Coosom
02.01.08,10:15
Ahojte,

popri živnosti som bol v roku 2006 a 2007 zamestnaný.
Zamestnávaťel odvádzal za mňa zo zárobku daň.
Na konci roka mi dal papier, koľko dane za mňa zaplatil.

Od posledného daňového priznania (2006) sa pokúšam zistiť,
prečo ked vložím daň, ktorú za mňa zaplatil zo závyslej činnosti, ktorú ja uvediem v daňovom priznaní v riadku 99 sa mi táto suma odčíta z mojej daňovej povynnosti ako živnostníka ?

Dajme tomu, že mi vychádza daň 50 000, zamestnávateľ zaplatil 10 000, moja daňová povinnosť je 40 000..

Je to super, platím menšiu daň, ale prečo ? Ved to su rozdielne príjimy a daň by sa mala platiť rovnako..

Tiež nechápem, zamestnávateľ za mňa platí nejaku zľavnenú daň či akú,
neviem, či mi mesačne z hrubej mzdy neodčíta minimálnu mzdu a z toho zaplatí daň.

Môžem si potom aj ja ako živnostnik uplatníť odčítateľnú položku na daňovníka ? Alebo je to len buď zamestnávateľ alebo živnostník ?

Je to trošku komplikované na mňa, účtujem samozréjme v JU.
KEJKA
02.01.08,09:28
platíš dane z jedného základu dane, ktorú si vypočítaš ako súčet čiastkových základov.
Ak si u zamestnávateľa podpísal vyhlásenie, tak on odvádzal nižšiu daň za Teba, uplatnil odpoč. položku.
Ty si od celkového základu (súčet všetkých čiastkových ZD) odčítaš odpočitateľné položky a rozdiel zdaníš.
Od dane odpočítaš to, čo ZA TEBA už odviedol zamestnávateľ.
Rozdiel doplatíš
cloe
02.01.08,09:30
Ahojte,

popri živnosti som bol v roku 2006 a 2007 zamestnaný.
Zamestnávaťel odvádzal za mňa zo zárobku daň.
Na konci roka mi dal papier, koľko dane za mňa zaplatil.

Od posledného daňového priznania (2006) sa pokúšam zistiť,
prečo ked vložím daň, ktorú za mňa zaplatil zo závyslej činnosti, ktorú ja uvediem v daňovom priznaní v riadku 99 sa mi táto suma odčíta z mojej daňovej povynnosti ako živnostníka ? Musí sa ti odčítať, pretože ti ju už zamestnávateľ skutočne zrazil zo mzdy. Alebo by si ju chcel platiť 2x?

Dajme tomu, že mi vychádza daň 50 000, zamestnávateľ zaplatil 10 000, moja daňová povinnosť je 40 000..Tu sa mýliš v tom, že daň zaplatil zamestnávateľ. Daň si zaplatil ty. Zamestnávateľ ti ju len zrazil a odviedol ju za teba.

Je to super, platím menšiu daň, ale prečo ? Ved to su rozdielne príjimy a daň by sa mala platiť rovnako.. Ak sa nad tým poriadne zamyslíš, určite nezaplatíš menšiu daň ako si mal zaplatiť.

Tiež nechápem, zamestnávateľ za mňa platí nejaku zľavnenú daň či akú,
neviem, či mi mesačne z hrubej mzdy neodčíta minimálnu mzdu a z toho zaplatí daň. Zamestnávateľ neplatí žiadnu zľavnenú daň, taká neexistuje. Myslíš tým asi, že ti zamestnávateľ uplatňuje nezdaniteľnú čiastku na daňovníka. Túto si uplatňuješ aj ty, keď robíš daňové priznanie a to na r.70.

Môžem si potom aj ja ako živnostnik uplatníť odčítateľnú položku na daňovníka ? Alebo je to len buď zamestnávateľ alebo živnostník ? Samozrejme, na r.70.

Je to trošku komplikované na mňa, účtujem samozréjme v JU.Myslím, že trošku komplikované je aj to, v rýchlosti ti to vysvetliť:)
evina
02.01.08,09:31
Ahojte,

popri živnosti som bol v roku 2006 a 2007 zamestnaný.
Zamestnávaťel odvádzal za mňa zo zárobku daň.
Na konci roka mi dal papier, koľko dane za mňa zaplatil.

Od posledného daňového priznania (2006) sa pokúšam zistiť,
prečo ked vložím daň, ktorú za mňa zaplatil zo závyslej činnosti, ktorú ja uvediem v daňovom priznaní v riadku 99 sa mi táto suma odčíta z mojej daňovej povynnosti ako živnostníka ?

Dajme tomu, že mi vychádza daň 50 000, zamestnávateľ zaplatil 10 000, moja daňová povinnosť je 40 000..

Je to super, platím menšiu daň, ale prečo ? Ved to su rozdielne príjimy a daň by sa mala platiť rovnako..

Tiež nechápem, zamestnávateľ za mňa platí nejaku zľavnenú daň či akú,
neviem, či mi mesačne z hrubej mzdy neodčíta minimálnu mzdu a z toho zaplatí daň.

