IvetaH
02.01.08,05:59
Dobré ráno, prosím, pozrite mi na na tento obrázok. Ako mám počítať spotrebu?
Ďakujem pekne
Zuzana T
02.01.08,08:18
Ahoj, okrem spotreby v TP je treba zistiť na nasledovné údaje:

Ubehnuté km za rok 2007 podľa knihy jázd ........... km
Priemerná cena PHM za rok Sk ................./ liter
Vzorec:
[ (priemerná spotreba x cena PHM) ] : 100 x počet najazdených km

Prepočet:
(7,9 x ...... / liter ) : 100 x ...... km = XYZ Sk = Daňový výdaj
za ubehnuté km r. 2007
IvetaH
03.01.08,04:47
Dobré ráno, ďakujem za odpoveď, ale chcem sa ešte opýtať, že zatiaľ som robila vždy s TP, kde bola uvedená spotreba v meste, mimo mesta a potom kombi alebo čo to bola za hodnota. Teraz mám prvý raz iba jednu hodnotu, preto ma to mýli. Túto hodnotu mám brať aj na mesto aj mimo mesta? Alebo mám navýšiť spotrebu v meste o najaké percento?
Ďakujem
Manual
03.01.08,04:59
V nových TP začínajú uvádzať len jednu spotrebu, preto treba pracovať len s tou hodnotou. Máš to predsa jednoduchšie.
calawen
03.01.08,05:07
V nových TP začínajú uvádzať len jednu spotrebu, preto treba pracovať len s tou hodnotou. Máš to predsa jednoduchšie.

a pre informáciu tá spotreba uvádzaná v TP je kombinovaná.
liba2
03.01.08,05:11
a pre informáciu tá spotreba uvádzaná v TP je kombinovaná.
Určite ? kde je to uvedené ? v TP nie.
calawen
03.01.08,05:15
Aspoň čo viem podľa priateľovho služobného auta, keď to auto dostal, prvé čo sme pozerali bola jedna kniha, tuším manuál alebo čo, už si nepamätám....

Ale spotreba na TP a kombinovaná boli tie isté...

Podobne aj u auta môjho bývalého šéfika... :)
Manual
03.01.08,05:17
Keď je v TP len jedna spotreba, tak do tej by sa "mal vodič zmestiť" v kombinácii všetkých režimov jazdy /mesto-90-120/ tak ako bolo uvádzané v starých TP.
calawen
03.01.08,05:23
Keď je v TP len jedna spotreba, tak do tej by sa "mal vodič zmestiť" v kombinácii všetkých režimov jazdy /mesto-90-120/ tak ako bolo uvádzané v starých TP.

Hej mal by sa, ale čo keď ti výrobca vyrátal jednu spotrebu a palubný počítač ťa klame o napr. 0,7L? Tak potom sa v živote netrafíš do tej spotreby...

Tiež to aj závisí od paliva, napr. teraz v zime majú naftové motory väčšiu spotrebu ako v lete...

Ale táto reakcia je už trochu mimotemy....
Manual
03.01.08,05:44
No ak sa nezmestí, tak má možnosť si dať auto "prelitrovať" firme na to oprávnenej a tá vydá o tom osvedčenie že spotreba je ... XY litrov/100 km
Janka L
23.02.08,22:34
Ahoj, okrem spotreby v TP je treba zistiť na nasledovné údaje:

Ubehnuté km za rok 2007 podľa knihy jázd ........... km
Priemerná cena PHM za rok Sk ................./ liter
Vzorec:
[ (priemerná spotreba x cena PHM) ] : 100 x počet najazdených km

Prepočet:
(7,9 x ...... / liter ) : 100 x ...... km = XYZ Sk = Daňový výdaj
za ubehnuté km r. 2007

A čo keď výsledok je vyšší ako suma výdavkov na nákup PHM za celý rok, há? Mám teda "šetrenie". Môžem takto povýšiť výdavky?
kornelia2
24.02.08,06:44
ja som mala to iste, tak som napisala do renaultu , oni mi zavolali pytali si vyrobne cislo,rok vyroby, a mi poslali vsetky hodnoty.
liba2
24.02.08,11:11
A čo keď výsledok je vyšší ako suma výdavkov na nákup PHM za celý rok, há? Mám teda "šetrenie". Môžem takto povýšiť výdavky?
V žiadnom prípade. Do daňových výdavkov môže ísť len suma skutočne vynaložených výdavkov. Áno, je to úspora a tak to zostane.
Janka L
24.02.08,15:56
V žiadnom prípade. Do daňových výdavkov môže ísť len suma skutočne vynaložených výdavkov. Áno, je to úspora a tak to zostane.


