi nevyplatil mzdu za mesiac november, čo môžem teraz urobiť? Môžem dať novú výpoveď, kde bude dôvodom na okamžité ukončenie pracovného pomeru práve nevyplatenie mzdy?

Nemáš výpoveď. Výpoveď dohodou neexistuje. Ak zamestnávateľ prevzal len "výpoveď - dohodu" ale nesúhlasí s ňou, mám za to, že sa vlastne nič nedeje, žiadna doba ti neplynie.
Mala si v tomto prípade hneď, ako ti oznámil, že s dohodou nesúhlasí, spísať riadnu výpoveď a doručiť mu ju. Začala by plynúť výpovedná doba a 31.1.2008 by si bola voľná (v prípade 2 mesačnej výp. doby)

Čo sa týka Ďalšej otázky, podľa ZP je mzda splatná do konca nasledujúceho mesiaca a dôvod na okamžité skončenie PP je je ešte o 15 dní dlhší. Tento dôvod bude u teba aktuálny, ak ti nevyplatí mzdu za november ani do 15.1.2008.
Vlasta
14.01.08,09:59
Kolega je v skúšobnej lehoto, ako je to v tomto prípade s ním? Tiež nemá vyplatenú mzdu za november. Ďakujem
Zoltán Kovács
14.01.08,10:03
Kolega je v skúšobnej lehoto, ako je to v tomto prípade s ním? Tiež nemá vyplatenú mzdu za november. Ďakujem

V skušobnej dobe môže aj zamestnanec, aj zamestnávateľ rozviazať pracovný pomer podľa §72 ZP zo dňa na deň.
hlaja
14.01.08,10:21
Na moju výpoveď, kde som chcela ukončiť pracovný pomer dohodou k 15.1.2008 mi napísal len prevzal, dátum a podpis.
Z toho teda usudujem, že mi plynie 2-mesačná lehota, keďže s mojím ukončením nesúhlasil. Alebo ako to je? Ak mi nenapísal, že súhlasí, znamená to, že moja žiadosť o ukončenie pracovného pomeru je neplatná?
____
V ziadosti o skoncenie PP dohodou je vzdy dobre napisat poslednu vetu: V pripade neakceptacie tejto ziadosti o skoncenie PP dohodou z Vasej strany, podanim tejto ziadosti zaroven davam vypoved zo strany zamestnanca podla § 67 Výpoveď daná zamestnancom (http://www.porada.sk/#67) Zakonnika prace.
Treba podpisat prevzatie zamestnavatelom.
Add okamzite skoncenie pri nevyplateni mzdy - do 15. v mesiaci nasledujucom po mesiaci v ktorom bola vyplata splatna mozes okamzite skoncit PP zo strany zamestnanca bez ohladu na to, ze si uz podala vypoved, alebo ziadost o skonc. dohodou atd.
betka
01.02.08,19:33
Mala by som otázočku.
Zamestnávateľ chcel dať svojmu zamestnancovi výpoveď z titulu...., ale keďže zamestnanec by mal problém zamestnať sa inde, tak si ju radšej dal sám.

A teda otázka. V prípade, že by firma chcela o mesiac, dva zobrať spať tohto zamestnanca do PP, nemôže byť nejaký problém. Môže ho opať zamestnať?
veronikasad
01.02.08,19:54
Mala by som otázočku.
Zamestnávateľ chcel dať svojmu zamestnancovi výpoveď z titulu...., ale keďže zamestnanec by mal problém zamestnať sa inde, tak si ju radšej dal sám.

A teda otázka. V prípade, že by firma chcela o mesiac, dva zobrať spať tohto zamestnanca do PP, nemôže byť nejaký problém. Môže ho opať zamestnať?
Pozri § 61 odst. 3 ZP. V iných prípadoch by nemal byť problém.

Výpoveď
Na začiatok (http://www.porada.sk/t56527-zakonnik-prace-od-01-09-2007-a.html#hore)

(1) Výpoveďou môže skončiť pracovný pomer zamestnávateľ aj zamestnanec. Výpoveď musí byť písomná a doručená, inak je neplatná.

(2) Zamestnávateľ môže dať zamestnancovi výpoveď iba z dôvodov ustanovených v tomto zákone. Dôvod výpovede sa musí vo výpovedi skutkovo vymedziť tak, aby ho nebolo možné zameniť s iným dôvodom, inak je výpoveď neplatná. Dôvod výpovede nemožno dodatočne meniť.

(3) Ak zamestnávateľ dal zamestnancovi výpoveď podľa § 63 ods. 1 písm. b), nesmie počas troch mesiacov znovu utvoriť zrušené pracovné miesto a prijať po skončení pracovného pomeru na toto pracovné miesto iného zamestnanca.

--------
Veronika
brčko
02.02.08,13:04
Mala by som otázočku.
Zamestnávateľ chcel dať svojmu zamestnancovi výpoveď z titulu...., ale keďže zamestnanec by mal problém zamestnať sa inde, tak si ju radšej dal sám.

A teda otázka. V prípade, že by firma chcela o mesiac, dva zobrať spať tohto zamestnanca do PP, nemôže byť nejaký problém. Môže ho opať zamestnať?

Súhlasím s Veronikou. A ak by ukončil PP podla § 67 výpoved daná zamestnancom alebo podla §60 dohodou, tak ho môže zamestnať na rovnaké miesto po mesiaci-dvoch, bez problémov.
Ale píšem preto, že ma napadlo, či sa môže v zmluve opatovne dohodnúť skúšobná doba. A ako pozerám na § 45 ods. 4 " Skúšobnú dobu nie je možné dohodnúť v prípade opätovne uzatváraných pracovných pomerov na určitú dobu." Ak teda jeho PZ bola na dobu neurčitú, tak sa môžu dohodnúť znovu na skúšobnej dobe.