tomaskr
01.01.08,23:17
Dobry den,
poprosil by som o radu. Pracujem ako sprostredkovatel financnych produktov (poistenia, hypoteky, stavebne sporenie apod.) a pri podavani danoveho priznania ma socialna poistovna uznala za povinneho platit odvody. Kolega, ktoreho vyska prijmov a vydajov bola obdobna a vykonava rovnaku cinnost ako ja, len skor podal danoveho priznanie, mu povedali, ze nie je povinny platit odvody. Bolo to na tej istej pobocke Soc. Chcem sa teda opytat ci je povinne platit odvody? V socialke mi povedali, ze pokial mam PSP cislo tak sa prijmy zapocitavaju do vymeriavacieho zakladu, lenze moje prijmy pochadzaju i z inej sprostredkovatelskej cinnosti ako poistenie, ktoru v sucasnosti ziaden zakon nereguluje, resp. osobitny predpis nan neodkazuje. Jedna sa najma o sprostredkovanie hypotek, investicii, stavebneho sporenia. Podla akeho paragrafu mi zapocitavaju prijmy i z tychto cinnosti? Som povinny zapocitat do vymeriavacieho zakladu vsetky prijmy (sprostredkovanie poistenia, hypotek, stavebneho sporenia, apod.), alebo iba z tych na ktorych sa odvolava paragraf, cize sprostredkovanie poistenia?
Dakujem
Jozef Mihál
02.01.08,10:19
Za SZČO sa považujete, ak ste osobou podnikajúcou "podľa osobitného zákona", napríklad podľa zákona č. 95/2002 Z. z. o poisťovníctve.

Ak ste takouto osobou a vaše príjmy z činností "z podnikania osoby podľa osobitného zákona" sú vyššie ako dvanásťnásobok minimálnej mzdy, musíte platiť odvody do SP.

Čiže Vy takou osobou ste, ale do úhrnu príjmov by sa mali započítať skutočne len niektoré Vaše príjmy.
tomaskr
03.01.08,16:30
znamena to, ze prijmy zo sprostredkovania hypotek, stavebneho sporenia, investicii, sa nezapocitavaju do vymeriavacieho zakladu pre vypocet odvodov socialneho poistenia?
Jozef Mihál
03.01.08,16:56
Ak na dosahovanie uvedených príjmov nie je potrebné povolenie, registrácia a pod. podľa príslušných zákonov ošetrujúcich uvedené činnosti, tak sa tieto príjmy nezapočítavajú.
veronikasad
03.01.08,18:17
Ak na dosahovanie uvedených príjmov nie je potrebné povolenie, registrácia a pod. podľa príslušných zákonov ošetrujúcich uvedené činnosti, tak sa tieto príjmy nezapočítavajú.
P. Mihál, ako je to prosím s príjmami sprostredkovateľov stavebného sporenia z pohľadu odvodov do SP? Väčšina z nich má živnosť, podľa mňa však tieto príjmy s ňou vôbec nesúvisia a nepodnikajú ani na základe zákona o poisťovníctve.

----------
Veronika
Jozef Mihál
03.01.08,18:44
V zákone č. 310/1992 Zb. o stavebnom sporení nevidím inštitút sprostredkovateľa stavebného sporenia, preto je zaujímavá odpoveď na otázku, podľa akého štatútu vystupuje v reálnom živote takýto "sprostredkovateľ". Odpovedať by mohol niekto, kto to zažíva na vlastnej koži. Možno "funguje" na živnosť, možno na dohodu o pracovnej činnosti...

Podľa toho sa ďalej treba zariadiť pri posudzovaní príjmov takéhoto "sprostredkovateľa".
veronikasad
03.01.08,18:57
Vedenie PSS ich núti k uzatvoreniu živnosti a s PSS majú uzatvorenú zmluvu o obchodnom zastúpení v zmysle § 652 zák. 513/1991 /obch.zákonník/.
Vlani som tieto príjmy dávala do r. 8 v odd. VI. DP B.
Teraz som začala pochybovať, či to bolo správne.

--------
Veronika
Katy a R
03.01.08,19:04
je to na základe zmluvy o sprostredkovaní podľa obč. zák par. 774 - registrácia na DU.
Katy a R
03.01.08,19:07
Vedenie PSS ich núti k uzatvoreniu živnosti a s PSS majú uzatvorenú zmluvu o obchodnom zastúpení v zmysle § 652 zák. 513/1991 /obch.zákonník/.
Vlani som tieto príjmy dávala do r. 8 v odd. VI. DP B.
Teraz som začala pochybovať, či to bolo správne.

--------
Veronika

Ja práve tak viem, že netrvajú na živnosti .... stačí registrácia na DU
veronikasad
03.01.08,19:10
Ja práve tak viem, že netrvajú na živnosti .... stačí registrácia na DU
Moji klienti majú všetci živnosť
Katy a R
03.01.08,19:19
Moji klienti majú všetci živnosť

už to asi robia nejaký rôčik, .. predtým to bolo naozaj tak, že ak už mal nejaký "obrat" musel mať živnosť ..... niekde tu na porade bola diskusia o tom, kam zaradiť tieto príjmy ... len to neviem rýchlo nájsť...
Jozef Mihál
03.01.08,19:34
Ak ide o príjmy na základe živnosti - spadá to do príjmov, ktoré sa zohľadňujú pri povinnosti platiť odvody do SP.

V prípade zmluvy o sprostredkovaní sa tieto príjmy nezohľadňujú.

Ešte doplním, že v oboch prípadoch ide o príjmy z ktorých sa platí poistné na zdravotné poistenie.