Ďakujem. Len trochu nechápem, prečo tí, čo nemajú auto v majetku, nemusia evidovať bločky o nákupe. Aký je to potom výdavok, keď si spotrebu prepočítajú len podľa počtu najazdených kilometrov,priemernej spotreby v tech.preukaze a ceny PHM v čase nákupu? Je to pre mňa tak trochu ako "diskriminácia", nie?
A navyše - mne ide o spotrebu PHM na autobusoch, čiže je málo pravdepodobné, že som sa autobusom vozila na súkromné účely. Mám evidenciu prejdených km podľa certifikovaného tachografu (čo nepustí) a tá mi sedí s fakturáciou (lebo zákazníkovi fakturujem skutočne najazdené kilometre). Okrem toho mám Osvedčenie o úradnom meraní spotreby paliva. To, že šetrím PHM napr. spôsobom jazdy, je predsa moja šikovnosť, nie? Tak načo je tam potom tá klauzula, že podľa spotreby v technickom preukaze?
liba2
25.02.08,07:47
Ďakujem. Len trochu nechápem, prečo tí, čo nemajú auto v majetku, nemusia evidovať bločky o nákupe. Aký je to potom výdavok, keď si spotrebu prepočítajú len podľa počtu najazdených kilometrov,priemernej spotreby v tech.preukaze a ceny PHM v čase nákupu? Je to pre mňa tak trochu ako "diskriminácia", nie?
A navyše - mne ide o spotrebu PHM na autobusoch, čiže je málo pravdepodobné, že som sa autobusom vozila na súkromné účely. Mám evidenciu prejdených km podľa certifikovaného tachografu (čo nepustí) a tá mi sedí s fakturáciou (lebo zákazníkovi fakturujem skutočne najazdené kilometre). Okrem toho mám Osvedčenie o úradnom meraní spotreby paliva. To, že šetrím PHM napr. spôsobom jazdy, je predsa moja šikovnosť, nie? Tak načo je tam potom tá klauzula, že podľa spotreby v technickom preukaze?Ak by auto malo napr. poruchu, ktorá by mala vplyv na vyššiu spotrebu PHL, môžeš si ako daňovo uznané dať do nákladov len spotrebu do výšky normy, to naviac a nedaňové ťa musí inšpirovať k tomu, aby auto išlo do opravy.
Janka L
25.02.08,10:15
Ak by auto malo napr. poruchu, ktorá by mala vplyv na vyššiu spotrebu PHL, môžeš si ako daňovo uznané dať do nákladov len spotrebu do výšky normy, to naviac a nedaňové ťa musí inšpirovať k tomu, aby auto išlo do opravy.

Ale ja nemám vyššiu spotrebu - ja len nemám doklady o nákupe PHM, lebo tzv.šetrím. Chápeš? Keď si ale podľa počtu km, spotreby podľa merania a ceny v čase nákupu prepočítam spotrebu "podľa normy", tak mi to vyjde viac.
VladoaKatka
25.02.08,10:21
V nových TP začínajú uvádzať len jednu spotrebu, preto treba pracovať len s tou hodnotou. Máš to predsa jednoduchšie.

Hej, ja mám na jednom vozidle spotrebu 5,1 l/100km. Musela by som jazdiť len dlhé trasy aj tak asi to nie je dosiahnuteľné.
janasim
25.02.08,17:11
Ďakujem. Len trochu nechápem, prečo tí, čo nemajú auto v majetku, nemusia evidovať bločky o nákupe. Aký je to potom výdavok, keď si spotrebu prepočítajú len podľa počtu najazdených kilometrov,priemernej spotreby v tech.preukaze a ceny PHM v čase nákupu? J

Od 1.1.2008 už musia aj oni preukazovať nákup PHM.
Mikolajova
28.02.08,11:51
Je nutné preukazovať nákup PHM pri súkromnom aute?
Mikolajova
28.02.08,12:23
Od 1.1.2008 už musia aj oni preukazovať nákup PHM.

Prosím Vás kde sa o tom píše?
Petra29
28.02.08,12:57
Prosím Vás kde sa o tom píše?
novelizovaný zákon 595/2003 §19 ods.2 e)
elenka
28.02.08,13:20
Prepočet spotreby sa robí len kanci roka, alebo priebežne mesačne ?

