stinka
01.01.08,17:40
poradte mi chcem dať výpoved podľa par.60 odsek 2 ZP z rodinných dôvodov. Je to možné? a chcem ukončiť prac.pomer dňom 02.01.2008 poradte mi čo mám robit, čo ak moj šéf s tým nesúhlasí dakujem
DanielaSL
01.01.08,16:50
§60 ..čiže ukončenie pracovného pomeru dohodou, je dvostranný akt, s ktorým musia súhlasiť obidve strany. Pokiaľ s tým nesúhlasí zamestnávateľ, tak nemáš inú možnosť, ako si počkať kedy ti uplynie lehota výpovednej doby.
jamis
01.01.08,16:51
V tom prípade Ti neostáva nič iné, len dať výpoveď s 2 - mesačnou výpovednou lehotou.
Lydka R
01.01.08,16:51
poradte mi chcem dať výpoved podľa par.60 odsek 2 ZP z rodinných dôvodov. Je to možné? a chcem ukončiť prac.pomer dňom 02.01.2008 poradte mi čo mám robit, čo ak moj šéf s tým nesúhlasí dakujem

Výpoveď dohodou neexistuje.
§60 ZP je o tom, že ty požiadaš o ukončenie prac. pomeru dohodou (dôvod môžeš, ale nemusíš uvádzať). Ak s tým zamestnávateľ bude súhlasiť a dohodnete sa, uzatvorí sa dohoda o skončení PP k dohodnutému dňu.
Ak však na základe tvojej žiadosti nebude súhlasiť s ukončením PP dohodou, musíš dať výpoveď a tam je výpovedná doba (min. 2 mesiace). Predpokladám, že tvoje rodinné dôvody nie sú dôvodom na okamžité skončenie pracovného pomeru, ktoré by ešte prichádzalo do úvahy.

Ale popozeraj si tu na Porade ešte mnohé iné témy, aby si v tom mala jasnejšie. Skús niečo tu
http://www.porada.sk/search.php?searchid=4530437
stinka
01.01.08,17:03
ako mám dať vtedy výpoved ze uz mám novú prácu ale šéfovi to nechcem povedat kvoli tomu lebo potom budem tie dva mesiace handrou a ešte mi strhne aj prémiua to nechcem. Vtedy čo mám robit lebo už od nás odišli viaceri tak že dali výpoved šéf stým nesúhlasil a potom už neprišli do práce ale neviem že bolo dalej snimi hoci mali uz kam ísť?
Lydka R
01.01.08,17:11
ako mám dať vtedy výpoved ze uz mám novú prácu ale šéfovi to nechcem povedat kvoli tomu lebo potom budem tie dva mesiace handrou a ešte mi strhne aj prémiua to nechcem. Vtedy čo mám robit lebo už od nás odišli viaceri tak že dali výpoved šéf stým nesúhlasil a potom už neprišli do práce ale neviem že bolo dalej snimi hoci mali uz kam ísť?

A tu novú prácu máš od kedy?
stinka
01.01.08,17:19
07012008
Lydka R
01.01.08,17:41
07012008

No to je ťažké.
Pri výpovedi by bola ešte jedna možnosť a to podľa §62 ods.3.
§ 62
Výpovedná doba
(1) Ak je daná výpoveď, pracovný pomer sa skončí uplynutím výpovednej doby. Výpovedná doba je rovnaká pre zamestnávateľa aj zamestnanca a je najmenej dva mesiace. Ak je daná výpoveď zamestnancovi, ktorý odpracoval u zamestnávateľa najmenej päť rokov, je výpovedná doba najmenej tri mesiace.

(2) Výpovedná doba začína plynúť od prvého dňa kalendárneho mesiaca nasledujúceho po doručení výpovede a skončí sa uplynutím posledného dňa príslušného kalendárneho mesiaca, ak nie je ustanovené inak.

(3) Ak zamestnanec nezotrvá počas plynutia výpovednej doby u zamestnávateľa, zamestnávateľ má právo na peňažnú náhradu v sume priemerného zárobku tohto zamestnanca za jeden mesiac, ak sa na tejto peňažnej náhrade dohodli v pracovnej zmluve; dohoda o peňažnej náhrade musí byť písomná, inak je neplatná.

Lenže ty si výpoveď ešte nepodala (nedoručila zamestnávateľovi) a teda neplynie ti ešte žiadna výpovedná doba. Ta ti môže začať plynúť najskôr od 1.2.2008.
-------------
Z tvojho prvého príspevku mi nie je jasné, či si ho už žiadala o ukončenie PP dohodou. Alebo sú to zatiaľ len tvoje domnienky, že nebude súhlasiť.
Pretože jedine dohoda je v tvojom prípade možným riešením, ak chceš stihnúť nástup do nového zamestnania. Aj to ltt.

