frenky
08.03.05,21:24
Chcem sa opýtať, či je možné si dať do nákladov nájomné za byt, keď ho mám uvedené v ŽL ako miesto podnikania, ale mám aj prevádzkáreň a tam prevádzam hlavnú činnosť podnikania? (prevádzkáreň si do podnikania dávam)
Ďakujem.
ondrejvla
08.03.05,20:30
Ak ho máš vyňatý z bytového fondu, platíš ho ako majetok, tzn. zaradil si ho do majetku, si prihlásený v Energetika, SPP a iné, a ak ho používaš v súvislosti len s podnikaním tak áno. Ale o tom všetkom pochybujem, takže upozorňujem: TO JE VYLÚČENÉ!!!
Evanka
09.03.05,00:11
Bolo to tu uz podrobnejsie rozoberane. Skus si pozriet www.porada.sk/showthread.php?t=6301
Origos
09.03.05,05:34
Prepáč, ale Ty si najčerstvejšie prihlásená...

Chcel by som sa Ťa opýtať: ako sa zadáva do Porady nová téma - prípevok??
Nemôžem nájsť žiadne vhodné tlačítko...
Ďakujem
Lucy
09.03.05,16:57
A ako je to v prípade, ak živnostník má svoju dielňu v rodinnom dome. Môže si uplatňovať do nákladov určité % z plynu a el. energie, keďže v dielni robí prácu, ktorú má v predmete podnikania? Nemá samostatný plynomer, ani elektromer. Ďakujem
jessica
09.03.05,17:11
Môže si uplatňovať časť energií, treba urobiť internú smernicu a bolo by vhodné priložiť nejaké faktúry za odber energií spred podnikania, resp. pred tým ako sa začala používať dieľňa. Dokonca mi daň.poradkyňa povedala, že sa uznáva 50% všetkého ak nemá žiadnu inú prevádzkáreň.
Lucy
09.03.05,17:20
A mal by mať zaplatenú aj daň z nehnuteľností - za dielňu na podnikateľské účely, ktorá je súčasťou domu? Viem,že platí daň za rodinný dom, ale či za priestor - dielňu platí, to neviem.
jessica
10.03.05,12:03
Ja by som ju zaplatila.
Lucy
10.03.05,19:23
A čo v prípade, ak ju podnikateľ neplatil? Môže si uvedené výdavky uplatniť?
via
11.03.05,07:09
neviem co by na to povedali daniari, ale viem o niektorych, co to tak robia. dan z nehnutelnosti platia ako za dom, ale vsetky vydavky spojene s prevadzkou dielne si uplatnuju.
Nike
11.03.05,07:14
Mám takú skúsenosť, že síce výdavky pri nezaplatenej dani z nehnuteľnosti nevyhodia, ale povinnosť zaplatiť daň z nehnuteľnosti sa nezbavíš a bude ju treba doplatiť + ostatné vynútené už nedaňové náklady - pokuty penále.
Zita5
11.03.05,07:24
Ak podnikateľ používa na podnikanie priestory napr. v rodinom dome - má dielňu , musí požiadať príslušný stavebný úrad o zmenu účelu používania priestorov na iný účel , ako bol určený stavebným povolením a následnou kolaudáciou . Vybavuje sa normálne stavebné povolenie .K tomu potrebuje nespočetne veľa vyjadrení od dotknutých orgánov ako napr. hygiena , plynári , elektrárne atď. Na záver toho všetkého musí znova prebehnuť podľa stavebného zákona kolaudácia . Na základe kolaudačného rozhodnutia z príslušného stavebného úradu , podá daňové priznanie z dani nehnuteľnosti a za metre , ktoré používa na podnikateľskú činnosť platí aj vyššie dane . Moja osobná skúsenosť . Toto žiadajú aj keď vykazuje podnikateľ sídlo v panelákovom dome .Na základe toho potom do nákladov sa dávajú ako je elektrina , plyn, atď. Len veľa ľudí takto nepostupuje .
Nike
11.03.05,07:28
Ano Zita má pravdu, ale je dosť možné, že v RD je to už projektované ako dielňa, čo by bolo fain, lebo inak treba naozaj všetko čo spomínala Zita. A nezapltená daň je oproti tomu len drobnosť.
Lucy
11.03.05,07:36
A ak to takto nie je projektované a daň z nehnuteľností nie je zaplatená, je možné uplatňovať do nákladov elektrinu a plyn určitým % z mesačných platieb? Nevyhodia to daňováci z nákladov?
via
11.03.05,07:38
tak sa im ani necudujem
Zita5
11.03.05,07:42
Lucy , každý koná na vlastnú zodpovednosť , podľa svojho vedomia a svedomia . Pokiaľ takéto výdavky prešli jednou kontrolou z DÚ tak druhou už nemusia . A potom to všetko pekne zrátajú . Jednoznančne to všetkoí musí byť preukázateľné . Ak máš zrealizovanú zmenu účelu užívania priestorov , tak potom nie je problém mať na svoje obchodné meno vlastné hodiny elektrika-plyn, telefón a ostatné médiá používné v súvislosti s podnikaním .
Nike
11.03.05,07:43
A ak to takto nie je projektované a daň z nehnuteľností nie je zaplatená, je možné uplatňovať do nákladov elektrinu a plyn určitým % z mesačných platieb? Nevyhodia to daňováci z nákladov?Obávam sa, že teraz sa už nebavíme len o oprávnenosti daňových nákladov. totiž ak si náklady aj uplatníš a aj keby ich nevyhodili, tak tie pokuty, ktoré hrozia od úradov (stavebný, živnostenský, hygiena....)
Ale nechcem len strašiť, keď neviem vymyslieť riešenie, radšej počkaj na reakciu niekoho kto má skúsenosti s činnosťou dielní.
emily
11.03.05,08:04
Ja som v takomto prípade uplatnila z elektriny a plynu 50%, v dielni sú stroje a kurenie tam bolo dorobené až pri zriadení dielne, ale som pána upozornila, že si to bude musieť obhajovať, že to nie úplne tip-top.Povedal OK a je to už na ňom
Lucy
11.03.05,08:09
Veď aj ja som tam dala len nejakých 15% z celkových nákladov.
via
11.03.05,08:12
a podla coho si to davala?
Zombor
12.03.05,20:57
Ak rodinny dom vyuziva aj na podnikatelske ucely aj na sukromne tak si moze % uplatnit vydavky. K dani z nehnutelnosti mi na miestnom urade povedali ze roky 2004 a skor ak bol podnikatelsky priestor mensi ako 50% tak zan platili dan ako na sukromne ucely. Od roku 2005 sa plati aj dan z nehnut. pomerovo.
Lucy
14.03.05,06:48
V tomto prípade tvorí dielňa max. 30% z celkovej rozlohy. A daň z nehnuteľností bola platená v predchádajúcich rokoch ako za rodinný dom.