simka999
01.01.08,23:18
Klient má novinový stánok predáva noviny a časopisy, má tieto tovary od zajtra predávať s 10% DPH?
simka999
02.01.08,09:30
pomôžte
sta
02.01.08,10:04
Klient má novinový stánok predáva noviny a časopisy, má tieto tovary od zajtra predávať s 10% DPH?

Nerozumiem otázke, prečo by mal začať predávať s 10% DPH? Alebo som niečo prehliadla? :confused:
cloe
02.01.08,10:16
Nerozumiem otázke, prečo by mal začať predávať s 10% DPH? Alebo som niečo prehliadla? :confused:

26.9. 2007 ...Sadzba dane (http://www.sme.sk/storm/itextg.asp?idh=504353&ids=6) z pridanej hodnoty na knihy vrátane učebníc by sa mala od januára budúceho roka znížiť na desať percent zo súčasných 19 percent. Vyplýva to z návrhu novely zákona o dani z pridanej hodnoty, ktorú dnes schválila vláda Roberta Fica (http://www.sme.sk/storm/itextg.asp?idh=504352&ids=2). Kabinet už skôr zvýhodnil nižšou sadzbou DPH lieky a niektoré zdravotnícke pomôcky, na ostatné tovary sa vzťahuje 19-percentá daň....

Avšak neviem o tom, že by to prešlo.
sta
02.01.08,10:22
26.9. 2007 ...Sadzba dane (http://www.sme.sk/storm/itextg.asp?idh=504353&ids=6) z pridanej hodnoty na knihy vrátane učebníc by sa mala od januára budúceho roka znížiť na desať percent zo súčasných 19 percent. Vyplýva to z návrhu novely zákona o dani z pridanej hodnoty, ktorú dnes schválila vláda Roberta Fica (http://www.sme.sk/storm/itextg.asp?idh=504352&ids=2). Kabinet už skôr zvýhodnil nižšou sadzbou DPH lieky a niektoré zdravotnícke pomôcky, na ostatné tovary sa vzťahuje 19-percentá daň....

Avšak neviem o tom, že by to prešlo.

tak to s tými knihami mi fakt ušlo :o
simka999
02.01.08,10:26
vyšla novelizácia 28.11.2007 s účinnosťou od 1.1.2008. ale neviem či ide aj o noviny a časopisy. Niekto hovorí áno niekto nie., že ide len knihy. Tak neviem
misomiso
02.01.08,10:45
vyšla novelizácia 28.11.2007 s účinnosťou od 1.1.2008. ale neviem či ide aj o noviny a časopisy. Niekto hovorí áno niekto nie., že ide len knihy. Tak neviem

Z casopisov je ako ucebnica zaradeny iba Novy Cas.
Zita5
02.01.08,11:51
Snažila som sa zisťovať zoznam tovarov , na ktoré sa vzťahuje znížená sadzba DPH vo výške 10% . Zatiaľ márne .

Mám klienta , ktorý má novinový stánok .Dnešná dodávka časopisov a novín podľa dodacieho listu nenaznačuje , že by na časopisy a noviny bola sadzba DPH znížená.Podľa dnešných cien na DL je tento tovar v sadzbe 19% .Dokonca aj nemenovaná firma , ktorá sa venuje distribúcii novín a časopisov nemá znalosti o zmene sadzby DPH, nakoľko som sa s nimi kontaktovala telefonicky . :rolleyes:

Ak sa mýlim , prosím opravte ma , ale .....
zatiaľ čo viem nižšia sadzba 10% DPH by sa okrem iného/zdrav.potreby/ mala dotýkať nasledovného ...Tlačené knihy ,brožúry,letáky a podobné tlačiarenské výrobky , tiež v jednotlivých listoch , obrázkové knižky,predlohy na kreslenie a maľovanie pre deti , hudobniny tlačené alebo v rukopise,tiež viazané alebo ilustrované ....
Zita5
02.01.08,14:52
Prikladám zoznam tovarov so zníženou sadzbou dane
jamis
02.01.08,14:57
Prikladám zoznam tovarov so zníženou sadzbou dane


Zitka, neviem prečo, ale nejde mi príloha otvoriť.
Zita5
02.01.08,15:06
Zitka, neviem prečo, ale nejde mi príloha otvoriť.