Ešte by možno prichádzal do úvahy § 72, nie si náhodou ešte v skúšobnej dobe?
§ 72
Skončenie pracovného pomeru v skúšobnej dobe
Na začiatok (http://www.porada.sk/t56527-zakonnik-prace.html#hore)

(1) V skúšobnej dobe môže tak zamestnávateľ, ako aj zamestnanec skončiť pracovný pomer písomne z akéhokoľvek dôvodu alebo bez uvedenia dôvodu.

(2) Písomné oznámenie o skončení pracovného pomeru sa má doručiť druhému účastníkovi spravidla aspoň tri dni pred dňom, keď sa má pracovný pomer skončiť.
DanielaSL
01.01.08,17:42
Bohužiaľ nič iné ti neostane, skús sa ešte raz dohodnúť. Niečo podobné sa stalo môjmu synovi. Tiež mal od 1.12. nastúpiť do novej práce. A nastúpi až od 1.2.
KEJKA
01.01.08,17:44
môžeš mať súbežné pracovné pomery, ak ide len o to.
Po novom, ak nedodržíš výpovednú lehotu, má zamestnávateľ nárok na mesačný plat, ale musí byť tak podpísaná pracovná zmluva.
.................
Podľa všetkého nemáš nádej, že dosiahneš dohodu, mala si dať výpoved 31.12.
A čo stará dovolenka, maródka, OČR atp.?
stinka
01.01.08,17:57
KEJKA mám v PZ par. 62 ale nemám to rozpísané a nemám ani dodatok k tomu podpísanú! Tak ako mám dať výpoved dohodou ku dnu 31.12.2007?
stinka
01.01.08,17:58
robím tam už 6 rokov!
DanielaSL
01.01.08,18:11
Stinka ešte raz na objasnenie...... ukončíš pracovný pomer buď
1/ dohodou
2/ výpoveďou
To ..čo ty nazývaš výpoveď dohodou....to neexistuje.

Zajtra choď za zamestnávateľom..lebo z prvého príspevku mi vyplýva, že si s ním o tom ešte nehovorila. Povieš, že chceš ukončiť pracovný pomer dohodou - podľa možností hneď. Ak nebude súhlasiť, tak ti neostáva iné, len podať si výpoveď. A čakať, kedy ti skončí výpovedná lehota.
DanielaSL
01.01.08,18:19
Ovšem čakanie na skončenie bude dosť dlhé ..pozri nižšie..označila som ti to hrubým.

Výpovedná doba


(1) Ak je daná výpoveď, pracovný pomer sa skončí uplynutím výpovednej doby. Výpovedná doba je rovnaká pre zamestnávateľa aj zamestnanca a je najmenej dva mesiace. Ak je daná výpoveď zamestnancovi, ktorý odpracoval u zamestnávateľa najmenej päť rokov, je výpovedná doba najmenej tri mesiace.

(2) Výpovedná doba začína plynúť od prvého dňa kalendárneho mesiaca nasledujúceho po doručení výpovede a skončí sa uplynutím posledného dňa príslušného kalendárneho mesiaca, ak nie je ustanovené inak.

(3) Ak zamestnanec nezotrvá počas plynutia výpovednej doby u zamestnávateľa, zamestnávateľ má právo na peňažnú náhradu v sume priemerného zárobku tohto zamestnanca za jeden mesiac, ak sa na tejto peňažnej náhrade dohodli v pracovnej zmluve; dohoda o peňažnej náhrade musí byť písomná, inak je neplatná.
Tanče
01.01.08,18:25
pre okamžité zrušenie platí:

(1) Zamestnanec môže pracovný pomer okamžite skončiť, ak

a) podľa lekárskeho posudku nemôže ďalej vykonávať prácu bez vážneho ohrozenia svojho zdravia a zamestnávateľ ho nepreradil do 15 dní odo dňa predloženia tohto posudku na inú pre neho vhodnú prácu,
b) zamestnávateľ mu nevyplatil mzdu, náhradu mzdy, cestovné náhrady, náhradu za pracovnú pohotovosť, náhradu príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti zamestnanca alebo ich časť do 15 dní po uplynutí ich splatnosti,
c) je bezprostredne ohrozený jeho život alebo zdravie.

(2) Mladistvý zamestnanec môže okamžite skončiť pracovný pomer aj vtedy, ak nemôže vykonávať prácu bez ohrozenia svojej morálky.

(3) Zamestnanec môže okamžite skončiť pracovný pomer iba v lehote jedného mesiaca odo dňa, keď sa o dôvode na okamžité skončenie pracovného pomeru dozvedel.