Môžem si potom aj ja ako živnostnik uplatníť odčítateľnú položku na daňovníka ? Alebo je to len buď zamestnávateľ alebo živnostník ?

Je to trošku komplikované na mňa, účtujem samozréjme v JU.

Každý daňovník v SR zdaňuje svoje celkové príjmy.
V zákone o DzP sú príjmy rozdelené do paragrafov podľa jednotlivých druhov. Ty si dosiahol dva druhy príjmov - ZČ a podnikanie a oba uvádzač v konečnom DP.
Daň hradená zo ZČ, ak je príjem mesačne vyšší ako 5 000,- SK je považovaná za preddavok na daň, ktorý potom vyúčtuješ v DP, preto si ju odpočítavaš od celkovo vypočítanej dani.

Zamestnávateľ Ti na základe podpísaného vyhlásenia uplatňuje nezdaniteľnú čiastku, ale tá je použitá zas len pri výpočte preddavku, takže v DP si ju pri výpočte celkovej dane uplatníš znova.
Coosom
02.01.08,09:39
Ďakujem Vám za príspevky.

Máte pravdu, je to pre mňa trošku zložité, resp. mimo mojej oblasti, ale snažím sa mať prehľad vo všetkom.

Takže nie zľavnená,ale zamestnávateľ mi uplatnoval nezdaniteľnú čiastku na daňovníka.

Z toho čo mi píšeto, si teda na riadku (vtedy 70 - na daňovníka)môžem pokojne odčítať aj ja túto čiastku ako živnostník. A do riadku 99 vložím preddavok, ktorý za mňa zaplatil zamestnávateľ.

Správne však ? Ešte že existuje tento portál a ludia ochotní poradiť.
evina
02.01.08,09:43
Ďakujem Vám za príspevky.

Máte pravdu, je to pre mňa trošku zložité, resp. mimo mojej oblasti, ale snažím sa mať prehľad vo všetkom.

Takže nie zľavnená,ale zamestnávateľ mi uplatnoval nezdaniteľnú čiastku na daňovníka.

Z toho čo mi píšeto, si teda na riadku (vtedy 70 - na daňovníka)môžem pokojne odčítať aj ja túto čiastku ako živnostník. A do riadku 99 vložím preddavok, ktorý za mňa zaplatil zamestnávateľ.

Správne však ? Ešte že existuje tento portál a ludia ochotní poradiť.

Áno tak to urobíš, len upresním NČ si odpočítaš Ty ako Coosom, nie ako živnostník-teda zo súčtu príjmov zo ZČ i podnikania...
Tweety
02.01.08,09:43
Ďakujem Vám za príspevky.

Máte pravdu, je to pre mňa trošku zložité, resp. mimo mojej oblasti, ale snažím sa mať prehľad vo všetkom.

Takže nie zľavnená,ale zamestnávateľ mi uplatnoval nezdaniteľnú čiastku na daňovníka.

Z toho čo mi píšeto, si teda na riadku (vtedy 70 - na daňovníka)môžem pokojne odčítať aj ja túto čiastku ako živnostník. A do riadku 99 vložím preddavok, ktorý za mňa zaplatil zamestnávateľ.

Správne však ? Ešte že existuje tento portál a ludia ochotní poradiť.
Ak si si uplatnil NČ -OP ako zamestnanec, ako SZČO si ju už neuplatníš. NČ-OP je možné uplatniť na daňovníka len raz.
Johanka
02.01.08,09:56
Ak si si uplatnil NČ -OP ako zamestnanec, ako SZČO si ju už neuplatníš. NČ-OP je možné uplatniť na daňovníka len raz.
???
Do DP uvádza nezdaniteľnú časť ZD ako daňovník .... ak bola uplatnená u zamestnávateľa v priebehu zdaňovacieho obdobia, znamená to iba menšie preddavky na daň zo závislej činnosti ...
KEJKA
02.01.08,09:57
Ak si si uplatnil NČ -OP ako zamestnanec, ako SZČO si ju už neuplatníš. NČ-OP je možné uplatniť na daňovníka len raz.
nemáš pravdu..... vyšie uvedené príspevky sú správne. On si ju uplatní len RAZ vo svojom DPFO:
Coosom
02.01.08,14:13
Máte pravdu, práve som si sadol k daňovému priznaniu a hlbšie som sa na neho pozrel.

Z mojej strany som úplne zabudol na riadoko 33 (Úhrn prijmov od všetkých zamestnávateľov). Považoval som to za Zdaniteľný príjem zo živnosti.

Teraz mi to dával logiku, že sa odpočitateľná položka na danovníka odpočítava len raz.
A úhrn preddavkov zo závyslej činnosti sa vloží do riadka 99 :)
evina
02.01.08,14:32
Nezabudni ešte na to, že od zamestnávateľa musíš za tú závislú činnosť dostať Potvrdenie o príjme...., ktoré bude súčasťou DP.