Mne sa dá otvoriť príloha , neviem čo by mohlo robiť problém , možno niekto poradí .
jamis
02.01.08,15:14
Už mi to ide, neviem, kde bol problém.
veronikasad
02.01.08,15:27
Snažila som sa zisťovať zoznam tovarov , na ktoré sa vzťahuje znížená sadzba DPH vo výške 10% . Zatiaľ márne .

Mám klienta , ktorý má novinový stánok .Dnešná dodávka časopisov a novín podľa dodacieho listu nenaznačuje , že by na časopisy a noviny bola sadzba DPH znížená.Podľa dnešných cien na DL je tento tovar v sadzbe 19% .Dokonca aj nemenovaná firma , ktorá sa venuje distribúcii novín a časopisov nemá znalosti o zmene sadzby DPH, nakoľko som sa s nimi kontaktovala telefonicky . :rolleyes:

Ak sa mýlim , prosím opravte ma , ale .....
zatiaľ čo viem nižšia sadzba 10% DPH by sa okrem iného/zdrav.potreby/ mala dotýkať nasledovného ...Tlačené knihy ,brožúry,letáky a podobné tlačiarenské výrobky , tiež v jednotlivých listoch , obrázkové knižky,predlohy na kreslenie a maľovanie pre deti , hudobniny tlačené alebo v rukopise,tiež viazané alebo ilustrované ....
Zitka, ja som dnes tiež zisťovala okolo predaja tovaru v nov. stánku a dostala som podobnú odpoveď - budú vedieť koncom týždňa. /Hlavne že zákon platí od 1.1./ Určite sa to netýka novín a časopisov, ja by som tam z môjho stánku zaradila omaľovánky, romány a odbornú tlač /napr. daňové zákony/. Ak už máš bližšie info, doplň ma prosím.

Veronika
Zita5
02.01.08,15:44
Zitka, ja som dnes tiež zisťovala okolo predaja tovaru v nov. stánku a dostala som podobnú odpoveď - budú vedieť koncom týždňa. /Hlavne že zákon platí od 1.1./ Určite sa to netýka novín a časopisov, ja by som tam z môjho stánku zaradila omaľovánky, romány a odbornú tlač /napr. daňové zákony/. Ak už máš bližšie info, doplň ma prosím.

Veronika


Zákon o dani z pridanej hodnoty

27
Sadzby dane
Na začiatok (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-10-2007-a.html#hore)



(1) Základná sadzba dane na tovary a služby je 19 % zo základu dane. Na tovary uvedené v prílohe č. 7 sa uplatňuje znížená sadzba dane 10 % zo základu dane.

(2) Na účely správneho zatriedenia tovaru do číselného kódu podľa prílohy č. 7 sa použije záväzná informácia o nomenklatúrnom zatriedení tovaru vydaná colným orgánom podľa osobitného predpisu.6b) .



Po zhliadnutí priloženého zoznamu , konštatujem , že novín a časopisov sa to nebude asi týkať , nakoľko zákon je platný od 1.1.2008 a hlavný nemenovaný distribútor novín a časopisov by jednoznačne už tieto produkty mal predávať dnes do maloobchodov za zníženú sadzbu DPH , čo sa tak nestalo , nakoľko to bolo zrejmé aj z dodácich listov a aj z telef.rozhovorov .


Zatiaľ nemám žiadne nové info .Najskôr budem však informovaná ráno pri dodávke tovaru do stánku .Tiež si myslím že romány,omaľovánky ,odborná tlač do toho patria .Knihy to je zrejmé už z tabuľky.
Lisa
09.01.08,11:43
Klient má novinový stánok predáva noviny a časopisy, má tieto tovary od zajtra predávať s 10% DPH?
Noviny sú zaradené 4902 podľa colného sadzobníka - nie sú v prílohe zníženej sadzby DPH, takže sa fakturuje 19% DPH