(4) Zamestnanec, ktorý okamžite skončil pracovný pomer, má nárok na náhradu mzdy v sume svojho priemerného mesačného zárobku za výpovednú dobu dvoch mesiacov.
stinka
01.01.08,19:14
Tak ešte raz ako mám ukončiť pracovný pomer?napíšte mi výpoved podla čoho alebo už ani neviem že čo- robím tam už 6 rokov šéf ma určite nepustí ale mám už novú prácu od 07.01.2008 a kvôli tomu som mu to ešte nepovedala lebo keby mu to poviem bola by som handrou a nedostala by som ani prémiu počas výpovednej lehote.Každy kto už odišiel "odišiel tak narýchlo" išli za ním s výpovedou on nesúhlasil ale co bolo potom to neviem lebo už do práce nedostavili lebo mali tiež inú. hádam dostali absenciu po 4 alebo 6 dnoch to nevieme. Dakujem za odpoved tú novú prácu budem mať od 07.01.2008 a aký dátum mám napísat na výpoved?
KEJKA
01.01.08,19:43
ako to riešili tí pred Tebou, si naznačila sama.
Čo je legálne, máš napísané v predchádzajúcom príspevku.
Takže čo urobíš, alebo neurobíš....musíš si už rozhodnúť sama.
wagner
01.01.08,20:06
Slušne šéfa požiadaj o súhlas s okamžitým zrušením pracovného pomeru. Informuj ho, že nenastúpiš do práce od 07.01.2008. Pokiaľ zamestnávateľovi nevznikne škoda tým, že nenastúpiš do práce, tak jednoducho neprídi. Dá Ti absenciu a výpoveď Ti dá sám. Ale nevidím dôvod, prečo nemôžeš nastúpiť novému zamestnávateľovi, môžeš mať aj viac súbežných pracovných pomerov. Usudzujem, že si toto chcela počuť. Vieš ZP je jedna vec a jeho dodržiavanie je vec druhá. Otázka ale znie inak - prečo zamestnanci odtiaľ odchádzajú a to takýmto spôsobom? Alebo skôr utekajú? Asi tam niečo nie je v poriadku. Ale to by si už mal riešiť šéf - zamyslieť sa nad tým.
Lucy
01.01.08,21:13
Slušne šéfa požiadaj o súhlas s okamžitým zrušením pracovného pomeru. Informuj ho, že nenastúpiš do práce od 07.01.2008. Pokiaľ zamestnávateľovi nevznikne škoda tým, že nenastúpiš do práce, tak jednoducho neprídi. Dá Ti absenciu a výpoveď Ti dá sám. Ale nevidím dôvod, prečo nemôžeš nastúpiť novému zamestnávateľovi, môžeš mať aj viac súbežných pracovných pomerov. Usudzujem, že si toto chcela počuť. Vieš ZP je jedna vec a jeho dodržiavanie je vec druhá. Otázka ale znie inak - prečo zamestnanci odtiaľ odchádzajú a to takýmto spôsobom? Alebo skôr utekajú? Asi tam niečo nie je v poriadku. Ale to by si už mal riešiť šéf - zamyslieť sa nad tým.

Wagner, môžeš nám prosím Ťa povedať, podľa ktorého paragrafu Zákonníka práce sa postupuje s okamžitým zrušením pracovného pomeru. :rolleyes: Nakoľko ZP takýto spôsob - okamžité zrušenie pracovného pomeru nepozná ;). Teda nič v zlom, len aby sme nezavádzali iných pri čítaní tohoto článku.

Inak, plne súhlasím s Andrejom, že ide o rýchle hasenie problému, aj keď nepoznám všetky detaily.

A ešte jeden môj postreh k Tvojmu riešeniu, myslím si, že odchod z práce skoro zo dňa na deň je dosť neseriozne konanie, ked si vezmeme do úvahy, že každý v práci za niečo zodpovedá. A myslím si, že nie každý môže ukončiť pracovný pomer zo dňa na deň, aby mal seriozne ukončenú prácu a nespôsobil tak zamestnávateľovi nejaké väčšie problémy. To už nehovorím o zaškolení nového zamestnanca a odovzdaní práce tak, aby firma fungovala bez nejakých výraznejších problémov. Ale to je asi aj o zodpovednosti a prístupe k práci, prípadne férovosti voči šéfovi. Každý na to máme možno iný názor a vidina nového zamestnania mnohým dáva pocit, že z končiaceho sa pracovného pomeru môžu "zdrhnúť" s pocitom tzv. "víťazstva".
Myslím, že seriózne je dohodnúť sa tak v novej ako aj starej práci na vhodnom dátume, tak nástupu na nové pracovné miesto ako aj ukončenie pracovného pomeru.