ďakujem
ego.mc
28.02.08,14:09
V JÚ na konci roka v uzávierkových operáciách.
dvojča
28.02.08,14:59
a vie mi niekto povedať, ako je to v PÚ? tam sa musí robiť prepočet mesačne?vďaka
elenka
29.02.08,05:22
Priemerná cena pohonných hmôt sa niekde zverejňuje, alebo si ju mám vypočítať z bločkov ?
cactus
29.02.08,05:29
Priemerná cena pohonných hmôt sa niekde zverejňuje, alebo si ju mám vypočítať z bločkov ?
Môžeš to nájsť na www.natankuj.sk alebo www.statistics.sk
elenka
03.03.08,05:54
Môžeš to nájsť na www.natankuj.sk (http://www.natankuj.sk) alebo www.statistics.sk (http://www.statistics.sk)

V "natankuj" som našla priemerné týždenné ceny a v "statistics" sa neviem orientovať - nešlo mi to.
Potrebovala by som priemerné mesačné ceny PH - ak by boli niekde zverejňované. Nevie niekto ?
Ďakujem
cactus
03.03.08,06:09
http://www.natankuj.sk/?go=vyhladavanie&submenu=priemerne_ceny_tab

skús to v histórii priemerných cien na tomto linku
;););)

dodatočne:
nevšimla som si, tak ti to zase možno nepomôže:confused::confused::confused:
oriesok
03.03.08,07:35
Pripojím sa s mojim problémom, kto mi vie poradiť? Ako počítať cestovné náhrady u dodávkového vozidla Fiat Ducato,ktoré je v majetku firmy a v TP nie je uvedený ŽIADEN údaj o spotrebe.Predajca mi povedal, že u dodávkach sa už neuvádza spotreba, že si to podľa vlastnej spotreby máme sami určiť.Je to správne? Pripúšťa to zákon? Neviem nič k tomu nájsť.Prosím naliehavo poraďte mi.
vikinka
03.03.08,07:43
V § 7 ods-6 zákona o cestovných náhradách je stanovený postup výpočtu ak v dokladoch nie je uvedená spotreba.V takom prípade sa spotreba vypočíta podľa TP vozidla rovnakého typu s rovnakým objemom valcov a rovnakým druhom PL.
liba2
03.03.08,07:46
Pripojím sa s mojim problémom, kto mi vie poradiť? Ako počítať cestovné náhrady u dodávkového vozidla Fiat Ducato,ktoré je v majetku firmy a v TP nie je uvedený ŽIADEN údaj o spotrebe.Predajca mi povedal, že u dodávkach sa už neuvádza spotreba, že si to podľa vlastnej spotreby máme sami určiť.Je to správne? Pripúšťa to zákon? Neviem nič k tomu nájsť.Prosím naliehavo poraďte mi.
Problém s Ducato sa tu už riešil - skús vyhľadávať.
oriesok
03.03.08,08:03
Díky moc, akurát som to už preštudovala,našla som tam usmernenie ktoré vydalo daňové riad. v B.B. práve k tejto problematike. Srdečná vďaka za pohotovostnú reakciu, pekný deň želám.
ego.mc
03.03.08,11:17
Citát:
Pôvodca textu príspevku: elenka
V "natankuj" som našla priemerné týždenné ceny a v "statistics" sa neviem orientovať - nešlo mi to.
Potrebovala by som priemerné mesačné ceny PH - ak by boli niekde zverejňované. Nevie niekto ?
Ďakujem
29-02-08 07:29 AM

Pozri: http://portal.statistics.sk/showdoc.do?docid=5646
elenka
03.03.08,20:29
ego.mc

ďakujem - to som potrebovala.
Katarina
14.03.08,20:58
Poprosím pekne o radu, ak je v TP uvedená spotreba,mesto,mimomesto a kombinová, treba počítať z týchto troch údajov priemer, alebo sa berie pre výpočet spotreby PHM kombinovaná spotreba?
Katarina
15.03.08,11:22
Prosím pomôžte, dakujem.
cactus
15.03.08,11:27
Poprosím pekne o radu, ak je v TP uvedená spotreba,mesto,mimomesto a kombinová, treba počítať z týchto troch údajov priemer, alebo sa berie pre výpočet spotreby PHM kombinovaná spotreba?

používa sa priemerná spotreba, čiže súčet všetkých troch a vydelených.
ale až by podnikateľ jazdil výlučne v meste, lepšie je účtovať spotrebu v meste. Prípadne zamestnanec na firemnom aute, keď jazdí v meste, taktiež sa prepočítava spotreba v meste.
oriesok
19.03.08,21:55
AHA,už som našla info čo s tým keď nie je v TP žiadna spotreba.
tara05
28.03.08,12:15
Prosím Vás, živnostník má auto v podnikaní, má služobné aj súkromné cesty, je platca DPH, na konci roka vyrátam koľko sa minulo na služobné km a v denníku id odpočítam. Chcem sa opýtať, či krátim aj náklady s autom napr. umývarka, olej do auta, destil.voda a podobne.
Ďakujem