pependel
02.01.08,09:14
Od 1.1.2007 mám založený živnostenský list. Poskytujem dvom firmám len služby - sprostredkovateľská činnosť a vedenie cudzieho motorového vozidla(žiadny predaj...)
Chcel by som vedieť či v prvom roku podnikania existujú nejaké úľavy na platení dane alebo niečo podobné?
Tiež som uvažoval nad tým, že by som si uplatnoval pri daňovom priznaní paušálne výdavky (keďže v podstate okrem odvodov do ZP a mobilného telefónu nemám skoro žiadne výdavky).
Vedel by niekto poradiť či by to takto bolo výhodné, prípadne ak áno akým spôsobom sa takéto paušálne výdavky uplatňujú?

(či by to mohlo byť nejak takto: hrubý príjem počas roka 2007 - (mínus) odvody do fondov - (mínus) nejaké % paušálnych výdavkov (ktoré neviem zistiť nikde koľko percent ku ktorej podnikateľskej činnosti sa môže uplatňovať) - (mínus) odpočítateľná položka na daňovníka 95 616,-Sk : a z tejto časti ktorá zostane odvediem 19% daň ?!?
Erika 1982
02.01.08,08:20
Ja mám tiež živnosť od r. 2007 a tiež si idem uplaťňovať paušálne výdavky, ktoré sú 40% z príjmov.
Ten tvoj vzorec na výpočet dane je v podstate dobrý, len na jednom mieste ťa opravím:
Príjmy - 40% výdavky - zaplatené odvody - 95.616,- = základ dane * 19% daň na úhradu.
Len si nezabudni urobiť evidenciu príjmov podľa §6 ods. 10 zákona o dani z príjmov.
Zuzka
02.01.08,08:21
Marína
02.01.08,08:28
Od 1.1.2007 mám založený živnostenský list. Poskytujem dvom firmám len služby - sprostredkovateľská činnosť a vedenie cudzieho motorového vozidla(žiadny predaj...)
Chcel by som vedieť či v prvom roku podnikania existujú nejaké úľavy na platení dane alebo niečo podobné? NIE.
Tiež som uvažoval nad tým, že by som si uplatnoval pri daňovom priznaní paušálne výdavky (keďže v podstate okrem odvodov do ZP a mobilného telefónu nemám skoro žiadne výdavky).
Vedel by niekto poradiť či by to takto bolo výhodné, prípadne ak áno akým spôsobom sa takéto paušálne výdavky uplatňujú? Najprv si spočítaj výdavky a ak ich výška je menej ako 40% príjmov, uplatni si tzv. paušálne výdavky.

(či by to mohlo byť nejak takto: hrubý príjem počas roka 2007 - (mínus) odvody do fondov - (mínus) nejaké % paušálnych výdavkov (ktoré neviem zistiť nikde koľko percent ku ktorej podnikateľskej činnosti sa môže uplatňovať) - (mínus) odpočítateľná položka na daňovníka 95 616,-Sk : a z tejto časti ktorá zostane odvediem 19% daň ?!? Príjmy mínus výdavky 40% resp.60% mínus uhradené odvody. Ešte si môžeš uplatniť ako nezdaniteľnú časť základu dane na manželku, DDS, účelové sporenie, životné poistenie pri splnení určitých podmienok max.do výšky 12000 Sk. 60% výdavkov sa uplatňuje len u remeselných živností. Viď príloha.
Odpoveď v rámci citátu.
pependel
02.01.08,08:50
Ja mám tiež živnosť od r. 2007 a tiež si idem uplaťňovať paušálne výdavky, ktoré sú 40% z príjmov.
Ten tvoj vzorec na výpočet dane je v podstate dobrý, len na jednom mieste ťa opravím:
Príjmy - 40% výdavky - zaplatené odvody - 95.616,- = základ dane * 19% daň na úhradu.
Len si nezabudni urobiť evidenciu príjmov podľa §6 ods. 10 zákona o dani z príjmov.

- pod evidenciou príjmov by sa mohlo rozumieť že zdokladujem (predložím) všetky vystavené faktúry a ich úhrady zdokladujem výpisom z banky prípadne nejakou podrobnejšou evidenciou úhrad vystavených faktúr/pohľadávok?
veronikasad
02.01.08,08:53
Ak nemáš SW, evidenciu odoslaných faktúr robíš v knihe odoslaných faktúr, kde si poznačíš aj dátum úhrady. K fa si založíš príjmový pokl. doklad alebo bankový výpis.

