janka.mo
02.01.08,08:47
ahojte, potrebovala by som poradit, som zaciatocnicka... v oktobri vznikla firma, s tym suviseli naklady na prerobenie prenajatych priestorov. stavebne prace boli v hodnote okolo 500 - 700 tisic, potom tam bola zakupena zostava nabytku, ktora je vyfakturovana ako nabytok v sume 300 tisic, nie je rozpisany kazdy kus jednotlivo. potom sustava svietidiel a kobercov v sume do 200 tisic. a nakoniec zakupena klimatizacia v sume 90 tisic. neviem si poradit ako to mam zauctovat, je mi jasne, ze to nemozem dat vsetko priamo do nakladov, ze to musim odpisovat, ale ja absolutne neviem ako to mam spravit, ako to zauctovat... prosim poradte mi... dakujem....
KEJKA
02.01.08,07:51
ide o prenajaté priestory, veľa závisí od zmluvy, čo je v nej - aká dohoda, aké nájomné, za akých podmienok, spôsob odpisovania, zhodnotenia, či je súhlas vlastníka, alebo nie je, atp.
Faktúru za nábytok by som dala prerobiť, resp. žiadala dodací list s rozpisom kusov a jedn.cien.
Klimatizácia........? aká? Pravdepodobne je to súčasť stavby a teda nákladov na prerábku.
janka.mo
02.01.08,08:38
Kejka....
co sa tyka zmluvy, nie je problem urobit s najomcom dodatok, len neviem, co by tam presne malo byt, tak ak mozem poprosit, tak mi to napis.
co sa tyka nabytku, tak dodaci list mi moze firma dorucit, ale potom musim prijat jednotlive kusy, alebo to mozem odpisat ako celkovu sumu?
add klimatizacia - ide o klasicku klimatizaciu zavesnu, pre ktoru sa musela robit vzduchotechnika, preto su aj tieto naklady na prestavbu take vysoke.
takze ako to mam zauctovat?
dakujem.....
KEJKA
02.01.08,09:00
najskôr musíš mať poriadnu zmluvu - 1-2 vetami ti to tu nenapíšem, resp.vychádzaj z mojej predchádzajúcej odpovede a najm HLADAJ HLADAJ HLADAJ ...... je tu toho veľa popísaného.
janka.mo
03.01.08,08:13
kejka.....
dakujem za radu... nechcem byt nevdacna, ale ja som hladala, a kedze som sa z toho nevedela vysomarit, tak preto som otvorila tuto temu...
prosim, ak je tu niekto, kto by mi vedel poradit, tak budem vdacna....
Danila
03.01.08,08:31
Pokiaľ nebudeš mať na stole serióznu zmluvu, ako píše KEJKA, tak máš smolu. V nej musíš mať jednoznačne stanovené, čo vlastne robíte - oprava, TZ, v akej predpokladanej výške, kto v prípade TZ majetok zaradí a bude odpisovať, ale to všetko tu je rozobrané. U nábytku je dôležité, či bude súborom, alebo podľa jednotlivých kusov, teda DHM, alebo náklad / ale aj tak potrebuješ ceny jednotlivo/. Takže, ako vidíš, tu niekde treba začať.
KEJKA
03.01.08,08:32
dávaš málo informácií..... je to naozaj ťažká téma a existuje špecifické riešenie na každý konkrétny prípad.
mudroš
04.01.08,12:11
dávaš málo informácií..... je to naozaj ťažká téma a existuje špecifické riešenie na každý konkrétny prípad.
Ak chceš považovať technické zhodnotenie prenajatého majetku za vlastný majetok (účtoať o ňom a odpisovať ho účtovne aj daňovo), musí byť písomná zmluva s majiteľom s tým, že Vy budete tento majetok evidovať v účtovníctve.
§ 24 ods. 2