-------
Veronika
muphee
18.02.08,17:59
Dobrý deň prajem každému!
Pomôžte mi prosím, či dobre viem, koľko % môžu uplatňovať:
môj priateľ má živnosť na prácu so sádrokartónom, na kanalizačné práce atď. Robí spolu s otcom, ktorý má živnosť aj na murárske práce (má aj výučný list).
Fakturované majú iba kanalizačné práce. Priateľ môže uplatniť 40% a otec 60% (lebo má živnosť na remeselnícku prácu), hoci vykoná inú prácu?
Ďakujem!
Zoltán Kovács
18.02.08,18:43
Dobrý deň prajem každému!
Pomôžte mi prosím, či dobre viem, koľko % môžu uplatňovať:
môj priateľ má živnosť na prácu so sádrokartónom, na kanalizačné práce atď. Robí spolu s otcom, ktorý má živnosť aj na murárske práce (má aj výučný list).
Fakturované majú iba kanalizačné práce. Priateľ môže uplatniť 40% a otec 60% (lebo má živnosť na remeselnícku prácu), hoci vykoná inú prácu?
Ďakujem!

Obaja si uplatnia 40%. Nakoľko nevykonávali remeselné činnosti, ale volné činnosti. Pri posudzovaní percenta (40% alebo 60%) sa nevychádza z toho čo má v živn.liste, ale z toho čo skutočnosti vykonával.
juskam
18.02.08,22:08
Chcela som sa spytať ak mam živnosť od 1.1.07 ako kaderníčka a dostala som dotáciu z uPSVaR vo výške 88.870,-- Sk či si môžem uplatniť paušalné výdavky vo výške 60%? Príjmy som mala 95.000,--SK. A či táto dotácia bude mať vplyv aj na odvody do SP?
Muška
18.02.08,22:27
Aj si tú dotáciu už použila?
muphee
19.02.08,11:04
Obaja si uplatnia 40%. Nakoľko nevykonávali remeselné činnosti, ale volné činnosti. Pri posudzovaní percenta (40% alebo 60%) sa nevychádza z toho čo má v živn.liste, ale z toho čo skutočnosti vykonával.
Díky, ale tak ako je možné, že v minulom roku robili to isté, a účtovníčka otcovi dala uplatniť 60%? Bolo to protizákonné?!!
juskam
19.02.08,12:55
Aj si tú dotáciu už použila?
ano použila celú
Zoltán Kovács
19.02.08,13:04
Díky, ale tak ako je možné, že v minulom roku robili to isté, a účtovníčka otcovi dala uplatniť 60%? Bolo to protizákonné?!!

Bolo to nesprávne. V živnosti môže mať remeselné činnosti a aj voľné. Ale keď fakturuje práce, ktoré spadajú pod voľné živnosti, tak predsa nemôže uplatniť 60% paušálne výdavky, ktorú sú povolené iba pri remeselných činnostiach.
Muška
19.02.08,14:46
ano použila celú
Ak si ju použila, tak ju musíš zahrnúť do príjmu a samozrejme si prekročila limit na SP a k 1.7.2008 sa musíš prihlásiť na SP.

A osobne by som použila 40 % pauš.výdavky
cloe
19.02.08,15:02
[quote=Muška;650491]Ak si ju použila, tak ju musíš zahrnúť do príjmu a samozrejme si prekročila limit na SP a k 1.7.2008 sa musíš prihlásiť na SP.

Muška, práve s týmto som mala problém u jednej SZČO za r.2005, kde z dôvodu dotácie prekročil limit na SP. Od 1.7.06 mal preto povinnosť platiť do SP a keďže toto neplatil, prišiel mu z SP v roku 2007 pozdrav, aby všetko doplatil. Odvolal sa, že prekročenie bolo spôsobené čerpaním dotácie /mal ju celú použitú/ a musela som prerobiť DP, kde som dotáciu ani čerpanie neuviedla. Akože to bol nedaňový príjem, nedaňový výdaj. Takto to klientovi poradili na DÚ:eek:
Pozitívne na to je, že nemusel to poistné doplatiť. Ale bola som z toho dosť paf.
Muška
19.02.08,15:10
čítaj poslednú stranu
cloe
19.02.08,15:17
Zle som zaradila príspevok, jednalo sa o SZČO, ktorý viedol účtovníctvo. Dotáciu prijal v 1/05 a do konca r.2005 túto aj vyčerpal. Stále si myslím, že dotácia mala byť POZD a čerpanie VOZD.
Ja na tej posladnej strane nevidím, že by to nemal zahrnúť do príjmov.
Muška
19.02.08,15:53
Cloe Tvoj prípad je hneď v tej prílohe medzi prvými.

Aj podľa mňa si ju mala dať do príjmu.

Ja som sa pýtala juskam iba preto, že či vyčerpala, lebo ak by ju nevyčerpala, tak by radšej mohla viesť účto a nemusela ju dať do príjmu
juskam
19.02.08,17:11
a v ktorom § je napísané, že daňovník, ktorý si uplatňuje PV, musí celí tento príjem zahrnúť do základu dane v zdaňovacom období, v ktorom ho prijal, t.z. že príjem sa časovo nerozlišuje.
cloe
19.02.08,17:14
Prečítaj si prílohu v príspevku č. 16 od Mušky;)